MIDDELBURGSCHE COURANT. r 26i. laandag 1873. 3 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2®n Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.50. Middelburg 1 November. H. M. de koningin der Nederlanden is eergisteren avond te Milaan Wij vernemen dat Maandag a., bij gelegenheid van den 25jarigen gedenkdag van de plechtige afkondiging der grondwet, van alle openbare gebouwen endengroo- ten toren al nier de nationale vlag zal wapperen. Blijkens ministeriëele kennisgeving in de Staats cou rant van heden zal, met ingang van den 2ca November, het rijkstelegraat-kantoor te Breskens geopend zijnop Zon- en feestdagen van 8 tot 9£ uur voor- en van 2 tot 4£ uur namiddags, op werkdagen van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 7 uren namiddags. Bij beschikking van den minister van financiën is be paald dat de navolgende ambtenaren bij de administra tie der posterijen hunne functiëu zullen uitoefenen als volgt: de commies 2° klasse J. M. Brans, ten postkan tore te Bredade commies 2° klasse D. D. van der Voort Maarsebalk, ten postkantore te Nijmegen 5 de com mies 3e klasse P. F. Freudenberg, ten spoor weg postkan tore FijenoordAntwerpen. De gemeenteraad van Zutfen had verleden jaar nieuwe reglementen gemaakt voor de drie voornaamste gods huizen, waartegen de bestuurders van die instellingen in verzet kwamen. Gedeputeerde staten droegen aan den koning de vernietiging der reglementen voor. Door het onderzoek yeriiep echter de bepaalde termijn en Z. M. keurde hen goed. Tegen de invoering echter kwamen de bestuurders bij den rechter cp. Door de laatste verkiezingen van leden van den gemeenteraad hebben de tegenstanders der reglementen de meerderheid in den raad verkregen, en, na heftige discuasiën, heeft deze thans bepaald, in strijd met de meening van het dage- iijksch bestuur, dat de oude reglementen van toepassing zullen blijven totdat de rechter zal hebben beslist, zoo dat de door den koning goedgekeurde reglementen nog niet in werking treden. Omtrent den aanleg van den spoorweg van Antwer pen naar Gladbach heeft de minister van openbare wer ken in België aan den gemeenteraad van Antwerpen medegedeelddat de opname van den weg dien de nieuwe lijn moet volgen tot aan de Pruisische grens heelt plaats gehad, maar dat, alvorens met de werkzaamheden te kunnen beginnen, de geconcessioneerde maatschappij zich nog met de Pruisische maatschappij moet verstaan. „Het is de eerste maal niet, zegt le Pxécurseur, dat de geconcessioneerde maatschappij nog een of ander- moet doen alvorens aan het werk te kunnen gaan. Laat ons hopendat dit het laatste uitstel zal wezen 1 Laat ons hopen, maar in de verwachting dat de regeering zal waken en maatregelen nemenom zelf te handelen als de maatschappij hare verplichtingen niet nakomt." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Vergunning verleend aan den offi cier van gezondheid 2® klasse W. T. Philipsen, van het algemeen depot van discipline, tot het aannemen en dragen der Duitsche medaille voor niet-strijdenden, in gesteld ter belooning van vrij willig bewezen diensten bij de verzorging van zieken en gewonden tijdens den Fransch-Duitsehen oorlog in 1870—71. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend, op verzoek, met iogang van 1 Januari a., aan inr. D. H. Wicherlink als president van het provinciaal gerechts- bof in Overijsel, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zweelo H. van Manen jr., thans surnumerair bij de administratie der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnseD, werk zaam in de inspectie Eindhoven, en tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Grave c. a. W. M. D. van Wely, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Halsteren c. a. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1035 'sjaars, de kapitein A. L. H. Gertner, van het 2e regi ment infanterie. ONDERWIJ S Benoemd tot leeraar in het hand- en rechtlijnig tee kenen aan de hoogere burgerschool te 's Gravenhage de heer H. J. van der Weele, van Middelburg. De provinciale commissie in Noord-Holland tot het afnemen van examens, ter verkrijging van akte van bevoegdheid tot bet geven van lager onderwijs, beeft thans hare zittingen geëindigd. In het geheel werden toegelaten: voor het Fransch 4 candidaten, afgewezen 32; voor de wiskunde 9 candidatenafgewezen 12; voor hoofdonderwijzer 6 candidaten, afgewezen 51; voor onderwijzeressen in het teekenen 1 candidate, afgewezen 2voor onderwijzers in het teekenen 3 can didaten, afgewezen 5; voor hoofdonderwijzeres 4 can didaten, afgewezen 2; voor nuttige handwerken 36 candidaten, afgewezen 8; voor hulponderwijzers 19 candidaten, afgewezen 26; voor de Engelsche taal 3 candidaten, afgewezen geene, voor de Hoogduitsche taal 4 candidaten, afgewezen 3voor de Hoogduitsche taal 13 vrouwelijke candidaten, afgewezen geene; voor de Engelsche taal 10 vrouwelijke candidaten, afgewezen 3; voer fraaie handwerken 37 candidaten, afgewezen 8; voor hulponderwijzeres 21 candidaten, afgewezen 26; voor het Fransch 17 vrouwelijke candidaten, afgewezen 6. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Waarder de heer J. Kromsigt, te Cortgene. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Wemeldinge door den heer W. van den Bijtel, te Montfoort. De Christelijk gereformeerde gemeente te Brou wershaven heeft het volgende drietal van predikanten opgemaakt: de heeren J. A. Renting, te Oolijnsplaat, M. Keulemans, te Middelburg, en D. Klinkert, te Rot terdam. MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram, is Zr. Ms. scbrosfstoomschip Deli, onder bevel van den luitenant ter zee 1° klasse P. Swaan, den 29en dezer te Falmouth aangekomen, en zou, na kolen ingenomen te hebben, onmiddellijk de reis naar Oosfc- Iudië voortzetten. Aan boord was alles wel. Berichten bij het departement van marine ontvan gen, behelzen de aankomst in de Simonsbaai van Zr. M'. schroefstoomschepen Djambi, onder bevel van den ka pitein ter zee J. F. Koopman, en Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. Rietveld, respec tievelijk op 21 en 22 September jl. Aan boord die schepen was alles wel. RECHTZAKEN. Eenigen tijd geleden betichtte een lid van den ge meenteraad van Schoonhoven den gemeente-architect, dat hg 2 karren grintaan de gemeente toebehoorende, naar zij a huis zou hebben doen biengen. Dit gezegde gaf den architect aanleiding tot het instellen van een vervolging, die de veroordeeling van het raadslid heeft ten gevolge gehad tot betaling van een schadevergoeding van f200 en in de kosten. De veroordeelde heeft in dit vonnis van deD kantonrechter berust. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschik kingen genomen: (Javasche courant van den 12en September.) departement van marine. Gedetacheerd: aan boord van het particuliere stoomschip Generaal van Swieten, de officier van administratie 2® klasse F. A. Canneel, van Zr. M'. korvet van Speyk. (Javasche courant van den 16en September.) civiel departement. Verleend: een verlof naar Enropa, voor den tijd van zes maanden, buiten be zwaar van den landeaan den inspecteur van financiën mr. F. Th. Pahud de Mortanges; een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den predikant bij de protestantsche gemeente te Samarang C. A. L. van Troosteriburg de Bruyn. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit hunne betrek king wegens ziekte, de ambtenaar ter beschikking bij het binnenlaodsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura A. E. Smits, e» de opzichter le klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken G. G. van Gijen. Benoemd: tot controleur 1® klasse bij het bionen- landsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura A. C. F. de Bariet, onlangs yan verlof uit Nederland teruggekeerd. Ontslagen: bij de in- en uitvoerrechten, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de ontvanger, tevens fungeerend haven- en pakhuismeester, te Ben- koelen W. C. H. Romswinckel. Benoemd: tot ontvanger, tevens fungeerend haven en pakhuismeester te Benkoelen, de commies-controleur te Samarang H. C. Tessensohn; tot commies-controleur te Samarang, de commies-visitateur bij de controle en recherche te Batavia W. F. Kinsman; tot commies- visitateur bij de controle en recherche te Bataviade ambtenaar op wachtgeld J. H. Peelen, laatstelijk com mies op het residentie-kantoor te Kediri. Ontslagen: op verzoek, wegens ziekte, eervol, uit zijne betrekking, de opziener 3e klasse bij het bosch- wezen op Java en Madura O. F. Behrend. Benoemd: tot opziener 3® klasse bij het bo3ch- wezen op Java en Madura, H. van den Broek, amb tenaar op onderstand. departement van oorlog. Geplaatst: genees kundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Wel tevreden, de officier van gezondheid le klasse J.B.Dumont, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Infanterie: bij het 1® bataljon, de 2e luitenant W. T. N. von Geusau; bij het 3e bataljon, de kapitein J. L. le Bron de Vexela; bij bet 5® bataljon, de 2® luitenants P. H. de Wit, A. J. Visser en P. J. H. Kra mer; bij het 8® bataljoü, de 2® luitenant G. G. J. Not- ten; bij het 10® bataljon, de 1® luitenant A. Stokhuij- zen, en de 2® luitenants B. L. Hagedoorn en H. T. A. Keyzer; bij het 11® bataljon, de 2® luitenant J. J. G. 'tSas; bij het 12® bataljon, de kapiteins F. M. Avena- rius en J. A. de Graaff, en de 1® luitenants A. Evenwel, J. S. van Bijsterveid ea P. H. van Hnlstijn; bij het 13® bataljon, de kapitein M. J. H. Sauer, de 1® luite nant A. E. C. V. Boudewijus, en de 2® luitenants B. G. L. Bouricius en J. G. Meyjes; bij het 14e bataljon, «Je le luitenant A. R. F. Birniebij het garnizoens-bataljon van Palembang en Benkoelen, de kapitein J. H.Burgh- graef, de 1® luitenant H. C. Smallenbach, en de 2® luite nants B. Clausen, J. W. A. Nalés en P. Silvergieter Hoog stad; bij het garnizoens-bataljou van Banka, de2® luitenant H. V. GeerliDgs, allen onlangs uit Nederland aange komen; als instructeur bij den barisan te Sumanap, de kapitein A. J. E. van Dugtereuvan bet 13* bataljon, met bepaling dat hij als zoodanig bij zijn wap^n zal worden gevoerd „voor memorie"; bij het bataljon bari san van Madura, als adjudant, de 2® luitenant P. van La wick van Pabst, van het korps; bij het bataljon barisan van Madura, als adjudant, de 2e luitenant F. W. Janitz, van het korps- Overgeplaatst: bij de tweede afdeeling, de le luiteount H. C. P. de Bruyn, van het 12e bataljon infan terie; bij het bureau voor de krijgstoerustingen op Sumatra, de le luitenant W. C. Nieuwenhuyzen. Inianterie: bij bet 3e'bataljon, de kapitein J. B. Mack, en de 2e luitenants A. F. d'Avnaul Gerkens en W. H. M. de liiel, respectievelijk van het le, 5® en 8® bataljon; bij het 5® bataljon, de kapiteiD B. van Moer kerken van het 8® bataljon bij het 8® bataljonde

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1