MIDDELBURGSCHE COURANT. F 260. Zaterdag 1873. 1 November. Dit "blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. D© prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 31 October. Z. M. de koning wordt morgen in de residentie te rugverwacht. Aan dr. Steijn Parvé is bij het ophouden zijner ambtelijke betrekkiDg tot Zeeland door leeraren der hoogere burgerschool en burger avondschool te Middel burg een geschenk aangeboden, als bewijs van erken telijkheid voor hetgeen gedurende 9 jaren door hem als inspecteur ten behoeve dier scholen is verricht. Het gedeelte spoorweglijn van Moerbeke langs Stekene tot St. Gilles (Waes), deel uitmakende van de in aanleg zijnde lijn van Eecloo naar Antwerpen, is thans mede voor het publiek verkeer opengesteld, zoo dat die weg nu in exploitatie is van Eecloo (in ver binding met Brugge enz.), tot St. Gilles (in verbinding aldaar met de lijn NeuzenMechelen). Te Selzaete sluit de weg aan de lijn NeuzenGentLokeren. Aan het nog overige gedeelte van St. Gilles langs Beveren tot het Vlaamsche Hoofd (Antwerpen) wordt druk gewerkt. Voor het grootste gedeelte loopt de weg kort langs de Belgisch-Nederlandsche grensscheiding. De Nieuwe Rotterdamsehe courant zet heden hare gisteren aangevangen beschouwing voort, betreffende de noodzakelijke hervormingen in onze defensieen wijst er thans in de eerste plaats op, dat de inrichting van onze schutterij dringend voorziening vereischt. Op dit pnnt wordt dus de aandacht van den minister van oor log reeds dadelijk gericht, maar bovendien gaat het leger gebukt onder eene kwaaldie misschien meer dan iets anders zijn kracht ondermijnt: nl. de bevor dering bij het leger, vooral de benoemingen tot hoofd officier, waarbij door de verschillende hoofden van ons krijgsbestuur niet voldoende rekening is gehouden met de eischen van kennis en bekwaamheid overeenkomstig de behoeften van den tijd. „Hoofdofficieren toch zullen overal en ten allen tijde zelfstandig moeten optreden; de gewichtigste belangen worden aan hunne zorgen toevertrouwd, zij behooren de onder hunne bevelen staande officieren te kunnen leiden en voorlichtenhen op te wekken tot werk zaamheid en tot de liefde voor hunne taakzij moeten zich steeds weten te bedienen van de doel matigste middelen om de oefeningen der troepen zoo veel mogelijk vruchtdragend te doen zijn; van hen moet de weldadige kracht uitgaandie de opgewekt heid van geest en toewijding aan de algemeene zaak van het leger bij allen opwekt en gaande houdt, zon der welke elk leger reeds de kiemen van zijn onder gang in zich omdraagt." Voor zulk een taak moet uitgebreide militaire kennis gepaard gaan aan eigenschappen van moreelen aard, en met betrekking tot die hoogst gewichtige zaak is men in de laatste jaren bij ons soms met schromelijke lichtvaardigheid te werk gegaan. „In de hoofdofficiersrangen zijn benoemingen en be vorderingen geschied van zóo verbazenden en bedroe- venden aarddat daardoor in zekere mate is bijgedragen geworden tot den gebrekkigen toestand onzer weer middelen." Personen zonder voldoende bekwaamheid, zonder kracht, zonder prestige beeft men vaak op de hoogste sporten van de militaire ladder zien plaats nemen, terwijl hun nauwelijks eene plaats in de ach terste rijen had behooren te worden aangewezen. „Voorbeelden zijn aanwezig van hoofdofficieren in eiken rang, die in stede van hunne onderhoorige officieren te kunnen leiden en voorliehtenintegendeefin militair- wetenschappelijke en soms zelfs in practische kennis nog niet op gelijke lijn met de jongeren onder hen kunnen worden geplaatstdie wars van alle inspanning, dikwerf met geringschatting nederzien op kunde en be kwaamheid, en die daardoor^de kracht van het leger in sterker mate verlammen, dan door de beste instel lingen kan worden goedgemaakt. Daarin ligt voor een groot deel de oorsprong van den tragen en slappen geest, die het leger begint te doordringenvan dat gebrek aan belangstellingzelfs in militaire zaken, dat een ernstig gevaar dreigt te zul len worden. Dit harde oordeel over een deel onzer tegenwoordige hoofdofficieren zou ruimschoots door voor beelden gestaafd kunnen worden uit de ondervinding en de oefeningskampen der laatste jaren opgedaanja zelfs uit den gewonen dagelijkschen dienst der korpsen." Met nadruk vestigt de Nieuwe Rotterd. courant de aandacht van ons krijgsbestuur op deze zaaken wil, na de aandacht op een paar punten te hebben geves tigd om aan te toonen, dat voor den minister van oor log een ruim veld ter bearbeiding open ligt, nu niet verder vooruit loopen op de voorstellen die door hem behooren te worden gedaan, in de onderstelling, dat het geheele kabinet een levendig besef zal hebben van de verantwoordelijkheid, die in dit opzicht op zijn schouders drukt. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. leger. Benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht tot officier van gezond heid 2e klasse, naar ouderdom van rang, de officieren van gezondheid 3e klasse D. Mestingh en L. L. Plau- tenga, beiden van genoemd personeel. ONDERWIJS. In de bijvoegsels der Staats-courant van heden is op genomen het verslag betrekkelijk het toelatings examen der adspirant-cadetten voor de koninklijke militaire academie in 1873. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschik kingen genomen: (Javasche courant van den 12en September.) departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den 2en luitenant-kwartiermeester bij de militaire administra tie J. J. Kluyskens. Ontslagen: op verzoek, eervol,uitZr.M8. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de luitenant-kolonel der infanterie B. Loggere; eervol, uit Zr. M9. militairen dienst, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie A. M. de Buck. departement van marine. Overgeplaatst: aan boord Zr. M8. korvet van Speyk, de luitenant ter zee 2e klasse A. W. Vinkhuyzen, van Zr. Ms. stoomschip Vice-Admiraal Koopman; de officier van gezondheid 2e klasse C. J. A. de Groot, van Zr. M". stoomschip Madura; de luitenant ter zee 2e klasse H. Nijgh, en de scheepsklerk J. Mets, van Zr. M3. stoomschip Ardjoeno de luitenant der mariniers A. R. de Wendt en C. J. Visser, respectievelijk van Zr. Mr. korvet Prinses Amelia en het stoomschip Citadel van Antwerpenbeiden om te worden gedetacheerd bij het detachement mariniers te Fort de Koek, geschiedende de opgave der twee laatstgenoemde officieren tot reotificatie van de vroeger gedane opgave; aan boord Zr. M\ korvet Prinses Amelia, de luitenant ter zee 2e klasse C. H. Cornelissen, van Zl'. M8. stoomschip Soerabaya, teneinde te worden gede tacheerd aan boord van Zr. M'. kanonneerboot n° 14 te Samarangde officier van administratie 3e klasse JA. Forré, van Zr. M8. stoomschip Suriname; de scheeps klerk F. J. Muller, van Zr. M8. stoomschip Ardjoeno; aan boord Zr. M". stoomschip Soerabaya, de kapitein luitenant ter zee J. M. Broers, van Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, als kommandant; de luitenant ter zee 2C klasse H. Nijgh, van Zr. Ms. korvet van Speyk; aan boord Zr. M8. stoomschip Vice-Admiraal Koopman, de luitenant ter zee 2° klasse S. F. Land, van Zr. M8. korvet van Speyk; aan boord Zr. M". stoomschip Borneo, als kom mandant, de luitenant ter zee le klasse H. W. Walther, van Zr. M'. stoomschip Soerabaya; aan boord Zr. M'. stoomschip Aart van Nes, de luitenant ter zee 28 klasse W. J. Derx, van Zr. M". stoomschip Ardjoeno; aan boord Zr. M8. stoomschip Suriname, de officier van ad ministratie 3e klasse A. de Leef, van Zr. M8. stoomschip Ardjoeno; aan boord Zr. M8. stoomschip Madura, de offi cier van gezondheid 2e klasse dr. F. Abrahamsz, van Zr. Ms. korvet van Speyk. Ingetrokken: het detachement aan boord van Zr. M\ kanonneerboot n° 14 te Samarang, van den luitenant ter zee le klasse F. J. Stokhuyzen. GEMENGDE BERICHTEN. De aangekondigde soirée van den heer Max Reich- mann, „piano-, zang- en declamatie-parodist", zooals hij zich noemt, had gisteren avond in de groote zaal van het Schuttershof alhier plaats. Dat hij er in slaagde zijne toehoorders te amuseeren, bleek uit den grooten bijval dien hij na vele nommers van het programma van de zijde van een vrij talrijk publiek inoogstte. Vooral het humoristisch-muzikale gedeelte viel blijkbaar in den smaak. Lag er in zijne aankondiging, dat gis teren de „tweede en laatste" soirée zou zijn, voor velen iets raadselachtigs, omdat sedert het eerste optreden van den heer Reichmann alhier reeds eenige maanden verloopen zijn, thans gelooven wij dat dit raadsel opge lost is, daar de heer Reichmann tot zelfs in zijne aan kondigingen humoristisch tracht te zijn. Immers giste ren was niet zijn „laatste" soiréedaar hij Zondag het Middelburgsche publiek nogmaals in de gelegenheid wil stellen om eens hartelijk te lachen. De groothertog van Luxemburg heeft tot komman- deur der orde van de Eikenkroon benoemd jonkheer J. W. Ploos van Amstel, consul-generaal der Nederlanden te Melbourne. De haring-uitventende Scheveningers hebben te genwoordig een nieuwe industrie bij de hand om haar, dikwijls niet al te „puike waar" aan den man te bren gen. Veelal toch zoekt men naar zoogenaamde volle haringen en om nu de niet-vollen vol temaken bezigen zij oude lompen enz., waarmede zij de „buikjes" opvullen. Reeds verschillende personen zijn met die „nieuwe ha ring", die natuurlijk niet bruikbaar is, bedrogen. Weinige dagen geleden overleed te Leiden, op 68jarigen leeftijd, Hans van Leeuwen, van beroep turf- dragereen mandie bij het beleg van de Citadel van Antwerpenals kanonnier dienendeden buitengewonen moed had een in een kruithuis gevallen bom weg te dragen en onschadelijk te maken. Dit kloeke feit deed hem het eereteeken van de militaire Willemsorde ver werven en werd door den dichter Tollens bezongen. Te Parijs is een dievenbende ontdekt, die zich ten doel stelde het paardenhaar uit de kussens der spoorwegwaggons te stelen. De dieven namen des avonds plaats in ledige waggons en wierpen het haar bij boopen op den weg, alwaar het door kameraden werd opge raapt, of zij bergden zooveel mogelijk in hun kleederen. Blijkens eene mededeeling van den directeur gene raal van binnenlandsche zaken aan de kamer van afge vaardigden van het groothertogdom Luxemburg, beslaan de mijnen die in exploitatie zijn, zoowel onder als boven den grond, in dat land 2750 hectaren. VERKOOFINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden werd aan het gsbouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed 1° het veranderen der sleephellingen, het leveren van materialen en bouwen eener bergplaats ten dienste van het kanaal door Zuid-Bevelandin vier perceelen; le perceel minste inschrijver de heer J. Kraaijeveld, te Hansweert, voor 5100; 2° perceel minste inschrijvers de wed® J. C. Massee en zoon, te Goes, voor 1365; 3e perceel minste inschrijver de heer J. Kraaijeveld, te Hansweert, voor 3895, en 4e perceel minste inschrijver de heer J. Kraaijeveld, te Hansweert, voor 1756en 2° het driejarig onderhoud van het gebouw der rijks- hoogere burgerschool te Middelburg, dienst 1874/76, waarvoor tot het minste bedrag was ingeschreven door den heer C. L. van Sorge, te Middelburg, ad ƒ320.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1