THEBMCMETERSTAND. 29 Cct. 's av. 11 u 41 r. 80 's morg. 7 u. 43 gr. 'smidd.lu.46gr.'sav.6 u.44gr. ^staten-generaal. TWEEDE KAMER. (Per telegraaf.) Van den minister van koloniën is ingekomen eene nota van wijziging der Indische begrooting voor 1874, strek kende om over te gaan tot de oprichting van een Indi sche brigade, geheel overeenkomstig de voorstellen der commissie van deskundigen, met uitzondering echter, dat van die brigade ten behoeve van West-Indië alleen voor tijdelijke versterking der strijdmiddelen aldaar in buitengewone omstandigheden zal worden gebruik ge maakt. De afdeelingen van de tweede kamer der staten- generaal hebben gisteren onderzocht de volgende wets ontwerpen: voorstel van den heer Tak en vijf andere leden tot het houden van een onderzoek (enquête) om trent de Nederlandsche koopvaardijvloot; wijziging der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad'n° 59), regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van ge neeskundige, apotheker, hulp apotheker, leerling-apothe ker en vroedvrouw; definitieve vaststelling der kolo niale huishoudelijke begrooting van Curagio voor het dienstjaar 1874; wijziging der beerooting van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1872, en bekrachtiging van provinciale belastingen. gemeenteraad van goes. Zitting van Woensdag 29 October. Voorzitter de heer Blaaubten. De heer mr. J. A. van Hoek wordt als raadslid beëedigd en neemt zitling. Bij de lezing der notulen verklaart de heer van Swin- deren, dat hij, bij het gesprokene over het voorstel om toepassing te vragen van art. 36 der onderwijswet,be doeld heeft den minister van binnenlandsche zaken spre kende in te voeren, zoodanig dat deze bij het ontvan gen der aanvrage zal zeggen, dat indien de gemeente zoo zwaar gedrukt wordt door het lager onderwijs, zij dit ook in 1865 zal geweest zijn en het dan onberaden mocht heeten, eeoe school voor middelbaar onderwijs te vestigen. Hij zelt is in geenen deele tegen de hoo- gere burgerschool. Hij verzoekt dat de notulen met die wijziging worden aangevuld. De notulen worden met zoodanige aanvulling goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling der voorloopige vast stelling van het 2e suppletoir kohier van den hoofde- lijken omslag en van het suppletoir kohier der belasting op do honden; voorts van eenige mutatiën in het per soneel der kweekelingen aan de scholen en eindelijk van de ingekomen sollicitatiën voor de betrekking van 2en leeraar in het teekenen. Eenige ingekomen stukken worden ter tafel gebracht, waaronder het koninklijk besluit tot goedkeuring der verhooging van de jaarwedden voor den burgemeester en den secretariseen afschrift der akte van borgtocht voor den benoemden bcekhouder in de bank van l'eé- niDg; een bericht van het burgerlijk armbestuur, dat het bereid is de hellt bij te dragen in de jaarwedden van de onderwijzers der weezen- en armenschool, en eene dankbetuiging der betrokken hulponderwijzers voor de laatstvastgestelde regeling van de bezoldiging en de verdeeling in klassen van de hulponderwijzersin de gemeente Goes. Aan den heer C E. Massee wordt op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als lid van het burgerlijk armbestuur. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd tot voldoening der declaratiën van den hoofdingenieur en den ingénieur van den waterstaat, elk ad ƒ75, voor het onderzoek van en het rapport omtrent den toestand van het Sas. "Wordt goedgevonden op de begrooting voor 1874 uit te trekken ƒ1900 tot aanwending van een der middelen van verbetering van het Sas, echter zoodanig, dat eerst de verandering der slagstrjlen aan een der hoofden zal beproefd worden, waarvan de kosten zijn geraamd op 700. De begrooting der inkomsten en uitgaven van de ge meente voor 1874 wordt in behandeling genomen. Aan den commies ter secretarie wordt eene verhoo ging van jaarwedde ad ƒ50 toegestaan. Het maken eener aanrechtbank in de keuken, van een keldeitje en blinden voor het raam op de bovenka mer van het huis in het Schoolstraatje wordt afgestemd. Overigens wordt de begrooting in haar geheel met algemeene stemmen aangenomen, in ontvangst op ƒ88,909.174, waaronder een hoofdelijke omslag van ƒ27,000, en in uitgaaf op hetzelfde cijfer, waaronder voor onvoorziene uitgaven 2333.44. De vergadering is gesloten. öuifcmlcmiEr. algemeen overzicht. Toen Napoleon III president der Fransche republiek was en velen zich zeer bezorgd maakten over de toe komst van het land, werd door eenige monarchalen zoo althans luidt het verhaal aan den graaf van Chambord dringend verzocht om zijn land te redden door zich openlijk candidaat voor den troon te stellen. Volgens de overlevering antwoordde hij met deze woor den „Neende wrakken komen naar het strand en het strand nooit naar de wrakken." Hetzij dit verhaal waar of verdicht is, het antwoord van den graaf gelijkt volkomen op den legitiemen pretendent, zooals hij vóór en 5ca Augustus dezes jaars was, of liever, zooals de erkende organen zijner richting piet ophouden te yer» zekerenzooals hij heden Dog is. De kansen der monarchalen staan echter zóo slecht dat men nog eenmaal het onmogelijke beproeven wil, namelijk het strand naar het wrak te brengen. Aan den heer de Falloux, een ijverig en vroom legitimist, is deze Hercules-arbeid opgedragen. De fusionistische bla den loochenen wel dat een prins van Orleans en de afge vaardigden A. of B. naar Frohsdorf vertrokken zijn, maar van de missie van den heer de Falloux zwijgen zij, eenvoudig omdat het een feit is. Deze ge hei inhou ding is het beste bewijs, dat de poging om de kust ter wille van het wrak te verplaatsen ook in de oogen der moDarchalen weinig kans van slagen heeft; zij ge voelen zeer goed dat het slechts een stroohalm is waar aan zij zich vastklampen, wanneer zij hopen dat de heer de Falloux er in slagen zal den hertog over te halen om zwart op wit te beloven dat hij een constitu tioneel koning zal zijn. Er kan o. i. geen twijfel bestaan ot deze zending moet de clerical© bladen, wat hunne opvatting der zoogenaamde concessiën betreft, tegenover de organen der fusie in het gelijk stellen, en ook wanneer Cham bord zich tot het uitvaardigen van een manifest Iaat bewegendan nog zal de monarchie er niet bij winnen, ja zij zal zelfs nog eerder aanhangers verliezen. Het reebter- centrum vreesde steeds en zeer terecht een manifest van Chambord en verlangde daarom als eerste voor waard e der onderhandelingen de belofte van den pre tendent dat hij geen manifest zou uitvaardigen, wat is dus natuurlijker dan dat men thans reeds, zooals de correspondent van the Daily News meldt, eenigen zijner leden de mogelijkheid hoort besprekeu dat de pretendent, in plaats van duidelijk geformuleerde concessiën te doen, eene zaak zal opgeven waarbij bij gevaar loopt niet alleen een nederlaag te lijden, maar zich ook nog be lachelijk te maken. In dit geval hopen zij en meer en meer blijkt dit des Pudels Kern van de geheele intrige sedert 5 Augustus geweest te "zijn! de stemmen der legitimisten voor een Orleans te winnen. Gelukkig zal ook deze hoop blijken ijdelte zijn; de legitimisten en clericalen die bij monde van hunne organen deconstitu- tioneele monarchie eeue dwaasheideen onding en eene beleediging des konings noemenzullen nooit deze immo- reele intrige bevorderen. Maar wal dan? Eene onmiddellijke kamerontbinding of een tweemanschap van Thiers en generaal Chanzy, of de verlenging van het provisorium onder bet presi dentschap van Dufaure, generaal Chanzy of admiraal Pothuau, of eenige andere der talrijke oplossingen die zich als geruchten in den poütieken atmospheer te Parijs en Versailles bewegen? Het is moeilijk dit te zeggen. De Nene freie Presse is van meening dat de monarcfaalennu zij eenmaal zoover warenniet door een ongunstig votum der kamer de gelegenheid zullen laten ontsnappen maar tot eiken prijs de monar chie herstellen zullen. „Er doen zich reeds verschijn selen voor zoo schrijft bet Weensche blad in het geïn crimineerde artikelwaarvoor het aan de Fransche grenzen in beslag werd genomen die het voornemen van de aanhangers van bet goddelijk recht der Bourbons en der Curie verraden om zelfs voor bet uiterste niet terug te beven. Zij zijn reeds met het denkbeeld vertrouwd geworden, met de parlementaire herstelling van het koningschap schipbreuk te lijden, hetzij de republikei nen en masse de vergadering verlaten, hetzij zij ondanks het drijven hunner tegenstanders de bovenhand behou den. In dit geval rekent de rechterzijde op den loyal soldat. Maarschalk de Mac-Mahon kenmerkt zich in derdaad tegenover de monarchalen door een uitstekende loyauteit. Hij heeft onlangs verklaard dat hij zich niet van de meerderheid van 24 Mei wilde afscheiden. Hij zal met de mannen die hem aan het hoofd van den staat brachten door dik en dun en, zoo noodig, ook door een bloedbad gaan" enz. Men moet erkennen dat deze woorden niet bepaald vleiend voor Mac-Mahon zijn en kan er de regeering geen verwijt van maken dat zij, eenmaal in het bezit van eene repressieve drukperswet, in dit geval daarvan gebruik maakte. Wat den inhoud zei ven betreft, achten wij de voorstelling van de Neue freie Presse onjuist en gelooven wij, nu althans nog niet aan eene herhaling van den 2tn December 1851. De Fransche gezant aan het hof van Victor Emma nuel, de heer Fournier, en de Italiaansehe gezant te Parijs, ridder Nigra, hebben beiden voor onbepaalden tijd hun post verlatenen het gerucht wil dat dit feit in verband staat met de aanstaande beslissing der na tionale vergadering omtrent Frankrijk's regeeriugsvorm Wat hiervan zij, het is duidelijk dat de liberale heer Fournier nooit de gezant van Hendrik V aan het Ita liaansehe hof zou wezenzoo dit gezantschap al vervuld werd. Thans zou ook de heer Corcellesde, Fransche gezant bij den paus, van de „onpartijdige" regeering- Broglie een wenk ontvangen hebben om onbepaald verlof te nemen omdatvolgens het geruchthij een vroom man wil, maar die toch nog iets Thiersgezind is. Men ziet het in den tegenwoordigen tijd is er weinig in Frankrijk noodig om er zelfs als clericaal.van radicalisme beschul digd te wordenEen feit is het overigens, dat den beer Corcclleg Maandag eene afscheids-au dien tie door den paus verleend is, en hij des avonds naar ranja vertrok. Gisteren morgen te 4 uren 55 minuten is koning Johann van Saksen in den onderdom van 72 jaren te Pillnitz overleden. Overeeukomstig het erfelijk monar chaal beginsel: le roi est mortvive le roi! bevatte de officieele Dresdener Zeitung reeds gisteren eene procla matie van koniug Albert van Saksen, die Datuurlijkin niets van alle dergelijke documenten verschilt. Evenals reeds tal van koningen vóór hem verzekert bij dat recht en gerechtigheid en de voorspoed van het land zijn eerste zorg als koning zijn zal, en dat hij gedu rende zijne regeering alle bepalingen van de grondwet zijns lauds eerbiedigen en verdedigen zal. Spaansch nieuws is in de laatste dagen bijzonder schaars; uit het noorden en van Carthagena meldt men dat een beslissend treffen voor de deur staat, maar hoe wel die verwachting reeds sedert dagen gekoesterd werd verneemt men nog van niets. In de nabijheid van Bil bao hebben de Carlisten uit tijdverdrijf op een boot van een Engelsch oorlogsschip gevuurd en een matroos ernstig gewond, wellicht ook uit dankbaarheid voor de vrijheid, welke het Carlistisch comité te Londen geniet om den burgeroorlog gaande te bonden. Uit Con8tantinopel wordt bericht dat het geschil tus- schen Oostenrijk en Turkije naar aanleiding van de Bosnische Christenvervolgingen op minnelijke wijze zal worden bijgelegd. Turkije heeft blijkbaar zeer wijselijk de dreigende noia van Andrassy met een nederigpeccaoi beantwoord, althans de Oostenrijksche gezant graaf Ludolf beeft den grootvizier de verzekering der vriend schappelijke gevoelens zijner regeering gegeven. Zonder een toegeven van Turkije was dit na de bewuste nota van Andrassy onmogelijk. tjjanöelsbericlytm. graanmarkten enz. Oostburg, 29 October. De aanvoer van granen in het algemeen was heden weder niet ruim vooral van gerst was die onvoldoende voor de bestaande vraag, waardoor de prijzen 10 cents hooger liepentarwe en haver werden te hoog gehouden en de daarvan aange boden monsters bleven dientengevolge meeBt onverkocht van paardenboonen en erwten was iets meer dan gewoon lijk te koop en werden deze artikelen gaarne genomen tegen ongeveer vorige prijzen. Men heeft betaald voor tarwe enkel ƒ14, voortB ƒ13.75, ƒ13.50, ƒ12 a 10, naar qaaliteit; rogge 10 a ƒ9; wintergerst 8.60, 8.50, 8.40 a f 8.25zomergerst f 7.75 a ƒ7.50; ha ver 525, 5,-ƒ4.75, f 4.50 a ƒ4; paardenboonen 9, ƒ8.50 a ƒ8; erwten ƒ10.25, 10 a ƒ9. Op de veemarkten waren aangevoerd Maandag 50 run deren, 75 biggen en 1 schaap; beden 50 stuks varkens; van welk vee bijna alles is verkocht tot eenigszins klimmende prijzen. Middelburg 30 October. Uit Walcheren hadden wij heden een ruimen aanvoer. Uit het ander gedeelte van Zeeland was zeer weinig aangebracht. Jarige Wal- chersche tarwe werd voor verbruik prijshoudend ge kocht, puike nieuwe dito minder begeerd en 25 cents lager betaald, nieuwe Zeenwsche tarwe mede 25 cents minder: nieuwe rogge onveranderd; Wintergerst goed prijshoudend, puike Walchersehe zomergerst gezocht eu 35 cents lager gekocht; puike Walchersehe witte booDeu ter verzending zeer gewild en niet gemakkelijk tot 25 cents lager losgemaakt, dito Walchersehe bruine boonen miDder gewild en 25 cents verminderd in prijs, dito piardenboonen begeerd en goed prijshoudeuddito Walchersehe groene kook erwten zeer veel gevraagd en prijshoudend betaald; winterkoolzaad wordt prijshou dend genoteerd; jarige Walchersehe tarwe 13.75 a 14 betaald, puike nieuwe dito f 14.25 a f 14.50 gekocht, Zeeuwsche dito 14; nieuwe rogge 11; wintergerst 8.75, Walchersehe zomergerst met graagte 7.80 betaaldWalchersehe witte boonen 13.25 met graagte gekocht, dito bruine boonen 12.75 a 13, dito paardenboonen 8.75 a f 9; dito groene erwten goed van kook 10.25 a 10.35 betaald; wiuter- koolzaad 11.50; raapolie 35, patentolie 37 per vat op zes weken, a comptant 1 lager; harde lijnkoe ken 13.50, zachte dito 15.50 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middelburg, 30 October. V-ersche boter 1.10 a 1.20 per kilogram. prijzen van effecten. Amsterdam 30 October 1873. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. pet. 57| ♦dito dito dito 3 684 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 44 ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. Belgie. ♦Certificaten bij Rothschild 24 k dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope& C°. 1855 6e serie 5 ♦Cert. 1000 1864 5 ♦dito. 1000 1866 5 ♦Loten 18665 ♦Oblig.Hope C°.Leening 1860 4| ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4L. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 91| 1314 99£ 75i 884 i 974 974 246 90 734 m

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3