Pankadjena bedreigde, en aan de andere zijde was in de Noorderdistricten het gerucht van zijn overlijden verspreid. Eenige Lamoereezen zijn op de grenzen van Boni verslagen. Op Java heerscht volkomen rust. De hitte ia ondrage lijk, en het voortdurend gemis aan regen dreigt op som mige plaatsen de tweede gewassen te doen mislukken. De cholera schijnt ons gelukkig te zullen sparen. Te Singapore is ze zoo goed als verdwenen, en quarantaine- maatregelen worden daar niet meer toegepast. Van de expeditie naar Atsji wordt zeer weinig verno men. De ko'onel Wiggers van Kerchem zou tot bevel hebber der tweede brigade benoemd zijnterwijl kolo nel de Neve als chef van den staf der 2® expeditie aangewezen is. Te Samarang is met goed succes een vlot beproefd om artillerie van de reede naar het strand te brengen. Den 15en is hier het stoomschip Prins van Oranje, kommandant Fabritius, met 300 man troepen en wederom veel artillerie materieel aangekomen. Men wil dat bet stoomschip Java, van de maatschap pij van dien naam, voor de expeditie als ziekenschip is ingehuurd. Den 18en dezer ontstond hier achter gang Petjebogan een brand, die inveen paar urentijds 160 bamboezen en houten buizen vernielde 34 moesten worden omverge haald. De schade wordt op f 37,000 ruim berekend. Een Javaan is te Samarang gevat, beschuldigd van roof van 36 kinderen, die hij naar Palembang zou ge bracht hebben. (Per telegraaf.) Volgens berichten vanMabasser is te Pankadjena een temporair kampement opgericht met het oog op de bedreiging van Kraëng Bonto-Bonto, die deze plaats en Segerie 6chijnt te willen aanvallen. Men leest in de Penang Gazette, dd. 30 Augustus Het stoomschip Suuda, dat jl. Woensdag in de haven van Pedang genoodzaakt was terug te keerenbericht dat het op reis naar Atsji met buitengewoon onstuimig weder heeft te kampen gehad, zoodat de kapitein van dat stoomschip, daar hij geen genoegzame hoeveelheid steenkolen voor eene lange reis aan boord had, het voorzichtig oordeelde bovengenoemde haven weder binnen te loopen. Men schrijft uit Makasser dd. 15 Augustus: Kraëng Bonto-Bonto laat weinig bijzonders van zich hooren. Wel ontving men eenigen tijd geleden het bericht, dat hij Segerie en Pankadjena wenschte aan te vallendoch het bleek tot dusverre een loos alarm te zijn geweest. In het laatst der vorige maand is de gouverneur met den militairen kommandant van Celebes en on der hoorig- hedeo naar de noorder-districten vertrokkenen werd door hen besloten de troepen van Warang-Parang naar Pankad jena terug te trekken, waartoe op die laatste plaats ook aanstonds een aanvang is gemaakt om een temporair kampement te bouwen. De moeilijkheden die zich in den Westmoesson bij het vervoeren van vivres zouden voordoengeven hoofdzakelijk tot deze troepenbeweging aanleiding. Eenige beschikbare troepen uit de Molukken liggen op bet oogenblik gereed om naar Java testoo- menteneinde mede tegen Atsji op te rukken. Uit Demak wordt gemeld, dat door den ijver van den oDd-directeur de Bruijn reeds onderscheidene wer ken geprojecteerd en vele daarvan reeds iu uitvoering zijn, voor de behoorlijke en geregelde bewatering der velden in dat gewest, zooals: stuwen, leidingen, slui zen, dammen, enz. Door den Nederlandschen minister-resident in Japan is de regeering in kennis gesteld met eene door het bestuur in Japan uitgevaardigde notificatie van den volgenden inhoudDe uitvoer van rijst (padi) en andere gewassen (koren) is tot op dit oogenblik niet geoorloofd. Aangezien de oogst bet laatste jaar zeer overvloedig waszal de uitvoer van deze gewassen van den lcn van de 8® maand van dit jaar vrij van rechten toegestaan worden. Mocht het gouvernement deze notificatie later noodig achten in te trekkendan zal twee maanden vooraf daarvan keDnis gegeven worden. {Java. Cour.) Van Solo meldt mendat het tentoonstelling- en congresgebouw uiterlijk £0 dezer geheel gereed zal zijn. De tentoonstelling, vooral die van inlandsche nijverheid, belooft beteekenend te worden. Van alle kanten on dervindt het bestuur steeds meer en meer medewerking. De weging der Samarangsche koffie is thans afge- loopen, en het is gebleken, dat de presumtie, als zoude het tekort der Japara koffie met die koffie zijn aange vuld, ongegrond was. Immers op eene hoeveelheid van 24,000 picols werd een tekort bevonden van 30 picols, hetgeen naar wij vernemen moet worden toege schreven aan de geheerscht hebbende droge winden en de onuitstaanbare hitte, waardoor de koffie kurkdroog was geworden. 24 September. Een zware hagelstorm heeft giste ren middag omstreeks half drie uur in Solo gewoed. Hagelsteenenter grootte van knikkers, vielen in menigte. In het mail overzicht van de Java-Bode leest men o. a. het volgende: Te Cheribon is de gezondheidstoestand allerbedroe vendst; een groot gedeelte der inlandsche zoowel als der Europeesche bevolking l^dt aan koortsen. De berichten uit Atsji zijn schaarsch. liet leven van den zee officier en van matrozen en mariniers moet daar verre van benijdenswaardig zijn. De Atsjineezen schijnen door de blokkade veel te lijden. Zoo moet de opium reeds belangrijk j"d prijszijo geste gen, terwijl ouk de rijst iets duurder is geworden. Van vredesvoorstellen is echter nog geen sprake. De ministers van koloniën en van marine hebben veel opge geven van de fraaie, sterke cd degelijke schepen, die na de mislukte eerste expeditie naar Atsji waren gezondeD. Vooral werd met nadruk gewezen op de Zeeland en de Watergeus. Tot naricht der ministers dient, dat de ketels dier stoomoorlogschepen zich in slechten staat bevinden. Gedurig moeten zij worden opgelapt, nu hier, dan daar; nu eens is het de bakboords-, dan weder de Btuurboordsketel, en zoo" gaat het voort, sukkelen zonder einde. De Zeeland vooral stoomt dan ook zeer slecht Van Deli wordt ons bericht, dat de troepen daar een alles behalve aangenaam leven leiden. Er zijn veel zieken, en de streek waar de troepenmacht ligt, is zeer ongezond. De op te richten versterking was reeds ver gevorderd; het werken daaraan ging zeer vlug. Er schijnen laugs telegrafischen weg hier tijdingen uit Palembang te zijn ontvangen, waaruit blijken zou, dat de cholera aldaar in vrij hevigen graad heerscht. Volgens geruchten, afkomstig uit de Noorderdistric ten, zou Bonto-Bonto dood zijn. Hij laat echter 7 wak kere zonen na. De toebereidselen voor de tweede expeditie naar Atsji worden steeds voortgezet. De staf is samengesteld. Tot sous chef werd aangesteld majoor Schafer, wiens benoe ming algemeane verbazing heeft gewekt. De taak der commissie van enqueie is nog niet afgeloopen. De kolonels zijn nog niet voorde commissie genoodigd; zij hebben echter een reeks vragen tér beantwoording ontvangen. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 12en September.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederlandaan den commies op het bureau van den resident der Padangsche bovenlanden A. V. v. Os. Benoemd: tot adsistent resident voor de comptabi liteit, tevens super-intendant van het vendu-departement te Soerabaija, de secretaris der residentie Soerabaya N. Hofstede; tot adsistent-resident van Koedoes,tevene fungeerend notaris en vendumeester aldaar, de adsistent resident van Galoe A. H. Swaving; tot griffier bij den omgaanden rechter in de eerste afdeeling op Java, de derde substituut griffier bij den raad van justitie te Batavia, mr. J. F. Phitzinger; tot onderschoat bij de politie te Samarang, de gepasporteerde sergeant-majoor schrijver J. A. Vermeer; tot lid bij den land- of mina- hassaraad te Menado D. H. C. Verploegh Chassé, pakhuis meester aldaar; tot commies op het bureau van den resi dent der Padangsche bovenlanden, de commies op het bureau van den adsistent-resident van Priaman P. (3. van Daalen; tot commies op het bureau van den adsistent-resi dent van Priamande 3® commies op het bureau van den resident van Tapanoli H. Lawa; tot 3en commies op het bureau van den resident van Tapanoli, de ambte naar op wachtgeld F. A. van Honk, laatstelijk opziener le klasse bij de kina-cultuur. {Wordt vervolgd.) GEMENGDE BERICHTEN. In de buurten der residentie waar de Jong en de beide andere losgelaten verdachten wonen, was het gisteren avond buitengewoon druk. Tal van nieuws gierigen hadden zich daar verzameld om zich persoonlijk te overtuigendat werkelijk de loslating bad plaats gehad. Het drukst was het in het Lamgroen, waar Verlind met zijn familie logeert. Naar men ons meedeelt, gaf genoemde Verlind een partij ter eere van zijn in vrijheidstelling, welke partij zelfs door muziek werd opgeluisterd. Tot laat in den nacht bleven de feest vierenden bijeen. De losgelatenen worden door de politie streng bewaakt. {Eet Vaderland.) In het noorden van het rijk vindt het paarden- vleesch tegenwoordig zooveel attrek dat sommige slachters in éene week niet minder dan 15 paarden slachten en verkoopen. Eenigen tijd geleden passeerde te Steenderen een rijtuig met een paar heeren die katten en eenden, welke onder hun bereik kwamen, uit het rijtuig doodschoten. Men wist niet wie de schuldigen warendoch heeft thans ontdekt, dat het een paar Zutfensche heeren zijn, die hun strat niet zullen ontgaan. Te Deventer zal op 3 November het grondwets- jubelaeum gevierd worden door het uitsteken der vlag van particuliere en openbare gebouwen, het bespelen van het carillonhet houden van een optocht met vlag gen en wimpels door de schooljeugd, het onthalen der jeugd op versnaperingen in de scholenhet houden van een algemeen groot diner en het illumineeren van den Brink, alwaar gedurende den avond muziek zal wor den uitgevoerd. Bij den agent van de expeditie van Geilden Looa te Zaltbommel zijn vier paarden door den kwaden droes aangetast, waarvan een stierf en drie onteigend en afge maakt zijn. Een der knechts, die de paarden had verzorgd en opgepast, werd daarop ongesteld,en nadat men eerst aan typhus had gedacht openbaarde zich later de paardenziekte, waaraan hij spoedig overleed. Evenals in sommige plaatsen van ons land heeft ook in Frankrijk een onverwachte daling in de prijzen van het vleesch plaats gehad, daar vooral tengevolge van den groot en voorraad slachtvee, die thans nog in de weiden is. Bij ons bestaat wel gedeeltelijk dezelfde oorzaak, maar ondervindt men ook de gevolgen der daling van de vleeschprijzen te Londen tengevolge van den ruimen aanvoer van Amerikaansch vleesch aldaar, zoodat reeds Nederlandsch vee uit Londen is terugge komen om hier te worden verkocht. Vier jongens van 8 tot 10 jaren hebben op de rails van den spoorweg van Brussel naar Arion een zwaar ijzeren voorwerp gelegd, teneinde, zooals zij later bekenden, een spoorwegongeluk te veroorzaken en de lijken te kunnen plunderen. Het opzet werd nog bij tijds ontdekt om een ongeluk te verhinderen. Zondag heeft te 's Gravenhage een diner plaats gehad van de deelnemers aan het concours te Waalsdorp. Bij die gelegenheid is volgens den Haagschen corres pondent der Rotterdamsebe courant een onaangenaam incident voorgevallen. De heer Schubartpresident van den Weerbaarheidsbondbracht een toast uit op het huis van Oranje en op Z. M. den koning, beschermheer van dien bond, in het bijzonder. Bij het einde van zijn speech stonden allen op, en riepen „leve de koning 1" allen, behalve de baron van Pletlenberg, redacteur van Het Vaderland, die bleef zitten. De andere aan wezigen, en vooral de Utrechtsche studenten-scherpschut ters, gaven hierover hun ongenoegen te kennen, en de twist liep zoo hoog dat de heer van Plettenberg ge noodzaakt was zich te verwijderen, en de wacht zells moeite had hem te beschermen tegen persoonlijke aan vallen. Volgens den correspondent is eene jury be noemd, waarin o. a. de gouverneur der residentie, gene raal van Tuijl van Serooskerkenzitting heeft, om te onderzoeken of de heer van Plettenberg al of niet een „fasoenlijk" man is. Blijkt het tegendeeldan zal zegt de berichtgever de zaak ook nog verdere gevol gen hebben. Van Dinsdag op Woensdag nacht is de oude Opera te Parijs, gelegen aan de Rue Rossini, deRueDrouot, de Rue Le Peletier en in de onmiddellijke nabijheid van den Boulevard des Italiens, een prooi der vlammen geworden. Des avonds tegen 11 uren ontstond brand in het magazijn der costumes, ofschoon er Dinsdag avond geene voorstelling waszoodat de oorzaak niet met zekerheid is op te geven. Spoedig meende men. het vuur geblüBcht te hebben, toen het zich kort na middernacht plotseling met nieuwe kracht vertoonde. Toen eenmaal de vlammen naar buiten sloegen, wakker de de sterke wind het vuur aan en dreigde onmiddellijk gevaar ook voor de Passage del'Opéraen de Rue Rossini. Eerst tegen den morgen was men den brand meester, terwijl de brandweer er in slaagde het vuur tot het gebouw der Opera te beperken. Verscheidene dagen zullen de spuiten echter nog dienst moeten doen, daar binnen de half ingestorte muren de vlammen nog woe den. Twee sappeurs-pompters werden in den nacht ernstig gewond, doch voor het overige heeft men geen per soonlijke ongelukken te beklagen. De partituren van den orkest directeurde archieven, het beroemde bas- relief van Rossini en de bustes van beroemde kunstenaars zijn gered; al het decoratief, behalve dat voordeGnil- laume Teil en de Robert le diable, is vernield. Het gebouw was voor 600,000 francs verzekerd. Deze thans afgebrande opera zaal werd in 1820 nadat de hertog de Berry bij het verlaten der opera in de Rue Riche lieu door Louvet vermoord was, welke daarom afge broken werd gebouwd op de plaats van het hötel Choiseuil, gelegen op den hoek der Rue Grange-Bate- lière, van welk hotel nog verscheidene vertrekken voor de administratie gebezigd en nu door de vlammen ge spaard werden. De bouw der nieuwe opera, welke dit sedert 50 jaren provisioneele gebouw vervangen zou, werd onder het keizerrijk aangevangen, maar is nog niet gereed. Jl. Zondag avond, toen na de laatste voorstelling van bet circus-MyerteUhemnitz, de daarbij behoorende olifanten naar buiten gebracht werdenreikte een arbei der een der dieren een brandende sigaar toe, die het met zijn snuit naar den mond voerde. Nauwelijks even wel had bet dier de uitwerking van het vuur onder vonden, of het greep den slotenmaker Glaser uit Kirchbergdie er dicht bij stond, aan, wierp hem tegen den grond en mishandelde hem zoodanig, dat de ongelukkige ernstige kwetsuren bekwam en naar het stadsziekenhuis moest overgebracht worden.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2