Maandag a., bij gelegenheid van het alsdan te vieren groote nationale feest, geen zitting te houden, teneinde de leden der kamer in de gelegenheid testellen de fees telijkheden bij te wonen. Eene gewijzigde begrooting van oorlog voor 1874 is ingediend. Zij strekt hoofdzakelijk tot herziening van de traktementen der officieren, tot herstel van eenige ongelijkheden in de toekenning der bezoldigingen van sommige rangen, en tot. verdeeling der kapiteins en rit meesters wat hunne traktementen betreftin twee even talrijke klassen. De vermeerderingen bedragen 356,161, waartegeuover eene vermindering van som mige posten tot een bedrag van 79,594 staat. 0. a. zul len slechts de drie oudste lichtingen miliciens tot de najaarsoefeningen in het kamp bij Millingen worden opgeroepen, en daarentegen een der oudste lichtingen van bet bataljon mineurs en sappeurs tot bet bijwonen der najaarsoefeningen onder de wapenen worden geroe pen. Het eindcijfer der begrooting, vermeerderd met ƒ276,567, zal alsnu bedragen ƒ17,186,567. Blijkens de daartoe strekkende wetsontwerpen zullen over 1874 de provinciale belastingen tot een gelijk be drag als voor het loopende jaar worden geheven be halve in Zuid-Holland, Zeeland en Overijsel. In Zeeland worden de opcenten op de grondbelasting met 7, die op do personeele belasting met 4 verhoogd. Die ver hooging is noodig, om in de behoeften van het volgend jaar <e kunnen voorzien, wanneer bet aandeel der pro vincie in de te verstrekken tegemoetkomiug aan de calamitenze polders geraamd wordt ƒ23,000 meer dan in bet loopende jaar te zullen bedragen en de batige sloten van vorige diensten zullen zijn gebruikt. öuitenlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. De acbt dagen die nog moeten verloopen alvorens de Fransche nationale vergadering hare zittingen hervat schijnen bijna eene eeuwigheid, wanneer men bedenkt dat elk dier dagen ontzaglijk veel nieuws zal brengen omtrent de groote quaestie: monarchie en republiek, en dat men per slot van rekening na al dit nieuws doorworsteld te hebben, na verloop dier acbt dagen nog weinig wijzer zal zijn. De beslissing hangt at van een twintigtal afgevaardigden, die nu nog weifelen en eerst in de laatste oogenblikken eene beslissing zullen nemen, mannen die zich hetzij uit onverschilligheid, hetzij uit onzelfstandigheid of besluiteloosheid gewoonlijk door den bovendrijvenden stroom laten medeslepen. En wat de bladen der fusie zich nu ook al inspannen om die stemmen voor bare zaak te winnen en hoe de republi- keinsohe organen het constitutionalisme van Henri V ook in twijfel trekken, deze heeren zullen zich niet hunne rust laten verstoren en reeds nu een bepaalde belofte ten aanzien hunner stem afleggen. De beste diensten worden in dit opzicht nog door de zuiver clericaal-legitimistische bladen aan de republiek bewezen, noe meer zij verkondigen dat de pretendent niet veranderd is, dat hij formeel niets beloofd heeft, dat hij van zijne vroegere verklaringen niets behoeft terug te nemen, zooveel te grooter zijn de kansen dat de weifelaars, die nu nog naar de monarchie overhel len, ten slotte toch zullen terugdeinzen voor het ver momde absolutisme. Wat echter de nederlaag der mor.archalen reeds nu meer dan waarschijnlijk zou maken waarom het rechter-centrum zich dan ook tegen dit denkbeel d met alle kracht verzette zou een manifest van den graaf van Chambord zelf zijn. De om standigheden dreigen echter sterker te zullen worden dan de tegenstand van het rechter-centrum; de verklaringen van den heer Chesnelong worden zóo verschillend ge commentarieerd niet alleen, maar zelfs pertinent tegen gesproken en onwaar genoemd, zoodat Chambord aan ziju eigen eer verplicht is licht in de duisternis te ver spreiden en het rechter-centrum zich er moeilijk tegen kan blijven verzetten, daar het voor het welslagen van het restauratie-plan onontbeerlijk is dat toch de grondsla gen waarop het rust niet door bevoegde beoordeelaars worden in twijfel getrokken. Die opheldering acht le Temps onvermijdelijk ter wille van de eer van den pretendent en het belang van het land, „maar wij ge- looven niet zegt het blad dat dit manifest den graaf van Chambord de overwinning zou Bchenken die than3 zijne vanen zichtbaar ontvliedt, maar het kan al thaas hem het recht geven om te Frohsdorf het fiere devieB van Pavia te herhalen: Tout est psrdu forsThon- neur Niet minder ijverig dan l'Univers, PUDion en le Monde springen de organen van het Vaticaan voor de eer van Cbacubord in de bres. Le Mémorial diplomatique had gemeld dat de pretendent eene circulaire aan de Euro- peesche hoven gezonden had, waarin hij te kennen gaf dat hij geenszins voornemens] is eene oorlogszuchtige poli tiek te volgen, dat hij de kaart van Europa volstrekt niet denkt te wijzigen, dat hij zich niet tegen den be- staanden toestand met de wapens in de hand verzetten zal enz. L'Osservatore Romano en la Voce della Verita zijn reeds verontwaardigd over het enkele vermoeden dat Chambord zoo iets gedaan zou kunnen hebben. Het is eon beleediging voor het karakter van den graaf, zeggen zij en tot staving harer zienswijze herinneren zij aan den brief van Chambord van 25 Januari 1870, dien hg aan den heer Villemain schreef naar aanleiding zijner brochure: La France, l'Empire et la Papan té. Cham bord wenschte dat dit geschrift algemeen gelezen en verspreid werd, opdat de ware verhouding van den paus tot het koningschap NB! dit laatste aan den eersten onderworpen men vergelijke den bewusten brief van Pius IX aan den Duitschen keizer meer en meer ingang vinden zou enz. Henri V is altijd de koning der hope van de ultrauioutanen geweest, de moderne wereldbeschouwing wage het niet baar schendende hand aan dezen afgod te slaan! Het is reeds heiligschennis te beweren dat. Henri V met den feitelijken toestand rekening zou bunnen houden. Gelukkig voor de cleri- calen dat zij dit verdriet aan hun model-koning waar schijnlijk niet zullen beleven; zij zullen hem ongeschon den kunnen bewaren en hij zal blijven wat hij vroeger was: een eerbiedwaardige reliquie. De briefwisseling tusschen paus en keizer, waarop wij zoo even doelden, schijnt niet in baar geheel openbaar gemaakt te zijn. De Parijsche en Berlijnsche moniteurs der clericalen, l'Univers en die G< rmania, zeggen dat de Duitsche regeering de repliek van den paus op het ant woord van Wilhelm I heeft achtergehouden. De bewering schijnt juist te zijn, althans de Spenersche Zeitung spreekt ze niet tegen en schrijft het aan discretie der Duitsche regeering toedat zij dit stnk niet openbaar maakte; wanneer de Curie niet zelf bang ware zich te blamee- ren, dan zou zij die repliek wel publieeeren, meent zij. Over al te groote discretie in haren strijd met de Duitsche regeering hebben Rome en de katholieke geestelijkheid waarlijk niet te klagen; die twijfelachtige lof komtvon Bismarck's regeering niet tee. Waarschijnlijker komt het ons voor dat die repliek teruggehouden werd, omdat daar uit blijkt hoe verkeerd de keizer handelde toen hij met den paus aan het theologiseeren ging. De raadslieden van den paus zgn ook niet zulke onnoozele kinderen, dat zij in die repliekvan welk stnk ook zij al het gewicht zonder twijfel gevoeld hebben, dingen gezegd zouden hebben waardoor de paus in zijne waardigheid of zijn aanzien geblameerd zou zijn! Pater Beckx, aldus meldt een telegram van gisteren uit Rome, heeft definitief besloten zich in België neder te zetten. Wij zijn er verre van daan om onzen nabu ren bunnen terugkeerenden landgenoot te misgunnen; wij achten het echter gelukkig dat zijne keuze op België viel, omdat men van de Belgische liberalen mag ver wachten, dat zij niet het Duitsche en Ifaliaansche voor beeld zullen volgen en het prestige van dezen machti gen vijand der hedendaagsche maatschappij door ver banning zullen verhoogen, onder voorwendsel van den invloed der jezuïeten te breken. De martelaarskroon door Duitschland en Italië om de slapen der jezuïeten gevlochten, heeft reeds geuo9g kwaad, gedaan. België zal opnieuw moeten bewijzen, dat men deze vijanden niet met geweld maar door de vrijheid behoort te be strijden. Belgische brieven. Brussel 27 October. Zal ik u het een en ander mededeelen omtrent den nieuwen minister van openbare werken, waarmede de Moniteur beige ons vóór eenige jaren verraste? Waar toe zou het dienen? Het zal u weinig belang inboeze men. Overigens is hij een man zonder politiek verleden. De advocaat Beernaert is een uitstekend rechtsgeleerde^ een bekwaam man van zaken en evenmin liberaal als clericaal. Schorten wij ons oordeel op tot wij hem aan het werk hebben gezien. Zijn taak is moeilijk. Door het beleid zijner voor gangers, de heeren Wasseige en Moncheur, zal hij zijn departement in volslagen verwarring vinden. Dit ministerie schitterde vroeger door kundige specia liteiten. Er was een tijd toen dit departement het model departement van openbare werken in Europa was. Maar sedert zijn de bekwaamsten wegens politieke redenen ter zijde gezet, anderen gestorven, en weder anderen, zooals de heer André bijvoorbeeld, aan het hoofd getreden van particuliere ondernemingen met traktementen die overeenkomen met dat van hun voor- maligcn chef, den minister, en het zelfs dikwijls nog overtreffen. Er is nu een Hercules noodig om de Augias stallen van het departement van openbare werken te reinigen. Een eigenaardige zaak is't, dat de heer Moncheur vóór zijn aftreden zich nog gehaast heeft om den di recteur van zijn departement, den heer Fassiaux, in extremis tot kommandeur der Leopoldsorde t doen be noemen, den on bekwaamsten man die ooit aan het hoofd van dit departement stond en die daar alles in de war gebracht heeft. Wanneer de nieuwe minister, de heer Beernaert, zich nu daarom van hem zal kunnen ontdoen, zal niemand! zich daarover beklagen. De poging der afgescheiden liberale vereeniging om- zich weder bij de Association libérale aan te sluiten ie mislukt. Deze antwoorddewanneer uw verlangen naar hereeniging inderdaad zoo groot en oprecht ge meend is als gij zegt, welnu! de deuren staan voor n open. Maar wat betreft het onderhandelen met u over de candidaten, die gij voor de drie vacante plaatsen in den Brusselschen gemeenteraad voorstelt, dat nooit! De doctrinairen isoleeren zich overigens meer en meer. De sympathiën die zij en hunne organen voor de vreemd soortige monarchale restauratie in Frankrijk aan den dag leggen zullen eindelijk de oogen van alle waar achtige liberalen openen, zij zullen het ware karakter dezer groep aan het licht brengen, die beginselen door belang heeft vervangen en die den mond vol heeft van vrijheid en recht, maar in de praktijk slechts aan hunne vrijheid en hun recht denkt. Hoe is bet mogelijk, zult gij viagen, dat mannen die zich liberaal noemen zich ingenomen betooneQ kunnen met de traditioneele monarchie van de genade Gods, waarvoor de Fransche reactionairen stemmen koopen om de republiek te escamoteeren De zaak is echter zeer eenvoudig. Zij hebben een onverwinlijke antipathie tegen Frankrijk, omdat on danks 'de vr eeselijksta lotswisselingen welke ditlan d onderging, België toch altgd van dit land de progres- si8tische impalsie gekregen heeft. Zij zijn daarom be reid de legitieme monarchie met een dun vernis vau constitntioneele instellingen toe te juichen, omdat zij de republiek nog meer vreezen dan haten. Gelukkig is het oogenblik waarnaar zij verlangen nog geenszins gekomen en wellicht zal het nooit komen! Hemi V is nog geen koning van Frankrijk en het doodklobje der republiek heeft nog niet geslagen. Om baar te kunnen vermoorden zou een staatsgreep naar het voorbeeld van den 2en December noodig zijn, maar de toestand is tegenwoordig niet dezelfde. Den 2cn December 1851 was het platteland met hart en ziel voor het Bonapartisme gewonnen. De Napoleon tische legende had daar wonderen verricht; de boeren geloofden slechts in den keizer en juichten zijn optreden toe. Maar spreek nu eens een Franschen boer van het noorden of zuiden, het oosten of westen van HenriV, en hij zal u antwoorden: alles wat gij wilt, alleennie de terugkeer van het ancien régime! En hierin stemt de overgroote meerderheid der Fran sche natie overeenelle ne reut pas s'embourbonailler. Bectijümgen. Volgens gisteren ontvangen telegram is het stoom schip Borneo, gezagvoerder R. Berkelbach van den Sprenkel, eergisteren Aden gepasseerd. Alles wel aan boord. Gisteren i3 van Vliasingen in ballast naar Enge land vertrokken de Engelsehe brik Nathaniel, gezag voerder W. Witten. ^an&elsb«rifl)ten. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 27 October. De aanvoer van Zeeuwsche Vlaamsche, Fiakkeesehe, Overmaaasche en Noord-Bra- bantsche tarwe was iets ruimer dan vorige week; de stemming was zeer flauw, waardoor tot 50 cents per hectoliter verlaging het aangevoerde slechts gedeeltelijk opruimde. Voor de goede en puike nieuwe bedong men van 13.25 a 13.50voor de mindere 12 a 13, voor de goede en puike jarige van 12.75 a 13.25, en mindere van 11.50 a 12.75 per hectoliter; nieuwe rogge was ruimer ter veilde kooplust was niet leven dig, waardoor het aangevoerde tot 25 cents per hecto liter verlaging slechts gedeeltelijke plaatsing vond, nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche bracht van 10.25 a 10.75, en Noord-Brabantsche van 10 a 10.40 per hectoliter op, jarige soorten weinig getoond en van 10 a 10.30 per hectoliter naar qualiteit verkocht; nieuwe Zeeuw sche, Vlaamsche en Fiakkeesehe winter- en zomergerst was middelmatig aangevoerd; de winter- blijft goed prijshoudendde zomer- werd miuder vlug begeerd, voor de winter- besteedde men van 7.75 a 8.50, en zomer- van 7.25 a 8.20 per hectoliternieuwe haver min der ter veil, en tot 20 cents per hectoliter verhooging goed te plaatsen, men bedong voor den langen van ƒ3.75 a 4.60, en voor den korten van ƒ4.75 a 5.25 per hectoliter, terwijl men 74/80 pond inlandsche voer tot 11, 11.25, 11,50, 11.75 per 100 kilo ver-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3