1 te Dubbeldam, 5 te Rotterdam, 2 te Schiedam en 1 te Yselmonde, en in Limburg 1 persoonnamelijk te Hom. Het totaal der aan die ziekte in het rijk overledenen was alzoo 24 tegen 21 in de week van 12 tot 18 en 9 in de week van 5 tot 11 dezer. De passagiers van het in de Roode zee verongelukte stoomschip Prins Hendrik zijn allen over Engeland in Nederland teruggekeerd. De kapitein en de equipage bevonden zich eenige dagen geleden nog te Suez. Aan redden van goederen viel niet te denken, zoodat alles in het schip moest worden achtergelaten. De eerste nacht werd onder den blooten hemel door gebracht; des morgens werd het bivouac opgebroken en begaf men zich naar Kosseir, een plaatsje aan de Egyptische kust. Door de bevolking aldaar werden de schipbreukelingen zoo goed mogelijk ontvangen; zij werden in leemen hutten gehuisvest, terwijl tevens droog brood en water aan hen verschaft werd. Twaalf da gen moesten zij te Kosseir verblijven, toen een Turksch schip, door den onderkoning van Egypte afgezonden, hen afhaalde en naar Suez overbracht. Voor de equi page werden tevens door den onderkoning jassen en laarzen toegezonden. Van Suez spoorden de passagiers in twaalf uren over Caïro naar Alexandrië, van waar zij over Engeland naar Nederland terugkeerden. Dat het ongeluk niet eerder bekend werd schrijft men toe aan den slechten toestand van het telegraaf- wezen, waardoor het van Kosseir afgezonden telegram verminkt werd overgebracht. Van slechts drie der passagiers waren de aan boord zijnde goederen verzekerd. {Dagbl. v. Z.H. en 's Grav.) Zaterdag werd te Leiden, ondc- voorzitterschap van professor P. J. Veth, de tweede Jgemeene vergadering gehouden van het Aardrijkskundig genootschap, die door een groot aantal leden, waaTrader eenige dames, werd bijgewoond. Uit het verslag van hetgeen sedert de vorige alge- meene vergadering door het bestuur was geschied, bleek o. a. dat het aantal leden tot 250 was gestegen, dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden het be schermheerschap had aanvaard, dat het genootschap in betrekking was getreden met buitenlandache genoot schappen, dat aan den minister van koloniën het ver zoek was gedaan om in het gevolg der expeditie naar Atsji eenige wetenschappelijke mannen tot het doen van onderzoekingen uit te zenden, dat spoedig de eerste aflevering van het tijdschrift kau verwacht worden, enz. Nadat tot lid van het bestuur was benoemd de heer mr. N. J. den Tex, secretaris der kamer van koophan del on fabrieken te Amsterdamkwam in beraadslaging het voorstel om vanwege het genootschap uit te geven een handleiding voor wetenschappelijke reizigers iu den trant van de Admiralty Manual, en de bewerking hier van door specialiteiten te doen plaats hebben, hetwelk na eenige discussie werd aangenomen. Daarop werd het woord verleend aan dr. C. M. Kan, die een belangrijke voordracht hield over de expeditie, welke door Die Africanische Gesellschafft te Berlijn uitgezonden was, haar belang en haar beteekenis ook voor Nederland. Hij sloot zijn rede met eene opwek king tot krachtige ondersteuning van deze expeditie, die door Duitschers een bijna Nederlandsche wordt genoemd. Terstond werd door de aanwezigen voor een aanzien lijk bedrag iogeschreven. De rede van dr. Kan gaf aanleiding tot een interes sante gedachtenwisseling tusschen de heeren Kerdijk, AinersfoordtKan en den voorzitter. De heer Witkamp hield vervolgens eene voordracht waarin hij vooral wees op de foutendie er in kaarten van Nederlandzelfs in officieele, bestaan, op de gebrekkige statistiek in ons land en op het wandalismusdat de Nederlan ders schijnt te kenmerkenblijkbaar uit eenige aange haalde voorbeelden. Na eenige discussie naar aanleiding van deze redewerd gelegenheid gegeven tot het doen van vragen en het geven van inlichtingenwaarvan door eenige leden gebiuik werd gemaakt. De verga dering werd daarna gesloten. Vóór eenige dagen heeft de regeer in g voor het Trippenhuis een schilderij aangekocht van H. ten Oover, een totnogtoe bijna geheel onbekend meester. Zij is in de manier van van der Helst geschilderd en stelt een deftige oud-Hollandsche familie in levensgrootte voorde man en de vrouw zijn m zittende houdingrechts ziet men een meisje en een jongetje, links een anderen jon gen, op den achtergrond staat de meid met een kindje op den arm. Het stuk is geteekend H. ten Oever fe. Ao. 1669. Deze schilder, die alleen door Kramm vermeld wordt, is niettegenstaande de verdiensten van zijn werk geheel in vergetelheid geraakt evenals zoovele anderen, wier doeken door gewetenlooze kooplieden verdoopt zijn. Het eenige stuk, dat van hem tot nogtoe bekend was, is een regenteustuk in de kerkekamer der St. Michielskerk te Zwolle, geteekend Hendrik ten Oever 1690. Verder weet men dat een klein schilderijtje van hem in 1811 op een verknoping te Middelburg verkocht is. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan ii. f. o. N. Kamp, hofraad, intendant van de opvoeding van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, tot bet aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, hem dojr Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken, en aan A. Collaes, med. doctor te Geleen, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Gregorius den Groote, hem door Z. H. den paus Pius IX geschonken. eereteekenen. Vergunning verleend tot het aanne men en dragen van de hun door Z. M. den Duitschen keizerkoning van Pruisen, geschonken medaille voor niet strijdenden, ter herinnering aan den oorlog van 187071, aan: C. van Gastel, ziekenverpleger te 'aGravenhage; D. de Grootte 's GravenhageW. de Groot, te 's Gra- venhage; dr. S. J. Halbartsma, arts te Schiedam; P. Kroon, op het Loo, te Apeldoorn; J.L. E. P.Lithrs, arts te Bunrmalsen; dr. S. Lycklama k Nyeholt, genees heer te Rotterdam; dr. H. J. Oiïerhaus Hz., arts te Dronrtjp; dr. I. A. M. T. Saunes, arts te Rotterdam; J. W. Sehubart, geneesheer te Utrecht, en n. L. Ver speyck, adjunct inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht voor Noord Brabant en Limburgte Maastricht alsmede aan D. Spaanste Seheveningentot het aan nemen en dragen van het algemeen eereteekenhem door Z. M. den Duitschen keizerkoning van Pruisen, toegekend. middelbaar onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft mr. B. H. Pekel haring, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zutfen. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Arnhem G. J. Jacobson, thans ontvan ger der registratie en domeinen te Schiedam. koloniën. Benoemd tot predikant bij de protestant- sche gemeente in Nederlandsch ïndië J. G. G. Oudegeest, predikant te Made. KERKNIEUWS. Gisteren is uit het vroeger medegedeelde drietal tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St. Joosland beroepen de heer J. J. Gobius du Sart, te Nijkerk aan de Veluwe. Op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Schiedam zijn geplaatst de heeren H. W. Creutzbergte Vlissingen; E. B. Gunning, te Nunspeet, en E. A. G. van Hojgenhuijze, te Steen wijk. Eergisteren is bij de Christelijk gereformeerde ge meente te Zierikzee tot predikant bevestigd de candidaat tot den predikdienst, de heer P. J. Wessels, door den heer Siemense, predikant bij de Christelijk gerefor meerde gemeente te Oo3terland, met eene rede naar aauleiding van 1 Petras 5 veis 2, 3 en 4. Des namid dags hield de bevestigde z$ne intreerede, naar aanlei ding van 1 Koningen 3 veis 9a. MARINE EN LEGER. Zr. M8. schroefstoomschip Deli, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse P. Swaan, is in den voor middag van den 2Gen dezer van de reede van Texel vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost ladië. GEMENGDE BBRICHTEN. De volgende Nederlanders hebben bij den interna tionalen schietwedstrijd te Brussel prijzen behaald: de heeren J. B. van Oosterhout, van Rotterdam, 3° prijs op de vaste schijf, en dezelfde op de schijf naar wil lekeur; J. van Mens, van Rotterdam, twee prijzen W. W. Verdnyn van Rotterdam, twee prijzen, en L. Walraven, van Schiedam. De groothertog van Luxemburg heeft nog, ter gelegenheid der opening van den spoorweg van de Sore, in de orde van de Eikenkroon benoemd: tot kommandeur F. baron van Blockhausen; tot groot-officier de heer Vitry, lid der kamer van afgevaardigden, tot officier de heer M. Becker, burgemeester van Ech- ternach; tot ridders .de heeren Paul Eyschen en Pauly, afgevaardigden, en Berger, ingenieur. Dr. K. W. Hamilton of Silverton Hill, jl. Donder dag te Groningen tot doctor in de geneeskunde bevorderd, had achter zijne, dissertatie o. a. de volgende stelling „De sinds korten tijd in de mode gekomen dames laarsjes, met zeer hooge hakken, zijn uit een chirur gisch en een obstetrisch oogpunt zeer af te keuren." Uit Doetinchem wordt aan de Arnhemsche cou rant gemeld, dat de vorige week te Zeddam een zon derling voorval heeft plaats gehad. Zekere landbouwer was overleden en men wenschte zijne bezittingen op een vreemde te doen overgaan, met voorbijgang van zijne wettige erfgenamen, waarvan enkelen in behoef tige omstandigheden verkeeren. Men liet daartoe een notaris overkomenterwijl men inmiddels het lijk had weg geborgen, en in plaats daarvan een ander persoon in bed gelegd. Deze gaf nu den zoogenaamden wil van den overledene opwaarbij aan den erfgragen persoon alles vermaakt werd, terwijl de notaris dien wil ter goeder trouw in geschrift bracht. Een der geroepen getuigen echter weigerde het testament mede te onder teekenen, omdat de zoogenaamde testateur reeds eenige uren vroeger overleden was. Daar de aanvraag om vischakten in de gemeente Giethoorn telken jare in dezelfde verhouding toeneemt als de klacht over eene slechte vangst algemeener wordt, heeft de gemeenteraad het besluit genomen, met Mei a. alle aan de gemeente toebehoorende vischwaters publiek te verpachten. De storm die eenige dagen geleden in verschillende landen heeft gewoed, heeft groote verwoestingen aan gericht in de omstreken van Parijs, vooral aan wijn- en boomgaarden. De hoofdlieden der brandweer te Elberfeld hebben bekend gemaakt, dat het plan bestaat, ora in de stad een telegraafnet voor brandsignalen aan te leggen,opdat bij het uitbreken van brand de gebeele burgerij terstond het sein kan hooienwaarmode tevens zal worden aan gewezen waar de brand plaats heeft. De verbinding tusschen de openbare gebouwen wordt van stadswege aangelegd. Eigenaars van werkplaatsen, magazijnen enz., die ook in hunne panden een seinklok met den noo- tigen toestel verlangen, kunnen dien van stadswege verkrijgen voor 60 Tlialer. Tengevolge van een vooreenigen tijd bij de regee ring der Vereenigde staten van Noord-Amerika gedane klacht ovor den schandelijken handel in Italiaansche kinderen, die in New-York en andere groote steden van Amerika wordt gedreven, is een onderzoek door de politie ingesteld waardoor afschuwelijke feiten aan den dag zijn gekomen. Na eene vermaning heeft men ech ter de kinderkoopers ongestoord laten gaan en bemoei lijkt hen verder niet. De Russische stoomboot-en spoorweg-maatschappij deelt mede, dat zij het gebruik van petroleum in plaats van steenkolen voor het stoken van locomotieven zeer voordeelig heeft bevonden. Zij bezigt biervoor de ruwe olie uit den Kaukasus en de districten aan de Wolga, die, bij vergelijk met de s.eenkolen, in gewicht een voordeel van 50 percent oplevert. Er bestaat geen bezwaar, een voor steenkolen ingerichte locomotief in een voor petroleum te veranderen. De commissie, belast met de leiding der Interna tionale tentoonstelling te Philadelphia, is druk be zig met het nemen van voorbereidende maatregelen. Hoewel die tentoonstelling eerst in 1876 moet plaats hebben, houdt echter de commissie reeds alle dag bureau en zijn verschillende secretarissen en beambten bezig. Het gebouw zal in vier deelen gesplitst zijn: voor al- gemeene zaken, schoone kunsten, werktuigen en tuin bouw. Een prijsvraag voor de coustructie zal uitge schreven wordenwaarbij aan de tien best gekeurde ontwerpen elk 2400 gulden premie zal worden toege kend. Op het patentbureau te Washington is onlangs aan elk beambte een vrouwelijke klerk toegevoegd, die be last is met de officieele correspondentie, en tevens bepaald behulpzaam is bij het onderzoek der gevraagde octrooien. Eris echter eene uitzondering gemaakt. Hrj die belast is met het onderzoeken der medische patenten, heeft geen meisje tot hulp, maar hem is een mannelijk adsis- tent toegevoegd. Onder den naam van Free Trade League is te Londen een bond opgericht, die zich ten doel stelt de afschaffing te verkrijgen van alle belastingen op de levens middelen en tevens de invoeriDg van een beter belas tingstelsel te bewerkeDen verder den handel van alle belemmeringen te bevrijden. Men heeft besloten om Bright te raadplegen voordat men tot verdere maat regelen zal overgaan. THERMOME PERST AND, 27 Oct. 's av. 11 u. 40 gr. 28 's morg.7u.41gr.'smidd.lu.49gr.'sav.6u.46 gr. STA TEN-GENERAAL. tweede kamer. Zitting van I>in#dag 28 October. Per telegraaf.) Door de kamer is bepaald, dat de beraadslagingen over de Indische begrooting Vrijdag a. een aanvang zullen nemen. Op voorstel van den heer Nierstrasz is besloten om

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2