MIBDELBURGSCHE COURANT. F 256. Dinsdag 1873. 28 October. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.# franco is f 3,50. Middelburg 27 October. Op de bijeenkomst te Amsterdam op 3 November a., ter feestelijke herdenking van de afkondiging der nieuwe grondwet vóór 25jaren, zal mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leiden, als feestredenaar optreden. Onze Haagsche correspondent schrijft ons het vol- „Met de laatste mail zijn hier berichten ontvangen aangaande het gebeurde te Benkoelen, waar twee gou vernementsambtenaren vermoord zijn, en de aanleiding daartoe. Men zeide en de conservatieve dagbladen vonden in dat zeggen een fraai thema vcor een poste rieur loflied op het cultuurstelsel - dat de moord der heeren van Amstel en Carstens een gevolg was van de invoering van eene belasting in geld in plaats van de gedwongen cultuur. Het blijkt thans dat dit wel, zooals Hnygens zegt, waar-achtig maar niet waar is. De zaak is namelijk deze. Vóór een paar jaren stelde de toenmalige adsistent-resident van Benkoelen aan de Indische regeering voor, de gedwongen leverantie van peper af te schaffen en in plaats daarvan eene soort inkomstenbelasting te heffen. Gelijk dat in Indië ge woonlijk geschiedt werd dit voorstel eenvoudig ad acta gedeponeerd; althans de voorsteller vernam er niets meer van. Hij was echter zoo ingenomen met zijn denkbeeld dat hij, om de regeering door een fait ac compli te dwingen, maar vast begon met de peperleve rantie af te schaffen, in de meeniner dat. de gomelastieke regeering van den heer Mijer, nu de adsistent-resident eenmaal A had gezegd, gedwee volgen zou en B zeggen. De wetenschap dat de peperleverantie was afgeschaft had echter ruim twee jaren noodig om van Benkoelen op Batavia te belandenen toen men die nn eenmaal op Batavia had, werd er werkelijk eene belasting in geld, doch niet de vroeger voorgestelde scort van in komstenbelasting, ingevoerd. Dat de bevolking, die nu gedurende twee jaren van alle lasten ontheven was gebleven, niet zeer ingenomen was met die onverwachte belasting laat zich verklaren. Verdere bijzonderheden heb ik niet vernomen, maar de eigenlijke aanleiding tot den moord te Benkoelen moet in deze geschiedenis gelegen zijn." Zaterdag is de schiedwedstrijd in de vlakte van Waalsdorp voortgezet tusscben alle mededingers met het geweer, afstand 300 passen, en voor officieren van het leger, leden van het bond en de hoofden van ver- eenigingen met den revolver op 25 passen, zoomede voor officieren en manschappen der marine, eveneens met den revolver. Het aantal prijzen, voor den personeelen wedstrijd uitgeloofd, bedraagt p. m. 30. Het kampschieten naar een tweeden korpsprijs, een zilveren bokaal met voetstuk, tusscheu het Utrechtsche studeutcnkorpB en de koninklijke Veluwsche scherp schutters, die Vrijdag een gelijk aantal punten schoten, is ten voordeele van eerstgenoemd korps uitgevallen. De studenten behaalden gezamelijk, ieder met drie schoten, 111 punten; de Veluwsche schutters 69. Omtrent de schietwedstrijd van Vrijdag wordt nog medegedeeld dat na de Rotterdamsehe scherpschutters, die met 186 punten den korpsprijs behaalden, o. a. het grootste aantal punten op 400 pas werd geschoten door de volgende scherpschutters-korpsen: De Utrechtsche studenten en Veluwsche scherpschutters, nl. 167de Zwijger uit Utrecht 164Breda en den Haag 151Delft 115, Leiden ea Amsterdam (Burgerwacht) 101. Het korps Schiedamscbe scherpschutters bekwam in den wedstrijd op 200 passen voor de weerbaarheid 22 punten en heeft dientengevolge een prijs van 20 Remmington-geweren behaald. De uitslag van het Zaterdag gehouden concours is als volgt: Personeele wedstrijd op 300 pas, met het geweer, voor schutterij, weerbaarheid en leger. De prijzen daarvoor uitgeloofd, en 27 in getal, zijn in onderstaande volgorde behaaldle prijs, bestaande uit zes zilveren couverts, geschonken door Z. K. H. den prins van Oranje, door den jager Verwey met 54 punten; 2eprijsfourierPloeg, van bet regiment grenadiers en jagers met 51 punten; 3® prijs den len luitenant Oudewater van het 5e regiment infanterie met 50 punten4° prijs van Bylandt, sergeant jagers, met 50 punten5e prijs Haus sergeant-majoor scherpschutters Rotterdam, 48 punten; 6e prijs J. J. Becht, scherpschutter, 's Gravenbage, 48 punten7e prijs Thijnhoff, korporaal grenadiers, 48 punten; 8C prijs Nijenhuis, sergeant 5C regiment infanterie,^*-punten; 9e prijs Du Quesne, Utrechtsch student, 47 punten; 10e prijs C. Becht, scherpschutter den Ilaag, 47 punten llc prijs Brnyn, korporaal grenadiers, 47 punten12e prijs Rutten, 2e luitenant scherpschutters den Haag, 46 pun ten 13e prijs, Oosterhont, scherpschutter Rotterdam, 46 punten; 14e prijs, Vroom, scherpschutter den Haag, 45 punten; 15e prijs, L. P. van Lommei, scherpschutter den Haag, 45 punten16* prijs, de Winter, fourier jagers, 45 punten; 17e prijs, Schijvers, 45 punten; 18e prijs, Nauta, sergeant jagers,45 punten ;19e prijs, Klaassing, le luitenant 3e regiment infanterie, 45 punten 20" pi ijs, van Dijken, scherpschutter Schiedam, 44 punten21® prijs Jlensing, sergeant 2e regiment infanterie, 44 punten 22e prijs, Bernink, fourier grenadiers, 44 punten23e prijs Waldeck, scherpschutter 's Gravenhage, 44 punten ;24e prijs Oldenhoff, scherpschutter Apeldoorn, 44 punten 25e prijs Meijer, scherpschutter Schiedam, 44 punten26e prijs Barends, korporaal minieurs, 44 punten; 27e prijs Stahl adjudant-onderofficier normaal-schietschool, 44 punten. De stand van den wedstrijd met den revolver, waar voor afzonderlijke prijz^u bestemd zijn, was Zaterdag zóo, dat 25 het hoogste getal was der punten, door de deelnemers geschoten. Dit getal werd behaald door den 1" luitenant van der Griendt, van bet korps koninklijke scherpschutters van Rotterdam. De Stoompost meldt dat in den nacbt van 20 op 21 dezer het hoog water aan den Hoek van Holland bij een hevigen westenwind tot 2 meter boven A.P. kwam de hoogste aanwijzing van de golf drukmeters bedroeg 10000 kilogram per vierkante meter. Behoudens beschadiging van de oevervoorziening aan de noordzijde van den benedenmond der doorgraving, alwaar 100 vierkante meters verloren ging en 250 vier kante meters beschadigd werd, ontstond geen schade aan de werken. Van verschillende zijden wordt in België bij de regee ring van dat land sterk aangedrongen, dat zij zorge voor den spoedigen aanleg van dea spoorweg Antwerpen GJadbach, door Nederlandsch Limburg, nu door de Nederlandsche regeering toestemming is verleend om die lijn te mogen leggen. L'Etoile beige zegtdat de Belgische regeering verplicht is om te zorgen, dat deze reeds zoo lang geprojecteerde lijn geene vertraging meer ondervinde, te meer nu de spoorweg vanVlissin- gen naar Duitschland het transito-vervoer van Ant werpen aftrekt. De Antwerpsche kamer van koophandel heeft in hare zitting van den 20cn dezer bij herhaling besloten om bij de regeering aan te drir gen op de spoedige voltooiing van de lijn AntwerpenGJadbachen de Précurseur eischt bepaald, dat de regeering de noodige maatregelen zal nemen om dien spoorweg onmiddellijk zelve te te doen leggen indien de Grand central binnen den bepaalden tijd niet aan hafe verplichtingen mocht heb ben voldaan. „Iedere vertraging in dit opzicht, zegt dat blad, is verraad tegen het land. Het voorbeeld door Ne derland gegeven belet ons om langer te overleggen en te bespreken. Wij moeten handelen. Antwerpea en Luik, de handel en nijverheid van geheel België wach ten met ongeduld op de voltooiing van dien spoorweg." Deinse, thans ontvanger derzelfde middelen te Spijke- nisse c. a., en te Blokzijl c. a. jonkheer H. C. van Pan- hnys, thans te Baarlo c. a. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. BELASTINGEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hengelo c. a. mT. A. J. van KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te Harderwijk de heer H. W. Creutzberg, te Ylissingen. MARINE EN LEGER. Eergisteren heeft men op het fort de Bilt, in tegen woordigheid van vele officieren, verschillende voorwer pen die met de hechtste banden waren voorzien, door middel van dynamiet doen springen. RECHTZAKEN. In zake den diefstal Peneranda, gaat te Brugge de instructie voort, maar het geheim wordt streng bewaard. Evenwel schijnt een en ander uit te lekken. Vrijdag jl., zegt meu, beeft de hoofdcommissaris van justitie te Mechelen met zijn adjunct zeer nauwkeurig huiszoe king gedaan bij den heer Deby, om onder diens papie ren eenig bewijs van schuld te vinden. Men heeft er slechts gevonden een brief van Alphonse aan mevrouw Deby en een pet, welke zijn meegenomen. Den vori- geu dag was de weduwe Mohimont, moeder van me vrouw Deby, voor den rechter van instructie te Brugge geroepen. Vóór het verhoor kreeg zij vergunning hare familie te zien, in tegenwoordigheid van een bewaker. Over het helen is zij in het breede ondervraagd. Het is door onverdachte getuigen geconstateerd, dat nie mand van de familie Deby deel had aan het bedrijf van den diefstal. De bedrijvers zijD, in het oog der justitie, Alphonse de Kerckhove, en misschien de ex-pauselijke zouaaf, dien men in een klooster te Brussel vergeefs heeft gezocht. Als het waar is wat verhaald wordt, zou de weduwe Mohimont zeker vervolgd worden, we gens het overbrengen der 85,000 francs van Brussel naar Mechelen in een reiszak, die haar door Alphonse de Kerckhove was ter hand gesteld, en dien zij met lin nengoed gevuld achtte, geloof hechtende aan hetgee i haar was gezegd. Alphonse de Kerckhove zou dej volgenden dag bij haar te Mechelen zijn gekomen, om dien zak tot zich te nemen; de zak was nog met het hangslot gesloten. De justitie zou daarin medeplichtig heid als heler willen. Da instructie moet bijna zijn af- geloopen. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren avond is te Westkapelle een 23jr.rig jongeling, die zich naar eeu stuk land begeven had tot het aflaten van water, met het hoofd in een sloot ge vallen en gestikt. Gisteren morgen is zijn lijk gevonden. Een persoon, dia op den openbaren weg te Yerseke aan een meisje 25 gewelddadig ontnomen heeft en zich daarna per rijtuig van Yersekendam naar Vlake begeven heeft, is aldaar door den veldwachter aan de spoorweghalte in arrest genomen en naar Goes overge bracht. Aldaar aangekomen werd hij door een politie agent, met behulp der spoorweg-conducteursgebceid en naar het huis van arrest vervoerd. Vooraf wist hij nog aan zijne geleiders te ontsnappendoch werd we der door hen achterhaald en gegrepen. De door de Vlissingsche feestcommissie uitgeloofde pre- miën voor de versiering van straten en pleinen zijn uitge reikt aan de buurtcommissiën van den Koudenhoek, Vla mingstraat, Lange Zelke, Zeemanserve, Lange Noordstraat, Slijkstraat, BreewaterstraatSt. Jacobstraat, Vrouwe straat, Weststraat en Pluimstraat. Als model voor de buste van Z. M. den koning op de nieuwe te graveeren muntstempels zalnaai- men mededeelt, dienen een door den heer Martin Bosse, te Deventer, vervaardigd photographischportret vanZ. M. en profil, Men meldt uit Doetinchem dat zich nog slechts enkele gevallen van dysenterie van een goedaardig karak ter voordoenzoodat men de hoop koestert dat de ziekte weldra geheel verdwenen zal zijn.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1