to Maastrichtde officier van gezondheid lc klasse P. F. Meuleman, van het garnizoen te Middelburg als eerstaanwezend te Bergen op Zoom; de officier van gezondheid le klasse C. H. P. Klamberg, van het hos pitaal te Bergen op Zoom, bij het 3C regiment infanterie aldaar; de officier van gezondheid lc klaas: J. D. van Hemert, van Grave, bij het garnizoen te Middelburg; de officier van gezondheid 2e klasse van Viersen is met 1 November overgeplaatst van het 3e bataljon 8* regiment infanterie naar het 4e bataljon 7e regiment infanterie in garnizoen te Held3r. Utrechlsch dagblad.) RECHTZAKEN. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van gisteren is Florentinus Strooband oud 29 jaren, boerenknecht, laatst wonende te Hontenisse, thansgede tineerd alhier, schuldig verklaard aan diefstal van een piard uit de weide; diefstal gepleegd door een loonbe diende ten nadeele van zijn meester, en feitelijken en gewelddadigen wederstand jegens een beambte der rechtspolitiebandelende ter uitvoering van de wetten, en derhalve rebellie begaan door een persoon zonder wapenen. Hij is te dier zake veroordeeld tot een tucht huisstraf van vijf jaren en in de kosten der procedure, met bevel dat een uittreksel uit het arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Hontenisse- op de gebruikelijke plaatsen. GEMENGDE BERICHTEN. Blijkens een mededeeling van de directie der stoom vaartmaatschappij „Nederland" is de voor Nederland bestemde brievenmail aan boord van het stoomschip Prins Hendrik bij de ramp van dit vaartuig niet kun nen gered worden. Uit de scheepsverklaring van den gezagvoerder blijkt, dat het stoomschip, na het raken van de rots „the Brothers" in diep water is gezonken, en dat bij het verlaten van het schip de brievenmail niet kon worden medegenomen, daar de ruimte in de scheepsbooten voor het redden van menschenlevens ge heel vereischt werd. In de gemeente Nieuwe Pekela, die eene bevolking van bijna 5200 zielen heelt, is in de laat6te 43 dagen geen enkel sterfgeval voorgekomen, terwijl er daaren tegen 32 kinderen zijn geboren. Jl. Dinsdag avond na afloop der beestenmarkt is bij den veehandelaar A. Brouwer, te Generauiden, het kabinet opengebroken en een notitieboekje met ongeveer f 14,000 aan bankpapier ontvreemd. Uit Deventer wordt gemeld, dat sommige sla gers aldaar de prijzen van het rundvleesch met 10 a 15 cents per kilo hebben verlaagd. Woensdag ochtend omstreeks 10 ureD werd te Waubach eu omstreken andermaal eene aardbeving waargenomen. Te Nieuwenhagen viel bij die gelegenheid een schoorsteen om, te Komburg twee. Te Kerkrade zijn pannen van een huis gevallen, terwijl een der schoorsteenen van de kolenmijn aldaar gebarsten is. Het Nieuwsblad voor den boekhandel geeft de volgende beschrijving van do Japansehe uitgave van het werk van Smiles, Help u zei ven: Het Engelsche werk vormt een deel in 8° van gewone uitgebreidheid in 'tJapansch is het een boek van 1500 a 2000 pagina's. Het is niet op de Europeesche wijze ingebonden, maar verdeeld in elf stukken, welke allen met een zijden draad aan elkander zija gehecht. Het papier is buiten gewoon zacht en dun; zijn kleur is gelijk aan die van zijde of van stroo; de vellen zijn slechts aan eene zijde bedrukt en zijn niet geplet geworden. Elk vel vormt een pagina en de vellen zija op elkander geplaatst evenals een spel kaarten. De band of liever de porte feuille bestaat uit twee vellen glacé papier van een schit terende gele kleur, een weinig dikker, maar van de zelfde afmeting als die der bedrukte vellen, en uit stukjes zijde van een donker blauw, welke aan de hoeken zijn aangebracht om het verschuiven of het scheuren der vellen te voorkomen. Het geheel heeft een elegant uiterlijk. Als men het boek opent denkt men aan eene entomologische verzameling. De letters zijn van elkan der gescheiden, in lange loodrechte rijen geplaatst, evenals de insecten in eene vitrine vim het Britsch museum. Ze nader in oogenschouw nemende, hebben die letters het aanzien niet van insecten, maar van voorwerpen die ons eigen zijn, als huizen, vensters, huisgereedschappen, omgeven door fantastische versieringen, die voor gee nerlei uitlegging vatbaar zijn. Die figuren, van een symbolitisch voorkomen, zijn bezaaid met kromme en gebogen lijnen. Boven aan de pagina's zijn in Engelsch cursief schrift de onderwerpen aangegeven waarover gehandeld wordt, en men is verwonderd de namen te vinden van Disraëli en Gladstone, van Watt, Stephenson, Harwey, Hunter, Barens, Richter, alsmede Eogelsche gemeenzame uitdrukkingen en spreekwijzen, in een boek, dat overigens zoo weinig sporen van Europeesche afkomst te zien geeft. Het blijkt uit een brief van den vertaler, den heer K. Nakamuia, in goed Engelsch geschreven, dat hij, eenige jaren geleden in Engeland zijnde, van mr. Freeland een exemplaar van Self-help bekomen had. Hij meende dat dit het beste boek in dit genie was en dat zijne vertaling voor de Japanners van groot nut kon zijn. In zijn land teruggekomen, vertaalde hij het boek en hij heeft zich over de resultaten niet te beklagen. Als karakteristiek voor de liefhebberij der Miin- cheners om bier te drinken wordt gemeld, dat Zaterdag jl. bij de heropening van het Köaigliche Hofbraubaus aldaar binnen 24 uren ongeveer 9500 liters bier waren gebruiktterwijl de gasten niettegenstaande de koude buiten bleven zitten als ware het midden in den zomer. Volgens de Neue freie Presse houdt zich in het rijksarchief te Weenen eene dame bezig met historische studiën, waarvoor zij allerlei oude perkamenten oor konden doorsnuffelt. Eenige landverhuizers, die in bet vorige jaar naar Brazilië vertrokkenzijn weder naar Engeland terug- gekeeid. Zij hangen een treuiig verhaal op van het lijden der emigranten in Brazilië en verzekeren dat sommige ouders genoodzaakt zijn geweest om hunne kin deren aan de inboorlingen te verkoopen teneinde hen voor den hongerdood te bewareD. Dezer dagen werd te Gheel (België) een bruiloft gevierd, waarop ook een drietal gasten uit Brussel genoodigd waren. Een van die heereo, zekere M. C., gelijkt veel op den tegenwoordigden Belgisehen minister van binaenlandsche zaken, den heer Delcour. Toevallig giug met den trein, waarmede de bruiloftsgasten naar Gheel vertrokken, ook de minister daarheen om de zich aldaar bevindende krankzinnigen-gestichten te inspec- teeren. Aan het station Herenthals aangekomen was M. C. niet weinig verbaasd toen terstond een lakkei in prachtige livrei op hem afschoot om hem naar eeu keu rig gala-rijtuig te geleiden, bsspanneD met twee fraai getuigde paarden. Zulk een schitterende ontvangst had den de bruiloftsgasten niet verwacht. Zij lieten het zich echter welgevallen en reden naar Gheel, alwaar het rijtuig voor den grooten ingang van een der gestichten stilhield en een lakkei het portier opende met de woor den: „als het u belieft, mijnheer de minister, hier is het gesticht." Dc vergissing kwam nu uit en de bruilofts gasten verzochten dringend oui even naar de plaats hunner bestemming te wordeD gebracht, maar intusschen kwam reeds een veldwachter buiten adem aanloopen met een boodschap van den minister, die zeer verbaasd was, dat men geen rijtuig voor hem had gezonden, en zich aan het station vaD Herent hals verveelde. Er was niets aan te doeD als teistond terugkeeren om den waren minister te halen. Van den lien tot den 20cn October zijn 28 schepen, metende gezamenlijk 53,200 tondoor het kanaal van Suez gegaan. Te Washington zijn acht gemeentescholen gesloten uit gebrek aan geld en brandstof. Het eerste ontbreekt omdat de schoolcommissie hare fondsen had geplaatst in de First National Bank, die failliet is gegaan. Reeds sinds vier maanden was aan de onderwijzers bun salaris niet uitbetaald. De brandstof ontbreekt omdat de leve ranciers bezwaar maken langer kolen te blijven leveren aan een schoolcommissiedie zoo goed als bankroet is. Neemt men tot basis den gedenkwaardigen datum 1793 en telt men er de getallen bij op, die iu het alpha- beth den rang aanduiden van elke letter van den naam van den heer Thiers, dan verkrijgt men A. THIERS .1 20 8 9 5 18 19 1793 -f. 1 20 8 9 5 18 19 1873, of het jaar van den val van den heer Tüiers. Doet men hetzelfde met het jaarcijfer 1814, in welk jaar de Bourbons in Frankrijk terugkeerden, door de zelfde berekening toe te passen op HENRI V 8 5 14 18 9 5 dan is 1814 8 5 14 18 9 5 1873, of het jaar van de mogelijke troonsbeklimming van Hendrik V. Het bericht aangaande den heer Nagelkunstrij der bij den heer Carréthans te Weenenis gebleken onjuist te zijn; er is niets van aan; het bericht is het eerst door Berlijnsche bladen vermeld. Het eenige wat aanleiding kan hebben gegeven tot het verhaal van den dubbelen iadirecten kindermoord is het feit dat een meEje van de familie Boorn, eveneens bij Carré werk zaam, eenigen tijd geleden bij het baden per oDgeluk is verdronken. In de Belgische gemeente Espienes is een zonder linge diefstal gepleegd. Twee kooplieden, die herhaal delijk te vergeefs geld hadden geboden voor het haar van een meisje aldaar, drongen Zondag jl., toen zij onder kerktijd alleen te huis wa3, haar woning binnen en beroofden haar met geweld van haar fraaie lokken. Dc bank- und Handels-Zeitung meldt in haar giste ren ontvangen nommer dat de keizer van Duifschland, op zijn terugkeer uit Weenen naar Berlijn, zijn weg zal nemen door Silezië. Dit geschiedt met het doel, om een bezoek af le leggen bij prins Frederik der Neder landen, die zich bevindt op zijn kasteel Muskau, in gemelde provincie. THERMOMETER STAND. 24 Oct.'sav. llu. 44 gr. 25 's morg. 7 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 6 u. 44 gr. STA TEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. (Per telegraaf.) Door den minister van koloniën is een uitvoerige memorie vsn antwoord ingediend op het verslag der afdeelingen over de Indische begrooting voor 1874. Het eindcijfer vau die begrooting, zooals zij than3 door den minister is gewijzigdbedraagt voor de mid delen f 123,598,199 en voor de uitgaven f 113,053,620, zoodat het batig slot bedraagt f 10,544,579. Bij deze memorie is als bijlage gevoegd een rapport van deskundigen, betreffende de organisatie der Indi sche brigade, waarvoor de jaarlijksche uitgaven zijn ge raamd op f 600,000, en de afloopende op f 100,000. fluitenlcnö. ALGESOLEN OVERZICHT. „Wanneer ik zeg dat de royalisten totaal fiasco heb ben gemaakt gebruik ik zeker geen te sterke uitdruk king voor hnu tegenwoordige positie", zoo meldt de gewone correspondent van the Daily News Donderdag avond uit Parijs. Een ander telegrapheert dat „de monarchale machinerie binnen korten tijd geheel zal sthstaan", en uit de Fransche dagbladen van heden blijkt dat die indruk in Parijs vrij algemeen is. De standvastigheid van het linker-centrum, en meer nog de aansluiting van eenige twijfelachtige leden aan deze parlementaire groep, heeft blijkbaar groote moedeloos heid onder de monarchalen teweeggebracht. Zij zeiven schijnen aan het welslagen hunner pogingen te gaan wanhopen. Dat in de permanente commissie geen woord gerept is van eene vervroegde bijeenroeping der kamer, getuigt volgens de repnblikeinsche organen ontegen zeggelijk voor den zwakken moed, dien de monarehalen op de verwezenlijking hunner plannen hebben. „Wat de weinige haast betreft, zegt le Temps, die de rechter zijde voor een spoedige hervatting der zittingen aan den dag legde, moeilijk zou men er geen vermindering van het vertrouwen in kunnen zien, hetwelk de fusie na de conferentiën van Salzburg op zoo luidruchtige wijze verklaarde in de tookomst te stellen." De leu gens omtrent de onvoorwaardelijke aanneming van alle concessiën door den graaf van Chambordhet dreigen met het onmiddellijk ontslag van Mac-Mahon wanneer de rechterzijde geslagen wordt, do schandelijkste laster taal ten aanzien van Tüiers en andere hoofden der oppositie, de oproeping van het roode spook, dit alles schijnt niet te baten om degewenschte meei derheid bijeen te krijgen. Maar erger nog, reeds neemt men hier en daar over- loopers naar het vijandelijk kamp waar. Eon van de coryphaeën der rechterzijde, de heer Raoul Duval, secre taris de Réunion Pradié Changarnier, die voor eenige dagen nog als minister van binnenlandsche zaken ge noemd werd in het kabinet, ouder wiens bestuur Henri V tot koning van Frankrijk zou worden uitgeroepen, heelt zijnen ambtgenooten in eene der bijeenkomsten van de rechterzijde ongeveer het volgende toegevoegd: „Gij wilt beproeven de monarchie weder in te voeren. Maar, mijne heeren! kent gij dan den toestand van het tend niet? Wat mij betreft, ik wensch mij niet aan zulk eene onderneming te verbinden en neem daarom mijn ontslag als secretaris onzer groep." Het zou niet te verwonderen zijn wanneer dit voor beeld door anderen gevolgd werd. De clericale bladen, i'Univeis en l'Union, sparen althans geene moeite om bunne bondgenooten voor te lichten over den waren stand van zaken. Sprekende van de inlichtingen, welke de heer C'besaelong in het rechter centrum omtrent zijn onderhoud met den graaf van Chambord gaf, laat l'Uni- vers zich o.a. aldus uit: „Wij zeggen inlichtingen en niet verklaringen, omdat wanneer de graaf van Chambord met welwillendheid de voorstellen welke hem gedaan werden aanboorde, dit nog geenszins bedaidt dat hij daaraan zijne formeele goedkeuring schonk. Wij zeggen dit niet om tegen te spreken, maar alleen om van den stand van zaken eoce juiste voorstelling te gevenZonder iets in twijfel te willen trek ken, is het echter van belang te constateeren dat wij nog niets gepreciseerds hebben." L'Union van haar kant verklaart omtrent de bijeenkomst, waarin die in lichtingen gegeven werden, dat zij het proces-verbaal dezer bijeenkomst niet kan openbaar maken „wegens de onnauwkeurigheden en dwalingen welke bet bevat." In het belang der zaak spreekt zij dus den heer Chesne-» long niet tegen;'die dwalingen propageeren wil zij echter niet. De laatste overwinningen der ministerieele partij bij de parlements-verkiezingen in Engeland zijn weder door een nederlaag gevolgd. Woensdag werd te Huil de caiididaat der iories, kolonel Pease, met 6873 stemmen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2