MIDDELBURGSCHE F 265. laandag' 1873. COURANT. 27 October. Dit "blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.50, Middelburg 25 October. H. M. de koningin der Nederlanden vertoefde slechts ëen dag in Pesth-Ofen, welken zij tot het bezichtigen van al de merkwaardigheden besteedde. Te 10 uren begat zich de koningin naar het museum vervolgens naar de academie van wetenschappen. In de beelden galerij Esterhazy leidde de directeur Krutzman haar rond. Hierna bezocht H. M. den Ofener burcht, den slot tuin en de slotkapel, en gebruikte daarop het dejeuner, waarbij de minister van binnenlandscho zakengraaf Szapazy, zijn opwachting maakte. Na bet ontbijt nam de vorstin al de gebouwen in oogenschouw op het Margaretha-eiland, om daarna een tccht te doen door de ganeche hoofdstad. Dinsdag morgen verliet EL M. over de zuiderlijn de stad. Op het station te Ofen waren de minister van binnenlandsehe zakende referendaris Jekelfalussy en de ópper-stadsbevelhebber Kovecs aanwezigde beide Iaatsteu werden der koningin voorgesteld. H. M. vertrok over Stuhl-Weiseuburg naar Czakvar, waar zij zou verwijlen bij den graaf Maurirs Eszterhazy, vroeger gezant bij ons hof, van waar zij zich naar Agram zal begeventeneinde later over Triest het zuiden van Italië te bereiken. Met 1 November a. zal bij het departement van finan ciën de afdeeling registratie en domeinen in tweeën worden gesplitst. Aan het hoofd van de afdeeling registratie komt te staan de heer W, Leo, voor eenige dagen benoemd tot inspecteur-generaal der registratie en domeinen; aan het hoofd vau de afdeeling domeinen de heer in1. P. A. Holsboer, referendaris. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft met alge- meene stemmen een som van f 2C00 beschikbaar gesteld ter feestelijke viering van de 25jarige regeering van Z. M. den koniug in Mei a., terwijl door den gemeen teraad van Maastricht op de gemeente-begrooting voor 1874 een som van f 1500 voor hetzelfde doel is uit getrokken. Gisteren heeft de schiedwedstrijd in de vlakte van "Waalsdorp een aanvang genomen, nadat eergisteren de plechtige ontvangst van de corporation der schutterden en weerbaarheids-veieenigingen van elders door het gemeentebestuur van den Haag had plaats gehad. Te half drie uur ongeveer werd het Binnenhol bezet door de leden van bet korps koninklijke scherpschutters van 's Gravenhage, een detachement van de schutterij aldaar en de andere vereenigingen en detachementen van de verschillende koipsen van het leger, die aan den wed strijd zouden deelnemen. Te half vier, nadat deRotter- damsche en Schiedamsche scherpschutters zich op de aantreêplaats bij de daar aanwezigen hadden gevoegd, maakten de troepen zich tot den marsch gereed en zette de stoet, voorafgegaan door het muziekkorps der Haagsche schutterijen met ontplooide vaandels en banieren, zich in beweging. Omringd door eenetalrijke menigte trok hij naar het raadhuis, op de Groenmarkt, waar de officieren do gelederen verlieten en zich met de vaandels en banieren naar de trouwzaal begavenwaar zij door den burgemeester en de vier wethouders wer den ontvangen. De burgemeester, de heer F. G. A. Gevers Deynoot, richtte tot de aanwezigen eene har telijke toespraak. Hij heette hen namens het gemeente bestuur hartelijk welkom en bood den eerewijn aan, met den wensch, dat Nederland moge zijn en blijven een vrije en onafhankelijke staat onder het huis van Oranje. Nederland en Oranje toch zijn éen niet alleen, maar de glorie van Nederland is het stamhuis van Oranje. Na luide hoera's en een „leve de koning"! nam de president van het Nederlandsche weerbaarheidsbond, de beer Schubart, het woord om den burgemeester voor zijne hartelijke taal dank te zeggen. Te 9 uren precies verkondigde gisteren een kanon schot, dat het concours was aangevangen en de. ver schillende scherpschutters, militairen en verdere deel nemers verlieten het sobiefcierrein, om zich naar de hun aangewezen banen te begevenwaar de wedstrijd een aanvang nam voor de korpsprijzenwelke in den derden nationalen schietwetstrijd voor de eerste maal gewonnen Zijn. In dien wedstrijd wordt gebruik gemaakt, door de schutterij vau het Snider- en Minió-geweerdoor het leger van 't Beaumont- en Remmington-geweer, en door de Weerbaarheidsvereenigingen van de vier verschil lende soorten. Tien banen zijn in gereedheid gebracht, waarvan de eerste twee voor het algemeen concours, aan hetwelk iedereen kan deelnemen, en waarvoor prijzen in geld zijn uitgeloofd. Op baau 3 bevinden zich de vertegen woordigers der schutterijen: Breda, Amersfoort, Alk maar, Gorinchem, Gouda, Schiedam, Utrecht en Edam. Op baan 4 die dev schutterijen uit Delft, Bergen op Zoom, den Haag, Leiden, de rustende uit Utrecht; voorts de schutters uit Groningen, Harderwijk en Am sterdam. De 5° baan is voor het leger bestemdde mineurs en huzaren schieten daar met de karabijn op den afstand voor de gewone geweren bepaald. Met hen concurreeren het 4e en 2C regiment infanteriede mari niers en de grenadiers en jagers. Baan 6 wordt inge nomen door de cadetten van de militaire academie, die te half li uur reeds 577 punten hadden behaaldvoorts door de vertegenwoordigers van bet 7e en 8° regiment infanterie en door het personeel van de normaal-schiet school. De officieren, sergeanten enz. van het 3% 4e, 5e en 6e regiment infanterie schieten op de 7e baan, terwijl baan 8 door de Weerbaar heidskorpsen uit Delft, Soest, Baarn, Breda,., 's GravesandeLeiden, drie Utrechtsche Weerbaarheids-vereenigingen, IJselstein en Vf aar dingen wordt bezet. De negende baan was bestemd voor de Weerbaarheids-vereenigingen van Utrecht (Een dracht) Helder, Utrecht (Voorwaarts), Amsterdam (Pro Pati'ia en Burgerwacht), Alkmaar en Gouda. Voor de weerbaarheid uit Goisel, Groningen, 'sBosch, Gorin chem SchiedamDordrechtAmsterdam(Claudius Civilis), ArnhemWageniugenHontenisse en Rotterdam is de laatste baan aangewezen. Z. K. H. de prins van Oranje heeft aan de verschil lende schietbanen een bezoek gebracht. De uitslag van den wedstrijd was gisteren als volgt: a Korpswedstrijd, afstand 400 pas, voor de Weer baarheidsvereenigingen. Eerste prijs, een zilveren vergulde bokaal met voetstuk, uitgeloofd door Z. M. den kouing, met dien verstande dat deze op twee achtereenvolgende nationale 'wedstrij den moet gewonnen worden, alvorens het eigendom van 't winnende korps te zijn, het koninklijk scherpschut- terskorps van Rotterdam met 186 punten. Tweede prijs, een zilveren bokaal met voetstuk, op dezelfde voorwaarden uitgeloofd door Z. M. den koning. Nog niet toegewezen, vermits het Utrechtsche studen tenkorps en de koninklijke Veluwsche scherpschutters een gelijk aantalpunten, 167, schoten, en dus moesten kampen op heden. b Korpswedstrijd, afstand 200 pas, voor de schuttel ij en. Eerste vaandelprijseen zilveren medaille, behaald door het lc bataljon der dienstdoende schutterij te Am sterdam met 207 punten. Tweede prijs, een bronzen medaille, behaald door de Ilaagsche schutters met 2C0 punten. Korpswedstrijd voor het leger, afstand 200 pas. Eerste vaandelprijszilveren medaillebehaald door het regiment grenadiers en jagers met 612 punten. Tweede prijs, bronzen medaille, behaald door het 2e regiment infanterie uit Maastricht met 598 punten. d Korps wedstrijd met Remuiington-karabijneu, afstand 200 pas, voor de korpsen huzaren en mineurs en sap- peurs. Eerste prijs, zilveren medaille, door het korps mineurs en sappeurs met 297 punten. Tweede prijs, bronzen medaille, door het 2° regi ment huzaren met 266 punten. e Korps wedstrijd, alstand 200 pas, voor de Weerbaar heidsvereenigingen. Eerste prijs, twintig Remmington-geweren, doorZ. M. den koning, een zilveren bokaal, door Z. K. H. prins Hendrik uitgeloofd en een zilveren medaille, als vaan delprijs, door het korps koninklijke scherpschutters van 's Gravenhage met 248 punten. Tweede prijs, bronzen medaille, door de Utrechtsche vereeniging De zwijger, met 238 punten. Derde prijs, bronzen medaille, door het korps konink lijke scherpschutters uit Rotterdam, met 230 punten. Vierde prijs, bronzen medaille, door het Utrechtsche scherpschutterskorps, met 229 punten. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan M. Rochus- sen, secretaris van legatie, tot het aannemen en dragen yan het ridderkruis van het Legioen van eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. rechterlijke macht- Benoemd tot kantonrechter te Leiden mr. W. van der Kaay, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Alkmaar. ONDERWIJS. Het geheeJe resultaat der door de provinciale com missie in Zeeland afgenomen en gisteren geëindigde examens ter verkrijging van akten van bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs is geweest als volgt: van de 16 adspiranten voor den rang van hoofdonder wijzer zijn 10 toegelatenterwijl 2 die zich hadden aangegeven niet ziju opgekomen; van de 6adspiranten voor den rang van hulponderwijzer zijn 5 toegelaten; 3 adspiranten voor den rang yan hoofdonderwijzeres zijn alle toegelaten; 2 adspiranten voor den rang vau hulponderwijzeres zijn mede toegelaten, terwijl 1 niet is opgekomen7 adspiranten voor den rang van buis- onderwijzeres, alle toegelatenvan de 10 adspiranten als onderwijzer in de Fransche taal zijn 5 toegelaten; 1 als onderwijzeres in de Fransche taal, die is afge wezen; 1 als onderwijzer en 1 als onderwijzeres in de Engelsche taal, die beiden zijn afgewezen; 4- als onder wijzer in do Hoogduitsche taal, waarvan 2 zijn toege laten; 2 als onderwijzer in de wiskunde, waarvan 1 is toegelaten; 4 als onderwijzer in het teekenen, die allen zijn toegelaten1 als onderwijzer in de gymnastiek, die is toegelaten; 7 als onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken, waarvan 6 zijn toegelaten en 1 zich onder het examen heeft teruggetrokken. Van de 65 geëxamï- neerden zija dus 46 geslaagd, terwijl 18 zijn afgewezen en 1 zich onder het examen heeft teruggetrokken. De namen der geslaagden hebben wij reed3 gemeld. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsehe her vormde gemeente te Wilhelminadorp de heer J. C. Eijk- man jr. te Koudekerkete Axel de heer D. H. Teljer, predikant te Ilellevoetsluis, en te Drunen de heer P. A. M. Faassen de Heerte Biggekerke, welke laatste het beroep heeft aangenomen. Beroepen tot predikant bij de Waalsche gemeente te Groningen de heer dr. W. J. C. Deyll, candidaat en hulpprediker te Leiden. MARINE EN LEGER. Volgens particulier bericht is Zr. MB. stoomschip Djambi den 10sn .September te Port-Elisabeth (Algoa- Baai) binneugeloopen ter reparatie. Aan boord was alles wel. Met den len November a. zullen de volgende offi cieren van gezondheid van standplaats verwisselen. De eerste officier van gezondheid le klasse dr. J. Smith wordt van het hospitaal te Bergen op Zoom geplaatst als eerstaanwezend aan het rijks-hospitaal te Utrecht; de majoor dr. A. F. Bauduin van het rijks-hospitaal naar het garnizoens-hospitaal te 's Gravenhagede offi cier van gezondheid le klasse A. W. J. Zubli van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zooiij, naar het 2e regiment vesting-artillerie te Utrecht; de le luitenant G. C. Rovers van het depot 8° regiment infanterie te Utrecht, naar de garnizoens-inlirmerie te Venlo; de 1° lui tenant N. Rutgers van het 2e regiment vesting-artillerie te Utrecht, naar het 2e bataljon 2e regiment infanterie

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1