1° 254. MIDDELBURGSGHE Zaterdag 1873. COURANT. 25 October. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, dén 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/mX franco is f 8-50, Middelburg 24 October. Blijkens de Staats-courant van heden is bij de regee- ring van de Nederlandsche hoofdcommissie voor de in ternationale tentoonstelling te Weonen bericht ontvan gen, dat vanwege den Nieder-Oesterreiehisehen Gewerbe- Verein bij gelegenheid dier tentoonstelling een bepaald aantal medailles voor verdienstelijke werklieden in het buitenland is uitgeloofd, en dat die onderscheiding is toegekend aan de volgende Nederlandsche werklieden J. TV. de Waal, werkzaam bij de koninklijke fabriek van waskaarsen, te Amsterdam; II. van Engelen, werk zaam bij den heer P. W. van Calker, te ZeistG. Sprin- gozum, werkzaam bij de firma van Zuylekom Levert en O., te AmsterdamJ. Iran ken, werkzaam bij de koninklijke tapijtfabriek, te Deventer; J. van der Lin den, werkzaam bij de firma S. E. Visser en Zoon, te Amersfoort. In de zitting van dea gemeenteraad van 's Gravenhage van Dinsdag jl. is een adres ingekomen van het hoofd- comitó voor een huldeblijk ter nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke, waarin verzocht wordt het standbeeld te mogen oprichten op den Vijverberg, aan het einde van het daar gelegen grasperkwaar de twee voetpaden ineenloopen (Tournooi zijde). Tegen de oprichting op het Binnenhof, waartoe eerst plan bestondzijn door den minister van financiën bedenkingen geopperd. Het beeld zou op dat niet zeer ruime plein de communicatie niet alleen belemmeren, maar ook in verband tot -de eventueele plannen tot verandering of verbouwing der gebouwen rondom het Binnenhof, zouden wellicht later moeilijkheden kunnen rijzen, die de verplaatsing van het beeld noodzakelijk zouden kunnen maken. Het hoofdcomité heeft dezer dagen bekend gemaakt dat het in het geheel heeft ontvangen een som van f 50,000. Voor de oprichting van het standbeeld, en het aanschaffen van een wit marmeren grafsteen zou f 23,000 noodig wezen, zoodat de uitvoering van die beide plan nen verzekerd is. Wat echter betreft den aankoop van het huis waarin Thorbecke heeft gewoond, daartoe zijn de ingekomen gelden nog niet voldoende. Met inbegrip der rente van het ontvangen kapitaal zon men f30,000 daarvoor beschikbaar hebben, terwijl f 50,000 wordt geëischt, zoodat men nog f20,000 tekort komt om aan dat plan uftvoering te geven. Het Leidsche dagblad verneemt nader dat de plannen tot bebouwing van het Ruïneplein te Leiden in de vorige week door den minister van binneniandsche zaken zijn goedgekeurd, en eerlang dat plein aan den openbaren dienst zal worden onttrokken, zoodat ook de exerci tiën van de cavalerie en artilleriealdaar in garnizoen, zullen ophoudeD. De grondboringen, op verschillende plaatsen geschied, hebben tot uitkomst gehad, dat geen buitengewone beheiing voor de te stellen academische gebouwen noodig wordt geacht. Weldra zal de aan besteding vanwege het rijk plaats hebben naar de plannen en bestekken door den rijksbouwmeester Met- zelaar vervaardigdtengevolge waarvan een aanvang zal worden gemaakt met het leggen der grondslagen voor deze nieuwe gebouwen. Uit Heinenoord wordt aan de Nieuwe Rotterdamsehe courant het volgende geschreven: „Door den gemeente raad alhier werd in zijn laatstgehouden openbare raadsvergadering, met het oog op de buitengewone omstandigheden waaronder de gemeente verkeert, goed gevonden geen gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor het in Mei 1874 te vieren feest ter herinnering aan het 25jarig koningschap van Z. M. Willem III. Men meende, dat de raad dit geheel moest overlaten aan den vrijen wil der burgerij. Bij deze gelegenheid herin nerde de burgemeester hoe steeds van de gemeente Heinenoord vroeger een zeer goede naam wa^ uitgegaan, doch hij gaf tevens zijn diep leedwezen te kennen over den min gunstigen indruk, dien deze gemeente na al wat er gebeurt in het land moest maken. Met ernst en nadruk kwam een der taadaleden daartegen op. Innig werd door hem betreurddat de burgemeester op zoo weinig heuscho wijze eene geheele gemeente, hier vertegenwoordigdzoo onverdiend in het aangezicht trachtte te slaan. Afstemmen van een kohier van hoof- delijken omslag, van eenè begrooting, van onooodige uitgaven en onderzoek instellen naar mystificatien van personen in eenige ambtelijke betrekking tot de ge meen ie staande, behoorde- volgens hem tot de wettige bevoegdheid der vergadering en kon z. i. met het oog op onzen toestand, door de meer ontwikkelde ingeze tenen des rijks, die prijs op orde, handhaving der wetten en zelfstandigheid der gemeentebesturen (art. 140 der grondwet) stellen niet anders dan toegejuicht worden. De afdeëling Groningen van de Nederlandsche Ver- eeniging tot bevordering,, der koepok-inenting heeft dezer dagen aan do besturen der gemeenten in deze provincie eene missive gezonden, waarin zij te ken nen geeft, tegen eene jaarlijksche retributie en het vrij gebruik van een lokaal op het raadhuis, van de gemeente Groningen te hebben overgenomen de zorg voor de gratis vaccinatie en revaccinatio in de hoofd plaats der provincie, waartoe de afdeeling in staat is tengevolge van de vestiging van het bureau voor vac cinatie en revaccinatie aldaar, als onderdeel van de afdeeling. Vervolgens heeft de afdeeling zich gewend tot de staten der provincie, met verzoek om haar een jaarlijksch subsidie te verleenen van f 500 uit de pro vincial e fondsen; zullende.,d£ afdeeling zich daarvoor verplichtende burgemeesters van alle gemeenten in de provincie steeds te voorzien van genoegzame en goede inentstof. Met het oog echter op de letter van art. 18 der ziektenwet hebben de staten zwarigheid gemaakt, deze gemeentezaak tot eene provinciale te maken. Daarom wendt zich de afdeeling thans tot de gemeentebesturen zeiven, en wenacht zij met deze, tegen eene jaarlijksche tegemoetkoming van f 10 van den kant van elke ge meente, dezelfde overeenkomst aan te gaan als zij ge wen acht had ten hehoeve van de gemeenten met de provincie te sluiten. De op deze wijze te verkrijgen gelden heeft de afdeeling noodig om een klein of van tijd tot tijd werkend pare vaccinogène op te richten en te exploiteérenalsmede om de andere op de zaak val lende noodzakelijke onkosten te kunnen bestrijden. Zoo doende vertrouwt de afdeeling, dat het gebrek aan voldoende en deugdelijke inenting in de gemeenten ten allen tijde zal zijn opgeheven, en dat zal zijn voorzien in eene leemte, die zich thans nog maar al te vaak doet gevoelen, zeer ten nadeelc van de bevordering der inenting en herinenting. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan J. Ragut, tweeden secretaris van Z. K. H. prins Hendrik der Ne derlanden, wonende te 's Grayenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse van de orde van de Waakzaamheid of den Witten valk, hem door Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach geschonken. notarissen. Benoemd tot notaris te Zierikzee mr. J. Moolenburgh, burgemeester van Zonnemaire, en hem eervol ontslag verleend uit zijne betrekking yan procu reur bij de arrondissements-rechtbank te Zierikzee. rechterlijke macht. Benoem ii tot griffier der arrondissements rechtbank te Appingedam E. J. Portier Koning, thans substituut-griffier bij die rechtbank. koloniën. Eervol ontslag uit 's lauds dienst ver leend, op verzoek, met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen ambtenaar L. B. Hl van Neck, ge wezen hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Batavia, thans met verlof hier te lande. ONDERWIJS. Sedert onze vorige opgave zijn door de provinciale commissie in Zeeland voor het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs nog geëxamineerd A!s hulponderwijzers 6 adspiranten, waarvan 5 zijn toegelaten, zijnde de heeren J. van Dijk, teKoude- kerke; J. van den Ende, te ZierikzeeB. Labrnyère, te Domburg; A. Meeuse, te Neuzen, en J. Polderman, te Middelburg. In de Hoogduitse he taal 2, die beide zijn toe gelaten, zijnde de heeren W. Willeboor de Schipper, te NieuwlaDd, en P. Voerman, te Vlissingen. Ia de wiskunde 2, waarvan 1 is toegelaten, zijnde de heer D. VooreD, te Zierikzee. Uit Roermond wordt aan Het Vaderland gemeld, dat het ongeveer een jaar geleden is, dat de burge meester van Neeritter, provincie Limburg, zijn onge lukkig bewijs van goed zedelijk gedrag aan een hulp onderwijzer uitreikte, waarin de volgende merkwaar dige zinsnede voorkwam: „dat hij gedurende dien tijd van goed gedrag is geweest, echter dat ik mij van de overige handelwijze van gemeldeu hulponderwijzer hoegenaamd Diet vleien kan." De hulponderwijzer ging heen omdat hij te Neeritter slechts f 250 kreeg en elders ruim f 4C0 kon verdienen. Sedert dien tijd bleef de plaats van hulponderwijzer vacant, eensdeels ten gevolge van de te geringe bezoldigiuganderdeels door den totalen onwii van den burgemeester, die in een raadszitting moet hebben vei klaard, „dat het hem toch niet schelen kon, daar hij toch zijn kinderen wel geleerd zou krijgen." Bij de jongste verkiezingen voor leden van den gemeenteraad vereeuigden zich allen die belang in het onderwijs stellen, teneinde in dien toestand verbetering te brengen: een der wethouders werd to n niet herko zen, terwijl de burgemeester zelf slechts een meerder heid van een paar stemmen kon verwerven. Maar het heeft nog niet geholpenwel hebben een drietal raads leden verklaarddat zij bij den voordeeligen toestand der financiën voor de verhooging van het hulponder wijzerstraktement waren, maar de persoonlijke invloed van den burgemeester houdt nog steeds die verhooging tegen. Bij den gemeenteraad is nu echter een adres ingediend, ondv.rteekend door drie raadsleden en veertig „hoofden van huisgezinnendie „allen kinderen ter school zen den," en daarvan is afschrift gezonden aan gedeputeerde staten van Limburgteneinde verandering in dien tos stand te verzoeken. Als curiositeit wordt nog medegedeeld dat het ge meentebestuur van Neeritter, toen het aantal schoolgaande kinderen de 100 overtrof, een poging heeft gedaan ooi een gedeelte der leerlingen uit te besteden in een open bare lagere school in België om aan de verplichting tot het aanstellen van een hulponderwijzer te ontkomen. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ne der duitsche hervormde gemeente te Bruinisse door den heer J. van der Weide, te Wolsutn, classis Sneek. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Zierikzee door den heer Kinderman, te Helder. RECHTZAKEN. Een koperslager te Tiel stond onlangs voor de recht bank aldaar terecht, omdat een papier met de woorden „besmettelijke ziekte, roodvonk", van overheidswege aan den post van zijn winkel geplaatst, onzichtbaar was gemaakt. Men' had er na mei ijk eerst een vogelkooi, later een vuilnisblikje voorgehangen. De rechtbank sprak den koperslager vrij, omdat het niet bleek, dat hij last gegeven had tot het onzichtbaar maken van het papier. In hooger beroep heeft het provinciaal gerechts hof in Gelderland dè vrijspraak gehandhaafd. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië de volgende beschikkingen genomen. civiel departement. Verleend: een tweejarig

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1