gen, welke Cbambord heeft gelieven toe te staan. De afgevaardigden der nationale vergadering dezen offi- cieelen titel matigen de monarchale samenzweerders zich reeds aan! hebben algeheele voldoening gekregen aangaande de volgende punten: burgerlijke en gods dienstige vrijheden, vrijheid van drukpers, gelijke aan spraak van allen op openbare bedieningenjaarlijksche goedkeuring van de te heffen middelen, algemeen stem recht, ministerieele verantwoordelijkheid en in éen woord alles wat het hedendaagsche publieke recht der Fran- sche natie uitmaakt. Het is waarlijk om te watertanden! En toch wil het linker-centrum de monarchalen in theorie niet toe happen. De rede n is overigens niet ver te zoeken, want zij kunnen zich dagelijks over tuigen dat het niets dan leugens zijn, welke de fusio- nisten hen en waarschijnlijk ook zich-zelven op de mouw zoeken te spelden. L'Union, het lijforgaan van den aanstaanden koning, is eerlijker dan hare nieuw ver worven bondgenooten„ondanks hetgeen wij van den eersten dag af zeiden, schrijft dit blad, gaan eenige bladen, wier namen wij niet zullen noemen teneinde tot geene polemiek aanleiding te geven, voort met de samenkomst te Salzburg in een valsch daglicht te stel len. Het is ons voldoende te constateeren dat onze mededeelingen en beschouwingen door het grootste ge deelte van de schrijvers der Parijsche pers juist opge vat en begrepen zijn, zoowel van de zijde onzer vrien den als die onzer tegenstanders." Duidelijker kan het waarlijk niet gezegd worden, dat het „een leugen is, wanneer men zegt dat de koning verandeiyl is", en dat, zoo er sprake kan zijn van opofferingen en concessiën, het de hooggeroemde en met marktgeschreeuw aange kondigde waarborgen der constitutioneele monarchalen zijn die aan de voeten van den Boy du droit dioin zijn neergelegd. Het bericht omtrent de woorden, welke Mae-Mahon zou hebben uitgesproken en die door de monarcbalen als een machine de guerre worden gebezigdblijkt van de Agence Havas te zijn. „De origine van dit bericht schijnt niet twijfelachtig", zegt le Temps. Het vloeit öf uit een officieele bron [Mac Mahon]die de plannen der rechter zijde wenschte te begunstigen, öf uit den koker der rechterzijde zelve, die door eene mededeeling van offi- cieusen aard het gewicht van Mae-Mahon's naam in de schaal zocht te werpen. In beide gevallen beschouwen wij die mededeeling als een wapen van slecht allooi, als een middel van polemiek, hetwelk de verlegenheid verraadt van hen die er gebruik van maken." Niettemin is het te vreezen dat dit wapen, hetzij het inconstitu tioneel of laaghartig en deloyaal zij, van ontzaglijken invloed zal wezen op de gemoederen der weifelmoedige leden der beide centra. Een nieuw voorproefje van onpartijdig bestuur onder den Roy Henri V heeft het kabinet-de Broglie gisteren geleverd. Het Journal officiel bevat het besluit waarbij de kiezers der departementen de l'Aube en de la Seine- Inférienre tegen den 16cn November worden opgeroepen. Ondanks de gewichtige besluitenwelke voor de deur staanzullen dus van 13 vacante zetels in de ver tegenwoordiging slechts 2, die volgens de wet niet laDger onbezet mochten blijven, vervuld wordeD. De partijdigheid waarvan deze beslissing der regeering ge tuigt springt nog meer in het oogwanneer men ver neemt, dat volgens de wet de kiezers in het departement de l'Aude uiterlijk in de eerste dagen van November moeten worden opgeroepen en dat bovendien in de ver tegenwoordiging van dit departement twee vacatures zijn (d. i. éen derde der vertegenwoordiging!) door het overlijden der radicale afgevaardigden Brousses en de Guiraud. Waarlijk, het kabinet-de Broglie kon niet anders handelen, wanneer het wilde bewijzen dat al de toegezegde waarborgen en vrijheden gelogen zijn en men die niet van de monarchie moet verwachten. Van alle keizerlijke, koninklijkeen vorstelijke bijeen komsten, welke in de laatste twee jaren hebben plaats gehad, is er geen waaromtrent met zoo groote stellig heid wordt beweerd dat zij eene politieke beteekenis heeft als ten aanzien van het bezoek, hetwelk de keizer van Dtzifschland op het oogenblik aan den Oostenrijkscben keizer en aan de Weenscbe tentoonstelling brengt. Herhaaldelijk hebben conferentiën der beide keizers met hunne ministers von Bismarck en Andrassy, en daarenboven van deze beide ministers met den Italiaan- schen gezant aan het Oostenrijksche hof plaats gehad. Het vermoeden, hetwelk trouwens voor de hand ligt wanneer de vertegenwoordigers van Duitschland, Oos tenrijk en Italië met elkander confereeren, dat vooral de eventueele troonsbestijging van Henri Y een belang rijk punt van overweging uitmaakt, wordt door de officieuse Oostenrijksche bladen bevestigd, maar uiteen artikel in het orgaan van graaf Andrassy, denPesther Lloyd, schijnt men te moeten opmaken, dat ook de binnen- en buitenlandsche kerkelijke quaestiën op deze conferentiën ter sprake gekomen zijn. Wat daarvan het resultaat kan geweest zijn, is moeilijk te gissen. Schonk men geloof aan de Duitsche officieuse bladen, dan zou men moeten aannemen dat Oostenrijk en Italië de juistheid der Duitsche kerkelijke politiek erkend en besloten hebben dit voorbeeld te volgen. Dit zal niet onmiddellijk geschieden, zoo leest men o. a. in een Duitsch blad, omdat de Italiaansche regeering zorgvul dig zelfs den schijn vermijdt van in dit opzicht aan den leiband van Duitschland te loopen. Het is echter te hopen dat deze voorstelling onjuist is. De kansen voor den confessioneelen vredewaarnaar geheel Europa haakt, worden meer bevorderd door Italië dat het beginsel van een vrije kerk in den vrijen staat in zijne kloosterwetten en in zijne garantiën-wet heeft toe gepast, en door Andrassy 's neutraliteit bij de aaustaande pauskeuze, dan door de politiek welke Duitschland meent te moeten volgen. Het conflict tusschen Oostenrijk en Turkije, naar aan leiding van de Christenvervolgingen in Bosnië en de interventie van den Oostenrijk?*1- jn consul, is nog ver van een minnelijke schikking verwijderd. Graaf An drassy ziet in de Turksche nota aan de mogendheden, terwijl de commissie van enquêtedie met gemeen over leg der beide regeeringen benoemd is, nauwelijks is bijeengekomen, een beleediging voor de regeering zijns keizers. Hij heeft daarom de terugroeping van den Turkschen gouverneur van Bosnië en een formeele ver ontschuldiging der Turksche regeering aan hetOosten- rijksch-Hongaarsche gouvernement geëischt. Hoewel de „zieke man aan den Bosporus" het niet op het uiterste zal laten aankomen, blijkt uit deze zaak opnieuw hoe- vele brandstoffen in het Oosten vergaderd zijn en hoe weinig er noodig is om die te doen vlam vatten en den Europeeschen vrede in gevaar te brengen. Valencia is aan het gevaar van een bombardement door de schepen der insurgenten ontkomen. Zij hebben Dinsdag de reede van die stad verlaten na er 10 handels schepen van particulieren te hebben buitgemaakt. Zij hebben weder koers gezet naar Carthagenawaar schijnlijk uit vrees voor het Spaansche eskader dat onder bevel van den minister van marine Dinsdag Gi braltar verlaten heeft. Yaria uit het buitenland. Duitschland. De toestand van den koning van Saksen is hopeloos. De lijder heeft alle bewustzijn verloren en de krachten verminderen. Graaf Ledo- chowski, aartsbisschop van Posen en Gnesen, is op nieuw tot 300 Thaler boete en subsidiair twee maanden gevangenisstraf veroordeeldthans wegens de excom municatie van een professor, die het bekende katho lieken-adres aan den keizer on der feeken de. Het voor nemen om een wetsontwerp tot verbanning en inter- neering van weerspannige bisschoppen bij den landdag in te dienen, geldt in officieuse kringen als zeker. Gelijk men weetheeft de Pruisische regeering verklaard, het philosopbisch-theologisch seminarium te Paderborn niet te erkennen en zijn op haren last de deuren der collegiezalen verzegeld, waarbij tevens de professoren aanzegging hebben ontvangen om hunne woningen in de gebouwen te ontruimen. Desniettegen staande heeft de bisschop nu den nieuwen cursus, op de gebruikelijke wijze met eene godsdienstoefening, ge opend. Naar men nader verneemt, hebben 18 studen ten zich bij hem laten inschrijven en zullen de colle- giën voorloopig in een ander gebouw worden gehouden. Nadat men te Herzogenrath en andere plaatsen in het westen der Rijnprovincie den 2en en 15en dezer aard schokken had waargenomen, heeft het verschijnsel zich aldaar in den avond van 19 dezer andermaal voorge daan, over 't algemeen in gelijke male als de beide vorige keeren. Sedert 1 October zijn in het groote telegraafgebouw te Berlijn 40 vrouwen van verschillen den leeftijd werkzaam. Frankrijk. De heer Targetdie door zijn boozen brief aan zijne kiezers het voornemen verraadt om voor de monarchie te stemmen, zcide den 24en Mei op de tribune woordelijk het volgende: „Ik heb de eer te verklaren dat, terwijl wij ons geheel aansluiten bij de motie-Ernoul, wij besloten hebben den republikeinschen regeeringsvorm aan te nemen, zooals die voortvloeit uit het stel constitutioneele wetten door het gouverne ment voorgestelden een einde te maken aan den voor- loopigen toestanddie de materieele belangen des lands schaadt. De overwinning die wij wenschen is de conser vatieve republiek met den heer Thiers." Na in strijd met zijn wensch Thiers te hebben omvergeworpen, zal hij dus nu ook nog de republiek trachten te escamoteeren De volgende lijst bevat de republikeinsche bladen, die de beteugeling ondervonden hebben van het gouverne ment der „moreele oide." Opgeheven zijn: la France rêpublicainevan Lyon; leCorsaire, van Parijs; lePro- gressif, van Haute-Viennela Gazette vosgienne, van Saint-Diéle Peuple souverainvan Parijsle Feuille ton van Lyonle Morvanvan Autun. Geschorst zijn Ie Progrèsvan LyonIe Jeune Républicainvan het departement der Loire (waar de republibeinsche candi- daat Reymond den 12en dezer, dat is onmiddellijk daarna, niettemin tot afgevaardigde is gekozen); la Gazette des Paysans, van Compiègne, de beide eer ten voor drie, het laatste blad voor twee maanden Het verbod van verkoop op de openbare straat is toe gepast op de volgende organen: Petit Lyonnais, Phare, van Duinkerken; Bon Citoyen, van Nantes; Réveil, van l'Ardèche; Avenir, van Mans; Fraternité, van Carcassonne; Progrès de l'Est, van Nancy; Alliance rêpublicaine, van Saöne-et-Loire; Réveil, van Lot-et- Garonne; Réveil duDauphiné, Progrès, van het depar tement du NordPatriote savoisienAllobroge van Haute-Garonne; le Havre; Union rêpublicaine, van Dröme; la Feuille de Jean-Pierre André, République frangaise, Rappel, enz., in verscheidene departementen Radical, van ConstantineIndre rêpublicaine; Rappel, van la Haute-Vienne; Libéral de l'Est, van Belfort; Solidarité en l'Algérie frangaise, van Algiers; Dépêche, van Toulouse; Petit Provencal, van MarseilleProgrès, van l'Ain; Propagateur de l'Ouest, van de Loire- Infêrieure; DordogneTribunevan Bordeaux; Siècle, van Parijs; République, vanTarn-et-Garonne; Victoire, van Bordeaux; Suffrage universel, van 1' Yonne ;Cour- rier, van la Moselle; République, van Besamjon; Tra vail, van Seine-et MarneAlpes, van Annecy; Avenir van Ariège; Ere nouvelle van Cognac enz. Verbodenis in Frankrijk: l'Industriel alsacien. Engeland. Door the Dub lin Evening Post, het or gaan van kardinaal Cullen, wordt betreffende den brief van den paus aan den Duitschen keizer driestweg ver klaard, dat dit stuk reeds op het eerste gezicht blijkt een schaamtelooze en belachelijke vervalsching te zijn, zooals er nog nooit een door de pers is verspreid. De geheele cor respondentie is volgens dat blad een mislukte aardigheid, waardoor de auteur zich inspant om een zaak, waarop hij gebeten is, in een bespottelijk daglicht voor te stel len; het is den schrijver blijkbaar te doen geweest om een sensatie-stak te maken en binnen- en buitenslands leugens te verspreiden. In het proces-Tichborne is Dinsdag een getuige gehoord, die de aandacht bijzonder tot zich trok. In 1846 had hij Roger Tiehborne leeren kennen en gedurende drie jaren als vriend met hem omgegaan. Hij verklaarde onbewimpeld in den claimant zijn ouden vriend te herkennen. De eerste poging tot het overbrengen van verscb vleesch in bevrozen toestand van Australië naar Engeland, is mislukt, door dien het benoodigde ijs op de zeereis gesmolten is. De Norfolk, die de proefbezending aan boord had, arri veerde dezer dagen te Londen doch zonder vleesch. Zij had onderweg de geheele partij in zee moeten werpen. Intusschen laat zich de uitvinder der nieuwe methode van verduurzaming, de heer Harrison, door dezen tegenspoed niet ontmoedigen, wijl hij 'tmisluk ken van zijne proef uitsluitend meent te mogen toe schrijven aan een gemakkelijk te verhelpen gebrek in den door hem gebezigden bevriezi ngs-toestand. ^attörlsbmrljten. GRAANMARKTEN ENZ. Oostburg, 22 October. Heden bestond de aanvoer hoofdzakelijk in tarwe en wintergerst, voor welke beide artikelen zich nog al wat kooplust openbaarde, De vraagprijzen waren aanvankelijk veel te hoog, doch later daalde men en werd er veel verkocht van de beste monsters tarwe en van gerst. De prijzen ook van de overige artikelen ondergingen geen noemenswaardige verandering. Er is besteed voorTarwe 14.2514, 13.50 a 11.50; rogge niet getoond; wintergerst/" 8.60, 8.50, 8.30 a 8; zomergerst ƒ7.75, 7.50 a 7.25; haver ƒ5, 4.75, 4.50 a ƒ4; paardenboonen 9 a ƒ8.75. Erwten te vergeefs op ƒ10 gehouden. Middelburg, 23 October. De aanvoer uit "Walche ren was heden zeer ruim, behalve van groene erwten die zeer klein was. Uit het overig provinciaal gedeelte was bijna niets aangebracht. Jarige Walchersche tarwe alleen voor verbruik prijshoudend gekocht, puike nieuwe Walchersche tarwe minder begeerd en 25 cent lager losgelaten, Zeeuwsche dito 25 cent hooger verkocht; nieuwe zaai-rogge tot 75 cent hooger hij partij van den zolder aangebodenwintergerst gevraagd en 25 cent hooger, Walchersche zomergerst zeer begeerd en 5 cent hooger betaald; puike Walchersche witteboouenwaren weder ter buitenlandsche verzending zeer gewild en met moeite tot 25 cent later gekocht, vele houders hielden op de voorgaande notering vast; dito bruine boonen25 cent lagerdito paardeboonen niet veel getoond, veel gevraagd en 25 cent hooger gekocht. De vraag Daar groene kook erwten was, ter verzending, zeer levendig, waardoor die ruim prijshoudend bleven; winter kool zaad onveranderd. Jarige Walchersche tarwe ƒ13,75 a ƒ14 gekocht; puike nieuwe dito ƒ14.50 14.75 a 15; Zeeuwsche dito 14.25 afgedaannieuwe zaai-rogge 11 verlaten; wintergerst ƒ8.75 betaald; Walchersche zo mergerst tot 8.15 gaarne gekocht. Voor Walchersche witte boonen werd begin beurs voor enkele partijtjes 13.75 betaald, later kon men tot f 13.50 koopen; dito bruine boonen ƒ13 a 13.25 besteed; dito paardeboonen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3