öuitenlcmiX omgaan den rechter in de le afdeeling op Java mr. J. C. C. Albarda. Ontslagen: bij den waterstaat en 'slands burger lijke openbare werken, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de adspirant-ingenieur J. K. Pluim Mentz. Benoemd: tot adspirant-ingenieur W. F. Heskes, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot opzichters 3C klasse P. J. Dumoulin jr., laatst die be trekking bekleed hebbende, en P. H. Hiliebrandt, laatst klerk bij de algemeene rekenkamer. Geplaatst: te Samarang, de benoemde ingenieur 3C klasse H. W. de Roos; te Kediri, de ingenieur-titu lair ter beschikking van den directeur der burgerlijke openbare werken H. J. J. Jansen. Overgeplaatst: van Rembang naar Tagal, de ingenieur 3e klasse D. Dikkers; van Wonosobo naar Mongkong in de afdeeling Ledok, de ingenieur 3e klasse P. H. de Bruyn; van Batavia naar Pasoeroean, de adspirant-ingenieur R. H. J. Spanjaardvan de hoofd plaats Samarang naar Salatiga, de opzichter le klasse F. W. Bonset; van Batavia naar Madioen, de opzichter 3e klasse P. J. Dumoulin jr.; van Madioen naar Sama rang, de opzichter 3C klasse J. K. Bos. Benoemd: afdeeling post- en telegraafdienst, tot adjunct-commies F. H. Obertop, V. L. Courant, klerk op het residentiekantoor te Samarang, en C. F. van den Broek, laatstelijk klerk op het residentiekantoor tePa- makassantot kantoorchef 3e klasse, de commies lc klasse G. W. A. Strick van Linschoten; tot kantoorchef 4® klasse de telegrafist 2e klasse R. F. Kupfer. departement van oorlog. Geplaatst: als adju dant van den benoemden opperbevelhebber der 2° expe ditie tegen Atsji, de kapitein der infanterie W. J. Vervloet, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij den staf van den opperbevelhebber voornoemd, zijner majesteits ordonnance-officierde le luitenant J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van den grooten staf van het leger in Nederland, onlangs van daar aangekomen, als gedetacheerd bij het leger hier te lande voor den tijd van twee jaren; geneeskundigen dienst, bij het groot militair-hospitaal te Weltevreden, de officier van gezondheid 1® klasse J. J. W. E. van Riemsdijk, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; infanterie, bij het 9® bataljonde kapitein H. Demmenien als adjudant, de lc luitenant F. P. Sievers, de eersrgenoemde onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdde laatstgenoemde van het korps; bij het 16" bataljon, de 2® luitenant W. Munniks de Jongh, onlangs uit Nederland aangeko men, als bestemd voor den dienst hier te lande; bij het 17e bataljon, de 2e luitenant J. Buddingh, onlangs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst hier te lande; bij de garnizoens-compagnie van Bantam, de 2e luitenant H. Berail, onlangs van verlof uit Neder land teruggekeerd. Overgeplaatst: infanterie, bij het 8® bataljon, de 2e luitenant G. B. Blom, van het 2® bataljon; bij het 9® bataljon, de 1® luitenant jonkheer J. H. A. P. von Schmidt auf Altenstadtvan het garnizoens-bataljon van Riouwenonderhoorigheden; bij de garnizoens-compagnie van Bantam, de 1® luitenant C. D. A. van der Loo, van het 12® bataljon. (Javasche courant van den 5en September.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den adsistent- resident van Meester-Cornelis jonkheer A. W. Cornets de Groot. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de letterzetter bij 'a lands drukkerij n. J. Prompt. Benoemd: tot adsistent-resident vanBenkoelende adsistent-resident van Tebing-Tinggi P. F. Laging Tobias; tot ambtenaar ter beschikking bij het binnen- landsch bestuur op Java en Madura G. Hogenraad; tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Ben- koelen F. Venema, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd'tot 2ea hulponderwijzer aan de opeubare 5® lagere school'te Soerabaija H. J. Scheffer, thans op wachtgeld; tot zoutver koop-pakhuismeester te Kediri J. G. Popje, thans zoutver koop-pakhuismeester te Prigi tot zoutverkoop-pakhuismeester te Prigi R. E. A. Calle- waert, thans buiten betrekking. departement van marine. Overgeplaatst: van het kustlicht-etablissement op Noordwachter-eiland naar dat op" het Boompjes-eilandde lichtopzichter 2® kl. C. E. Vrees van Nahuys. Geplaatst: bij het kustlicht-etablissement op het Boompjes-eiland, de lichtopzichter 2® klaBse P. C. J. Scholte; bij bet kustlicht-etablissement op Noordwachter- eiland, de lichtopzichter 2e klasse H. W. Bastiaansen. Benoemd: tot gezagvoerder 2® klasse H. J. Krijt, op verzoek, eervol ontslagen 2® stuurman bij de koninklijke Nederlandsche marine, thans met de waar neming dier betrekking belast. GEMENGDE BERICHTEN. Door eene commissie, die zich zelve had opge worpen, is in het gebouw van den Amsterdamschen werkmansbond eene vergadering belegd, teneinde voor de Amsterdamsche werklieden een credietvereeniging volgens het stelsel van Schultze Delitsch in het leven te roepen. Van de 300 a 400 werkliedendie tegen woordig waren, verbonden 127 zich onmiddellijk tot deelneming in de op te richten vereeniging. De aannemer der spoorweg werken in de Wijn-en Scheepmakershaven te Rotterdam heeft met grooten te genspoed te kampen. Voor de vierde maal is eergiste ren, ten gevolge van den springvloed en het stormwe der, de kolossale kistdam, die na de voorgaande door braak met 300 lasten zand was versterkt, doorgebroken. Groote schade veroorzaakt deze doorbraak, daar de beide landhoofden der brug nog geheel moeten opge trokken worden. De drie pijlers zijn reeds tot boven hoog water voltooid. Ook de machines, in den put aanwezig en die door het binnenstroomende water wer den neergeworpen, hebben belangrijk geleden. Te Dordrecht zijn van 12 tot 21 October door de cholera aangetast 11, overleden 9 personen. Te Schie dam is den 2ien dezer opnieuw een persoon aan die ziekte overleden. Z. M. de koning heeft aan den heer A. Bouman, violoncellist te 's Hertogenbosch, een jaarlijksche toe lage verleend om zijn muzikale studiën aan een der buitenlandsche conservatoires te kunnen voltooien. Na een bijna tweejarige staking van het slechten der vestingwerken te Breda, is weder eene nieuwe aan besteding aangekondigd. Den llcn November a. zal worden aanbesteed bet slechten der courtine Nassau- Chassé, met een gedeelte van den walgang van het Bastion Nassau bij de kazerne de Lange stallen. Dr. Everts, directeur-geneesheer van het krank zinnigengesticht te Meerenberg, heeft, na deze betrek king 24 jaren lang te hebben waargenomen, zijn ont slag gevraagd. De sluiting der internationale tentoonstelling te Weenen is thans officieel bepaald op den 3en Novem ber a. Te Manchester werd onlangs grond onteigend voor een spoorweg. De rechter kende voor een stuk onbebouwden grond de som van 84 per yard (oude el) toe, dus ƒ110 per vierkante meter, wat voor het ge- heele terrein van 224 meter, met de onkosten, eene som bedoeg van 34,284. In de residentie Madras (Engelsch-Indië) werden gedurende de twaalf maanden vóór Maart 1873 door de bevolking ongeveer 1,250,000 vergiftige slanged ge dood, waarvoor aan premiën betaald werd een bedrag van 15,729 pond sterling. Daar deze uitgave aan de Britsch- Indische regeering wat hoog voorkwam, is thans be paald, dat slechts voor 't dooden van cobra's eene premie zal betaald worden, en wel 7cent per stuk. Verscheidene winkeliers in Camomilestreet te Lon den klaagden luid over de schade aan gebroken ven sterglazen, hun door de straatjongens toegebracht door het schieten van keisteenen met een zoogenaamden catapult; een hunner had in éen week niet minder dan voor 45 pond sterling of 540 aan gebroken ruiten betaald. Een dier baldadige knapen, dien men op heeter- daad had betrapt, is tot 21 dagen dwangarbeid ver oordeeld. De beroemde ijzergieterij van Krupp in E3sen zijn kort geleden opnieuw tegen brandschade verzekerd; de som waarvoor zij verzekerd zijn, beloopt niet minder dan 6,561,330 Thaler. Dit representeert alleen dat ge deelte van de werkplaatsen, wat aan gevaar voor bran d onderhevig is. De Pungolo van Napels deelt mede, dat bij de opgravingen te Pompeji een gebouw is ontdekt waarin een leerlooierij werd uitgeoefend. De gereedschappen, daar gevondenmoeten weinig of niets verschillen van die welke tegenwoordig in dat vak gebruikt worden. In Rusland is weder een nieuwe godsdienst-secte ontstaan. Haar stichter is een monnik, S erafin ge- heeten, en zijne aanhangers noemen zich uit dien hoofde Serafinofski. Alleen vrouwen worden in de nieuwe secte opgenomenen ieder die er in toetreedtmoet eerst als teeken van hare toetreding zich de haren laten afsnijden. Het aantal volgelingen nam zoo aanzienlijk toe, dat de brave Serafin weldra allen vrouwen in het district de haren zou hebben afgesneden, zoo niet de politie zich met de zaak bemoeid had. Na een zeer streng onderzoek bleek het, dat de stichter van dezen nieuwen godsdienst een broeder had, die kapper was; dezen zond hij het afgeknipte haar toe en hier voor ontving hij aanzienlijke sommen. Broeder Se rafin zit thans in de gevangenis. In den zoölogischen tuin te Hamburg is thans eene slang met twee koppen te zien. Het is een adder, die in Gross Thurgau gevangen is. De twee koppen zitten aan denzelfden halswervel, en maken verschil lende bewegingen. THERMOMETERSTAND, 22 Oct. 's av. 11 u. 52 gr. 23 n 's morg. 7u. 53gr.'smidd.lu.60gr. 'sav, 6u. 54gr. STATEN-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van Donderdag 23 October. Per telegraaf.) De aan de orde gestelde wetsontwerpen werden ach tereenvolgens allen aangenomen. De kamer is daarna weder op reces gescheiden. tweede kamer. Het verloopig verslag is verschenen over de begroo ting van marine. Daaruit blijkt, dat in alle afdeelingen de quaestie van vertrouwen in het beleid des ministers ter sprake werd gebracht. Verscheidene leden spraken over 's ministers vijfjarig beleid een afkeurend oordeel uit, op grond van den toestand van het materieel, van de magazijnen, van de schepen die in dienst zijn, en van het personeel, 's Minis ters stelsel om enkel voor den Indischen dienst en de binnenlandsche verdediging te zorgen, werd afgekeurd. Men moest ook in 't belang van het personeel schepen uitzenden ter vertooning van de vlag, hetgeen nog Diet de actieve marine in zich oplost. De minister bleef echter niet zonder verdediging op die verschillende punten. De meeste grieven werden ongegrond of overdreven geacht. Was er verzuim ge pleegd, dan geschiedde dit met medeweten van de kamer. Men wees van die zijde op den vrij voldoenden toestand van het auxiliair eskader en op het feit, dat ofschoon de toestand der Indische militaire marine min der gunstig scheen, nochtans in zeer korten tijd op de kusten van Atsji eene scheepsmacht bijeen is gebracht, zooals wij in jaren in Indië niet gekend hebben. Maar juist op dit punt legde men van den anderen kant op den minister van marine de mede-verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de geledene nederlaag, die mis schien had kunnen voorkomen wordenwanneer niet bij het ontstaan van het conflict met Atsji eene toereikende scheepsmacht gemist ware geworden. Wat de toekomstige inrichting onzer marine betreft, trad men in drie afdeelingen in beschouwingen ten betooge dat het niet zoozeer op veel dan wel op in alle opzichten uitmuntende schepen aankwam. Daarom moesten wij bezitten eenige niet te groote houten sche pen zeer snel zeilendevan sterk stoomvermogen voor zien en met weinige stukken zwaar geschut bewapend. Omtrent het geprojecteerde tweede gepantserd ram- torenschip voor Indië liepen de gevoelens zeer uiteen. ALGEMEEN OVERZICHT. Het behoeft nauwelijks vermeld te worden dat de verschillende fractien der rechterzijde, die gisteren in eene drukbezochte vergadering vereenigd waren, met algemeene stemmen het voorstel van de commissie van negen aannamen. De bijeenkomst werd gepresideerd door den hertog d'Audiffret-Pasquier, die zijne openings rede aanving met de zeer juiste opmerking dat aarzelen niet meer mogelijk is. Inderdaad, nu de parlementaire komplottenmakers eenmaal zoover gegaan zijn, kunnen zij niet meer terug. Minder gemotiveerd echter is zijn beweren dat .de proefneming met de conservatieve republiek mislukt is. Ware dit juist, wat geen onpar tijdige zal kunnen toegeven, dan zijn het juist de mo narchalen die haar door hnane intriges en knoeierijen onmogelijk maakten. Integendeel heeft de ondervin ding bewezendat de republiek de eenige duurzame regeeringsvorm voor Frankrijk iswant ondanks alle rampen en bezwaren, waarmede zij meer dan eenige andere regeering te kampen heeft gehad, heeft zij de welvaart en het vertrouwen der burgers hersteld. Aan het slot zijner redevoering zeide de heer Pasquier dat hij geen oogenblik aan de overwinning twijfelde. Aan beide zijden spreekt men deze verwachting uit, en, naar het schijnt, ook met gelijk recht of liever op even losse gronden. De heer Pasquier leverde echter in dezelfde bijeenkomst het bewijs, dat die twijfel nog niet zoo geheel van hem geweken was, althans hg erkende dat de hulp van leden van het linker-centrum noodig was. In deze groep zijn er, zeide hij, die althans theoretisch voorstanders der constitutioneele monarchie zijn. Hij stelde daarom voor en dit voorstel vond algemeenen bijval om aan deze groep afschrift te zenden van het besluit, hetwelk zoo juist door de ver gadering op voordracht van de commissie vau negem genomen was, teneinde tot eene overeenstemming te geraken. Zoo geheel zeker is de overwinning derhalve toch nog niet. De heer Chesnelong deelde daarop de détails mede van zijn conferentiën met den graaf van Chambord. Ten aanzien der constitutioneele waarborgen bestaat volgens hem volmaakte eenstemmigheid tusschen de depk- beelden van den pretendent en die van het liberale Frankrijk. In de fusionistische bladen vindt men de uitvoerige opsomming van alle concessiën en waarbor-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2