MIDDELBURGSCHE F 253. Vrijdag 1873. COURANT. 24 October. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/ra., franco is f 3.SO. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 23 October. H. M. de koningin heeft ji. Zondag Weenen verlaten en zich naar Pesth begeven. Tot afscheid waren aan het station tegenwoordig de aartshertogen Albrecht en Reinierde aartshertogin Maria, de Nederlandsche ge zant baron van Heeckeren, de Engelsche ambassadeur de heer Buchanan met zijn gemalin, de keizerlijke cere moniemeester baron Willfried en eenige vertegenwoor digers der aristocratie. Voor haar vertrek had ELM. nog een bezoek gebracht aan den kroonprins van Denemarken. Tengevolge van de benoeming van den hoofdingenieur B. J. Tideman tot hoofdingenieur-adviseur zullen de volgende mutatiën onder het korps scheepsbouwkundige ingenieurs plaats vinden. De eerstaanwezende ingenieur L. C. P. W. Visser wordt met 1 November a. van Hellevoetsluis naar Amsterdam overgeplaatst om onder de onmiddellijke orders van den adviseur werkzaam te zijn, terwijl de ingenieur J. W. Calten met gemeld tijd stip van Amsterdam naar Hellevoetsluis wordt ver plaatst als eerstaanwezend ingenieur, chef van het vak van scheepsbouw. heden bevat verschillende van het met hen onze te noodigen twintigjarig jepaste wijze, het Park te en een feest- Het bijvoegsel van het Handelsblad van een manifest, door 115 landgenooten van staatkundige richtingen uit een aantal rijk onderteekend, strekkende om allen die grondwettige instellingen liefhebben, uit op den derden November a. het vijf en bestaan der wijzigingen in de grondwet, op te vieren, nl. door eene bijeenkomst in Amsterdam des voormiddags te 11 uren maaltijd in het Paleis voor volksvlijt des 5 uren. Op het gisteren te Leiden gehouden congres van de Vereeniging voor volksvoordrachten en volksvermaken, sijn de volgende motiën aangenomen: 1°. Om het centraal-bureel op te dragen in onderhan deling te treden met het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 'talgemeen, ten einde te onderzoeken of een aansluiting aan die maatschappij in het belang is van de vereenigingen voor volksvoordrachten. 2°. De vergadering spreekt den wensch uit, dat de Vereeniging voor volksvoordrachten ook dienstbaar worde gemaakt aan het bespreken en aanbevelen van maatregelen, waardoor de werkman door eigen kracht zijn toestand zal kunnen verbeteren. Het volgende congres zal waarschijnlijk gehouden worden te Amsterdam, een dag vóór de algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft de trakte menten van een aantal gemeente ambtenaren zeer aan merkelijk verbeterd, o. a. van de ambtenaren tersecre- rie, den commissaris van politie te Scheveningende leeraren in de Latijnsche taal- en letterkunde, den onder-directeur der hoogere burgerschool en de hoofd onderwijzers der lagere scholen. De wedden dezer onderwijzers zijn met f 200 verhoogd op voorstel van den heer Polak Daniels. Burgemeester en wethouders hadden eene verhooging van /TOO voorgesteld. De redactie van het Matjonniek weekblad heeft het voornemen onder vrijmetselaars een verbond op te richten tot .ondersteuning van minvermogende onderwijzers. Dit verbond zou den naam dragen van Minimum-bond. Het zou over gansch Nederland zijne vertakkingen hebben. Van de leden zou eene contributie worden gevorderd van minstens éen gulden, en het bedrag zou op het eind van het jaar verdeeld worden onder die onderwijzers, welke de grootste armoede lijden. Ziedaar de hoofdstrek king van een plan, waarvan de Arnhemsche courant het beginsel bestrijdt, nl. „het beginsel om tegenover gemeentebesturen, die in hunne verplichtingen te kort schieten, zelf in den zak te tasten." Een gezeten man zal wel niet verarmen door jaarlijks eenige guldens meer of minder uit te geven, maar eene andeie vraag is 'tof het op den weg van particulieren ligt om slecht bezoldigde ambtenaren te gaan bezoldigen „Over het algemeen zijn gemeentebesturen, vooral in kleine plaatsen, niet zeer mild, waar het de school be treft; zij verlangen intellectueele diensten voor een prijs, waarvoor men ternauwernood materieele diensten kan verlangen, en in de laatste jaren heeft menige gemeente ondervonden, dat voor het geld, hetwelk zij voor een onderwijzer besteden wil, geen onderwijzer te bekomen is. In andere gemeenten worden de bezoldigingen een weinig verhoogd, meer oua aan de klachten een einde te maken, dan om de positie van den onderwijzer flink te verbeteren. Lag dit in de bedoeling, dan zou men zeer zeker meer geven." In het geval dat een gemeente te arm is om behoorlijk te salarieeren voor ziet de wet, maar als de gemeente niet onvermogend is en zij den onderwijzer slecht betaalt, omdat zij van oordeel is dat hij zijne betrekking toch niet zal opgeven, dan begaat zij eene onbillijkheid, die vroeger of later haar loon niet zal ontgaan. Als nu particulieren tusschen- beiden komen dan zal dit eene aansporing voor gemeen tebesturen wezen, om de bezoldigingen zoo laag mogelijk te houden want: wat de onderwijzer te kort komt om te leven vult Het boni aanhoe lager bezoldiging, zooveel te hooger zal de onderstand zijn. Die onderstand zal echter niets anders wezen dan een aalmoes; geen betaling voor bewezen diensten. Over de schande dat zij hunne ambtenaren zóo slecht bezoldigen, dat de particuliere liefdadigheid hun te hulp moet komen, zullen de gemeentebesturen zich spoedig heenzetten, maar zal het ook tot verheffing van den stand der onderwijzers strekken, dat zij jaarlijks behalve hun verdiend loon, nog een sommetje als be deeling ontvangen? Geld verdienen spoort tot arbeid aan, bedeeling ontvangen demoraliseertde stuiver, dien men verdient, heeft meer waarde dan de gulden dien men ten geschenke krijgt. Dit zou het nieuwe bond spoedig ondervinden. Er valt toch niet aan te denken om van alle onderwijzers het inkomen zóo hoog op te voeren, dat geen van allen meer gebrek lijdt; het plan spreekt ook maar van de „meest behoeftigen"maar wie zal beslissen welke onderwijzer de meest behoeftige is. De toestanden verschillen naar gelang van woonplaats, talrijkheid van gezin, enz. Men zal er dus toe moeten komen om de behoefti gen zich zeiven te laten aanmelden, en dan juist zal men ondervinden„dat de waardigen onder het aantal slecht bezoldigde onderwijzers de voorkeur geven aan armoede boven een ruimer inkomen door middel van een aalmoes. In buitengewone gevallen kan de publieke liefdadigheid te gemoet komen; maar een stelsel van onderstand te scheppen voor arme ambtenaren is niet in het belang van het onderwijs en zal geen doel tref fen." De Arnhemsche courant wijst voorts op het groot aan tal andere ambtenaren wier bezoldiging eveneens te laag is. „Zal men nu ook voor hen een arme-ambtenaars-en- geëmploieerde-onderstennings-fonds oprichten?" Men zal zeggen dat men het eene kan doen en het andere laten, naar als men aanneemt, dat staat, provincie of gemeeDte zorgeu moeten, dat hunne ambtenaren met hunne jaarwedden kunnen rondkomen, rust dan niet evenzeer op de gemeenten de plicht om voor hare onderwijzers te zorgen? Het besef dier verplichting zal door eene Vereeniging om onderwijzers te bedeelen worden onder drukt. „Er moet noodzakelijk eene verandering komen in de bezoldigingen der onderwijzers; het aantal van hen, die zich op het onderwijs toeleggen, wordt voort durend geringer. Het eenige middel om in dat gebrek te voorzienis, dat aan de betrekking van onderwijzer een bezoldiging worde verbondendie hem die ze bekleedt op eervolle wijze voor broodsgebrek behoedt. Het vooruitzicht om, wanneer men niet voldoen de bezoldigd wordt, in de termen van bedeeling te vallen, zal geen jongmensch aansporen om zich aan het onderwijs te wijden, en de gemeentebesturen eer weerhouden dan bewegen om het lot der onderwijzers.te verbeteren?" BENOEMTNGEN ENT BESLUITEN. leger. Gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch- Indië de officieren van gezondheid 2C klasse A. J. Boe- kelman en L. B. E. Ledeboer van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, eerstgenoemde voor den tijd van een jaar en laatstgenoemde voor den tijd van twee jaren. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indiëtot officier van gezondheid 2° klasse, de student voor genoemden dienst (arts) E. de Wolff, en tot officier van gezondheid 2e klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in West-Indië, de student voor genoemden dienst (arts) J. Coronel. Op pensioen gesteld, op verzoek, ten bedrage van f 1050 's jaare, de kapitein C. L. Walther van het wapen der infanterie, thans op nonactiviteit. ONDERWIJS. Sedert onze vorige opgave zijn door de provinciale commissie in Zeeland voor het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs nog geëxamineerd: In de Fransche taal: 10 onderwijzers, waarvan 5 toegelaten zijn, zijnde de heeren D. Ie Clercq, te Oost- en West-Souburg; A. J. Dekkers, te Middelburg; H. M. Hubregtse, te Retranchement; C. van Loo, te Vlissingen, en F. A. Rosendaal, te Schoondijke. In de Engelsche taal: 1 onderwijzer en 1 onder wijzeres, heiden met ongunstig gevolg. Als hoofdonderwijzer 1, die is toegelatenzijnde dr. P. Schuringa, te Zierikzee. In de vrouwelijke handwerken 7, waarvan 1 zich onder het examen heeft teruggetrokken; de 6 toe- gelateoen zijn de dames A. G. Fleerakkers, te Vlissin gen; M. C. Huijer, te Middelburg; G. Okkerse, te Vlis singen; J. M. Sielof, te Zierikzee; M. H. G. Strackvan Schijndel, te Vlis iugen; M. Wijtman, te Middelburg. De le, 3e, 4e en 5e voor de nuttige, en de 2e en 6C voor de nuttige en fraaie handwerken. Voor het teekenen 4 onderwijzers, welke allen zijn toegelaten, zijnde de heeren P. J. Haccou, te Tholen; L. Kuiler, te Middelburg; D. Lako, te Middelburg, en C. J. W. Nuijs, te Middelburg. Voor de gymnastiek 1 onderwijzer, welke is toe gelaten, zijnde de heer P. B. Oost Lievense, te Middel burg. Het Nieuws van den dag verneemt, dat de dames studenten aan de Leidsche hoogeschool weder zijn ver trokken. Door een der hoogleeraren werden zij niet toegelaten tot de lessen over de practische geneeskunde, omdat zij daartoe geene voldoende voorbereiding be zaten. Volgens de wet toch kan men eerst tot die lessen toegang verkrijgen, wanDeer het propaedeutiach examen is afgelegd. Waren aan beide dames hare studiën geluktdan waren zij weldra door een tien- of twintigtal andere gevolgd. Nu zijn zij naar Bern gegaan om hare studiën voort te zetten. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 2cn September.) civiel departement. Verleend: een veriof naar Europa, voor den tijd van zes maanden, aan den chef van het scheikundig laboratorium voor het mijnwezen in Nederlandsch-Indië dr. C. L. Vlaanderen. Benoemd: tot len substituut-griffier bij het hoog gerechtshof van Nederlandsch-Indië, de griffier by den

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1