Hulponderwijzer, ongeveer 100 leden deelnamen, werd gisteren door het bureau het resultaat van een minutieus onderzoek mede gedeeld, waaruit duidelijk blijkt dat eene meerderheid tegen de monarchie bestaat. Die meerderheid zou slechts onder twee ondenkbare voorwaarden verplaatst kunnen worden, namelijk wanneer alle afgevaardigden die heden nog aarzelen naar het fusionistische kamp over- loopen en bovendien eenigendie nu reeds formeel hunne uit te brengen stem kenbaar hebben gemaakt, hun eenmaal gegeven woord verbreken. Al zijn de berichten uit Spanje niet velen, voor de republikein8che regeering zijn zij van groot belang. Wel licht heeft men slechts met geruchten te doen die allen grond van waarheid missen; dat echter zulke geruchten verspreid kunnen worden en juist op denzelfden tijd in omloop zijn, bewijst voldoende dat zij niet geheel in strijd zijn met den feitelijken staat van zaken. Te Madrid liep gisteren het gerucht dat het schip der in- surgenten, de Tetuan, te Alicante verschenen was en de bemanning het ter beschikking gesteld had van de re geering te Madrid. Dit zou ongetwijfeld een bewijs zijn van groote moedeloosheid onder de opstandelingen, en nog meer blijkt dit uit het telegram uit Carthagena aan the Times, waarin zijn correspondent meldt dat Contreras, vergezeld van de meeste leden der revolu tionaire juntazich aan boord van de insurgenten-sche pen begeven en den IS1-0 Carthagena verlaten heeft zooals het heette om te Valencia geld en levensmiddelen te halen, maar waarschijnlijker met het doel om zich bij tijds uit de voeten te maken. De schepelingen zijn met groote inspanning en niet zonder geweld aan boord gebrachten onder hen heerscht natuurlijk groote ontevredenheid. De stad is geheel onder mi litair bestuur en spoedig verwacht men dat een ver gelijk met de regeering te Madrid tot stand gekomen zal zijn. Men moet erkennen, dat het gerucht omtrent de Tetuan en de lezing van het ongeval met de Fer nando Catolico, dat de Numancia dit schip in den grond schoot, uitstekend met dit telegram aan the Times overeenstemt. De schepelingen schijnen dus op zee ge weigerd le hebben langer aan de strooptochten der intransigentes deel te nemen. De uitslag der directe rijksraadsverkiczingen te Wee nen is, zooals te verwachten was, guDStig voor de Duitsch-constitutioneele partij. Met uitzondering van vier afgetreden afgevaardigden van den rechtervleugel dezer partij, waaronder de minister van justitie Grlaser, zijn in alle districten de democratische candidaten ge kozen. Van groot belang is voor de Duitsche partij ook de overwinning, in Stiermarken behaald, waar de regeerings-stadhouder baron von Kubeck den leider der aldaar zoo invloedrijke zoogenaamde rijkspartij, prins Alfred von Liechtenstein, versloeg, welke overwinning zooveel te grooter is omdat de keuze niet door de verlichtste kiezers [steden of het groote grondbezit], maar door het platteland, de zoogenaamde landgemeen ten, geschiedde. Varia uit het buitenland. Duitschland. De bevolking van Berlijn, die den 26en Juni van het vorige jaar 907,519 zielen telde, be draagt volgens de jongste statistische opgaven thans reeds 912,660. Sedert de laatste algemeene volkstelling van 3 December 1871 is zij met 86,324 zielen toege nomen. De berichten uit Pillnitz omtrent den toestand van den koning van Saksen blijven zeer ongunstig lui den; benauwdheden en ijlen storen den slaap en de zwakte neemt aanhoudend toe. Der Schwabische Merkur verzekert, dat de bekende historicus, professor Hemrich von Treitschke, in het aanstaande voorjaar Heidelberg zal verlaten en aan de Berlijnsche hooge- school overgeplaatst zal worden. De beroemde oog arts dr. Ewers te Berlijn, die jaren lang adsistent was van professor von Grafe, is dezer dagen aan de gevolgen van een hartkwaal overleden. Een telegram van Reuter meldt uit Weenen van den 20en 's avonds, dat keizer Wilhelm in den schouwburg zijn bijzonder ge noegen over zijn verblijf aldaar te kennen gaf, waarvoor keizer Franz Joseph zijn keizerlijken gast hartelijk dankte. Voor het publiek moet het een dwazen indruk gemaakt hebben, dat de keizers elkander plotseling en schijn baar zonder eenig motief de hand schudden. Keizer Wilhelm zal tot den uitersten termijn, Donderdag avond, te Weenen blijven en de terugreis naar Berlijn over Breslau nemen. De berichten uit den Elzas, betrek king hebbende op de herkiezingen van leden voor de Kreis- en Bezirfo-v exgadexingen luiden zeer gunstig, zegt de National-Zeitung. De opkomst van kiezers was neigens beneden de helft van het totaal, en in sommige districten warenop een klein gedeelte na, al de kiezers ter stembus opgekomen. De herkiezingen hebben zich daarenboven nog onderscheiden door een ander karakter, dat namelijk geene personen zijn herkozen, die vroeger hadden geweigerd den gevorderden eed at te leggen. Men heeft integendeel overal zijn stem uitgebracht op de zoodanigen, hetzij ambtenaren of andere personen, van wie men met meer zekerheid mocht onderstellen, dat zij geen dergelijke bezwaren in den weg zonden leggen. Teneinde de kiezers te dien opzichte voor te lichten, hadden velen ter openbare kennis gebracht, dat zijgekozen wordendebereid waren den eed van getrouwheid aan den keizer af te leggen. De zncht om het vaderland te verlaten en zich naar verwijderde oorden te begeven blijft onder een zeker gedeelte der Elzassische bevolking nog bestaan. Nog dezer dagen had men te Straatsburg daarvan weder een sprekend voorbeeld; niet minder dan 200 landverhuizers verlieten te zamen het Duitsche vaderland, met het doel om zich, over Havre, naar Nieuw-Caledonië te begeven. Engeland. In eene groote bijeenkomst voor eenigen tijd te Plymouth gehouden, werd een memorie aan de bisschoppen der Engelsche kerk gericht om hen te verzoeken de invoering der biecht en van an dere gebruiken der Roomsche kerk met alle kracht tegen te gaan, m. a. w. den invloed der zoogenaamde ritualists zooveel mogelijk te breken. Reeds 12 bisschoppen hebben in gunstigen zin daarop geantwoordde bis schoppen van CanterburyBathWells, Gloucester, BristolHerefordChichester, en Rochester hebben onmid dellijk hunne volle adhaesie aan de wenschen der adres santen geschonken. De beer Johnson, secretaris van de Iersche boerenarbeidsvereenigingdoet een middel aan de hand, om aan de „Iersche quaestie" een einde te maken. Een brief van hem is in de Iersche dagbla den opgenomen, waarin hij mededeelt, dat de „Unie" hem en den heer P. O. Leary naar Amerika zendt, om met de regeering te Washington te onderhandelen over de landverhuizing es masse van het geheele Iersche volk naar de Westelijke- en Stille Zuidzee-Staten van Amerika. Terloops deelt hij mede, dat vele Ier sche politie-agenten den wensch hebben uitgedrukt om te emigreeren, zoodat hij president Grant vragen zal, of hij er iets tegen heeft deze mannen als Amerikaan- sche burgers te ontvangen en te erkennen. De be kende stoomvaartmaatschappij de White-Star-Company schijnt het voornemen als ernstig te beschouwen. Zij heeft den beiden gedelegeerden van de boeren-arbei- der8-vereeniging vrijen overtocht heen en weer naar Amerika verleend. De White-Star-Company is een geheel Iersche onderneming. Zij bouwt hare schepen te Belfast, en de lijn wordt voornamelijk onderhouden door de Iersche landverhuizers. Zij bewijst deze gunst waarschijnlijk om zich populair te maken bij hare klan ten, doch wellicht ook in de hoop, dat geheel Ierland in hare booten naar het beloofde land aan de andere zijde der zee vertrekken zal. Frankrijk.. Sedert Maandag is door den krijgs raad te Trianon een aanvang gemaakt met het getuigen verhoor. Hierbij zal dezelfde orde in acht genomen worden als bij het verhoor van den beschuldigde ge schiedde, zoodat eerst het onderzoek zal plaats hebben der gebeurtenissen vóór de aanvaarding van het opper bevel door maarschalk Bazaine en der feiten, die batrek king hebben op de oorlogsverklaring en op de vereeni- ging en concentratie der troepen. Onder de getuigen die hierover gehoord worden komen voor: maarschalk Leboeuf, eerst minister van oorlog en daarna korten tijd chef van den geaeralen staf, de generaals Lebrun, Jarras, Coffinières, Fros3ard en Palikao, en de politieke mannen RouherSchneider, Jules Favre, de Kératry enz. De meesten dezer getuigenin de eerste plaats de militairen die aan de latere operatiën deelnamen, zullen natuurlijk in den loop van het proces nog éen of meerdere malen gehoord moeten worden. Uit den aard der zaak is voor de appreciatie van Bazaine's gedrag dit gedeelte van het getuigenverhoor het minst belangrijke. De sterkte van bet leger, waarover Bazaine den 12en Au gustus 1870 het opperbevel aanvaardde, wordt door maar schalk Leboeuf, toen minister van oorlog, opgegeven 178,538 man en 38,500 paarden geweest te zijn. Het leger was voorzien van levensmiddelen voor 30 a 32 dagen, zon der daarbij 5 dagen levensmiddelen te tellen, welke het leger onmiddellijk volgden. De heer Targetafgevaar digde van het departement du Calvados en Franech gezant te 's Gravenhagedie zich vooral naam maakte door zijn raadselachtige houding tegenover Thiers, heeft aan eenige kiezers die hem inlichtingen vroegenof hij voor of tegen de republiek zou stemmenop zeer scherpen toon geantwoord, dat zij het recht niet hebben hem zijne toekomstige handelingen en zijn votum voor te schrijven, dat hij nooit eenig imperatief mandaat aannam of zou aannemen, dat hij zooals gewoonlijk naar plicht en geweten zal stemmen enz. enz., zoodat men veilig mag aannemen, dat de heer Target en zijn 14 vrienden, die beweren de republiek te wenschen, nadat zij om dit te toonen eerst Thiers omverwier pen, nu ter bereiking van hetzelfde doel voorze ker voor de monarchie der genade Gods zullen stem men! Zou de heer Target anders wel reden hebben om zich zoo boos te maken over de billijke vraag van eenigen zijner kiezers? De laatste 150 gevangenen van het bagno te Toulon, dat opgeheven zal worden, zullen met het transportschip Ceres naar Fransch Guiana worden overgebracht. Eet genoemde schip wordt met dit doel te Brest opgetakeld, gewapend en van levens behoeften voorzien, teneinde zoo spoedig mogelijk den tocht te kunnen aanvaarden. £janï>dsl>mcl]tm. In de op heden te Rotterdam door de Nederlandsche handelmaatschappij gehoudene veiling van 71,817 balen Java-, 372 balen Menado en 800 balen Macassarkoffie, is alles zeer willig verkocht tot a 1£ cent boven taxatie. GRAANMARKTEN ENZ. VLISSINGEN, 21 October. Boter f 1.22 a f 1.10 per kilogram. Amsterdam, 22 October. Raapolie op zes weken 35f. Lijnolie op 6 weken f 37|. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 22 October 1873. Nederland *Certific. "Werkelijke schuld. 24 pet. 57-g- ♦dito dito dito .3 68 J-f- ♦dito dito dito 4 924 ♦Aand. Handelmaatschappij 44 134 ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. 107 Belgie. ♦Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. *Inschrij vingen3 54J- *dito5 87 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 100-4- ♦Certific. adm. Hamburg 5 76 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 88* ♦Cert. f 1000 1864 5 99£ ♦dito. 1000 1866 5 „994 ♦Loten 18665 „248 ♦Oblig.Hope&C°.Leening 1860 44 914 ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 *Obligatiën 1867—69 4 „79 ♦Certificaten6 48 ♦Aaud. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 232 ♦Oblig. dito4 n 1824 Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 „97 dito dito Jelez Orel. 5 dito dito Charkow Azow. 5 95 Polen. *Schatkistobligatiën 4 75| Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 63^ ♦dito dito April/Ocfc. 5 63^ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 59f ♦dito dito Febr./Aug. 5 59f Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën Buitenl. 186771. 3 18-»- dito Binnealandsehe 3 15|- PortugaL *Obl. 1856—69 B „42 Turkije. dito (binnenl.)5 47-eV Egypte. Obl. 1868 7 „79 Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 994 ♦dito dito dito (1885) 6 1014 ♦Obl. Illinois7 89| ♦dito dito Redemtion 6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul Pac. Spw. lesec. 7 30 dito dito dito 2csec. 7 204 dito dito 1869 dito 7 234 Brazilië *ObI. 1863 44 884 ♦dito 1865 5 96| Mexico dito 18513 Grenada dito afgestempeld6 16f Venezuela dito. 3 "f Ecuador, dito 1 Prijzen van Coupons. Amsterdam, 21 October. Metall. 21.95; dito zil ver f 23.60; Dito Eng. per f 11.80; Eng. Russen per f Eng. Portugal per £f 11.80; Fransche ƒ564; Belg. ƒ564; Pruis, 354; Hamb. Rassen f 314; Russen in Z. R. 314; Pools, in Fl. Napelsche f Spaansche piaster Spaansche in fr. 1000 Amerikaansche dollars 2.46Jpapier f 2.22 Turken Bevallen van een Zoon A. PENNYBuiJS. Middelburg, 21 October 1873. Heden overleed plotseling onze veelgeliefde zuster FRANCINA BEUN, in den ouderdom van 64 jaren. Middelburg, Uit aller naam, 21 October 1873. J. BEUN. Het GEMEENTEBESTUUR van Kriil- ningen vraagt voor de openbare school te HANSWEERD een om in dienst te treden 1 Januari a., op eene jaarwedde van f ÖOO. Sollicitanten adresseeren zich, onder overlegging der vereischte stukken, zoo spoedig mogelijk aan Óen burgemeester. KruiniDgeD, 21 October 1873. DOMINICUS, Burgemeester. A. W. REMBGES, Weihonter.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3