6uitenl<m&. zullen tellenterwijl de Duitscb-sprekende dan slechts 124, en de Fransch-sprekende slechts 69 millioen zon den bedragen. Hij acht de Engelsche taal de meest bruikbare voor moderne wereldtaal. De heer Reginald Herbert te Londenhadna zich gedurende vgf weken onder een bekwamen leer meester in het roeien geoefend te hebbeneene wedden schap aangegaan om 1000 pond sterling, dat hij den afstand tusschen Maidenhead en Westminster op de Theems, bijna 50 mijlen, per roeiboot in twaalf uren zou afleggen. Jl. Donderdag heeft hij zijne wed denschap glansrijk gewonnen; 's morgens 13 minuten vóór 6 uren ving hg zijn tocht aan en 3 uren 49 minu ten 's namiddags was hij reeds te Westminster aange komen. Twee stoombooten volgden hemop een waarvan zich, als geheel onpartijdig beoordeelaar, het parlements lid Beaumont bevond. Het Petersburgsche beursorgaan behelst eene statis tiek over de Russische huwelijken, waarin geconstateerd wordt, dat in geen enkel rijk van Europa zoovele vroeg tijdige huwelijken worden gesloten als in Rusland. De schrijver dier statistiek, de heer Janson, berekent, dat, terwijl het aantal huwelijken beneden den twintigjarigen leeftijd aangegeven in westelijk Europa 2 tot 10 percent van het geheele aantal huwelijken uitmaakt, het bedrag daarvan in Rusland niet minder dan 47 percent van het algemeene huwelijkscijfer beloopt. Daarentegen zijn in Rusland de huwelijken van personen boven de 50 jaren veel minder talrijk dan elders. THERMOMETERSTAND. 21 Oct. '8 av. 11 n. 54 gr. 22 's morg.7u.54gr.'smidd.lu.56gr.'sav.6u.55gr. STATEN-GENERA AT.. EERSTE KAMER. Avondzitting van Dinsdag 21 Oetober. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid dT. Biichner werden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Borsius, Nobel en Fontein Yerschuer. De voorzitter deelde mede, dat van de heeren Cost Jordens en van Eysinga kennisgeving is ingekomen, dat zij hun ontslag nemen als leden der kamer, de eerste wegens gevorderden leeftijd, de tweede wegens het aannemen der benoeming tot raadsheer in het provin ciaal gerechtshof in Friesland. De laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder dat omtrent de bevoegdheid tot aanmaak van zilveren standpenningen, zijn naar de af deelingen verzonden. Zitting van Woensdag 22 Oetober. Per telegraaf.') De geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid voor Noord Holland, dr. Biichner, zijn goedgekeurd. Tegen morgen zijn alle aanhangige door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen aan de orde gesteld. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Zitting van heden 22 October. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heer van Hoekmet kennisgeving. De heer Dobbelaer de Wind komt eenigen tijd later ter vergadering. Na goedkeuring der voorgelezen notulen van het verhandelde in de zitting van 24 September jl. worden voor kennisgeving aangenomen vier missives van gede puteerde staten van Zeeland, houdende bericht van goedkeuringa der jaarwedde van den eersten leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de burgeravondschool; b van den verkoop van grond aan H. F. Geerts; e van de uitgifte in erfpacht van terreinen op het Seis- bolwerk, en d van de af- en overschrijving op de ge- meentebegrooting voor 1873. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen een ingekomen brief van de bruggeliedenwaarin zij hun dank betuigen voor de hun verleende gratificatie. Bij de behandeling der voorwaarden van verpachting van de tollen op den MiddelburgVlissingschen straat weg werd door den heer Snijders de opmerking ge maakt dat daarin gesproken wordt van het sluiten van tolboomen, terwijl zoover bem bekend is op di-jn weg geen tolboomen aanwezig zijn. Dit werd door den voorzitter erkend, onder mededeeliDg dat het voorne men bestaat om, wanneer nieuwe tolwachterswoningen gemaakt zullen zijn, ook een tolboom te plaatsen. Ove rigens deed de voorzitter de toezegging dat burgemees ter en wethouderB zullen voldoen aan een nader door den heer Snijders geuiten wensch, om de aandacht der commissie voor genoemden rijweg te vestigen op de noodzakelijkheid dat de nieuwe tol wachter swoniD gen spoedig gemaakt wordan, daar de tegenwoordige wonin gen der tolwachters zoo ellendig zijn dat zij schier varkenshokken gelijken. Hierna worden de voorwaar den onveranderd goedgekeurd. Aan C. J. Pelle wordt, op zijn verzoek, 40 M' grond in den Dievengang alhier in erfpacht afgestaan tegen f 4 'sjaars voor een tijdvak van twaalf jaren en drie maanden, ingegaan 1 Oetober jl. en alzoo eindigende 31 December 1885, onder beding dat de erfpachter, behalve de vervulling der gewone voorwaardenvoor zijne rekening het deurtje aan de erve van A. Tilroe moet doen verplaatsenzijne erve behoorlijk moet af sluiten en deze niet anders dan tot bleekveld mag ge bruiken. Vervolgens wordt op voorstel van burgemeester en wethouders, in overleg met het bestuur der godshuizen, besloten om in de verordening op de inrichting en het bestuur der godshuizen te Middelburg de volgende wijzigingen te brengen: De tweede alinea van art. 2 thans luidende: „Het bestaat uit zeven leden, te benoemen door den gemeen teraad waarvan éen uit zijn midden. Zij nemen hunne betrekking om niet waar." te veranderen in: „Het bestaat uit een voorzitter en zes ledenwaaronder minstens éen uit den gemeenteraad. Zij nemen, enz." Art. 3 hetwelk thans luidt: „Het lid van den gemeenteraad is voorzitter; bij afwezigheid wordt hij door het oudste der tegenwoordig zijnde leden vervan gen. De ouderdom wordt gerekend naar den tijd dien de leden zijn werkzaam geweest." aldus te lezen: „De voorzitter en de leden worden door den raad be noemd uit dubbeltallen, door het bestuur voor te dra gen. Voor de benoeming van het lid uit den gemeen teraad geschiedt geen voordracht of aanbeveling." Art. 4 nu luidende: „De overige leden worden benoemd uit dubbeltallen, door bet bestuur voor te dragen. De benoeming geschiedt voor drie jaren. Een derde van hen treedt jaarlijks at; de aftredenden ziin dadelijk weder benoembaar." aldus te wijzigen: De benoeming van den voorzitter geschiedt voor den tijd van zes jaren, die van de leden van driejaren. Een derde van hen treedt jaarlijks af. De aftredenden zijn dadelijk herbenoembaar." Zonder hoofdelijke stemming wordt de staat van onwaaide betreffende de plaatselijke directe belasting op de inkomsten vastgesteld tot een bedrag van 372.51^. De voorzitter deelt mede, dat burgemeester en wet houders vcorloopig hebben vastgesteld en in druk ver krijgbaar gesteld het suppletoir kohier van de plaat selijke directe belasting op de inkomsten, bedragende f 645.03^alsmede het suppletoir kohier voor de belas ting op de honden, ten bedrage van f 19.50. Voor kennisgeving wordt aangenomen het proces-ver baal der opneming van de boeken en kas van den ge meente-ontvanger, waaruit blijkt dat volgens de voor handen bewijzen is ontvangen f 705,477.25 en uitgegeven f 703,336.46^, zoodat meer ontvangen dan uitgegeven is 2,140,784, daarbij gevoegd het goed slot van het dienstjaar 1871 ad f 3,628.71, was alzoo in kas aanwe zig f 5,769.494. Alvorens tot de behandeling der gemeentebegrooting voor 1874 over te gaan, stelt de voorzitter aan de orde de vaststelling der begrootiDg voor de schutterij. In verband hiermede wordt voorlezing gedaan van eene aan burgemeester en wethouders gerichte missive der commissie belast met het toezicht op de muziek der dienstdoende schutterij alhier, houdende verzoek om aan den gemeenteraad voor te dragen de aan het muziek korps verstrekte subsidie met f 400 te verhoogen. Ter ondersteuning van dit verzoek wordt onder anderen aangevoerddat het muziekkorps in de laatste jaren aanzienlijk in gehalte is verbeterd, zoowel tengevolge van den ijver en de toewijding van den kapelmeester als van de toevoeging van een drietal muzikanten, die door een andere muzikale inrichting alhier waren geën gageerd op voorwaarde dat zij tevens bij de muziek der schutterij dienst zouden doen. De vrees bestaat echter dat, indien de handen niet van alle zijden ineen geslagen worden, die toestand niet zal kunnen voort duren zoodat de commissie van toezicht zich in de eerste plaats heeft gewend tot de ingezetenen met dringende uitnoodiging om voor het fonds der schutterij muziek bij te dragen of hunne bijdragen te veihoogen. De uitslag daarvan heeft niet aan de verwachting beant woord, en de commissie acht de onderstelling niet te gewaagddat vele ingezetenen meenen dat eigenaardig aan den gemeenteraad is opgedragen om voor de in standhouding van het muziekkorps der schutterij tevens als stedtlijk muziekkorps, zorg te dragen. Zij acht het voorts overbodig om uit to weiden over de voordeelen van goede muziek voor volksbeschaving en ontwikke ling, of over het wenschelijke of noodzakelijke van het bezit van een dergelijk korps bij feestelijke of plechtige gelegenheden, daar de ondervinding van dit en vorige jaren dit van zelve reeds heeft geleerd. Burgemeester en wethouders stellen naar aanleiding van dit verzoek voor, om de subsidie van f 800 voor het muziekkorps der schutterij met f400 te verhoogen. De financieele commissie had geen bezwaar tegen de begrooting van den schuttersraad, doch omtrent de gevraagde verhooging der subsidie bestond bij hare leden geen eenstemmigheid. Algemeen erkende men dat het muziekkorps thans oneindig beter dan vroeger is samengesteld en aan zijne roeping voldoet, terwijl men ook zeer zou betreuren indien het door gebrek aan ondersteuning ontbonden zou moeten worden. Vooral de vrees voor dit laatste was oorzaak dat de helft der leden zich bereid verklaarde om de aanvrage van /400 geheel te ondersteuneu. De andere leden deelden die vrees echter niet en wilden wel tot eenige verhoo ging der subsidie adviseeren, doch met het oog op de zware lasten waaronder de gemeente gebukt gaat wilden zij die verhooging niet verder dan tot 200 uitbreiden. Bij dit verschil van meening laat de commissie de beslissing zonder praeadvies geheel aan den raad over. Op voorstel des voorzitters wordt eerst de begrooting voor de schutterij in behandeling gebracht en goedge keurd tot een bedrag van f 2,945. De beslissing om trent het verzoek om verhooging der subsidie wordt aaogehouden tot de behandeling van den daartoe be trekking hebbenden post op de gemeentebegrooting voor 1874. [Alstoen is met 10 tegen 6 stemmenbesloten, om de subsidie met f 200 te verhoogeD, zoodat die thans op f 1000 is uitgetrokken.] De subsidie aan het burgerlijk armbestuur voor 1874 is zonder hoofdelijke stemming op het door burgemees ter en wethouders voorgedragen bedrag van f 37,200 vastgesteld, en de begrooting van dat bes tun r voor 1874 goedgekeurd tot een bedrag van f 42,744.83 in ontvang en uitgaaf. Vervolg in een volgend nomoier.) ALGEMEEN OVERZICHT. ïn dagen van onzekerheid en spanning als waarin Frank rijk thans verkeert, is het een gewoon en zeer verklaar baar verschijnsel dat de meest tegenstrijdige geruchten in omloop zijn. Dit is niet alleen een noodzakelijk gevolg van den toestand, maar meer nog is dit gewoonlijk toe te schrijven Taan boos opzet. Uit partijbelang worden vaak de ergerlijkste leugens opgedischt, teneinde de lichtgeloovigen en twijfelmoedigen voor de zaak te winnen. Als zoodanig maakten wij gisteren reeds mel ding van het'fgerucht, hetwelk door de monarchale orga nen verspreid werd, dat Mac-Mahon onmiddellijk zijn hoog ambtj zou neerleggen en in elk geval geene verlen ging vau zijn mandaat zou aannemen, wanneer de monar chale intrige mislukte. Heden meldt een telegram uit Parijs, dat men reeds de woorden gevonden heeft waarin de president der republiek zich zou hebben uitgedrukt. Hij zou eenigen afgevaardigden hebben te kennen gegeven, dat „wanneer hij als soldaat altijd ten dienste van zijn land gereed staat, hij als politiek persoon onvoorwaar delijk het denkbeeld verwerpt om aan het bestuur te blijven, in welken vorm dit ook worde aangeboden. Hij is gekozen door eene conservatieve meerderheid van wie hij zich niet zal afscheiden." Uit welke bron deze mededeeling komt blijkt niet, maar al is haar inhoud niet geheel onwaarschijnlijk, toch bestaan er voldoende redenen om aaa de juistheid daarvan te twijfelen. Tot dusverre heeft nog niemand Mac-Mahon's rechtschapenheid, eerlijkheid en waar heidsliefde in twijfel getrokken, en zoolang niet blijkt dat alle Fr.mschen zich hieromtrent vergist hebben, gaat bet niet aan om van den mandie bij zijn optre den plechtig verklaarde niet de man eener partij, maar de uitvoerder van den wil der meerderheid te willen zijn, en die beloofde dat de bestaande instellingen onaan geroerd zonden blijvente gelooven dat hij bij de neder laag der meerderheid van 24 Mei onmiddellijk zou wegloopen en het land aan anarchie zou prijsgeven. De bedoeling der monarehalen met de verspreiding van dit gerucht is duidelijk, maar niet minder laaghartig en onzedelijk. De vlottende afgevaardigden tusschen rechter- en linker-centrum moeten in den waan gebracht worden^ dat de quaestie, tot haren eenvoudigsten vorm gereduceerd, geen andere is dan de keuze tusschen monarchie en anarchie. Van gansch anderen aard is het gerucht dat waar schijnlijk aan dit schandelijk uitstrooisel ten grondslag ligt. De ministers hebben besloten, aldus- wordt offi cieus uit Versailles gemeld, hunne portefeuilles te be houden [totdat de nationale vergadering eene keuze gedaan ."[zal hebben tusechen de monarchie en de repu bliek. Dan zouden zij zich benevens maarschalk de Mac-Mahon, die naar het schijnt in geen geval aan het bestuur wil blijven, terugtrekken. Wanneer de monar chie geproclameerd wordt zal hij onmiddellijk zijn ambt neerleggen en voor bet geval de plannen der monar chalen mislu kken heeft hij nu reeds te kennen gegeven dat hij niet in de verlenging zijner volmacht zou toestemmen. De hertog van Magenta zou in dat geval niet meer op de conservatieve meerderheid steunendie hem den 24®n Me! tot zijne, hooge betrekking riep. Niets is inderdaad natuurlijker dan dit. Hoedanig het votum der nationale vergadering ook zij, eene verandering van regeerings- 8ysteem zal in elk geval plaats hebben, waarmede in eiken geregelden staat een ter beschikking stellen der ministerieele portefeuilles gepaard pleegt te gaan. Maar daarmede is nog volstrekt niet gezegd, zooals de monar chale dagbladen het willen doen voorkomen, dat Mac- Mahon .met zijn ontslag dreigt en medeplichtig is aan het komplot der rechterzijde. De nederlaag der monarehalen is synoniem met de vestiging der definitieve republiek en als president der voorloopige republiek zal hij daarom moeten aftredenhebben de monarchalen daarentegen succes op hunne pogingendan zal hij zijn plaats rui men voor den koning, in beide gevallen echter natuur lijk eerst dan, wanneer hij zijn gezag op regelmatige wijze aan zijn opvolger zal kunnen overdragen. De republikeiusche partij blijft vol goeden moed; de mannelijke taal van Leon Say heeft diepen indruk ge maakt. La République fracqaise wenscht het linker centrum eu zijn voorzitter geluk met hunne politieke beginselvastheid. „Elke reactie tegen den wil van Frank rijk, schrijft het blad, zou een fout zijn en de grootste gevaren in het leven roepen. Het linker-centrum ver dient door haar helder inzicht en haar vastberadenheid de eerste rijen in te nemen van de verdedigers der republiek, en wanneer het al de lasten daarvan te dragen heefthet zal er ook de eer van hebben." Blijkt hieruit eenerzijds dat de radicalen de heeren van bet linker-centrum stroop om den mond weten te smeren wanneer hunne hulp onontbeerlijk is, aan den ande ren kant wordt daardoor het bewijs geleverd dat de linkerzijde eene vast aaneengesloten oppositie tegen de monarchale plannen vormt. De gematigde linkerzij do legt hetzelfde vertrouwen in de zegepraal der republiek: aan den dag. Ia eene algemeene vergadering, waaraan

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2