MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 252. Donderdag 1873. 23 October. Bit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50, Middelburg 22 October. De tweede kamer der staten-i ting harer werkzaamheden dag 28 October. is tot hervat- tegens Dins- Naar wij vernemen is de heer M. A. Idsinga, inge nieur aan de rijkswerken op Walcheren, met ingang van 1° November van Middelburg naar Nijmegen over geplaatst, teneinde met de ingenieurs J. G. van den Bergh en J. M. Telders de leiding te aanvaarden van de uitvoering der werken voor de spoorweglijn Arnhem Nijmegen. By adres aan de provinciale staten van Zeeland ver» zoekt de raad der gemeente Hoofdplaat verhooging van het bij besluit der staten van 9 November 1872 verleend renteloos voorschot van 4420, tot verbete ring van de haven dier gemeente, en wel tot een be drag van f6000. Blijkens eene op verzoek van gedeputeerde staten overgelegde raming van kosten wordt het werk thans begroot op f 5500. en daar van de voor rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen beschikbaar gestelde som van f 150,000, na aftrek van het bedrag waarover reeds is beschikt, in geval van inwilliging der voorgestelde voorschotten nog een voldoende som overblijft om aan het verzoek van Hoofdplaat te vol doen, stellen gedeputeerde staten ook met het oog op de dringende behoefte der ontworpen verbetering voor, het verleend renteloos voorschot te verboogen met f 1080 en alzoo te brengen op ƒ5500, onder de bepalingen opgenomen in het besluit der provinciale staten van 8 November 1862 en in dat van 4 November 1869. De Staats-courant van heden bevat de voorwaarden waarop aan de heeren S. baron van Heemstra te Hille- gom, E. J. J. Kuinders en D. S. A. Docen te Amster dam, door den minister van binnenlandsche zakea con cessie wordt verleend voor den aanleg en de exploitatie van buurtspoorwegen van Groningen langs Adorp, Sau- werd, Welsinge, Winsum naar Baflo, met zijtakken van Baflo, eenerzijds langs Warffum, Usquert, Uithuizen, Uithuistermeeden naar dc Roodeschool, en anderzijds langs Eenrum, Wehe, Leens, Ulrurn naar Zoutkamp; en van Sauwerd langs Bedum, Stedum, Loppersum, Eenum, Appingedam naar Delfzijl. In hetzelfde nommer is opgenomen een koninklijk besluit van den 15™ October jl., tot wijziging van het koninklijk besluit van 9 November 1869 (Staatsblad n° 167), houdende vaststelling van de stempelmerken en het afkeuringsmerk voor do maten, gewichten en weeg werktuigen. Bij beschikking van den minister van koloniën is G. P. hHauët, gewezen kweekeling van de kweek school voor de zeevaart te Amsterdam en geëxamineerd 3® stuurman ter koopvaardij, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot 3cn stuurman bij de gouver- nements-marine daar te lande. Het plan osa op 3 November a., tot herinnering aan de vóór 25 jaren plaats gehad hebbende invoering der grondwet, te Amsterdam een nationale feestviering te houden, heeft veel bijval gevonden. Op eene eergisteren te Amsterdam gehouden vergadering, tot bespreking van een ontwerp van feestvieringwerd met algemeene stemmen besloten om een nitnoodiging tot bijwoning van een vermoedelijk in het Paleis voor volksvlijt te honden feestbanket te richten tot alle Nederlanders, die sympathie gevoelen voor de beginselen der grondwet waaronder zij leven. De namen der uitgenoodigden zullen spoedig in de dagbladen worden bekendgemaakt. Een comité van uitvoering is benoemd met recht van assumtie. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Toegekend het, bij besluiten van 5 December 1851 (Staatsblad n° 149) en van 80 Decem ber 1868 (Staatsblad n° 244) ingesteld eereteeken, tot belooning van eervollen langdnrigen werkelijken dienst bij de schutterijen, o. a. aan J. Hazenberg, officier van ge zondheid 2® klasse, met den personeelen rang van 1* klasse, bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, te Gennep c. a. B. J. Booms, thans ontvanger te Gent c. a. leger. Op pensioen gesteld, op zijne aanvrage, de kapitein administrateur van kleeding en wapening H. J. van Maurik, van het 4® regiment huzaren, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 990 ?s jaars. Eervol ontslag verleend nit den zeedienst, op verzoek, aan den scheepsklerk W. K. M. Hazeu, thans nonactief, met den 2Ccn October jl., en hij met ingang van den 21cn daaraanvolgende benoemd tot 2en luitenant-kwar tiermeester bij het leger in Nederlandsch-Indië. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de boogere burgerschool te Breda, de heer P. J. Bos. De commissie uit het Schoolverbond tot het instellen van een onderzoek naar de noodzakelijkheid en de bezwaren verbonden aan de invoering van wettelijken leerplicht hier te lande, heeft te Utrecht, onder- voor zitterschap van den heer Nahuijs, haar eerste zitting gehouden; secretaris is de heer Pekelharing uit Zutfen. Na uitvoerige discussiën over de noodzakelgkheid en uitvoerbaarheid van leerplichtbenoemde zij eene com missie van twee leden, de heeren Romeijn en Pekel haring, om volledige gegevens te verzamelen van het geen het buitenland dienaangaande leert. In Februari zal de commissie weder bijeenkomen. In het album der Leidsche hoogeschool zijn van 9 Februari tot 18 October ingeschreven 173 studenten, waarvan 37, die van elders kwamen om aldaar examen af te leggen of te promoveeren. De overblijvende 136 nomlii z^n over de verschillende faculteiten aldus ver deeld: letteren 9, geneeskunde 23, rechtgeleerdheid 83, godgeleerdheid 7, wis- en natuurkunde 14. GEMENGDE BERICHTEN. In de Heerenstraat te Utrecht had eergisteren een straatgevecht tusschen eenige militairen en burgers plaats, waarbij de eersten van hnnne wapens gebruik maakten; een burger kreeg een slag op den rug, waar door hij bewusteloos neerviel. Bij de nadering der po litie kozen allen het hazenpad. De werken aan den Oosterspoorweg vorderen te Utrecht zoo snel dat de aardebaan, zoo het weder gun stig blijft, reeds met 1 Januari voltooid zal zijn en het station alsdan onder kap zal wezen, zoodat het binnenwerk gereed gemaakt kan worden en de aflevering op den bepaalden tijd, lMei, zal kunnen geschieden. Bij de slechting der vestingwerken te Venlo is dezer dagen een achterlaadkanon gevonden van een zeer ouden vorm. Te Groningen zijn dezer dagen voor rekening dei- gemeente en onder toezicht van de Yereeniging tot bevordering der volksgezondheid 1315 woningen met kalk en soda gereinigd en 2213 slaapplaatsen van versch stroo voorzien. Voor twee jaren had de laatste schoon maak plaats; eene herhaling bleek thans niet onnoodig te zijn. De vrijzinnige kiesvereeniging Burgerplicht, te Drachten, zal de invoering der grondwet feestelijk her denken door het geven van eene soirée met introductie zoowel van heeren als dames. Door den onverwacht opgekomen hoogen vloed zijn gisteren nacht onder Schiedam 150 schapen verdronkeo, die in de zoogenaamde Keilen werden geweid. De heer Constant de Rebecque, van Belmonte bij Wageningen, heeft een „Engelsche jacht", te paard, georganiseerd op de heide achter het Edesche bosch. Het wild, opgespoord door windhonden en brakken, werd vervolgd door elegante ruiters en vlugge amazones. Uit Beverwijk wordt gemeld dat het onstuimig weder van eergisteren avond en gisteren nacht veel schade aan de havenwerken van het Noordzee-kanaal heeft berokkend. De Titan (een machine waarmede de 15 a 16 duizend kilo zware betonblokken opgeheschen en in zee neergelaten worden) is van den Noorderdijk geheel weggeslagen. Die van den Zuiderdijk helt over doordien eenige der zwaren ijzeren kettingen, aan den steenen dijk bevestigd, schijnen gebroken te zijn. De brug, waarmede de betonblokken per locomotief van de noord- naar de zuidzijde worden gebracht, is gedeel telijk vernield. Hoe de steenen dijken zelve er uitzien was gisteren nog onbekendomdat ze geheel onder het water bedolven en nog niet te bereiken waren. Zoo ver men zien kon, zija enkele blokken opgelicht en op hun kop gezet, zoodat ze boven den dijk uitateken; hetzelfde is het geval met de rails op de dij keu. De waterstand, gewoonlijk 70 a 80 centimeters boven Amsterdamsch peil, bereikte gisteren nacht de kolossale hoogte van circa 3 meters 4- A. P. Te Borger hout en Deurne, in België, heeft het ver haal van eene spookgeschiedenis groote sensatie gemaakt. Zie hier wat er is geschied. Eenige visschers waren in een platte schouw in de gracht nabij de poort van Deurne. De aldaar geplaatste schildwacht zag het zwarte gevaarte, hetwelk hij door de duisternis niet kon onderscheidenover het water schuiven en riep Qui vive! De visschers antwoordden niet, maar een hunner ging aan land en kroop op handen en voeten tegen den wal op, om aan den schildwacht het permissie biljet, om te mogen visschen, te vertoonen. De schild wacht meende een vreeselijk monster op zich te zien afkomen: een groote zwarte hond met vurige oogen, die bloeddorstig zijn tanden liet zien. De arme soldaat vluchtte achter zijn schilderhuisjeeen oogenblik 'later was de visscher boven toen een vreemd gedruisch weer klonk; de soldaat had zijn schilderhuis omgeworpen, dat van den wal in het water tuimelde; in zijn angst wilde hij het monster verpletterengelukkig raakte het huisje niemand. De schildwacht was verdwenen, en toen men hem ging zoeken vond men hem aan den voet van den wal aan de stadszijde; in zijn haast om te vluchten was bg naar beneden gevallen en was meer dood dan levend. Hij verklaarde eene spookverschijning te heb ben gezien! Verscheidene winkeliers te Parijs plakken thans hun adres op de muntstukken. Een limonctdier is voor gegaan, de eigenaar van een mode-magazijn is gevolgd, en thans komt dit zoozeer in zwang, dat men in som mige wijken der stad geen stuk zilver of zelfs koper ontvangen kan, zonder er een adres op te vinden. De voornaamste modemaaksters in Parijs trachtea aan haar fabrikaat eene politieke beteekenis te geven en daarmede de staatkundige richting hare klanten te vleien. De Chambord-hoed is van blauw fluweel met een lange witte struisveder, die door een zilveren lelie is vastgehecht en de garneering van wit band is afgezet met kleine blauwe paarlen. De Maria Stuart en de Lainballe zijn eveneens legitimistische hoeden. De laatste is vervaardigd van zwart fluweel met lint van blauw en zwart; van voren op de linkerzijde prijkt een groote paarlemoersehelpaan de linkerzijde wordt eene rozenkrans gedragenin welks midden men een blauwe gesp ziet. De Pamela is OrleanistischdeMer- veilleux republikeinschde Gommeux draagt een bouquet imperialistische viooltjesde Fusion hoed is van vilt, don ker groen en versierd met hanenveêren en een zilveren lelie. Een lid van de onlangs ontbonden Deensche Fol- kething, de afgevaardigde voor Ribe in Jutland, heeft den 17®u tegen de regeeriDg gestemd en derhalve d8 ontbinding der kamer geprovoceerdomdat „'t nog slechts korten tijd zal duren eer de diligence, die dagelijks tusschen Ribe en Aalborg zal rijden, haar geregelden dienst aanvangt." Een Fransch-sprekend Zwitser, de heer Alphonse de Condolle, heeft in een pas verschenen werk het langzaam uitsterven van zijn eigen taal voorspeld. Hij berekent dat over honderd jaar de Engelsch-sprekende rassen in Groot-BritanniëAmerika en Australië 860 millioen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1