zien van de question bruiante is djt eigenlijk bet eenige positieve nieuws. Doch terwijl de monarchalen een buitengewone haast aan den dag leggen om hun plan zonder dralen ten uitvoer te leggen, is het van het hoogste belang de aandacht gevestigd te houden op hetgeen vóór den be- slissenden strijd voorvalt, waaruit men eenigszins kan opmaken wat het resultaat van den strijd zal wezen. Let men op de middelenwelke door de monarchalen worden aangewend om hunne op zich zeiven reeds zoo misdadige en onzedelijke zaak te deen zegevieren, dan zoij men geneigd zijn te gelooven dat zij zeiyen weinig vertrouwen op hun succes hebben. "Wanneer zij inderdaad zoo verzekerd waren van eene meerderheid voor hun voorstel, waarom moeten dan de weifelaars en angstige gemoederen der beide centra geïntimideerd worden Oi is de leugen, dat Mac-Mahon verklaard zou hebben zijn mandaat onmiddellijk te zullen neerleggen, wanneer de monarchie niet geploelameerd werd, geene intimidatie? Niets is den heeren monarchalen meer heilig, wanneer zij slechts hun doel kunnen bereiken; de onkreukbare trouw en de loyaliteit van Mac-Mahon, waaraan geen Franschman van welke partij ook twijfelt, worden zelfs door de parlementaire samenzweerders niet ontzien. Mac-Mahon heeft als stroopop gedurende het overgangs- tydperk goede diensten bewezen, wat vragen zij er naar of hij bij zijn optreden verklaarde, dat hij geen vertegenwoordiger eener partij was, maar wel de uit voerder van den wil der meerderheid, hoedanig die ook zij Zoo betuigen de monarchalen hunne dankbaarheid aan den man die, toen zij den 24cn Mei door eigen toedoen in de grootste verlegenheid verkeerden, hun de hand reikte en de moeilijke taak aanvaardde om opvol ger van Thiers te zijn! In de houding der clericale pers ligt een tweede be wijs voor het geringe vertrouwen, hetwelk de fusionisten omtrent eene meerderheid in de kamer koesteren. Het hoofdorgaan van het rechter-centrum, le Francais, waar schuwt voor alle ontijdige polemiek der conservatieven onderling en raadt „den schrijvers der uiterste rechter zijde de reserve en de zelf verloochening aan welke hun wordt opgelegd door het belang der groote zaak zelve, die zij voornemens zijn te dienen." De Gazette de France en le Monde luisteren allergehoorzaamst naar deze raadgevingook het enfant terrible onder de cleri cale bladen, l'Univers, neemt niets anders op dan het communiquéhetwelk door de bureaux der monarchale fractiën voor de pers bestemd was, maar voegt er ondeugend genoeg deze weinige, maar beteekenisvolle woorden bij: „Men vraagt ons deze mededeeling zon der eenige beschouwing te plaatsen." Zóo zeker zijn dus de monarchalen van hunue meerderheid, dat zij zelfs gevaar duchten van uiteenloopende appreciation vau het resultaat der bijeenkomst te Salzburg. L'Union, het lijforgaan van den koning in spe, acht zich natuurlijk niet door dit consigne gebonden. Met verontwaardiging komt zij er tegen op, dat enkele dag bladen [het Journal de Paris, l'Assemblée nationale en andere fusioniatische organen] doen gelooven „dat alleen de koning veranderd is." „Welnu dit is een leugen", roept zij uit. „De koning is niet veranderd, hij is ge bleven wat hij gisteren was en wat hij altijd geweest ieDe nationale vergadering kan krachtens haar eigen initiatief de driekleur behoudenmaar het initia - tief des konings blijft intact en wat met gemeen over leg tusschen koning en natie beslist zal worden is volstrekt niet gepraejudicieerd." Is de vrees voor deze rondborstige taal der ultra's niet een onwedersprekelijk bewijs voor het besef van eigen zwakheid? Hoeveel mannelijker klinkt daarentegen de taal der oppositie! „Er bestaat voor ons geen twijfel meer of de nationale vergadering zal aan de voorstellen der rechterzijde een échec bereiden", roept heden weder le Temps uit. „Het linker-centrum zal eenstemmig zijn en eene meerderheid in onzen geest schijnt niet meer twijfelachtig", schrijft de voorzitter dezer groepLéon Say, aan den heer Scberer. „Alle andere beweringen zija minstens gewaagd, wanneer zij al niet slechts manoeuvres onzer tegenstanders zijn." Met moed en geestdrift, bewust van hunne zegepraal, aanvaardende republikeinen derhalve den strijd tegen de monarchale intriganten, die in weerwil van de natie van het moderne Frankrijk weder het Frankrijk van vóór 1789 willen maken. Kan er in 1873 nog ernstig sprake zijn van twijfel, wie in dezen strijd overwinnaars zullen zijn? De 15 Bonapartistische stemmen in de nationale ver gadering zijn onherroepelijk voor de monarchalen ver loren. De minister van financiënde heer Magneheeft zijn ontslag genomen, een bewijs dat het verbond van 24 Mei, de ligue des gens de bien uiteengespat is. Zou Broglie nu misschien de onbeschaamdheid zoover drij ven van te beweren, dat de élite saamgebleven is? Volgens officieuse mededeelingen is de Pruisische mi- nisterieele crisisofschoon zij volgens vroegere mededee lingen uit dezelfde bron niet bestond hare oplossing nabij. Maarschalk von Roon gaat den staatsdienst on herroepelijk verlaten, von Bismarck zal als Pruisisch staatskanselier optreden, Camphausen, de minister van financiënhet vice-presidium van den ministerraad aan vaarden en het departement van landbouw met het ont slag van graaf Köoigsmarck worden opgeheven. Be houdens latere officieuse mededeelingen, die wellicht weder met dezen in strijd zullen zijn, zal op deze wijze omtrent de crisis beslist worden, zoodat voor het oogenblik althans von Bismarck opnieuw over de hof- clique en het Junkerthum gezegevierd schijnt te hebben. Met dit resultaat mag men Pruisen en Duitschland inderdaad gelukwenschen. Latere berichten uit Spanje melden dat het pantser fregat Numancia de Fernando Catolico niet in den grond schoot, maar door de onhandigheid zijner bemanniDg ia den grond boorde. Het treurigste van alles is dat slechts drie der opvarenden gered werden. De insur- genten laten zich echter door dit ODgeval niet van hun stuk brengen; hun eskader is Zondag voor Valencia verschenen, geëscorteerd door 6 Fransche en Engelsche oorlogsschepen, welker kommandanten een termijn van 4 dagen gesteld hebbenbinnen welken zij niet zullen gedoogen, dat het barbaarsch vernielingswerk van Ali cante herhaald wordt. Men hoopt dat inmiddels de minister van marine met zijn eskader uit Gibraltar aan gekomen zal zijn. Gisteren is door de commissie van liquidatie der gees telijke goederen te Rome een aanvang gemaakt met de tenuitvoerlegging der kloosterwet. Zes kloosters werden door haar in bezit genomen terwijl de certificaten voor de staatspensioenen van de leden der verschillende orden door haar aan de rechthebbenden ter hand gesteld of elders geconsigneerd werden. Overal ontmoette zij schriftelijke of mondelinge protesten, maar nergens fei telijken tegenstand. Er is geene enkele ongeregeldheid voorgekomen en in Rome zelf bleef de rust ongestoord. Belgische brieven. Brussel 20 October. Koning Leopold II is heden in het Elysée te Parijs door den president der Fransche republiek, maarschalk de Mac-Mahon, ontvangen. Die ontvangst zal, vermoed ik, een officieele formaliteit geweest zijn. De gewone conventioneele beleefdheden zullen gewisseld zijn en daarmede was zeker alles afgeloopen. Wanneer echter, wat nauwelijks te denken is, een onderhoud over politiek heeft plaats gehad, dan zou de koning der Belgen aan den maarschalk de Mac-Mahon en zijne ministers eenige nuttige wenken hebben kunnen geven hoe men duurzame monarchiën sticht. En als voorbeeld zou hij op zijne dynastie hebben kunnen wij zen; hij zou kunnen zeggen: ziet b.v. mij, den koning der Belgen; ik ben geen koning bij de gratie Gods, maar door den wil der souvereine natie; vindt gij dat de Bel gische monarchie er zooveel te slechter om is? Op de bibliotheek der kamer van afgevaardigden bewaart men in een rijk gebonden etui alle stembriefjes die bij de keuze van den koning door de leden der constitu- eerende vergadering werden ingevuld. De stemming had plaats op eenvoudige stukjes papiervelen leden, ja zelfs de meesten motiveerden hunne stem. Een bode kwam op de inderdaad ingenieuse gedachte om na de zitting al die stukjes papier te verzamelen; slechts twee ontbraken er aan. Later verkocht hij ze zeer duur we der aan de kamer. Thans zijn zij een der historische kostbaarheden der kamer van afgevaardigden. Elk briefje is op een vier kant blad karton geplakt. Eenigen tijd vóór het huwelijk van prinses Charlotte met aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, kwamen deze vorstelijke vei loofden eene zitting der kamer bij wonen, doch toen de opening vertraagd werd begaven zij zich in de biblioibeek, welke aan de diplomaten-loge grenst. Een der geëmploieerden kwam op den inval om het album der verkiezing van Leopold I te voor schijn te balen; hij sloeg juist het blad met het stembrief je op, waarop de heer Charles de Brouckère de reden opgaf waarom hij togen den Saksischen prins stemde. Dezelfde Charles de Brouckère werd later een der grootste vrienden van Leopold I. „Je vote contre le prince Leopold de Saxe Colourg tenant son election immédiate pour contraire aux intéréts de la BelgiqueWoord voor woord las de prinses dit inte ressante stembriefje en met zichtbare nieuwsgierigheid doorbladerde zij het album nog eenige oogenblikkcn. Plotseling keerde zij zich cm en riep haren bruidegom toe, die bezig was de collectie historische medailles en gedenkpenningen te beschouwenrKomnC einmal her, Max; siehso machen wir die Königs in Belgienf Waarom heeft deze prinses zich eenige jaren later dat Belgische systeem niet herinnerd? Zij zou haar ongelukkigen echtgenoot niet aangespoord hebben om de dwaze poging tot het herstel van het Mexicaansche keizerrijk te ondernemen; zij zou aan de vermaarde Mexicaansche deputatie te Miramare geantwoord hebben, dat duurzame monarchieën niet op die wijze gesticht worden. Had zij daaraan gedacht en ware zij met den zelfden billijken trots bezield geweest, waarmede zij vroeger haren bruidegom toonde op welke wijze men in België koningen maakt, Maximiliaan zou niet te Queretaro door Mexicaansche kogels gevallen zijn en zij zou niet te Tervueren zijn, eerst alleen met haar verdriet en hare herinneringen, en later in een met den dag toenemenden staat van krankzinnigheid, die he den reeds zoo is toegenomen, dat niet slechts haar geheu gen geheel verdwenen is, maar ook haar geest zoo is afge stompt dat zij geen begrip heeft van hetgeen er voorvalt. Wanneer men haar echter zeide, dat de Nemesis maarschalk Bazaine voor den militairen vierschaar ge bracht heeft en dat hem weldra het „schuldig" in de ooren zal klinken, wellicht zou er een straal van vol doening en wraakzucht in haar oog zichtbaar worden, want tot den laatsten tijd kwam in hare eenigszins heldere ogenblikken geen ander woord over hare lippen dan de met verontwaardiging en afschuw uitgesproken naam van Bazaine. De Brusselsche gemeenteraad heeft heden het rapport van het college van schepenen met algemeene stemmen goedgekeurd, om de subsidie te weigeren welke door het clericale ministerie aan de stad Brussel was aange boden ten behoeve van het lager onderwijs, echter op voorwaarden waardoor dit geheele onderwijs geclerica- liseerd zou worden. Verder vereenigde hij zich, eveneens met algemeene stemmen, met het voorstel der finan- cieele commissie tot verhooging der gemeentebelasting en tot heffing van 10 additioneele opcenten op het personeel, teneinde uit de stedelijke middelen de noodza kelijke kosten voor het lager onderwijs te bestrijden. itótjöingctt. Volgens brief van C. Tobiassen, voerende het bark schip Riga, dd. 15 dezer, is hij, na tot bij Lindesness te zijn gekomen, door storm teruggedreven, den 12" te Fredriksvern binnengevallen, hebbende geene andere schade dan een paar gescheurde zeilen. Volgens gisteren ontvangen telegrammen was het stoomschip Jason 19 dezer in den besten toestand te Batavia aangekomen; alles wel. Het stoomschip Koning der Nederlanden van het Nieuwediep naar Batavia is den 19en dezer, des morgens, te Aden aangekomen en des avonds van daar vertrokken, alles wel, en het stoomschip Prins van Oranje zou vermoedelijk 29 dezer van Batavia vertrekken. Ongeveer een maand geleden veroDgelukte aan den hoek van Ouwerkerk het stoomschip Multatuli, bestemd van Antwerpen naar Mannheimmet een volle lading tarwe en stukgoederen, en zonk op 60 voet diep water. Een duiker, onder directie van Jan van den Berg, van Bruinisse, heeft uit die diepte niet alleen bijna alle stukgoederen opgehaald, maar ook uit eene kast der kajuit van den gezagvoerder een pakje bank biljetten en eenig zilver, dat zelfs onder de buikhelling i3 uitgehaald, alwaar het door het kaolelen van het schip geraakt was, te zamen ter waarde van 800 gulden en behoorende aan de heeren van Maenen c°. van Antwerpenreeders van genoemd stoomschip. Het pak bankbriefjes bestond uit NederlandschePruisische, Beiersche, Badensche en andere. Opmerkelijk is het, dat de Nederlandsche bank- en muntbiljetten bijna niets geleden hadden na 25 dagen onder water te hebben gelegen en ofschoon het schipbehalve steenkolen, eene partij blauwhout (gemalen) aan boord had, terwijl de andere bankbiljetten alle kleuren van den regenboog hadden verkregen. t]anfrel$licrtcijtm- GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 20 October. De aanvoer van Zeeuwscb.e, Vlaamsche, Flakkeesche, Oyermaassehe en Noord-Bra bantsche tarwe was heden niet ruim, bij zeer kleine vraag gingen puike soorten tot 20 cents per hectoliter verlaging langzaam van de haudmindere konden slechts gedeeltelijk koopers 'vinden. Voor de goede en puike nieuwe bedong men van 1350 a 13.75, voorde mindere 12.75 a 13.50, voor de goede en puike jarige van 13 a 13.40 en mindere van 12.50 a 13 per hectoliter; nieuwe rogge vond heden bij matigen aanvoer tot ruim vorige pi ijzen vlugge plaatsing, nierwe Zeeuwsche en Vlaamsche bracht van 10.40 a 10.75 en Noord-Brabantsche-van f 10.25 a 10.60 per hectoli ter op, jarige soorten weinig getoond en van 10 a 10.50 per hectoliter naar deugd verhandeld; nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Flakkeesche winter- en zomer- gerst werd heden schaars aaugeboden en vond daar door weder vlugge plaatsingvoor de winter besteedde men van 7.75 tot 8.50 en zomer van ƒ7.25 a 8.20 per hectoliternieuwe haver bij goeden toevoer tot vorige prijzen te plaatsen, men bedong voor den langen van f 3.75 a 4.50 en voor den korten van 4.50 a 5.25 per hectoliter, terwijl men voor 70/73pond iniandschen voer 10.50 a 10.75 per 100 kilo besteedde; nieuwe Noord-Brabantsche boekweit bij geringe aanbieding tot 10 per last hooger verbaudeld, Noord-Brabantsche f 260 a 265 en Fransche 230 alles per 2100 kilo; nieuwe paardenboonen schaars ter veil en van ƒ8.40 tot 8.75 per hectoliter opgeruimd; nieuwe duivenboonen bij ruimen toevoer van 9.25 tot 9.50 per hectoliter verhandeld, nieuwe witte boonen ruim ter veileugoed te plaatsen, Walcherscbe van 13 a 13.25 en Zeeuw-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3