öutlwltmix sonen, waarvan 7 te Dordrecht, 1 te Dubbeldam, Ite Leerdam, 1 te Overschie, 1 te Rotterdam, 1 te Schie dam en 1 te Strijen. Het totaal der aan die ziekte overledenen in het rijk was alzoo 21 tegen 9 in de voorafgegane week. Omtrent het plan om door kinderen een geschenk aan Z. M. den koniDg te doen aanbieden bij de feestviering van zijn 25jarige regeering, verneemt het Handelsblad thans met zekerheid, dat zich te Amsterdam een „cen traal comité van uitvoering" heeft gevormdhetwelk binnen kort openlijk zal handelen. De hoofdgedachte van het ontwerp van den heer Seybel te Asperen, die in dat commité zitting heeft, is wel behouden, doch in de bijzonderheden heeft het wijziging ondergaan. Met ingang van den 15en November a. is benoemd tot rijkstelegraaf-kantoorhouder te Gorredyk, S. O. Broksma, thans brievengaarder aldaar. In „het plakselvan den Spectator leest men „De oppositie tegen de staatsloterij nu gelukkig tot zwijgen gebracht zijnde, mogen wij Nederlanders nog lang genot hebben van deze waarlijk zegenrijke instelling. Zy is voor velen het eenige plechtanker in de dure tijden, welke wij beleven, want geeft het maar zelden een klein prijsje, meestal een niet, toch blijft de hoop levendigen zonder hoop zou ons bestaan bitter weinig beduiden. „Maar het is misschien maar aan weinigen bekend, dat er nog aan deze staatsloterij voor sommige verdienste lijke burgers een voorrecht is verbonden, daardoor dat zij de loten altijd - f 9 goedkooper bekomen dan den officiëelen verkoopprijs. Dat is een gebruik sedert on telbare jaren, maar slechts enkele, meestal vermogende of hooggeplaatste personen hebben dat voorrecht. Nu is het niet altyd noodig dat meu den staat diensten heeft bewezen om er in te deelen. Iemand van mijn kennissen heeft nooit iets verricht dan rijden met de vier en de eer onzer sociëteit opgehoudenen daarvoor geniet bij de gunst van driemaal 'sjaars negen gulden op te steken. Kniezers zullen misschien zeggen, dat door dit gebruik af te schaffen, de schatkist eenige duizenden zou proffteeren, doch de bron van hun prut telen zit maar daarin, dat ze zelf dat voorrecht niet genieten. „Zou bet nu geen overwegiüg verdienen om op ruime schaal dusdanige toekenning van loten van f 60 aan sommige ingezetenen te doen invoeren? Natuurlijk moet men zich tot de eerste kringeu bepalen en niet tot de burgerij afdalen. Voor deze zijn heele loten te duur, laten winkeliers tientjes of twintigjes koopen of loten van Volksvlijt of Weerbaarheid. „Wij hebben nu een nieuwen directeur der staatsloterij met den vroegeren wa3 zoo iets niet te beginnenmaar deze is een man die bij ernstige studie misschien zijn vak zal machtig worden; welnu, mocht hij mijn idéé eens beBtudeeren en uitwerken, dan zou dit zeker tot groote tevredenheid van het welopgevoede publiek leiden." benoemingen en besluiten. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift van W. B. Pieksma, schipper te Harlingen, en aan K. Gerhards, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de red ding van drenkelingen op verschillende tijdstippen, en de bj hetzelfde besluit ingestelde zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan A. Hersetz, gezagvoerder van het Noorweegsche schip Tormikker, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van vier inlandsche schipbreukelingen uit zoe nabij Sam- pang op 20 Juli jl. Vergunning verleend aan den officier van gezondheid 2e klasse H. P. Schroder, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tct het aannemen en dragen der Duitsche medaille voor niet-strijdeuden, ingesteld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten bij de verzorging van zieken en gewonden tijdens den Fransch—Duitschen oorlog van 1870—71. posterijen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te Eindhoven H. P. van Leersumthans com mies der posterijen eerste klasse. LEGER. Op pensioen gesteld, op verzoek, ten bedrage van f1020 'sjaars, de kapitein N. J. baron Mulert tot de Leemkule, van het wapen der infanterie, thans op nonactiviteit. onder vv10 s. Sedert onze vorige opgave zijn door de provinciale commissie in Zeeland voor het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs neg geëxamineerd: 3 candidaten voor den rang van hoofdonderwijzeres, allen toegelaten, zijnde de dames J. M.Bierens, te Viissingen; M. Leijten, teEeden,en J. A. M. Schutjens, te Viissingen; 2 candi daten voor den rang van hulponderwijzeres, beide toe gelaten, zijnde de dames w: M. F. van Boven, te Hein - ken8zand,en C. Knip, te Middelburg7 candidaten voor den rang van huisonderwijzeres, allen toegelaten, zijnde voor rekenen en schrijven mejuffrouw M. F. van Hal, te Middelburg, en voor schryven, de dames J. M. H. Drabbe, te Sas van Gent; A. C. Fleerakkers, te Viis singen; A. A. J. de Kort, te Sas van Gent; G. Oekerse, te Viissingen; M. H. G. Strack van Schijndel, te Viis singen, en J. F. Verucool, te Middelburg. Nog is eene dame geëxamineerd voor 't Fransch, doch met ongunstig gevolg. In de Staats courant van heden is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag der commissie in 1873 belast met het afnemen van het examen van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in wis- en na tuurkundige wetenschappen, landbouwkunde, zeevaart kunde, teekenen, boetseeren en gymnastiek. kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant by de Neder - duitsche hervormde gemeente te Serooskerke (Walche ren) door den heer W. Zegers te Gorinchem. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Harlingen heeft maanden geleden geweigerd, zekere doopelingendoor dT. H. Oort met een gewijzigde formule gedooptin het doopboek te insereeren. Hier over ontstond een kerkelyk proces, dat ten slotte uit liep op een vonnis, waarbij den kerkeraad werd gelast de namen van bedoelde doopelingen in het register, op te nemen; by wangedrag in deze zou de kerkeraad geschorst en het classicaal bestuur met de functiën des kerkeraads belast worden. Het is de laatste week [voor het nakomen van gezegden opgclegden plicht, en de kerkeraad heeft begrepen het hoofd in den schoot te moeten leggen de doopelingen zijn ingeschreven. De Westfalische Zeitung zegt, uit eene goede bron te hebben vernomen, dat een niet gering aantal katho lieke geestelijken bij bisschop Reinkens aanvraag heb ben gedaan, om als oud-katholiek geestelijke geplaatst te worden. Uit Dortmund wordt gemeld dat zich ook veertien geestelijken uit Oostenrijk bij hem hebben aan gemeld, maar dat hij na onderzoek heeft verklaard aan hun welgemeend aanbod geen gevolg te kunnen geven. marine en leger. Het Utrechtsch Dagblad deelt mede, dat zich nog éen officier van gezondheid 3e klasse heeft aangemeld ter detacheering naar Indic, zoodat ingeval de door hem gestelde voorwaarden worden toegestaan het aantal der officieren van gezondheid der landmacht tijdelijk by het leger in Indië gedetacheerd klimt tot 7 in het geheel. Wanneer men aan het ministerie van koloDiën zegt genoemd dagblad even goedgunstig voor Nederland- sche officieren van gezondheid was gestemd als voor buitenlanders, zou dit aantal waarschijnlijk wel stijgen, maar terwijl vreemdelingen alles konden gedaan krijgen, werden aan verscheidene officieren van gezondheid moeilijkheden in den weg gelegd, terwijl hunne zeer billijke voorwaarden werden van de hand gewezen; redenen waarom sommigen zioh terugtrokken. Uit Texel wordt gemeld, dat het detachement tor- pedisten, aldaar sinds half Mei bezig met proefnemin gen, Zaterdag morgen van daar is vertrokken. De kanon- neerbooten waarop zij gekazerneerd waren (4 in getal) werden door de sleepboot Stad Amsterdan naar het Nienwediep gesleept, van waar de aan boord zijnde kanonniers per spoor naar Brielle zullen vertrekken. Naar men verzekert, zullen de proefnemingen een volgend jaar worden voortgezet. De officier van gezondheid 3e klasse G. P. J. Theunissen wordt beschouwd inet den 5en dezer ge plaatst te zyn in de rol van ZT. M\ wachtschip te Willemsoord. gemengde berichten. De Scbuonhovensche courant verneemt dat door den heer van der Steen, predikant te Nieuwerkerk aan den IJsel, eene aanklacht is ingediend tegen drie leden zijner gemeente wegens het, tijdens zijne afwezigheid, binnen dringen van zijne woning. Door de justitie wordt onder zoeknaar de zaak gedaan. De heeren indringers moeten eenvoudig zijn geweest de voorzitter, secretaris en een lid van het college van kerkvoogden, die door aan te schellen en aan de dienstbode het doel van hun komst bekend te makenzich toegang tot de pastorie hebben verschaft, waarin zij in hunne hoedanigheid opnemingen kwamen doen. Tengevolge van het heerachen der cholera te Breda zal de najaarsmarkt op Maandag 3 November a. niet plaats hebben. Volgens het Utrechtsch algemeen nieuws-en adver tentieblad bevindt zich op het erf van Steven S ter ken - burg te Vechten onder Bunnik een pomp, waaruit in de laatste dagen herhaaldelijk petroleum opgekomen is. Eenige burendie ze gebrand hebbenconstateeren het feit. By een door den mayor van Liverpool aan lord Derby aangeboden gastmaal heeft deze over den oorlog met Ashantee sprekende, o. a. gezegd dat die oorlog niet als een party-quaestie moest worden beschouwd. Of Engeland wel deed om de Nederlandscbe koloniën aan de kust van Afrika over te nemen en of de Ashantijnen van den aanvaDg wel ter goeder trouw door Engeland zijn behandeld, liet hij vooralsnog in het midden; voor het oogenblik moest in de eerste plaats acht worden geslagen op al wat strekken,kan tot behoud van zeelieden en zeesoldaten door de toepassing van sanitaire maatregelen. Aan dezen krijg, zeide lord Derby, namen de doctoren en de ingenieurs even zoo goed deel als de militairen. Er moet gezorgd worden voor den welstand der troepen in die ongezonde streken en voor goede wegen om het binnenland te bereiken. De Engelse hen moesten een voorbeeld nemen aan hun voorgangers ter Westkust, de Nederlanders, die op hun expeditie in 1869 geen enkel man aan de koorts hebben verloren Te Petersburg en te Kronstadt hebben zware overstroomingen plaats gehad. De Neva was tien voet boven het gewone peil gestegen. De Britsche regeering onderhandelt over den bouw van een stoomboot tot transport van troepen naar de Goudkust. Er moet ruimte in zyn voor een regiment met 25 officieren. Nog een ander transportschip zal worden in gebruik genomen uitsluitend voor levens middelen. De eerstgemelde boot moet 2000 ton, de laatste 800 ton meten. Te St. Petersburg wordt eene maatschappij opge richt voor scheepsbouw en voor handel op Amerika. Zy wil zich verbinden, in het noordelyk gedeelte des lands, aan de kust, vier groote werven aan te leggen, onder waarborg dat aldaar binnen de eerste vijf jaren minstens 30 zeilschepen van 500 tot 2000 ton gd 2 Amerikaansche cüpperschepeu van minstens 2000 ton zullen worden gebouwd, en om eene regelmatige trans atlantische handels- en postvaart uit Archangel, Kroon- stadt en Li ban te organiseeren. De bemanning der schepen zal alleen nit Russen bestaan. Te Constantine hebben den 6en October ongeregeld heden plaats gehad tusschen Arabieren en Israëlieten. By gelegenheid van een Israëlietische begrafenis veroor loofde zich een Arabisch onderofficier ongepaste aanmer kingen op den stoet. Hij werd onmiddellijk door de verbitterde Joden aangegrepen en naar een naburigea kloof gedrongen, waar hij van een hoogte van 100 meter naar beneden werd geworpen. Een aantal Arabieren kwam spoedig toeloopen om hun geloofsgenoot te wreken en er begon een geweldige vechtpartij, waaraan onge veer 1000 personen, zoo Joden als Arabieren, deelnamen. De cavalerie slaagde er eindelijk in de orde te herstel len, maar meer dan 20 Arabieren bedekten het slagveld, terwijl een drietal hunner doodelijk gewond waron. De toepassing der wet op den arbeid van kinde ren in fabrieken ondervindt te Parijs veel bezwaren. In de laatste zitting van de rechtbank van politie aldaar werden tegen 16 overtredingen van die wet vonnissen geveld. In het Casino Cadet te Parijs heeft een wedatr'tjd van kappers plaats gehad. Successievelijk verscheen een kapper met een jong meisje op eene verhevenheid, en begon met bewonderenswaardige vlugheid haar te kappen D eleden van de j ury volgden met het horloge in de band de werkzaamheden en maakten voortdurend aanteekeningen. De belangrijkste vereeniging tot het verleenen van ouderlingen bijstand te Parijs is die 'van de koks, welke tegenwoordig een kapitaal van 400,000 franct bezit; het aantal van hare leden, zoowel ia als buiten Frankrijk, bedraagt 2207. De eerste directeur is de heer Corbièrre, en president is de beer Emile Leclere, chet van het hotel Meurice; het lidmaatschap bedraagt 3 francs per maand, terwijl in geval van ziekte aan ieder lid gratis geneeskundige hulp met geneesmiddelen en eene toelage van 1.50 tot 2 francs per dag wordt uitgekeerd. Het pensioen voor oude koks loopt van 240 tot 360 francs per jaar. De melkvrouw Helena Evans, die 't voorrecht geniet om het Engelsch hoogerhtti3 van melk te voorzien, werd kort geleden gestraft met eene boete van 10 pond ster ling, omdat haar artikel bevonden werd verdnnd te zijn met niet minder dan 80 pet. water. t hermomsterstanb. 20 Oct. 's av. 11 u. 46 sr. 21 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 'sav. 6 u. 47 gr. algemeen overzicht. Morgen znllen de drie fractiën der rechterzyde te 1 uur bijeenkomenteneinde o. a. een besluit te nemen ten aanzien van de onmiddellyke by eenroeping dsr nationale vergadering. Het denkbeeld om de kamer tegen Maandag samen te roepen schijnt terrein te win nen, meldt de Agence Havas uit Versailles. Ten aan-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2