Staatsblad n°. 103, ter bestryding der gewone kosten van het lager onderwijs dier gemeente, in het bijzonder van een billijke verhooging der jaarwedde van den hoofdonderwijzer in de openbare lagere tchool aldaar. De provinciale staten van Zeeland moeten bun gevoelen hieromtient aan de regeering kenbaar maken. Gedepu teerde staten meenen, dat onder de bestaande omstan digheden voldoende termen aanwezig zijn om, zoolang de heffing van een hoofdellj ken omslag van f 1200 tot dekking der gewone uitgaven c^odig is, hetgeen de jaarwedden der onderwijzers, tengevolge eener billijke verhooging van die des hoofdonderwijzers, meer zullen beloopen dan het tegenwoordig bedrag van f 800 (hoofdonderwijzer 500 en hulponderwijzer f300), door toepassing van art. 36 der wet voor rekening van de provincie en het rijk te nemen. Zij stellen daarom aan de provinciale staten voordit als hun gevoelen aan de regeering te kennen te geven. Door de Vereeniging van leeraren aan de iurich tiogen van middelbaar onderwijs werd in 1872 het plan gevormd tot het houden van een wedstrijd en tentoon stelling van teekeningenvervaardigd door leerlingen van burger dag- en avondscholen en daarmede overeen komende inrichtingen, welke voornamelijk voor den ambachtsstand bestemd zijo. Door eene subsidie der regeering werd men in staat gesteld aan dit plan uit voering te geven, terwijl de daartoe benoemde commis sie haar mandaat aanvaardde. Het voornemen bestaat thans om de tentoonstelling in den zomer van 1S74 te houden in de nieuwe lokalen der academie van beeldende kunst te Rotterdam, tegelijk met de jaarlijksche alge- meene vergadering van bovengenoemde vereeniging. De commissie heeft haar programma voor dien wedstrijd bekend gemaakt. Benoemd tot rector aan het gymnasium te Nij megen dr. J. Meuleman, thans rector te Doesburg. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Krniningen door den heer F. C. Wieder, te Bunschoten. KOLONIËN. De uit Nederlandsch-Indië ontvangen berichten loo- pen tot den 10en September jl. Omtrent den oorlog tegen Atsji wordt daarin weinig belangrijks medegedeeld. Da generaal van Swieten moet nog al eeaige wijzigingen verlangen in de beraamde plannen. Tot chef van zijn staf is benoemd de kolo nel de Neve. De enquête omtrent de eerste expeditie naar Atsji is afgeloopen en het gouvernement moet stellig van plan wezen om de stukken onmiddellijk openbaar te maken, nadat de voor Nederland bestemde exemplaren ver zouden zullen zijn. GEMENGDE BERICHTEN. In eene jl. Woensdag avond te Amsterdam ge houden vergadering van sigaren fabrikanten met huone werklieden is tot stand gekomen de vereeniging Een dracht, die ten doel heeft volgens art. 1 „door onder ling verkeer van patroons en werklieden, beoefenaars van het tabak3- en sigaren vakbeider belangen te bevorderende voor beiden zoo verderfelijke werksta kingen te voorkomen, en een ondersteuningsfonds voor zieke werklieden op te richten." De verzameling van schilderijen, nagelaten door wijlen den heer Schneiders van Greyffenswerthis Woens dag te Amsterdam verkocht. De geheele opbrengst be draagt ongeveer zestig dnizend galden. Besteed zijn o. a de volgende prijzen voor de vier Calames respectievelijk f 3500f 4600 f 2800 en f 850voor een Boscbgezicht van Diaz 800 5 voor de 11 B. C. Koekkoeks respec tievelijk f 7100, f 7000, f 5400, 2800,/" 1130,/" 1250, 2500, f 1100, f 1600, f 260, f 280voor vier Klom- becks f 500 f 510, f 410, f 400; voor twee Nuyens 204 en f 350; voor e n Roozenboom f 425; voor Schelfhouten ƒ600, ƒ630, ƒ480, 410, ƒ490, ƒ450 enz. Eukele van de schoonste schilderyen zullen in ons land blijven, met name in het museum te Dordrecht, waar voor o. a. een Calame en B. C. Koekkoek zijn aange kocht; vele gaan naar Londen. Te Rotterdam bestaat het voornemen om op den 3eQ November, den dag waarop vóór 25 jaren de nieuwe grondwet werd afgekondigd, een politiek banket te houden. In Venlo werd reeds geruimen tijd ernstig ge klaagd over talrijke ontvreemdingen op den staats spoorweg. De commissaris van politie vond bij zijne nasporingen niet de vereischte medewerking bij de be ambten der Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen. In Juoijl. werden dan ook drie van die beambten zeiven op diefstal bstrapt en in den nacht van 11 op 12 dezer is dit weder het geval geweest met een iadingmeester. De Arnhemsche courant deeltals proeve van Neder- landsche taal, eenige fragmenten mede uit een prijs- courant van een Parijschen manufacturierper postaan de Nederlandsche dames toegezonden. Op den titel staat onder het prentje, dat het winkelgebouw van buiten voorstelt: „Uitwendig zicht der groot© magazijnen du Printemps." De voorrede begint met de volgende ver zekering: „Het systema van goedkoop verkoopen is vol strekt in het huys." Voorts leest men daar: „De grootste beleefdheid de grootste regtschapenheid die geheel het personeel van den Printemps aanbevolen zijn staan voor aan al de overeenkomsten." Nog verder: „Wij hebben den voorspoed te danken aan onze wijzen van verkoopen; die bestaat van nooit boe laag de prijs zij of niet, geene zijde stoffen als van eerste kwaliteit te geven aan eenen Wezenlijke goede koop." In den hoofdtekst„Wy bezitten altoos een zeer groote keus van zijdeHooge nieuwigheid." Verder„Onze operation voor het saizoen zijn gehandelt geworden in de voor- deeligste voorwaarden." Bijzonder wordt aangeprezen den„Kamerrokeffen cachemiregeheel gevoederd met wolle." Ook heeft de manufacturier nog te koop: „Zwarte ceinturen gansch zijde, vierkantige tippen"; „gewaterde linten"; „reis-gilefsgezegd jacht, aan den prijs zonder voorgaan van f 4,90"parapluien ia wel gestelde taf van zeer groote gestalte"„handschoenen van satijne wolle met opslagen nieuwigheid", enz. Uit Brussel wordt gemeld, dat een lid van de meerderheid der Fransche nationale vergadering zich tot een der voornaamste Belgische politici heef gewend, om te worden ingelicht omtrent de geheele inrichting der Belgische staatsregeling. Eenige dagen geleden werd de bateau-omnibus n° 9 bij het station Bercy op de Seine aangevaren door een ander vaartuig, bekwam een lek en begon te zinken. Gelukkig kwam met volle stoom de lateau-omnibus n° 1 aandie de in grooten angst verkeerende passagiers van het zinkende vaartuig opnam. De koningin van Portugal bevond zich den 5cn October met hare kinderen aan het strand tusschen Pombeira en den vuurtoren van Gnia, alwaar de zee zoo gevaarlijk is, dat men de plaats Boca do Inferno, Mond van de hel, noemt. Eensklaps werd een der kinderen door een golf omgeworpen en medegesleept; de koningin snelde het kind ter hulp, doch viel ook in het water; een knecht van den vuurtoren die terstond naar de plaats van het onheil liep, redde beiden. Op den eersten October jl. werd het deficit der tentoonstelling te Weenen op 12,084,877 florijnen be rekend. Tusschen Pézenas en Lacanne (Frankrijk) is een diligence verbrand. Een ftesch wijngeest van een der passagiers was gebroken en deze wilde zich van den toe stand overtuigen; hij stak een lucifer aan, en eensklaps stond alles in lichte laaie. Slechts éen persoon kon er ongedeerd uitspringen, de acht anderen bekwamen brandwonden. Spoedig verlieten ook de reizigers in den coupé het rijtuig, de koetsier sneed de strengen los, en midden in den nacht stond men rondom een bran dende diligence, waarvan niets overbleef als wat ijzer- werk. Volgens een bericht in de Neue freie Presse hebben twee Fransche heeren reeds onderhandelingen met den pikeur Rentz gevoerd over de levering van een paard om bij de krouing van Henri V door dezen te worden bereden. Het dier zal vast gedresseerd worden voor zijn eervolle bestemming. Te Leerdam is een geval van cholera met doode- lijken afloop voorgekomen. De Goudsehe conrant spreekt het berichtdat f 40,000 voor den bekenden beker zon zijn geboden, bepaald tegen. Als een bewijs, dat de rooverbenden in Italië nog erg huishouden, kan gemeld worden, dat in de na bijheid van Quercia, een dorp bij Viterbo, het reisrij tuig van prins Doria door zes roovers is overvallen; het gelukte den prins aan de banden der roovers te ontsnappen. Den volgenden dag werd op dezelfde plaats de postkar aangehouden en geplunderd. Het aantal armendat in Londen verleden week bedeeld werd, was 87,439. Van deze waren 33,882 in de werkhuizen, terwijl 63,557 onderstand ontvingen in hun woningen. Le Temps meldt dat men dezer dagen het lijk van een veteraan, nog uit het eerste keizerrijk afkomstig, heeft ter aarde besteld, die al de veldtochten van 1800 tot 1815 had medegemaakt en die, thans op negentig- jarigen leeftijd gekomen, door een beroerte werd getrof fen, bij het lezen der processtukken van Bazaine. Hij werd dientengevolge in zijne geestvermogens gekrenkt en riep onophoudelijk, dat hij weer dienst wilde nemen, om Frankrijk voor den geleden smaad te wreken en de aan de Pruisen overgeleverde vaandels te heroveren. Te Birmingham is een vereeniging opgericht ter verkrijging van het stemrecht voor vrouwen. Op haar eerste bijeenkomst werd besloten met alle geoorloofde middelen de verkiezing te steunen van de acht liberale candidaten voor de nieuwe schoolcommissie. Te Cardiff weigerden negen zeelieden met de Cor dillera een schip van 700 ton, dat naar Valparaiso bestemd was, naar zee te gaan en beweerden dat het schip te wrak was om zee te bouwen. Bij onderzoek bleekdat het schip ruim een duim water in het uur maakte, wat natuurlijk bij zwaar weer op zee nog zou vermeerderen. De zeelieden, die wegens insubordinatie waren gevangen gezet, werden na dit onderzoek onmid dellijk weder losgelaten. In het jaar 1858 werd den toen te Pilsen in gar nizoen liggen den Oostenrijkschen stafarts Wenzel Jechel het credietlot serie 423, n° 32, ontstolen, waarop de bestolene daarvan bij de Oostenrijksche Credit-Anstalt en de autoriteit aangifte deed en in de dagbladen waar schuwde dit lot niet te koopen of tebeleenen. Na ver loop van eenigen tijd ontving hij dientengevolge een duplicaat van de Credit Anstalt. Bij de op 1 October jl. gehouden loting viel de hoogste prijs van 200,000 florijnen op dit lot. Onmiddellijk nadat dit aan Jechel bekend werdwaarschuwde hij de justitie en de geld- etablissementen, en onder dezen het eerst deCredit- Anstalt, den aanbieder van het lot aan te honden. Zoover kwam het echter niet, want de tegenwoordige bezitter van bet lot, geëmploieerde bij een bank te Gtvatz, die eerst dezer dagen vernam, dat het gestolen wasmeldde zichzelve aan en bewees, dat het op rechtmatige wijze in zijn bezit was gekomen. In het jaar 1865 had hij namelijk het lot in de Wecfaehtule (wisselkantoor) van Schnapper te Weenen gekocht, waarvan hij neg de ver koopnota met serie en nummer in handen had. In ieder geval zal dit incident een belangrijk proces ten gevolge hebben, want zoowel dT. Jechel als de geëmploieerde maken aanspraak op de 200,000 florijnen. Voor zoover men heeft kunnen nagaanwerd het lot met nog 9 andere effecten door een vrouw aan Schnapper verkocht. Het streven der juristen en economistendie inde vorige week te Brussel bijeenkwamen om van gedachten te wisselen over de mogelijke codificatie van het vol kenrecht en over de internationale arbitrage, is zonder twijfel lofwaardig en menschlieveDd. Al zal het inter nationale wetboek dat door deze philanthrope© ontwor pen wordt een wetboek zijn voor natiën en menschen zonder hartstochten en in zooverre niet aan het doel beantwoorden, zeer waarschijnlijk echter zal het bijdra gen om de hartstochtelijkheid en lichtgeraaktheid in het internationaal verkeer te doen verminderen. Dat deze beginselen echter de menschelijke hartstochten niet kunnen uitroeien, werd op vermakelijke wijze op de bijeenkomst zelve bewezen. Professor Biiiutschli sprak ten gunste van algemeene en verplichte arbitrage; dit waszeide hijde algemeene opinie in Duitschland. Da conferentie werd besloten met een gemeenschappelijken maaltijd en bij die gelegenheid sprak professor Biüutschli eene lofrede uit op Duitschland eo den Duitschen geest. Hij stond daarin vooral stil bij den dertig jarigen oorlog, „den strijd tegen godsdienstige onverdraagzaamheid", en zeide dat Duitschland, wanneer het noodzakelijk mocht zijn, opnieuw voor de rechten der intellectueele vrijheid zou optreden „ja zelfs met het zwaard!", Van arbitrage is zelfs geen sprake meer. Professor Biiintschli, de Duitsche patriot, is dus blijkbaar een hinderpaal voor de vervulling der weDsehen van pro fessor Biiintschli, den staatsrechtsgeleerde. Zon het ook niet zoo met de algemeene opinie in Duitschland zijn? THERMOMETERSTAND. 17 Oct 'sav. 11 u.46 r. 18 's morg. 7 u. 42 gr. '8midd.lu.57gr.'sav.6 u.55gr. öuitmlanö. ALGEMEEN O VERZICHT. Omtrent het antwoord van Chambord op het ultimatum der monarchale partijen tast men tot dusver nog in het duister. Terwijl de ij veraars voor de fusie allerlei gunstige mededeelingen weten te doen, is het opmer kelijk dat de elericale bladen als l'Univers, l'Union en le Monde het stilzwijgen bewaren en de legitimistische Gazette de France zijne lezers waarschuwt voor de bijzonderheden, welke andere bladen weten mede te deelen en ben aanraadt om met het volste vertrouwen bet eindresultaat af te wachten. De geringe beteekenis der zoogenaamde concessiën daargelaten, waarvan Paris- Journal, l'Assembiée nationale, le Soir, la Libertó cn andere bladen melding maken, is reeds de houding der zuiver monarchale bladen veelbeteekenend. Hadden de onderhandelingen inderdaad tot een vergelijk tusschen den pretendent en de monarchalen geleid, wij twijfelen er geen oogenblik aan of l'Union en l'Univers zouden terstond victorie kraaienwant al maakten zij thans eenigszins bezwaar tegen de zoogenaamde concessiën, zij zonden er te goed van overtuigd wezen dat Heari V, eenmaal op den troon geplaatst, in de eerste plaats hun koning d. i. de koning der ultramontanen zon zijn. Heden of mcigen zal de ware stand van zaken be kend worden, want dezen namiddag vergaderen de

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2