MIDDELBURGSCHE COURANT. F 249. Maandag 1873. 20 October. Rit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 8.50, Middelburg 18 October. H. M. de koningin aal ziek van Weenen maar Milaan begeven en aldaar van den 18en tot den.27cn dezer vertoeven, Bij gedeputeerde staten van Zeeland zijn weder aan vragen ontvangen om s-entelocze voorschotten vanwege de provincie tot verbetering van wegente weten van het gemeentebestuur van Waarde, tot een bedrag van f 7560, 1° voor bet maken eener nieuwe kei bestra ting van de bestaande keistraat bewesten den gemeente- put en leidende naar de begraafplaats, ter lengte van 208 M.. en ter breedte van 2,5. M., begroot op f 2210, en 2° tot het aanleggen van een grintwegaanvangende aan .-het einde van de keibestrating aan de noordoost zijde van het doip over dun JEerkendijk en zandweg tot de herberg Luebtenburg, in aansluiting aan de.grint- wegen der gemeenten Kruinmgen.en Krabben dij ke, ter lengte van.2.203 M. -en ter breedte vaa 2,8 Al.begroot op f .5350 van het gemeentebestuur van Hontenisse tot een be drag van /"17,4C0, tot het gedeeltelijk met keien bestra ten en verder begriuten van den weg, beginnende aan den provincialen weg van Walzoorden naar Hulst, -bij den Hoefkensdijkloopende over genoemden dijk en vervolgens over dien tusschen den Oostvogelpolder ter eene en den Hoofpolder en Vitshoek ter andere zijde, langs de Coeleweijtot het begin van de dreef naar Lamzwaarde, verder door die dreef over het dorp Lam- zwfiarde tot het begin van den grintweg naar den Kruis polder, ter lengte van 2930 M., en ter.breedte voor de kei bestrating van 3 M., en voor de begrinting van 2,75 M. of wel tot een bedrag van 9050, ter gekeele begrinting van den voorschreven weg, indien eerstgemeld bedrag niet mocht kunnen worden verleend, of tegen eene ver betering, als wordt voorgesteld, bezwaar mocht bestaan. Bij beide aanvragen zijn de vereischte stokken inge zonden. Het komt gedeputeerde staten voor, dat .het verzoek van het gemeentebestuur van Waarde niet voor inwilli ging vatbaar is voor wat betreft het gedeelte wegs, van de bestaande keistraat bewesten den gemeenteput en lei dende naar de begraafplaats. Ook meecen zij, dat niet kan worden ingewilligd.een voorschot tot zoo hoog bedrag als noodig zou zijn voor eene gedeeltelijke keibestrating in de gemeente Hontenisse. Aan het gemeentebestuur van Grauw, hetwelk hen raadpleegde omtrent eeu voorschot, mede tot keibestra ting, hebben zij evenzeer te kennen gegeven, dat zij eene aanvrage daartoe niet zouden kunnen ondersteunen. Zij stellen daarom aan de provinciale staten voor, om aan het gemeentebestuur van Waarde een renteloos voorschot te verleenen van f 5350 voor het begiinten van den onder 2° vermelden weg, en aan het gemeente bestuur van Hontenisse tot een bedrag van f 9050 voor een geheele begrinting. Onze Haagsche correspondent schrijft ons het vol gende: „Met eene kamer die er niet is en een ministerie dat nïefe veel van zich laat hooren, zult ge wel niet veel van nwen correspondent in de residentie verwachten. Op politiek gebied weet ik dan ook niets te verteilen dan dat do griffier van de tweede kamer aan de „voor- loopige verslagen" want de begrootingswefcten zullen geheel en al naar den ouden trant worden behandeld over het budget bezig is. Hoe de toon van die ver slagen is of zijn zal weet ik even weinig als de Haag sche correspondenten die vermeld hebben dat de ver slagen zeer vinnig zouden zijn. Alleen de griffier der kamer zelf of de zetters aan de landsdrukkerij zouden daaromtrent iets kunnen mededeelen. „Maar ik mag mijne collega's-correBpondenten niet hard vallen-, hunne penurie van stof is merkbaar uit hetgeen ze van uit den Haag aau hunne principalen schrijven. Hoe vindt ge bij voorbeeld het nieuwtje van een bunDer, dat de Engelsche gezant, bij onze regeering démarches zou gedaan hebben om de overge nomen forten ter Kuste van Guinea maar weer terug te nemen? Gelukkig de man die, gelijk uw correspon dent, niet het wachtwoord van den New-York Herald tot consigne heeftnieuws tot eiken prijswaar of onwaar, waarschijnlijk of onwaarschijnlijk! Het eenige min of meer met de politiek in verband staande nieuwtje is de merkwaardige oplichterij van het ministerie van koloniën voor een Bommetje van ƒ4500 door een Duitschen chevalier industrie, waar van in de couranten reeds het een en ander vermeld is. Verbeeld u iemand, die, door de uitgeloofde premie van f 4500 uitgelokt, zich bij het ministerie aanmeldt om als officier van gezondheid naar Indië te gam. Bij het gering getal liefhebbers dat zich aanmeldt, wordt de man met open armen ontvangen. Waar zijn mijnheer's papieren? O, ik heb rjanz schone gehad, maar, Schadedie zijn bij een brand ver loren gegaan! Jammer; maar enfin: il y a avec le red tape des accomodemeusdan zullen wij een staat van dienst voor u opmakenuw naam De man geeft den eersten den besten naam op: Scbiöder, Heinrichs, Berlinerblau of welke dan ook, namen uwer ouders? 1st mir unbekannt! Vreemd, maar enfin: Leeftijd? Vier, vijf of zesendertig jaar,ook wat vreemd, maar enfin: uw doctorsbul scnijnt ver brand te zijn; wij hebben terstond dringend doctoren voer Indië noodig. Hebt u bezwaar tegen het examen doen? De Duitscher doet een examen, waarschijnlijk iets minder zwaar dan het arts examen, waarbij 20 van de 25 geëxamineerden mislukken; hij wordt tot officier van gezondheid voor Nederl.andsch-Indië geproclameerd, zijn uniform wordt hem aangemetende f 4500 worden hem uitbetaald, en illico verdwijnt de vreemde geleerde over de grenzen, om niet terug te komen. Sommige indiscreete menschen, die alles beter dan de regeeriug weten willen, vragen nu of men zich niet aan meer dergelijke oplichterijen blootstelt, wanneer men zoo onvoorzichtig te werk gaat als met dezen Duitscher is geschied. „De „Haagsche moordenaars" zullen nu voor het pro vinciaal gerechtshof komen en, waarschijnlijk worden vrijgesproken, tenzij het hof in de traditiëu der recht bank gelieft te vallen en het arrest van verwijzing uit te stellen, om de kans te geven dat de Ou vind bare over tuigingsstukken worden gevonden. Sedert negen of tien maanden dat men de drie verdachten in bewaring heeft is men nog niet veel verder gekomen dan op den eer sten dag. Alle van tijd tot tijd in de couranten ver melde praatjes van ontdekkingen en aanwijzingen, en nieuwe ontdekkingen en nieuwe aanwijzingen zijn, naar ik uit goede bron verneem, geheel uit de lucht gegrepen, men heeft niets dan de stellige en volgehouden ontkente- nis van drie gevangenen. Ditalles wordt toegeschreven aan de omstandigheid dat men eerst verscheidene dagen na den verdachte te hebben in hechtenis genomen, op de gedachte schijnt gekomen te zijn eene huiszoeking te doeD; dat er toen niets gevonden werd zou een kind begrijpen. „Ziedaar nu al weer een kort begrip van alles wat er hier uit den Haag te melden valt. Eet badseizoen is gesloten en de opera begint, de concerten en lezingen zijn in aantocht, en voor den grooten strijd op het Binnenhof is alles in gereedheid. En hiermede amen, tenzij het uwen lezers belang mocht inboezemen dat er briefkaarten voor Indië zijn uitgezonden en dat het debiet van dit artikelten grooten bate van de schat, kist, hier te lande verbazend toeneemt." torenop de nuttigste en minst kostbare wijze kan wor den besteed. De groote zaal van Odéonevenals de galerijen, waren te half acht uur reeds geheel bezet; vele belangstellenden konden zelfs geen staanplaats vinden. De heer G. J. de Clereq leidde de bijeenkomst, en zette het doel der oproeping uiteen. Nadat eenige heeren het woord hadden gevoerd, werd het voorstel van den voorzitter, om in beginsel de wenschelijkbeid eener vereeniging onder den naam van Vervroegd beursuur uit te sprekenmet langdurige toejuichingen aangenomen. Er zal eene commissie van 15 leden worden benoemd om de statuten te ont werpen. De heeren F. W. von Laer en W. B. Pearson zijn erkend en toegelaten als vice-consuls van Zweden en Noorwegen, respectievelijk te Soerabaija en Padang. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten tot de oprichting van een stedelijk museum van oudheden, waarin alle aan de gemeente behoorende antiquiteiten zullen worden bijeengehouden en datgene zal worden opgenomen wat door particulieren zal worden afgestaan. In de Staats-courant van heden is opgenomen het ko ninklijk besluit van den 16cn dezer tot het toepasselijk verklaren van een gedeelte der wet van 4 December 1872, Staatsblad n° 134, op dysenterie. Eergisteren avond werd in het Odéon te Amsterdam eene bijeenkomst gehouden, waartoe belangstellenden waren uitgenoodigdtot het bespreken der wijze, waarop de vrije tijd, door het vervroegen van het beursuur verkregen, inzonderheid door geëmploieerden op kan- De gespannen verhouding tusschen den burgemeester en den gemeenteraad van Heinenoord blijft steeds voort duren. In de eergisteren gehouden vergadering van dien rgad werd zoowel het door burgemeester en wet houders ingediende kohier voor den hoofdei ijken omslag voor 1873 verworpen, als do door dat college aangebo den begrooting, dienst 1874. Verder bleek, dat ook nu wederom voor bet 3e kwartaal door de wethouders bezwaar werd gemaakt bevelschriften af te geven tot uitbetaling der werlde van burgemeester en secretaris; als ook zoo nit de verklaringen van d«n gemeente ontvanger als nit andere inlichtingen dat die ambtenaar door den gemeenteveldwachter, bij diens verzoek om uitbetaling der wedde van burgemeester en secretaris, werkelijk was gewezen op art. 169 van den Code penal, doch dat dit door den veldwachter volgens eigen bekentenis was gedaan naar aanleiding eener zeer toevallige voorlezing van dat artikel door den bur gemeester. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. EERETEEKENEn. Vergunning verleend aan A. C. Kiel, ziekenverpleger wonende te 's Gravenhage, en C. A. E. von Kolkowte Groningentot bet aannemen en dragen van de medaille voor met-strijdenden ter herinnering aan den oorlog van 1870—1871hun door Z. M. den Duit- schen keizerkoning van Pruisen, geschonkenalsmede aan den gepensioneerden grenadier L. Fle?ch, tot hetaaa- nemen en dragen der Duitsche medaille voor niet-strij- denden, ingesteld ter belooning voor vrijwillig bewezen diensten bij de verzorging van zieken en gewonden tij dens den Fransch-Duitechen oorlog in 187071. LEGER. Benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht: tot officier van gezond heid lc klasse (naar ouderdom van rang), de officier van gezondheid 2e klasse J. W. C. von Römer, van dat per soneel en tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang), de officier van gezondheid 3e klasse N. Rutgers, mede van gezegd personeel. ONDERWIJS. Door de provinciale commissie in Zeeland voor het afnemen der examens ter verkrijging van akten van be voegdheid tot het geven van lager onderwijs zijn tot heden geëxamineerd 15 eandidaten voor den rang van hoofdonderwijzer, waarvan 9 zijn toegelaten, zijnde de heeren: G. K. Allaart te Middelburg; C. N. de Beste te Woltaartsdijk; M. W. van de Garde te Vlissingen; J. H. Marx te MiddelburgD. Mulder te NeuzenP. Yer- hage te WolfaartsdijkF. Berckenhof te Zonnemaire; I. Pattist te DreischorJ. Roosma te Renesse. De gemeenteraad van Retranchement heeft een ver zoekschrift tot den koning gericht, om toepassing te verkrijgen van art. 36 der wet van 13 Augustus 1857,

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1