gewezen officier van gezondheid 3e klasse bij den mili tairen geneeskundigen dienst C. G. Cramer van eeiie akte van toelating tot uitoefening der genees-, heel- en ver loskundige praktijk in de af deeling Bondowosso. Geplaatst: bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, in de residentie Krawang, de benoemde controleur le klasse H. H. Donker Curtius; in de resi dentie Cheribon, de benoemde ambtenaar ter beschikking S. W. van der Ploeg; in de residentie Samarang, de benoemde controleur 2C klasse P, F. Sijthoff. Verplaatst: van Pekalongan naar Pasoeroeande controleur 2e klasse W. H. S. van Waning; van Bage- len naar Pasoeroean, de controleur le klasse C. van der GonNe tscher. Ontslagen: op verzoek, eervol, nit zijne betrek king, wegens ziekte, de ambtenaar ter be^hikking bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura P. C. van Vrijberghe de Coningh. departement van marine. Benoemd: tot op zichter 2e klasse by den dienst der kustverlichting in Nederlandsch-Iudië, de machinist bij het marine-etablis sement in Soerabaija P. C. J. Scholte en de gewezen machinist op den atoombaggermolen bijgenoemd etablis sement H. W. Bastiaausen. Benoemd: tot Europeesch vuurstoker bij het marine- etablissement te Onrust, de op verzoek uit Zl'. Ms. zee dienst ontslagen vuurstoker 1" klasse A. Koore. G-EMEN 30DE BL RICHTEN. Z. M. de koning heeft tot ridder derde klasse der ord e van den Gouden leeuw van Nassau benoemd den heer Ch. Rochussenkunstschilder te Botterdam. In eene gisteren te Amsterdam gehouden buiten gewone algemeene vergadering der stoomvaartmaat schappij Java is met algemeene stemmen besloten, vooral op grond van den bijzonder bloeienden staat waarin de vennootschap verkeert, om het maatschappelijk kapitaal tot twee millioen gulden uit te breiden. De horlogemaker Telgman te Zutfen heeft eene afbeelding van de ruïoe Escbolo in Tyrol, op eene rots gelegen, vervaardigd. In het rotsgevaarte heeft bij zeven uurwerken geplaatst, dienende om onderscheiden voorwerpenals torenklokkenwijzerplatenwatermolens en een fontein in beweging te brengen. De rots is geheel omgeven door een helder waterdat als aquarium dient, en waarin visschen zwemmen. Hierom ziet men een spcorweglijnop welke eene locomotief met den tender in een cirkel loopt. Het kunststuk is vier meter groot. Aangaande den storm, die dezer dagen op de Amerikaansche kust heeft gewoed, verneemt men dat hij zich over de geheele Mexicaansche golf heeft uitge strekt. De Amerikaansche stoomboot Missouri is bij Bahama verongelukt, waardoor eene schade van 50,000 dollars is veroorzaakt. De Spaansche stoomboot Maisi heeft schipbreuk geleden, en 24 personen zyn daarbij omgekomen. Ook wordt van andere rampen meldiDg gemaakt. In den omtrek van Lensburg bij Aargau zijn bij eene uitgraving overblijfselen van een Komeinsch gebouw ontdekt. Verschillende brokstukken van muren werden opgegraven, drie overdekte putten gevonden, benevens een groote hoeveelheid huishoudelijke gereedschappen, muntenornamenten enz. Onder de doodberichten in theTiro.es van jl. Maan dag komen achtereenvolgens 12 advertentiën voor, die het overlijden mededeelen van oude menschen, name ly k van zeven dames eo vijf heeren. Een dezer dames was den llcn Maart 1771 geboren, zoodat zij 102jaren ond werd. Vijf der overledenen waren gezamenlijk 444 jaren oud, namelijk 80, 85, 87, 90 en 102 jaren. De zeven anderen waren gezamenlijk 522 jaren oud. Als een zonderling geval van „slaapwandelen" wordt gemeld, dat een Eogelsch schildwacht, die op zijn post in slaap was gevallenODgeveer 4 mijlen verder is ontwaakt. In Berlijn is eene buurt, Königsmauer genaamd, dio aan de politie de grootste moeite veroorzaakt. Zij bestaat uit 48 huizen door kleine smerige stegen doorsneden. Volgens de officieele opgaven wonen aldaar 346 mannen en 462 vrouwen, waaronder 48 vrouwen en 41 mannen die reeds een of meermalen werden ge- vonnisd, en 76 meisjes die onder toezicht der politie staan. Deze cijtcrs hebben slechts betrekking op de personen die bij de politie zijn aangegeven en in een vaste woning verblijf houden, terwijl op het aantal zwer vende meisjes en ander gespuis geen oog is te houden; in het huis n° 112 werden in éene week 22 meisjes van slechte zeden gevonden. Naar uit Berlijn wordt gtmeld, hoeft dj minister van onderwijs aldaar het voornemen te kennen gegeven, om het gebruik der Latijnsche taal in academische dissertatiën en bij promotiën af te schaffjD. THERMOMETERSTAND. 16 Oct'sav. llu.44ir. 17 's morg. 7 u. 42 gr. 'smidd.lu.57gr.'sav.6n.51 gr. Ouitrnlattö. ALGEMEEN OVERZICHT. Eerst heden of morgen zal het bekend kunnen wezen of de monarchale afgevaardigden te Salzburg succes gehad hebben. Tot zoolang bewegen de dagbladen en correspondenten zich Dog slechts op het gebied der gissingen. Woensdag avond laat keerden de heeren Brun, Caz9nove en Chesnelong van hunne zending huis waarts en eerst beden zullen zij daarvan verslag uit brengen in de bijeenkomst van de bureaux der ver schillende monarchale fractiën. Niettemin beweert l'Assemblée nationale, die als hoofdorgaan der fusie de kaneen voor het slagen van het komplot uit den aard der zaak steeds met lichte kleuren schildert, dat de monarchale zendelingen belangrijke concessiën van den pretendent verkregen hebben ten aanzien van de vlag. Le Courrier de Paris gaat verder; daarin leest men eene depêche uit Salzburg van den 16en, 8 uren 25 mi nuten 's avonds, van den volgenden inhoud: „Uit de omgeving van dea heer Chesnelong ontvang ik de vol gende bijzonderheden. De graaf neemt de constitutie van 1814 aan, het algemeen stemrecht met wijzigingen en 5 jaren domicilie, en de driekleur met leliën op de witte baan. Al deze concessiën zullen echter eerst na het votum der nationale vergadering gedaan worden." Hoe weinig deze „concessiën" ook om het lijf hebben, zij zijn nog te groot dan dat Chambord zich daartoe nu reeds bereid verklaard zou hebben. Daarom komt ons van alle geruchten, welke omtrent de laatste con- ferentiën te Salzburg in omloop zijn, de mededeeling van het Wiener Tagblatt bet waarschijnlijkst voor. Van den 13cn wordt uit Salzburg ar.n dit blad ge schreven, dat de graaf van Chambord aan „de depu tatie der Fransche royalisten een ontwijkend antwoord heeft gegeven. Hij wenscht ia elk geval het votum der nationale vergadering af te wachten en moet dan ook aan de deputatie geantwoord hebben dat hij niet ge negen was de kroon te koepen met of zonder loven en bieden." Inmiddels zijn de republikeinsche dagbladen gevuld met verklaringen van verschillende afgevaardigden, dat zij voornemens zijn tegen de restauratie der monarchie te stemmen. Onder hen komen tal van personen voor, omtrent wier gezindheid groote twijfel bestond, en zelfs enkelen die tot dusverre met het rechter-centrum stemden. Adressen aan Thiers en Mac-Mahon en ver zoekschriften van kiezers aan afgevaardigden om hunne voornemens ten aanzien van de groote quaestie kenbaar te maken, worden dagelijks van verscheidene hand- teekeningen voorzien afgezonden, in éen woord de openbare meening verheft aanhoudend hare stem tegen het komplot der monarchaleo. De afkeuring is zoo algemeen dat men bijoa met zekerheid mag voorspellen, dat wanneer de monarchalen de onbeschaamdheid toch zoover dry ven vaD met een paar stemmen meerderheid het herstel der monarchie door te drijvende koning die door de nationale vergadering, geroepen was, door de natie niet erkend en aangenomen zal worden. De weerzin tegen de Bonrbons en de beginselen welke zij vertegenwoordigen is zoo algemeendat Henri V zeer waarschijnlijk reeds vóór zijne troonsbestijging met geweld van wapenen zou moeten beletten, dat de nauwe lijks verworven kroon hem weder van het hoofd ge rukt wordt. Dat het in Spanje nog lang niet couleur de rose is blijkt opnieuw uit een vreemd bericht van eergisteren uit Madrid. Admiraal Lobo heeft de wateren van Car- thageua weder verlaten onder voorwendsel van te Gibraltar kolen te gaan inuemen. Wat men van deze vreemde handelwijze van een bevelhebber denken moet, die bevel ontvangen heeft om met zijn eskader een vijandelijke vesting van de zeezijde te blokkeeren, is tot dusverre nog een raadselmaar zooveel is zeker dat de regeering zelve zich zeer weinig ingenomen be toont met het onverwachte vertrek. Zij heeft onmid dellijk den admiraal van zijn bevel ontheven en hem naar Madrid ontbodenteneinde opheldering omtrent zyn gedrag te geven. Hij wordt in het kommando opgevolgd door admiraal Chicarro, terwijl de kom- mandant van het onlangs van Havana teruggekeerde gepantserde fregat Zaragoza bevel ontvangen heeft om zich onmiddellijk bij het eskader der Middellandsche zee te voegen. Ten derden male is erin Spaansche berichten sprake van, dat don Alfonso en don Juan da Bourbon, wanho pende aan het succes der Carlistische wapenen, Spanje en de rijen der strijders voor God, koning en vaderland verlaten hebben. Een telegram nit Girone van den 15en meldt dat deze beide broeders van den pretendent, ver gezeld van vijf Carlistische hoofdofficieren, na een lang durige conferentie te Borreda bij Berga, over Pnyceida naar Frankrijk gegaan zijn. Uit dit besluit schijnt men te mogen opmaken dat inderdaad de discipline in het republikeinsche leger verbetert en daarmede de kansen voor de Carlisten zeer verminderen. Te Genève zijn naar aanleidirg van een valsch gé- rnchfc, dat de katholieken afstand moesten doen van de kerk Notre Dame ten behoeve van de nieuw-katholieken en de geestelijken die Zondag gekozen zijn, ongeregeld heden ontstaan welke echter door de politie onderdrukt werden. De aanhangers van Mermillod liggen natuurlijk onder verdenking van het vuurtje te hebben aangestookt, en die verdenking zal zelfs hoogstwaarschijnlijk gegrond wezen. Maar is zij zoo onverklaarbaar na hetgeen te Genève is voorgevallen? Wij gelooven het niet. Een telegram uit Petersburg van den 15en meldt dat volgens berichten van 4 October uit Tarkestan, het grondgebied gelegen op den rechteroever van de Amou- Daria benevens de delta, liggende tusschen het raeer Aral en den westelijken arm der Amou-Daria, bij het Russische rijk is ingelijfd. Da kolonel der artillerie Sawanow is tot militair bevelhebber van dit gebied be noemd en tevens met het gezag van een civiel gouver neur bekleed. Proces-Bazaine. Aangaande de eerste dagen van het mondeling verhoor van maarschalk Bazaine voor den krijgsraad en den in druk, dien dit verhoor op velen maakte, ontleenen wij de volgende beschouwingen aan le Temps. Alvorens tot het verhoor over te gaan deed de hertog van Aumale met luide heldere stem mededeeling van de wijze, waarop hij het debat voornemens was te leiden. Uit dit plan volgt dat enkele getuigen meer dan eenmaal gehoord zullen moeten worden. In dit programma ont breekt ook alles wat op de nederlaag bij Forbach be trekking heeft, hcewel de maarschalk zelf verlangd heeft om op de beschuldigingen, die omtrent deze zaak hem in het rapport voor de voeten geworpen worden, te antwoorden. De president echter geloofde dat deze subsidiaire discussie van zelve bij het hooren der ver schillende getuigen zal komen. Wat het oordeel der openbare meening betreft, ge looven wij dat de positie van den maarschalk, die ten gevolge van het zeer bezwarende rapport zeer geschokt was, sedert Maandag aanmerkelijk gebeterdis. De fijne beleefdheid van den president, de tegenwoordigheid van een uitgelezen publiek, dat blijkbaar 6en gevoel van medelijden niet kon onderdrukken, de aard van het verhoor, hetwelk nog slechts over stratigischequasstiën liep, waarbij een vergrijsd militair zich op zijn gemak moet gevoelen, dat alles gaf een algemeen gunstigeu indruk, welken ook den maarschalk niet scheen ont gaan te zijn, althans zijn stem klonk vaster en dieper. Men zou enkele oogenblikken gewaand hebben dat men een generaal zag die zijn plan de campagne met andere generaals bespreekt, en men weet hoe gemakkelijk de verdediging is in dergelijke zaken, waarbij éene meening niet mathematisch voor beter gelden kan dan eene andere. Dringt men echter tot het fowl van het verhoor door dan is de indruk oneindig ongunstiger. De maarschalk geeft voor alles verontschuldigingen, maar meestal hoogst vreemde. Hoewel de president, naar onze meaning, de vragen niet voldoende in en op elkander deed sluiten en die qiaestiën niet met genoeg uitvoerigheid behan delde, welke onvermijdelijk tengevolge van de feitelijke uiteenzetting van het rapport in het geheugen moesten blijven hangen, kon men toch zijne verwondering niet onderdrukken, met welke onverschilligheid blijkbaar over de verantwoordelijkheid voor de insluiting van het leger rondom Metz gesproken wordt. De maarschalk bepaalt er zich toe te zeggen dat hij de directie aangegeven en orders uitgevaardigd heeft. Dit is iets voor een generaal-opper- bevelhebber, maar niet alles, vooral wanneer die generaal reeds bespeurd heeft dat de verschillende diensttakken, die in onmiddellijk verband staan met het opperbevel, ontzaglijk veel te wenschen overlaten. Bevreemdend b. v. is het dat hij het aan zija chef van den staf over laat, welke en hoeveel wegen hij voor den aftocht wil gebruiken. Ten aanzien van Mars-la-Tour en de 24 uren van werkeloosheid welke na dien slag volg den, antwoordt Bazaine eenvoudig dat de toestand en de positie zijner troepen hem verhinderden anders to handelen. Wat de slaglinie op den 18en betreft, be weert hij dat de vijand, die hein dea weg naar Verdun afsneed, hem ook van Metz wilde afsnijden om hem op de hoogten in te sluiten en te vernielen. Kan dit wel ernst zijn, terwijl men weet dat het dal, hetwelk de vijand had moeten doortrekken, geheelbestrekenwordt door de forten Piappeville en St. Qaentin? Wij verwon deren ODS dat de president niet op deze onwaarschijnlijk heid gewezen heeft. Aan zijne onverschilligheid eindelij fc gedurende bet gevecht van den 18«n geeft de maarschalk al een zeer onvoldoende verklaring. Hij verliet zich op generaal Bourbaki omtrent het gebruik eo hetjuiste aanwenden der reserve, en beweert zeer weinig berich ten van maarschalk Canrobert ontvangen te hebben. Hoewel dit in flagranten strijd is met hetgeen uit de instructie is gebleken, maakte de president hem echter niet op deze tegenstrijdigheid opmerkzaam. Een groote verontschuldiging voor den beschuldigde

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2