MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 248. Zaterdag 1873. 18 October. Dit blad verschijnt da gelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is 3.50. Middelburg 17 October. Blijkens het verslag der afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal omtrent de wet op de mid delen, ontwikkelden verscheidene leden hunne overtui ging, dat de kiiDaalrechten die thans in sommige der be grotingsstukken onder het algemeen hoofd domeinen worden gerangschikt, in het welbegrepen belang des lands moesten worden afgeschaft. In de regeling dier rechten heerscht, de onwettigheid van den grondslag waarop zij rusten daargelaten, grooteonevenredigheid. Andere leden, ofschoon de wenschelijkbeid van een geheel vrije vaart op onze kanalen gaarne toegevende, zagen er tegen op 's rijks gewone inkomsten alweder met 14 millioen te verminderen. De lijst der werkzaamheden die in de op 4 Novem ber a. te opeten najaarsvergadering van de provinciale staten van Zeeland aan de orde zijn bevat de mede- deeling van een viertal koninklijke besluiten; voorts afschrift der akte tot sluiting door de algeineeDe reken kamer van de opgenomen rekening van den betaalmeester te Middelburg wegens het beheer der provinciale fond sen in het dienstjaar 1871; een brief van den minister van binnenlandsche zaken, behelzende mededeeling van hetgeen is uitgetrokken op de rijksbegrooting voor kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel betreft het rijksbestuur voor 1874; mededeeling van het ge volg, dat werd gegeven aan het besluit der staten van den 4tn Juli jl., tot het richten van een verzoek aan den minister van binnenlandsche zaken, ter bekomiug van een hooger bedrag over 1874, dan in de rijksbe grooting van 1873 is uitgetrokken, voor de bezoldiging van de ambtenaren ter provinciale griffie mededeelingen van gedeputeerde stateu aan welke gemeente de voorkeur werd gegeventot het verleenen van een rijkssubsidie, en bijgevolg ook van een provinciaal sub sidie, voor de oprichting van een landbouwschool, en omtrent den post van f 500, voorkomende onder hoofdstuk IX der uitgaven op de begrootingen der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor de jaren 1872 en 1873, tot bestrijding van behoeften welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begrootingen; een vijftal voorstellen van gedeputeerde staten: a tot het verleenen van een sub sidie, groot f 800, aan de gemeente Zierikzee, ter tege moetkoming in de kosten van het aldaar in 1874 te houden landhuishoudkundig congres; b naar aanleiding van een adres van den gemeenteraad van Retranche- ment, tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter bestrijding der uitgaveü, veroorzaakt door eene verhooging der jaarwedde van den hoofdonderwij zer; c tot wijziging der begrooting van de enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor den dienst 1872; d tot wijziging dier begrooting voor den dienst 1873; e tot wijziging dier begrooiing voor den dienst 1874; mededeeling van hetzelfde college omtrent het ontwerpen van een reglement op het ge bruik en de instandhouding der kunstwegenvoorstellen omtrent den afkoop der tollen op den weg tusschen Goes en 'bGravenpolder; tot wijziging van het regle ment op het gebruik der provinciale steigers; omtrent de aanvragen ter bekoming van rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen; omtrent een adres van den gemeenteraad van Hoofdplaat tot verhooging van het renteloos voorschot voor de verbetering der haven; omtrent een adres van de heeren Christie, Nolet en de Kuyper ter bekoming van kwijtschelding der boete wegens te late oplevering van de stoomboot Zeelandia; omtrent een adres van B. W- de Munck, weduwe de llonde, in leven knecht cf matroos bij den stoomboot- dienst op de Wester-Schelde, ter bekoming eener grati ficatie, en opgaaf betreffende de onderhandsche aanbe stedingen. Wij vernemen dat een dertigtal ingezetenen uit de verschillende deelen van Zeeland zich vereenigd hebben met het voornemen hunne medeburgers uit tenoodigen, om Z. M. den koning bij gelegenheid van het gedach- tenisfeest zijner 25jarige regeering een geschenk aan te bieden. Binnen weinige dagen zullen zij eene oproeping doen aan allen, van welke godsdienstige en politieke richting zij mogen zijn, waarbij ook aan deu minstvermogen de gelegenheid z&\ worden gegeven aan de zaak mede te werken. In de zomer-vergadering der provinciale staten van Zeeland is besloten, om aan het gemeentebestuur van Goes, als tegemoetkoming in de kosten van het aldaar te houden 28° laudhuishoudkundig congres, een subai- die te verleenen tot een bedrag van f 1000welk be drag, alhoewel f 200 hooger dan de som welke vroeger voer dergelijke congressen gegeven is, kon geacht wor den gerechtvaardigd te zijn door den niet zeer gunstigen geldehjken toestand der gemeente. Het is later bekend geworden dat bedoeld congres niet te Goeszooals het bestuur van die gemeente zich had voorgesteldmaarte Zierikzee zal worden gehouden, terwijl het bestuur dier gemeente heeft verzocht in het bezit van het subsidie te worden gesteld. Naar aanleiding daarvan stellen gedepu teerde staten voor, om, met intrekking van het besluit der provinciale staten van den 3cn Juli jl., aan het gemeentebestuur van Zierikzee, als tegemoetkoming in de kosten van het aldaar in 1874 te houden 2Se land- huishoudkundig congres, een subsidie te verleenen tot een bedrag van f 800, evenals vroeger voor dergelijke congressen werd toegekend, en dat voldoende is te aehten, daar de financiën van Zierikzee veel gunstiger zijn dan die van Goes. De Zwolsche courant vermeldt thans met zekerheid dat de heer Cost Jordens voor het lidmaatschap der eerste kamer heeft bedankt. Het in de aanstaande najaarszitting der provinciale staten te behandelen voorstel van gedeputeerde staten van Zeeland tot wijziging van het reglement op het gebruik van de provinciale steigers viudt zijn aanlei ding in de moeilijkheden, in den laatsteu tijd herhaal delijk ondervonden, daar de bepalingen van art. 7 van genoemd reglement, betrekkelijk schade-varing en ver goeding daarvan, gebrekkig zijn en zelden worden nagekomen. De wijziging strekt, om de instructie van de zaait beter te regelen en daardoor te bespoedigen, en om bij verschil omtrent het bedrag der verschul digde vergoeding, door het onderwerpen van het geschil aan de uitspraak van scheidsmannen, die als goede mannen zonder vorm van proces zullen uitspraak doeD, tijd en kosten te besparen. In de Staats-courant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 22cn September jl., bepa lende de plaatsiDg in het Staatsblad van de tusschen Nederland en België op den 2cn Augustus jl. te 'sGra- venhage gesloten overeenkomst, betreffende eene wijzi ging van het Nederlaniisch-Befgiseh ioodsreg ement vour de Schelde. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. bidder orden. Vergunning veileend aan dr. Joh. G. Mezger, arts te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur 2e klasse der orde van St. Olaf, hem door Z. M. den koniug van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan J. B. Maxwils, voor zitter van de kamer van koophandel en fabrieken te 'sGravenhage, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der Christus orde, hem doorZ. M. den koning van Portugal geschonken. eereteekenen. Vergunning verleend aan de officie ren van gezondheid 2e klasse G. A. J. Baum en H. T. A. Giesbers, beiden van het peisoneel van den geneeskundi gen dienst der landmacht, tot het aannemen en dragen van de Duitsche medaille voor niet-strij deadeningesteld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten bij de verzorging van gewonden en zieken tijdens denFransch- Duiischen oorlog van 1870—1871, en aan den mineur 2° klasse G. Zimmerman van het bataljon mineurs en sappeurs, tot het dragen der Frausche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting vau nadere beschikking, de le luitenant J. E. van Gorkum van het 7e regiment infanterie. ONDERWIJS. De gemeenteraad van St. Laurens heeft gisteren in de vacature van hoofdonderwijzer aldaar voorzien door de benoeming van den heer J. Hogerland, hulponder wijzer te Middelburg. De gemeenteraad van Gouda heeft metalgemeene stemmen besloten niet over te gaan tot de oprichting van een hoogere burgerschool voor meisjes aldaaromdat de financiën der gemeente dit niet gedoogen. De gemeenteraad van Bolsward heeft besloten tot opheffing van het Btedelijk gymnasium. Dit besluit werd genomen op grond, dat er nu niet ésn leerling meer is en sinds de laatste jaren de jongelingendie zich toe leggen op de studie der oude talen, te Sneek hunne opleiding ontvangen. KERKNIEUWS. Het kiescollege der Nederduitsehe hervormde ge meente te Zierikzee, heeft gisteren, nadat het op 9 dezer het bestaande grostal had aangevuld, het volgende zes tal van predikanten samengesteldde heereu P. Heijting, te Bergen op ZoomA. Rutgers van der Loeff, (e 's Hee- renberg; H. H. Zaalberg, te Varseveld; L. Overman, te Spijkernisse; W. Bax, te Del denen J. A. Tours, te Sandpoort. Hieruit zal op 28 dezer een drietal worden gemaakt. MARINE EN LEGER. In het tot de Staats-courant van heden behoorende bijvoegsel is opgenomen eene staat van nalatenschappen, afkomstig van officieren, onderofficieren en verdere man schappen, behoord hebbende tot de landmacht in Neder- landsch-Indië, welke gedurende het 4de kwartaal 1872 onder het beheer der weeskamer te Batavia zijn ge steld en die voor zooveel de saldo's meer dan f 250 bedragen bij die weeskamer, en daar beneden bij het departement van koloniën in Nederland, door de recht hebbenden behooren te worden ingevorderd, onder over- legging van de noodigen bewijzen van erfrecht. Uit Zeeland komt daarop voor Pieter Jocobus Remeijn, den 26cn Juni 1843 geboren en laatst wonende te Vlissingen en den 2en Jani 1872 te Telok Betong als sergeant overleden, nalatende familiepapieren en een geldelijk bedrag van f 9.46. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 29cn Augustus.) civiel departement. Ontslagen: eervol, wegens vertrek, als buitengewoon substituut-griffier, buiten be zwaar van den lande, bij den landraad te Poerwakarta, E. Kef jen. Benoemd: tot kantoorchef 2C k'asse bij den tele graafdienst, de commiezen le klasse bij den post- en telegraafdienst H. Simon en D. W. Vermeer; tot com mies le klasse bij den postdienst C. H. W. d'Artillact Brill, thans belast met de waarneming der betrekking van commies 2e klasse bij dien dienst; tot commies 2e klasse bij den postdienst K. W. Hamilton of Silvertonhill, thans belast met de waarneming der betrekking van commies 3e klasse;bij dien dienst; tot telegraphisten 2° klasse D. N. Teengs, onlangs met verlof uit Nederland terug gekeerd eo de telegraphist 3e klasse A. van Ophnyzen. Ingetrokken: op verzoek, de aan den civielen ge neesheer W. S. Cramer verleende admissie tot uitoefe ning der genees- en heelkundige praktijk in de residen tie Bezoeki. Machtiging verleend: tot nitreiking aan den

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1