MÏDDELBURGSCHE COURANT. F 244. Dinsdag 1873. 14 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. X>e prijs per 3/m., franco is f 3.50, Middelburg 13 October. Na een bezoek aan de tentoonstelling te Weenen begaf H. M. de koningin der Nederlanden zich Woens dag jl. naar bet atelier van den kunstschilder Hans Makart, wiens arbeid op de expositie haar bewondering had opgewekt. In den loop van den dag werd H. M. be zocht door koningin Olga van Griekenland en koniDgin Maria van Hanr.over. Des avonds was er diner bij den aartshertog Lodewijk Victor, waarna de koningin de opvoering van Lohengrin in den schouwburg zou bij wonen. Het Vaderland verneemt dat mr. W. H. Cost Jordens, lid van de eerste kamer der staten-gcneraal voor OverijseJ, besloten heeft om voor zijn lidmaatschap te bedanken. In de heden gehouden jaarlijksche vergadering der commissie onder de zinspreuk: Loon voor werk werd door den voorzitter, den beer H.Rekker,verslag uitge? bracht van den toestand der inrichting, gedurende het jaar 1872/73, die zich blijkens dat verslag niet meer in zoo groote ondersteuning mag verheugen als vroeger wel het geval was. Door het overlijden van de heeren J. F. Fak Brouwer en P. Rekker waren in de commissie twee vacaturen ontstaan, die benevens nog een andere vacature werden aangevuld door de benoeming van de heeren mr. J. de FremcrijL. van Benthem JuttiDg en J. C. van den Bioecke, welke deze benoeming hebben aangenomen. Dat de laatst gehouden jaarlijksche inschrijving door de ingezetenen, ad 1479,50, 200 minder opbracht dan vroeger was veroorzaakt door het overlijden van iemand die jaarlijks een vaste som tot. laatstgenoemd bedrag aan de commissie schonk. In den loop van den winter werden de bijdragen vermeerderd met de bekende gift van f 500 en met 239,15dit laatste bedrag als aandeel uit de loterij van vrouwelijke handwerken. De werkplaats werd geopend den 2cn December 1872 en gesloten den 2Gcn Februari 1873, waarin men over ging tot het fabriceeren van koperen spijkertjes, klink- boufjes enz., terwijl eenig werk in den timmerwinkel werd verschaft. In het lokaal der inrichting waren gedurende het werkseizoen 25 personen werkzaam; voor meer kon men geen werk in spijkermaken verkrijgen. De werklieden bestonden voorts uit 131 touwpluizers en 39 arbeiders aan het bolwerk. De staat van ontvangst en uitgaaf voor 1872/73 sluit met een batig saldo van f 15 24^. In de spijkermakerij werd aan werkloon uitbetaald 641.87£; in den timmer- wiukel 25.05|; aan pluisloon 2278,42^; aan werk lieden aan het bolwerk ƒ519.13. Alleen op de spijker makerij werd een geringe winst van f 31.01 j behaald al het andere leverde verlies, maar de commissie wijst er op, dat ten koste daarvan eenige anders werkelooze personen met bet aan hen en hunne gezinnen verstrekte den winter zijn doorgekomen en anders gebrek zouden hebben geleden. Een druk bezoek viel gisteren avond ten deel aan de in het lokaal der Werkmansvereeniging alhier gehou den bijeenkomst, waarin de eerste eener reeks volks voorlezingen in dit seizoen gehouden werd. Behalve voor de leden en begunstigers met hunne vrouwen en meisjes, was deze bijeenkomst ook voor andere belang stellenden tegen betaling van slechts vijf cent toegau- kelijk. De heer S. C. Coenraads Pieterse, die voor en na de pauze al3 spreker optrad, werd met zeer veel aandacht gevolgd en mocht zich in den bijval zijner hoorders verheugen. Niet minder was dit het geval met het in Maart jl. opgerichte zanggezelschap, uit leden der vereeniging bestaande, hetwelk onder leiding van zijn directeur, den heer G. van Velthoven, thans voor het eerst in het openbaar optrad en het bewijs le\erde van mede te willen werken aan bet doel der Werk mansvereeniging volksontwikkeling en volksveredeling. Na bet einde der werkzaamheden beval de voorzitter de vereeniging, wier werkkring nog niet genoeg bekend schijnt te zijn, in de belangstelling, zoowel van den werkman als van andere ingezetenen, ten zeerste aan. s De gemeenteraad van Zierikzee heeft eergisteren met algemeeue stemmen besloten om de bank van leening aldaar op te heffen. De minister van binnenlandsche zaken beeft jl. Vrijdag in een bijzonder gehoor ontvangen eene commissie uit de provinciale staten van Limburg, die den minister bekend moest maken met de klachten, welke tegen de gebrekkige plaatsing van de brug over de Maas te Gennep worden aangeheven, en moest aandringen op het uit den weg ruimen van die bezwaren. De com missie was samengesteld nit de heeren Seydlifczlid van gedeputeerde staten, Regout, GeurtsWagemans en Berger, leden der provinciale staten van Limburg. Door het hoofdbestuur der Maatschappij van land bouw, tuinbouw en veeteelt in het anondissement Breda en omstreken is een adres tot den raad van ministers gericht, waarin de vrees wordt uitgedrukt voor de nadeelige gevolgen der wet van 22 Mei jl. (Staatsblad n° 73), waarbij de Fransche van 2ö Ventöse an IV, tot uitroeiing van rupsennesten en art. 471, 8° van bet wetboek van strafrecüt, althans indien niet eenige andere maatregel ten goede mocht worden Het adres besluit met eeo verzoek, om tegemoet te komen aan don billy ken" vvenscb, dat de intrekking der bedoelde wet, zonder nadere maatregelen, zeer scha delijke gevolgen zon moeten hebben, en dus middelen te beramen tot het in het leven roepen eener wet tot bescherming der vogels in het algemeeo, als de natuur lijke vijanden van overtollige en schadelijke rupsen en insecten, het rooven en vernietigen der eieren, het van gen en verkoopen van vogels, enz. enz. De spoorweg van Zutfen naar de Pruisische grenzen, aansluitende aan den staatsspoorweg, is reeds afgeba kend en de perceelen ter onteigening zijn aangewezen. De daarop betrekking hebbende stukken zijn reeds op de secretariën van verschillende gemeenten ter inzage gelegd. Eenige eigenaren van landen onder Corssel nemen echter geen genoegen met de bij minnelijke schikking aangeboden geldenzoodat daaruit processen zullen voorvloeien. De internationale conferentie tot bespreking van de quaestie der codificatie van het volkenrecht en der toe passing van het beginsel der internationale arbitrage is Vrijdag te Brussel bijeengekomen. De heer A. Vis- schers opende de bijeenkomst met een uitvoerige rede. Het bureau werd met den heer Visschers gevormd door de heeren David Duddley Field, van New York, Rolin- Jacquemyns, van Gent, E. de Laveleye, van Luik, graaf E. Goblet d'Alviella en Ad. Prins, van Brussel, secre taris. Onder de aanwezigen merkte men o.a. op, be halve burgemeester en schepenen van Brnssel, den heer Ch. Rogier, minister van sfaat van België, baron de Grassier, eerste president, en den heer Cb. Faider, oud minister van justitie, procureur-generaal van het hof van cassatie te Brassel, de heeren Ad. Demeur en Couvreur, afgevaardigden der kamer voor Brusselden heer Fred. Passy, Fransch economist, den heer M. Ri chard, lid van het Engelsche parlement, den heer J. P. Bre- dius, lid der tweede kamer van do staten-generaal, den Amerikaanschon geestelijke Miles, eersten ontwerper der bijeenkomst, enz. enz. Onder de personen die nog hunne deelneming aan de conferentie hebben toegezegd noemde de voorzitter o. a. den bekenden Duitschen staatsrechtsgeleerde professor Bliintschli, den heer Giraud, lid van het Fransche Instituut, den bekenden Italiaanschen afgevaardigde Mancini, den heer Montague- Bernard uit Engeland enz. De vergaderingen hebben met gesloten deuren plaats. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. SCHUTTERIJEN. Benoemd tot 2cn luitenant a la suite bij de dienstdoende schutterij te Zierikzee J. H. Moll, thaus korporaal. ONDERWIJS. Te Sappemecr, waar eene hoogere burgerschool is gevestigd, bebben ingezeteLen eene welgeslaagde poging ondernomen om het onderwys aan die school voor som migen toegankelijk te maken, voor wie het andeis niet bereikbaar zou zijn. Men heeft er nl. de noodige gelden bijeengebracht, om een vijftal jongelieden uit den gerin gen stand, die aanleg hebben, naar genoemde cchool te zenden. Uit het verslag omtrent de kweekschool voor on derwijzeressen te Arnhem over het jaar 1872/73 blijkt, dat niet minder dan 52 akte-examens door de kweekelin - gen werden algelegd, allen met goed gevolg. In dat jaar waren van 55 tot 57 kweekelingen in betgebouw der kweekschool opgenomenterwijl 11 tot 15 als externes de lessen bijwoonden. KERKNIEUWS. De kerke raad der Vlaamsch-Hollandsche gemeente te Brussel heeft, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer van Maasdijk, het navolgende drietal van predikanten opgemaakt: Creutz- berg, te Vlissingen; van "Wisselingh te Antwerpen, en Segers te Leiden. MARINE EN LEGEB. Bij beschikking van den minister van marine is aan den bootsman in het vaste korps dek- en onder officieren J. van der Linden, toegekend de gouden medaille ter geheele grootte, voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. GEMENGDE BERICHTEN. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder dei- orde van de Eikenkroon benoemd den heer Portaels, kunstschilder te Brussel. Eergisteren namiddag is te Dordrecht de 19jarige knecht van schipper van der Linden, beurtman van Veere, bij het laveeren voor de spoorwegbrug, die, op dat oogenblik gesloten zijnde, niet kon gepasseerd wor den, door de fok overboord geslagen en verdronken. Het vervoer van vee langs den staatsspoorweg was Zaterdag te Utrecht weder zoo levendig, dat twee locomotieven noodig waren om den trein die ten 1,50 vertrok in beweging te brengen; het grootste gedeelte van het vervoerde vee was door Belgische en Fransche handelaren aangekocht. To Leerdam had bij gelegenheid der kermis eene harddraverij plaats van honden voor karren gespannen. Er waren 9 span waarvoor een prijs en premie was uitgeloofd. Woensdag had te Oudshoorn eene barddraverij van bokken plaats, voor karretjes gespannen, gereden door hunne eigenaars, waaraan een twintigtal deelna men. Groot was het aantal toeschouwers bij dit eigen aardige jongensfeest. De prijs bestond uit een zilveren horloge met gouden rand, de le piernie uiteen compleet bokkentuig, de 2e uit een bokkenhoofdstel en de 3* uit een bokkenzweep. Na den afloop van den wedstrijd werden al de rijders op eenige versnaperingen onthaald. Te Ibbenbi'iren is voor den Pruisischen landdag zekere heer Fisch candidaat gesteld, die, hoewel katho liek, belooft niet slechts de volkomen tenuitvoerlegging der kerkelijke wetten in de hand te werken, maar ook voor het burgerlijk huwelijk, het houden der registers van don burgerlijken stand door burgerlijke ambtenaren eu zelfs voor alle nog te verwachten wetsontwerpen tot aanvulling der bedoelde kerkelijke wetten te zullen stemmen, hoewel hij, evenmin als iemand andeis weet wat die wetsontwerpen bepalen zullen! Geen wonder dat deze type van een onafhankelijk man de candidaat naar het hart der Pruisische nationaal-liberalen is. The New-York Herald, de herhaalde mislukte tochten

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1