terarm eindelijk, welke op 26 Juli was verdraaid, thans door geneeskundige hulp was hersteld. KOLONIËN. Bij de reeds vroeger vermelde sterkte der tweede expeditie naar Atsji, valt nog te melden, dat de ar tillerie, die daaraan deelneemt, beslaat uit 3 batterijen bergartilleriehouwitsers van 12 cM. Fransch model, en vierponds getrokken geschut, model van majoor Wouters, en 14 getrokken twaalfponders met het noo- dige spoormaterieel, teneinde deze vuurmonden door de rijstvelden te kunnen bewegen. De reeds vermelde 100 cavaleristen zullen dienen als ordonnances, enz. De gezamenlijke troepenmacht der expeditie kan geschat worden op 9 a 10,000 man (de marine-landings divisie daaronder begrepen), waaronder ongeveer 6000 infanteristen, gewapend met het Beaumontgeweer. De uit Nederland ontvangen Beaumontpatronen komendaar- voor goed te stade, omdat er veel Beaumontpatronen voor de schietoefeningen zijn gebruikt en zij niet in voldoend aantal in Indië konden worden vervaardigd, hetgeen meer speciaal te Soerabaija geschiedt. (Handelsbl.) GBMENJDE BERICHTEN. Men meldt uit Leiden dat in den loop dezer maand mevrouw de weduwe Abr. Blussé aldaar haren hon derdsten verjaardag zal vieren, in het genot van de beste gezondheid en de beste geestvermogens. Als eene bijzonderheid, welke in een politiek blad op hare plaats te achten is, kan hierbij vermeld worden dat de hon derdjarige dame de tante is van den gewezen minister van fiaanciën B'ussé en de aanbehuwd-grootmceder van den tegenwoordigen minister van justitie de Vries. Naar het Handelsblad uit zeer goede bronnen vernemt, kunnen de enkele gevallen van Aziatische cholera, onlangs in sommige onzer binnenhavens voor gekomen, met genoegzame zekerheid in verband wor den gebracht met de komst van kolenschepen uit Ruhrort aldaar. Door meer dan 50 Amsterdamsche stalhouders is bij den gemeenteraad een verzoekschrift ingediend, strekkende om de opbreking der asphaltbestrating in de K alverstraat te vragen. In de jaarïijksche vergadering van aandeelhouders der volksgaarkeuken te Zutfen, is door den secretaris versl g uitgebracht omtrent den toestand, waaruit bleek dat die alleszins gunstig is; de Vereeniging mocht zich gedurende haar kort bestaan reeds in een buitengewone deelneming verheugen. O. a. werden gedurende de twee eerste maanden, Mei en Juni, 7336 portiën geleverd, waarvan 5S05 zijn afgehaald. Alle onderzoek vanwege de justitie in de zaak van den beruchten diefstal nabij Groningen, heeft tot dusverre niet de vereischte positieve resultaten opge leverd. Ook in de woning van den bestolene in de stad heeft eene huiszoeking plaats gehad. De crediteuren van den heer Oortwijn hebben reeds eene bijeenkomst gehadwaarin twee commissiën zija benoemd aan welke de behartiging van hunne belangen is opgedragen. Een paar Duitsehers, een predikant en een dok ter, die zich onvoorzichtigerwijze in Belfast hadden gewaagd, zijn door bet opgewonden gepeupel op gruwe lijke wijze mishandeld. Zij werden in een winkel, waarin zij gevlucht warenbelegerd en 't mocht den mc.ire, die persoonlijk tusschenbeide kwamniet gelukken hen te ontzetten. Op 't laatst moest men de straat door solda ten schoonvegen. De beide heeren konden toen in een rijtuig klimmen; maar de menigte vervolgde hen toch nog met steenworpenwaardoor de predikant ernstig aan 'toog werd gekwetst. Toen het rijtuig eindelijk met moeite door de poort was gekomen, werd deze gesloten. In de voorstad hernieuwde zich het vorige tooueel, zoo dat nogmaals de militaire macht moest wor den te bulp geroepen. Het bericht omtrent de stoomboot Celebes, door ons aan het Utrechtsch dagblad ontleend, is blijkens eene mededeeling aan Het nieuws van den dag geheel on juist Het vertrek van de boot, dat Zondag 5 dezer zou plaats vinden, werd wel is waar vertraagd tot 6 dezer, doordien men geen stoom houden kon, hetwelk door een der veiligsheidskleppen veroorzaakt werd, doch van hot springen van den stoomketel was geen sprake. De Celebes stoomde met groote vaart en tot veler ver won dei iog zonder sleepboot de haven uit en liep den vol genden morgen met volle kracht van de reede, om hare reis naar Batavia aan te vangen, waar deze boot bij aankomst in gouvernements-dienst zal gesteld worden. Eergisteren morgen is de boot Dungeness gepasseerd. In het Odéon, te Parij9, wordt een orchestgevormd uitsluitend uit snaren instrumenten bestaande behalve fluit en bobo teneinde de oude koren van Lulli, Rameau enz. te spelen. In Engeland is eens hetzelfde beproefd met de oratoria van Handel, doch zonder goed gevolg. Dat het Vlaamsch door sommige gemeentebesturen en zelfs in de Vlaamsche couranten verschrikkelijk wordt geradbraakt, is bekend. Erger dan het gemeentebestuar van St.-Josse-le-Noode bet doet kan het echter wel niet. Aan het gemeenlehuis aldaar is een reglement voor de tramway aangeplakt in het Fransch en in het Vlaamsch, waarin o. a. de volgende woorden voorkomen: Tout départ de voiture sur les voies ferrées est annoncé par plusieurs coups de sifflet. Dit wordt als volgt vertaald: Elk vertrek van rijtuigen, rollenden op ijzer banen word aangekondigd door verschillende uit fluit i n- gen Verder: Dans le parcours do la Place des Na tions a la rue Zérézo et a la rue du Chemin de fer, et viceversa, les chevaux servant a latrrction desvoitures devront être conduits au pas. De vertaling luidt: Op het beloop der Natie-plaats tot de Zerezo-straat en tot de ijzer weg straat, heen en wëer, de paarden dienende tot de trekking der rijtuigen zullen op stap moeten geleiden wordeD. Maarschalk Bazaine is dezer dagen natuurlijk schering en inslag in alle bladen. In de Neue freie Presse van 10 October prijkt zijn naam als titel boven het feuilleton. De schrijver zegt dat hij aan de hand van de uitgegeven papieren en correspondentiën omtrent de expeditie naar Mexico trachten wil een onpartijdig licht op het karakter van den Franschen maarschalk te wer pen. Omtrent Bazaine kan men echter van een Oos tenrijker geen al te partijdig oordeel verwachten, voor hem is het treurig lot van keizer Maximiliaan eene verzachtende omstandigheid. De onpartijdige schrijver in de Presse gaat echter te ver, wanneer hij zijn afkeer voor Bazaine rechtvaardigen wil door een briefje aan keizer Napoleon, waarbij hij zegt dat „zijn verstand stilstaat." Die stilstand van zijn verstand is zeker oorzaak van de domme fout, welke hij in de vertaling van het briefje maakte. De keizer schreef namelijk volgens hem aan generaal Frossard het volgende „Mijn waarde generaal! „De expeditie naar Mexico is niet belangrijk genoeg „om een generaal van genie^ daarheen te zenden. Dit „is de eenige reden waarom ik uw verzoek niet inwil lig. Geloof enz." „Men moet maarschalk Bazaine aan het hof der Tui- leriën dan wel voor een militaire capaciteit van zeer lagen rang gehouden hebben", merkt de schrijver snugger cp, en van deze praemisse uitgaande kleedt nij den maarschalk vreeselijk uit. De ocpaitijdige schrijver, wiens verstand stilstond, kon dus ook niet begrijpen dat hij Napoleon eene dwaasheid liet zeggen en dat deze generaal Frossard niet een generaal van genie, maar eeu generaal der genie, van het wapen der genie, noemde! In het Fransche departement Charente vindt men meermalen bijzonder groote champignons; thans wordt uit Jarnac gemeld, dat in den tuin van den heer Rousseau, leverancier van grafmonumenten, in éen nacht een cham£ pignon is gegroeid, die 2£ kilogram weegt en een omvang heeft van 1.10 meters. Op het Grand-thcater te Nantes werd in de op voering van la Fille de Me Angot, na een duo door de dames Lange en Clairette een borquet op het tooneel geworpen, dio ieder der beide dames zich wilde toeëige. nen; beiden wierpen zij zich tot grcot vermaak van het publiek op den ruiker en er ontstond ceu vechtpartij, waaraan eerst door het afkeurend gefluit van de toeschou wers een einde kwam. Tengevolge van de opheffing van het bagno te Toulon worden de veroordeelden naar Nieuw-Caledonio getransporteerd. Bij hunne inscheping op de stoomboot Ls Var heeft de ex-officier der marine Lnllier zich als woedend aangesteld. Onder den kreetVive la républiqne, sloeg hij dol rondom zich heen, zoodat 6 mannen hem ternauwernood konden vasthouden; men heeft hem aan boord in een cachot moeten sluiten, waarin hij zich ge heel heeft uitgekleed. Als hij niet kalmeert zal hij op die wijze den overtocht moeten maken. VEEKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden hebben burgemeester en wethouders van Mid delburg op Let raadhuis in het openbaar aanbesteed 1° Het overdekken van den beerput bij de gemeente- mestvaalt; het afbreken der kalkloods; het overbrengen der brandladders naar de Vischmarkt, en eenige andere werken. Hiervoor zijn 13 biljetten ingekomen van de volgende inschrijvers: C. A. Goethals, voor 3089; A. Rinders, te Breskens, voor 2914; P. Krijger, voor 2882 A. Flipse, voor 2790; W. P. van Pagé, voor ƒ2693- Ditmars Pagé, voor ƒ2647; C. L. van Sorge, voor 2596; P. J. van Paffelen, voor 2590; J. Sociu3, voor 2589H. P. vaa de Ree, voor 2525J. F. M. van der Heil, voor ƒ2417; M. K. Jeras zonen, voor 2250, en W. van Uije J. Jz., voor 1931. Aan laatst genoemde is het werk voorloopig gegund. 2° De uitvoering van eenig timmer- en aardewerk bij den toegangsweg aan de voormalige Dampoort. Hiervoor zijn 11 biljetten ingeleverd door de volgende inschrijvers: J. Sonius, voor ƒ597.50; C.L. van Sorge, voor ƒ540; P. J. van Puffelen, voor ƒ539; Ditmars Pagé, voor /528; A. Riuders, te Breskens, voor 519; P. Krijger, voor ƒ498; H. P. van de Ree, voor ƒ490 C. L. Goethals, voor ƒ482; J. F. M. van der Heil; voor 457; W. P. van Pagé, voor ƒ435, en W. van Uije J.Jz., voor 428. Het werk is voorloopig aan laatstgenoemde gegund. 3° Het verven van eenige gemeentegebouwen. De 7 ingekomen biljetten waren van de volgende inschrijvers: A. Blom, voor ƒ490; J. J. de Wolff, voor 462; J. N. Heeröldt, voor ƒ450; A. Sprink, voor 445; J. J. Lievense, voor ƒ441; G. J. Sterk zoon, voor 437, en J. A. van Puffelon Jz., voor ƒ431. Aan laatstgenoemde is de uitvoering voorloopig opgedragen. THERMOMETERSTAND. 9 Oct. 's av. 11 u. 48 gr. 10 's morg. 7 u.Jöl gr. 's midd. 1 u.59 gr. 'sav. 6 u.60 gr. GEMEENTERAAD VAN GOES. Zitting van Donderdag 9 October. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren CallenfelsPompe van Meerder- voort en van Renterghem. De geloofsbrieven van mr. van Hoek worden onder zocht en tot zijne toelating besloten. Daarna wordt medegedeeld, dat benoemd is tot onbezoldigd commies ter secretarie L. A. Paardekooper Overmanalsmede dat met goedkeuring van gedepu teerde staten, de barak op de Stoofweide zal worden, ingericht tot verplegingslokaal voor lijders aan besmet telijke ziekten. ingekomen zijn berichten van mevrouw de wed. Groen- eykvan DeiDsedat zij wegens toenemende doofheid de benoeming tot regentes van het gasthuis niet kau aannemen, en van dr. Kooman, dat hij zich de benoe ming tot lid van het burgerlijk armbestuur laat wel gevallen. Aan P. A. Hnbregtse wordt, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als hulponderwijzerechter niet, zooals bij gevraagd hadtegen 1 November maar tegen 1 December a. Vervolgens wordt besloten, dat voortaan aan hulp onderwijzers geen eervol ontslag wordt verleend dan twee maanden nadat de aaavrage daartoe is ingekomen. De grond om en bij de meestoof De zon wordt aan de geïnteresseerden afgestaanwat de erfpacht en in gebiuikgeving betreft, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders; wat de koopsom aangaat, overeenkomstig een amendement van den heer Busing, voor ƒ1101. Burgemeester en wethouders hadden voorgesteld 700. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot het aanstellen van een tweeden leeraar in het teekenen aan de burger avondsch.iol op eene jaar wedde van 150. Na langdurige beraadslaging wordt goedgevonden om, overeenkomstig het voorstel van den heer Del Baeree8n adres aan Z. M. den koning te richtenom toepassing te vragen van art. 36 der wet op het lager onderwijs, en een afschrift daarvan met toelichtende tabellen te zenden aan gedeputeerde staten. Wegens het vergevorderde uur wordt de behandeling van het brandreglement aangehouden en de vergade ring gesloten. öuitmlantr. ALGEMEEN OVERZICHT. Voor hen die hooge verwachtingen koesteren van de bijeenkomsten der permanente commissie uit de Franscho nationale vergadering was de dag van gisteren weder een dag van teleurstelling. Geen enkel woord over de groote quaestie van den dag werd in deze vergadering gesproken. Zij was slechts van korten duur en hefc schijnt dat geen der vragen tot de ministers gericht aanleiding tot discussie gat. De heer de Maby beklaagde er zich over dat opnieuw een werk van generaal Trochu verschenen was in antwoord op het rapport, namens de parlementaire commissie van enquête door graaf Daru uitgebracht, hetwelk zelfs nog niet is rondgedeeld. Hij wenschte dat de regeering zooveel mogelijk dergelijke indiscretiën zou beletten, op welken wensch de heer Buffet verzekerde dat zou worden acht geslagen. Eene benoemiDg van een lid der departementale commissie tot waarnemend maire te Tulle en het ontslag van eenige werklieden van het arsenaal te Lorient maakten het onderwerp van twee vragen uit, waarop de ministers van binnenlandsche zaken en marine een kort antwoord gaven. Van eenig meer belang was de klacht van den heer do Maby over de strenge maatregelen, waaraan de republikeinsche pers aaahoudend blootstaat; de opheffing van le Suffrage universel, het verbod tot oprichting van nieuwe bladen en bet verbod van den verkoop van le Siècle op den openbaren weg waren de grieven, waarop de heer de Maby de bijzondere aandacht ves tigde. Op hooghartigen toon antwoordde de heer de Broglie, dat de regeering ingevolge de bepalingen der wet handelde en zich overigens voor de nationale ver gadering over hare daden verantwoorden zou. De minister Beulé kenmerkte zich opnieuw door zijne onhandigheid. Kon de regeering tegenover de minder heid, wanneer men het zoo wil, volstaan met het hoog hartige antwoord van den hertog de Broglie, de toe-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2