MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 1° 242. Zaterdag 1873. 11 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paasck- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50, Middelburg 10 October. Z. M. de koning is gisteren ochtend te 4 uren per «xtra trein nit 's Gravenhage naar het Loo vertrokken. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 29cn September jl., houdende intrekking van het koninklijk besluit van 30 April 1871 (Staats blad n° 37), tot aanvulling van dat van 8 December 1870 (Staatsblad n° 194), betrekkelijk het verbod van in- en doorvoer van buitenslands van rundvee enz. In een der bijvoegsels van hetzelfde nommer is opge nomen het verslag, ingediend aan den minister van koloniën door de commissie, belast met het afnemen van het examen, vermeld in art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864 (Staatsblad n° 93), zoo als het is gewijzigd bij art 1 van het koninklijk besluit van 30 October 1872 (Staatsblad n° 106). Bij herstemming is tot lid der provinciale staten van Noord-Brabant, in het hoofdkicsdistrict Zevenbergen, gekozen de heer L. J. Smits, geneesheer te Zeven berg - schenhoek, met 645 stemmen; op den heer mr. W. van Oldeneel, te Oosterhout, waren 410 stemmen uitgebracht. Op de onlangs gehouden algemeene vergadering van het Nederlandsch tooneelverbond is, op voorstel van den heer Vuylsteke, besloten, dat het hoofdbestuur eene commissie van drie leden benoemen zouwelke zou overwegen wat dienstig is om eene wettelyke rege ling van het eigendomsrecht van dramatische schrijvers te verkrijgen. De heeren Vuylsteke, H. J. Schimmel en mr. J. A. Molster zijn uitgenoodigd deel uit te maken van die commissie. Het Handelsblad, do rede van den heer Wintgens bij de discussie over bet adres van antwoord op de troonrede, tegen het drijven der kerkelijke richtin gen, besprekende, is van oordeel dat die afgevaardigde blijkbaar niet blind is „voor de gevarenwaarmede de kerksche staatkunde ons vaderland bedreigt, maar ongelukkigerwijze vergeet zijne oogen geheel te openen. Zijn blik wordt slechts getroffen door de schelle kleuren, waarmede de protestantsche confessioneelen zich thans tooien; kleuren, die op zijne conservatieve oogen den zelfden invloed oefenen als het helrood op die van zekeren welbekenden pronker onder het pluimgedierte. Maar zijno gezichtszenuwen schijnen volkomen ongevoe lig te zijn voor donkere tinten, voor het zwart der ultramontaansche geestdrijvers." Hoewel zijne redevoering de strekking moest hebben om een bond tusschen liberalen en conservatieven tegen kerkelijken dwang als noodzakelijk voor te stellen, keerde hij zijne wapenen alleen tegen de anti-revolu tionairen. Mag zoo vraagt het Handelsblad de liberale partij de hand, die haar openlijk is toege reikt, om het clericalisme te bestrijden, met.broeder lijke gevoelens aanvatten? „De heer Wintgens zelf heeft het onmogelijk gemaakt, omdat zijn redevoering vóór alles den twijfel wettigt, of de andere hand wel vrij is." Reeds jaren achtereen strijdt de liberale partij zoo in Nederland als elders tegen het clericalisme; zij stond in dien strijd tot dusver alleen. De conservatieve partij deed niet mede; zij loochende het gevaar, of schoon allengs geheel Brabant en Limburg moesten bukken onder het „Caudijnsche juk". Thans, nu een ander kerkelijk beginsel met meer kracht dan ooit te voren op het staatkundig terrein is getreden en de con servatieve partij zelve aantast, begint deze het gevaar te beseffen; een harer bekwaamste woordvoerders pre dikt uren lang tegen die gevaarlijke anti-revolutionairen, maar kan slechts woorden van vriendschap vinden waar hij ultramontanen ontmoet. „Zulk een dubbelzinnig bondgenootschap mag de liberale partij niet aanvaarden. Zoolang de conserva tieven zich niet openlijk en rondweg verklaren tegen alle kerkelijke richtingen op staatkundig gebied, gelijk de heer Wintgens zich nu uitsluitend tegen de anti revolutionairen geuit heeft, zoolang ontmoeten elke conservatieve caudidaat ea elk conservatief kabinet bij liberalen slechts een gewettigd wantrouwen. Geen grens scheiding, geen vaststelling van het gemeenschappelijk territoir tusschen liberalen en conservatieven is in onzen tijd mogelijk, alvorens de laatsten de lage, op zoo veel plaatsen open heg, die hen van de ultramontanen heet te scheiden, hebben vervangen door een even hoogen en breeden muur, als hun gebied thans afzondert van dat der anti-revolutionairen." De Parijsche Presse, de muntquaestie besprekende, wijst er op hoe buitengewoon snel in de laatste 8 maan den het verschil tusschen de werkelijke waarde van het goud en zilver en de wéttelijke waarde-verhouding daarvan is toegenomenzoodat de inwisseling van sil ver tegen goud een voordeel van bijna 3 percent ople vert, tengevolge waarvan veel gondgeld wordt uitge voerd, vooral uit België en Zwitserland. In Zwitserland wordt het goudgeld ook in groote hoeveelheden gesmolten ten behoeve van de horloge industrie die daardoor aanzienlijke voordeden behaalt omdat zij het goud nu niet tegen marktprijs behoeft aan te schaffen. Te Bazel heeft do uitvoer op zoo groote schaal plaats, dat een bankiershuis onlangs in enkele dagen 72,000 gouden Napoleons tegen zilver had ge ruild. Tegenover dezen uitvoer van goud staat een over vloedige toevoer van zilveraan de munt te Brussel werd dezer dagen 100 millioen francs in Oostenrijksche guldens aangeboden. De Presse dringt er op aan dat toch spoedig worde overgegaan tot eene herziening van de muntconventie van 1865daar ieder uitstel nadeelig is voor het ge meenschappelijk kapitaal van de vier verbonden staten, terwijl naburige rijken reeds maatregelen hebben geno men om in den toestand te voorzien. Den 22en dezer zal te Leiden het derde congres van bestuurders en voorstanders der Vereeniging van volks voordrachten en volksvermaken in Nederland worden gehouden. Als vraagpunten zijn o. a. aangewezen: Is de Zondag een geschikte dag voor volksvoordrachten en volksvermaken en, zoo de Zondagswet daartegen bezwaren oplevert, hoe kunnen deze uit den weg ge ruimd worden? Is 'tniet wenschelijk jaarlijks een algemeenen vader - landsehen gedenkdag feestelijk te vieren? Zoo ja, welke gebeurtenis komt daartoe 't meest in aanmerking, en hoe moet die viering worden ingericht? Hoe moet volksontwikkeling worden geleid, om te voorkomen, dat de eerste en dikwijlseenigevrucht, die zij bij den werkman achterlaatbesta in een gevoel van ontevredenheid over den toestand, waarin hij zich ge plaatst ziet, zonder dat, bij gemis aan de noodige energiehet juist besef in hem levendig wordt van den weg, waarlangs hij tot verbetering van dien toestand kan geraken? Moeten onder de openbare volksvermaken de kinder feesten niet een eerste plaats innemen, en hoe worden zij het doelmatigst ingericht? Moeten en kunnen wij 't daarheen leidendat de volks voordrachten van de werklieden zelf uitgaan? Wat kunnen onze vereenigingen voor en door mili tairen doen In hoever kunnen de volksvoordrachten zich bewegen op het gebied der letterkunde en haar geschiedenis? Wat is er te zeggen voor het organiseeren van festi vals, b. v. tentoonstellingen van bloemen, gekweekt door den arbeidenden stand, met uitloving van prijzen? BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan A.Kappler, posthouder bij de bevredigde boschnegers en ambtenaar van den burgerlijken stand aan de Marowijne (kolonie Suriname), tot het aannemen der decoratie van ridder le klasse der Frederika-ordehem door Z. M. den kening van Wurtemberg geschonken. registratie en domeinen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Drutea S. W, Middel koop, thans ontvanger te Texel; te Gulpen F. Gordon; thans ontvanger te Ommen; te Texel B. Haga, thans surnumerair. marine. Bevorderd tot hoofdingenieur bij de marine de ingenieur le klasse L. C. P. W. Visser. Toegekend de titulaire rang van kapitein-luitenant ter zee aan den eervol uit het korps zee-officieren afge- voerden luitenant ter zee le klasse O. van Slooten, inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebake- niug en verlichting in het eerste district, en aan den gepensioneerden luitenant ter zee 1" klasse jonkheer F. L. Brantsen. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht, de heer G. A. C. van Goor, hoofdonderwij zer te Breda. De hoogleeraar E. J. Diest Lorgeon heeft gisteren het rectoraat der Groninger hoogeschool overgedragen aan professor C. M. Franckenmet eene redevoering in de Nederlandsche taal over de verdeeldheid in de Nederduitsche hervormde kerk. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Axei door den heer P. Deetman, te Reitzum c.a. De Hervorming deelt mede dat de commissie, door de synode benoemd tot het ontwerpen van een reorganisa tieplan, zich naar de verschillende richtingen in drie deelen heeft gesplitst, van welke ieder zijne inzichten in een ontwerp geformuleerd heeft. Thans tracht men uit deze drie ontwerpen éen plan samen te stellen, dat aan de synode kan worden voorgelegd. Dit werk i s opgedragen aan de heeren Cramer, van Griethuizen en Hugenholtz. MARINE EN LEGER.. Naar aanleiding van Zr. M'. besluit van den 8cn Oc tober worden de kapitein-luitenant ter zee A. N. L. Koops en de luitenant ter zee 1* klasse C. J. Smith, met den laatsten dezereervol ontheven van het bevel, respectievelijk over Zr. M". ramschip Schorpioen en monitor Tijger, en worden genoemde bevelhebbers met den le" November a. vervangen door den kapitein luitenant ter zee W. H. baron van Heerdt, adjudant des konings in gewonen dienst, en den luitenant ter zee le klasse J. M. L. A. P. Wirix. De luitenant ter zee ie klasse L. F. H. Tucker- mann, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië en van daar den 3en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dieu datum op nonactiviteit gestold. Uit Harderwijk wordt gemeld, dat aldaar gemid deld 25 man daags worden aangebracht, meerendeels door de Fransche wervers. In de kazerne zijn dan ook meerendeels Franschen of Belgen* De wervers ontvan gen voor iederen man, dien zij aanbrengen, 78 gulden. Over het geheel is de geest der troepen uitmuntend. RECHTZAKEN. Het provinciaal gerechtshof in Gelderland heeft giste ren A. Kaspers tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld ter zake van verminking van zijn kind. Ter terecht zitting van den 2en dezer bekende de beschuldigde dat hg zijn kindje, toen 11 en nu 14 maanden oud, de armen en beenen heeft omgedraaid, terwijl zijne vrouw, de moeder van het kind verklaarde dat zij wist dat haar man het kind meermalen mishandelde en het reeds een armpje had verdraaid, en niettegenstaande die weten schap toch nooit een dokter geroepen had. Het bleek ter terechtzitting dat de linkerarm van het meisje geheel was vergroeid, daar geen geneeskundige hulp was in geroepen toen de vader die had omgedraaid; dat de beentjeswaaraan bij dezelfde bewerking had doen lam bij het lichaampje hingen, en dat de rech-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1