OuitcnlaniX De gemeenteraad van Dordrecht heeft eergisteren besloten in die gemeente het Liernur-stelsel in te voeren te beginnen met een paar wijken. De directe afvoer van faecale stoffen, door middel van het tonnenstelsel en door den aanleg van waterdichte verzamel putten, geschikt om door luchtdruk geledigd te wordenzal worden toegepast bij groote gemeente inrichtingen en zooveel mogelijk bij anderen worden bevorderd. De gemeente beheert den rechtstreekschen afvoer van faecaliën voorloopig zelf. Het Journal de Havre, van de schipbreuk van het stoomschip Prins Hendrik in de Roode zee gewag makende, zegt te weten, dat van de lading van dat vaartuig voor nagenoeg twee niillioen francs door Parij- sche assuradeurs verzekerd is. Door maatschappijen van Havre is daarentegen weinig of niets van die lading Door de commissie voor de spoorwegen op Java (de Rotterdamsche bank, de Rotterdamsche Handelsvereni ging, Lippman Rosenthal c°., te Amsterdam, Wert- heim en Gompertz, mede aldaar, en de Bank fiir Handel und Industrie, te Darmstadt), aan wie de minister van koloniën verzocht had een advies te geven omtrent de vraagop welke financieels voorwaarden aan particulie ren concessie zou te geven zijn voor den aanleg en de exploitatie van de door de regeering gewenschte spoorwegen op Java, met aanwijzing tevens van de richting in hoofdtrekken der gewenschte spoorwegen, is thans aan den minister van koloniën een concept-con cessie voor den aanleg van spoorwegen op Java, met eene memorie van toelichting toegezonden. Daaruit blijkt dat de commissie van oordeel is, dat, bijaldien de minister de door haar gestelde grondslagen aanneemt, een publieke inschrijving moet worden geopend, en de aanleg der spoorwegen moet worden gegund aan die inschrijvers, die bij voldoende waarborgen voor de uit voering, de meeste voordeelen aan den staat verzekeren. Volgens bet concept zullen de aan te leggen spoor wegen loopen: a Van Batavia in nagenoeg zuid-oostelijke strek king door de landen Tji-Lingsie en Tji-Baroessa naar het dal der Tji-Behet, van dit dal overgaande in dat der TjiKendoel en verder, de Tji-Sokkan en Tji-Tarum snijdende, benoorden den Goenong Missigit naar en door de vlakte van Ban dong tot aan de hoogten bij Tji- Tjalengka, hierbij in hoofdzaak van Tji-Baroessa af het tracé volgende, door de commissie tot de vervoermid delen geleverd en op het ministerie van koloniën be rustende. Te Batavia zal de spoorweg in verbinding staan zoowel met den bestaanden spoorweg naar Buitenzorg, als met de eventueel aan te leggen havenwerken aan de baai van Batavia. b Van Tjilatjap door de residentiën Banjoemaas en Baglen naar den beneden Bogowonto, en verder door de residentie Djocjo naar de hoofdplaats van dien naam, de Progo-rivier snijdende omstreeks Sentoio. c Van So'o of Soerakarta door de residentiën Soe- rakarta, Madioen, Kediri en Soerabaija naar de hoofd plaats van dien naam, en aldaar aan de haven aansluiten de. - d Van Soerabaija in hoofdstrekking langs den grooten 'weg tot Porrong en verder langs Padang tot Malang, in hoofdstrekking het tracé volgende der commissie voor de vervoermiddelen, waarvan de gegevens op het minis terie van koloniën voorhanden zijn. Aan de concessionarissen wordt tevens opgedragen het leggen en exploiteer en der voigende zijtakken: a Van den rechter Progo-oever bij Sentoio naar en door de Kadoe tot even benoorden den post Setjan, in hoofdstrekking de richting volgende, die in het ai chief van de commissie tot vervoermiddelen is aangegeven. b In het dal der Madioen-rivier van Ngawe tot Pono rogo of iets verder zuidwaarts de hoofdlijn snijdende ergens benoorden Madioen en daarop aansluitende. c In het dal der Kediri-rivier (Kali Brantas) van de hoofdlijn tot omstreeks Toelong-Agong. d Van omstreeks Gempol of Palaag naar Passoeroean en Probolingo. Binnen 12 jaren moeten alle lijnen gereed zijn. Op vijf punten moet tegelijk worden begonnen, nl. te Batavia, Tjilatjap, Djocjokarta, Soerakarta en Soerabaija. De kosten worden geraamd op f 125,000 per kilometer, derhalve voor den geheelen spoorweg van 960 kilometer op f 120,000,000. De geraamde f 120,000,000 zullen door den staat worden verschaft naarmate de baan wordt opgeleverd; de staat zal in betaling geven staats obligatiën rentende 5 pet. De Maatschappij zal hebben een kapitaal van f 20,000,000- De staat waarborgt gedurende den tijd der concessie een rente van 5 pet. over dit bedrag. De concessie wordt gegeven voor 99 jaren. benoemingen en besluiten. registratie en domeinen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Ommen E. P. van Hobokenj thans te Kortgene, en tot ontvanger te Kortgene de surnumerair A. J. Kolff. rechterlljke macht. Benoemd tot plaatsvervan gend kantonrechter te Zierikzee jonkheer mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, procureur aldaar. kabinet des konings. Bevorderd tot commies bij het kabinet des konings A. h. J. C. Telders, thans ad junct-commies. leger. Gedetacheerd voor den tijd van een jaar bij het leger iu Oost-Iodië de officier van gezondheid lc klasse J. van Dorsten van het personeel van den ge neeskundigen dienst hier te lande. Eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, op verzoek, aan den met verlof buiten bezwaar van den lande in Nederland aanwezigen leu luitenant der infan terie bij het leger in Nederlandsch-Indië G. W. Camp- huïs. onderwijs. De gemeenteraad van Hontenisse heeft tot hoofdon derwijzer aan de openbare lagere school teLamswaarde benoemd den heer L. A. Butse'aar, tot dusver hulp onderwijzer met den rang van hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school aan de Molenstraat te Klooster- zande. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren M. Verhappen, te Hoorn, en W". J. Buiten dorp, te Clinge. marine en leger. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning bij een dezer dagen genomen beslait bepaald, dat de straf van riet- of stokslagen voor de militairen in Ocsfc Indië zal worden afgeschaft. rechtzaken. De arrondiasements-rechtbank te 's Gravenhage heeft verleden weck, in raadkamer vergaderd, naar den pro» cureur-generaal van het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland verwezen de drie personen beschuldigd van moord op mevrouw van der Kou wen en bare dienst maagd. Het gerechtshof zal das eerlang in raadkamer moeten beslissen of de beklaagden al dan niet naar de open bare terechtzitting zullen worden verwezen. Indien het hof de verwijzing weigert moeten de beklaagden, die nu reeds 10 maanden preventief gevangen zitten, on middellijk in vrijheid worden gesteld. De Jong moet nu en dan zeer lastig zijn, hij heeft steeds geweigerd iets uit te vceren, zelfs om iets tot uitspanning ender handen te nemen. Verlind en Behagel zijn bedaard en werkzaam, doch houden zich even onschuldig als de Jong. De arrondissement8 rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak tusschen den heer Doude van Troostwijk en de Nederlandscbe Rijnspoorweg maatschappij die door dien heer in rechten werd ver volgd wegens het sedert 15 Mei jl. niet doen stil houden van een trein aan het station Nienwersluis. De Maatschappij beweerde, dat zij ten opzichte van den bedoelden trein niet kon voldoen aan hare tegenover den heer Doude van Troostwijk indertijd op zich ge nomen verplichting, om all treinen aan genoemd station te doen stoppen, omdat zij door de regeering gedwongen werd om den trein te doen doorloopen. De rechtbank heeft de vordering aan den eischer toegewezen en de Rijnspoorwegmaatschappij veroordeeld in de kosten met vergoeding van ƒ25 per dag b,ete, sedert 15 Mei jl. gemengde berichten. Aan het Ucrechtsch dagblad wordt uit Breda ge meld, dat aldaar twee gevallen van cholera metdoode- lijken afloop zijn voorgekomen. Door de Société fran$aise d'archéologie pour la conservation et la description des monuments nationaux zijn tot buitenlandsche leden benoemd de heeren J. A. Alberdingk Thijm, te Amsterdam; jonkheer mT. J. A. van Daehne van Varick, te 'sGravenhage, en J. C. A. Hezenmars, te 's Hertogenbosch. Na de aansluiting van centraal- en staatsspoorweg te Zwolle, is op het emplacement van eerstgenoemden spoorweg op staatskosten een dubbele veelading van groote afmeting gebouwdwelk werk zoo goed als ge reed is. De Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen zaldeze week te beginnen, pxtra veetreinen laten loopen van Rotterdam via UtrechtTilburgAer- schot naar Brusselen te Utrecht veewagens opnemen, die uit het Noorden enz. worden aangebracht. Op eene algemeene vergadering van aandeelhouders in de Deventer gaarkeuken is met algemeene stemmen besloten om deze iurichling tegen 1° November a. op te heffen. Donderdag avond jl. zijn de verpleegden in het gesticht Meerenbergbij Haarlemvergast op een con cert, geheel belangeloos ontworpen en gegeven door drie ingezetenen van Haarlem de heeren Appyviolon cellist, Vink, pianist, enSchmitz baritonzanger, onder ieidirjg van den beer Appy. Opmerkelijk was deindruk, dien de zeer goede muziek en zang op de toehoorders maakten. Onder de ongeveer 500 verpleegden heerschte gedurende het geheele concert de grootste stilte en een voorbeeldelooze orde. De oorzaak van het vertraagd vertrek van het stoomschip Celebes naar Javadat op den 3en dezer was bepaaldis het springen van den ketel van genoemd stoomschip, waarbij geen verdere ongelukken hebben plaats gehad. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ernstige ongeregeldheden in de nabijheid van Leipzig voorge vallen. Een hoop van het ruwate werkvolk kwam des nachts tegen 11 uren schreeuwende en tierende uit de stad naar Reudnitz. Daar drongen de baldadigen met geweld in de bierhuizen. Ondersteund door veleonrus- tigen dier plaats, werden deuren en vensters verbrijzeld, en het huisraad stuk geslagen. Eindelijk daagde de po litie op met eenige manschappen van de gendarmerie. Er ontstond een gevecht en het duurde vrij lang eer politie en gendarmerie bet terrein konden schoonvegen. Dergelijke schandalen hadden tegelijkertijd te Anger, Sellerhausen, Volkmarsdorf, Neuschönefeld en elders plaats. Er zijn vele personen gearresteerd, terwijl niet alleen rustverstoorders, maar cok andere personen meer of minder ernstig gekwetst zijn. Ook de politie telt vele gewonden. Uit Pettau wordt gemeld, dat de wijnoogst aldaar zoowel wat qualiteit als quantiteit betreft gunstige resultaten oplevert. Het bezoek aan de Weensche tentoonstelling is tegenwoordig zeer levendig, vooral van inwoners der stad zelve, die thans weder van hunne zomer-uitstapjes zijn teruggekeerd. Bij stroomen begeven zich de be zoekers naar het terrein der tentoonstelling, alwaar ook de kooplust thans bijzonder levendig is. Men klaagt erechter over, dat het vaak niet mogelijk is om zijn kooplust te bevredigen, omdat er geen verkooperszijn. Niet alle natiën zijn zoo praktisch als de Chineezen en Japanners, in wier afdeelingen steeds een vertegenwoor diger aanwezig is, en waar dan ook bijna alles wordt verkocht. Een nieuw staaltje van reclame der Amerikanen levert de volgende aankondiging in een New-Yorksch dagblad: De opening van bet Théatre-Grant zal plaats hebben met een even angstwekkend als voor het get heele publiek hoogst belangrijk feit. Onze uitstekende lyrische troep zal de Ballo in machera van Verdi ten tooDeele voeren. Op een oogenblikals niemand er op verdacht zal wezen, zal eensklaps de wanhoopskreet: brand, brand! weerklinken. Onmiddellijk zal een gor dijn van amiant alle gemeenschap tusschen de zaal en het tooneel afsluiten; ter zelfder tijd zullen de stoom- brandspuiten van de heeren Webster en C° over de loges, de gallerijen en het orchest een stroom van 300,000 liter water uitstorten. Het effect zal overwel digend wezen en zal bet publiek overtuigen, dat bet in het Théatre Grant voor alle brandgevaar beveiligd is. Te New-York is een tweede poging gedaan om de luchtballon van professor Wise te laten opstijgen; de balion werd door den stormwind losgerukt en de luchtreizigers redden zich door van een hoogte van 30 voet te springen. De ballon is alleen vertrokken. L'Avenir des Fiandres zegt in het bezit te zijn van het origineel van twee brieven van den jeugdigen Paul Deby die als medeplichtige van den diefstal op de villa Pene- randa te Bjugge gevangen zit, waarin hij verzekert, dat zijne moeder en zijn broeder onschuldig zijn en Alphonse de Kerckhove de eenige schuldige is, die hem onder bedreiging van hem te dooden dwong om het gestolen geld buiten weten zijner familie te verbergen. L'Indépendance beige merkt bij deze mededeeling op, dat 1'Avenir des Fiandres het niet noodig schijnt te oor- deelen te zeggen hoe hij aan die brieven komt en dus nood zaakt om hem op gezag te gelooven. Het blad wil echter door de overname niet gesenseerd worden partij te trekken voor den eeD of anderhet zal geduldig de uitspraak der justitie afwachten. thebmometebstahd. 8 Oct. 's av. 11 n. 49 ^r. 9 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 56 gr. 'sav. 6 u. 50 gr. algemeen overzicht. L'Univers ontDeemt den hertog de Broglie reeds ter stond zijne illusiëa. De hertog had gelijk, zegt dit clericale blad, toen bij zeide dat de geestelijkheid geenszins dacht aan eene door de wet gesanctioneerde macht over het volk, maar hij ging te ver toen hg haar boven alle wereldsche zorgen verheven noemde en haar geheel zocht te plaatsen buiten bet terrein der publieke aangelegenheden. Men moet den heer Venillot de eer gevendat bij de constitutioneels monarchalen geDoeg waarschuwt, al bewijst hij met zijne openhar tigheid aan de leeitimistische partij slechte diensten. Men wete het welde priesters zullen geenszins de schoone gelegenheid ongebruikt laten voorbijgaan om

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2