MIDDELBURGSCHE COURANT. F 241. Vrijdag 1873. 10 October. Dit t>lad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasck- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 9 October. Z. M. de koning heeft reeds eergisteren den nieuw- benoemden raadsheer in den hoogen raadmr.J. Heems kerk Az., ontvangen tot het afleggen van den eed. H. M. de koningin heeft Zondag te Weenen een lang durig onderhoud gehad met Adeline Patti en haar echtgenoot, den markies de Caux, die ook in het hotel Munsch logeeren. De gisteren avond alhier gehouden vergadering van het Middelburgsch departement der Maatschappij tot nnt van 't algemeen werd, als zijnde de eerste in dit seizoen, door den waamemenden voorzitter, dr. P. Romeijn, met eene korte, welmeenende toespraak geopend. Vervolgens werden de aan de orde zijnde huishoudelijke werkzaam heden verricht, waartoe onder anderen behoorde de vast stelling van de rekeniDg en de begrootiDg, die beiden zijn goedgekeurd. Tengevolge van het bedanken door den heer mr. C. J. Pické voor de op hem uitgebrachte benoeming tot lid van het bestuur, moest thans een nieuwe benoeming gedaan worden, waarvan de uitslag wa3 dat de heer F. Nagtglas is gekozen. Hiervan zou dien heer, die niet ter vergadering tegenwoordig was, kennis gegeven worden. In de vacaturen die in de commissie voor de volks bibliotheek zijn ontstaan door de periodieke aftrediDg van de heeren J. C. Altorffer en D. Jeras M.Kz., welke laatste niet herkiesbaar was, is voorzien door de herbe noeming van den heer J. C. Altorffer en de benoeming van den heer dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen. De heer Altorffer heeft zich de benoeming andermaal laten wel gevallen; de heer Zijnen was niet ter vergadering te genwoordig. Door den heer D. Jeras M.Kz. werd een uitvoerig verslag uitgebracht namens de commissie der VereenigiBg tot uitspanning en nut van den ambachtsman. Daaruit bleek dat de eerste bijeenkomst dezer vereeniging die door het departement is opgericht ter vervanging der vroegere uitsluitend wetenschappelijke volksvoor drachten den 3eD Februari 1871 is gehouden en daar aan een druk bezoek ten deel viel. De aanwezigen, allen ambachtslieden boven de 18 jaren, werden in de gelegen heid gesteld zich bezig te houden met het lezen van couranten en tijdschriften, of zich te vermaken met schaak-, dam- en domino-spelen, terwijl door de commissie gratis tabak verstrekt en koffie en hiertegen zeergoed- koopen prijs verkrijgbaar gesteld werden. De voorzitter der voorloopige commissie, dT. F. P. J. Sibraacher Zijnen, sprak voorts over den werkman-dichter J. J. Richter. Deze eerste samenkomst in het eerste of proefjaar werd door zeven andere gevolgddie door ongeveer 50 ambachts lieden zijn bijgewoond, allen zeer geregeld afliepen en door een van de leden der commissie telkens met eene lezing, mededeeling of bespreking op natuur-, geschied- of letterkundig gebied besloten werden. Ook het plaatsen eener vraagbus in de vergaderzaal werd met goed gevolg bekroond. De aanvankelijk gunstige resultaten leidden de commissie bij het einde van het maatschappelijk jaar 187172 tot het advies, om voort te zetten wat men begonnen was, zoo mogelijk zelf3 nog uitte breiden en meer zoodanige bijeenkomsten te houden. liet departement besloot daarop gunstig en benoemde eene vaste commissie van vijf leden aan wie de zorg voor en de leiding van die bijeenkomsten is opgedragendaartoe werden al de leden der voorloopige commissie uitgenoodigd. Nadat die commissie zich den 17rn October 1872 bad geconstitueerd werden sedert dien tijd vijf samenkomsten met ambachts lieden gehouden, op gelijke wijze als in het proefjaar. Het aantal bezoekers kon gemiddeld op 60 gerekend worden, en het bleek der commissie meer en meer dat die samenkomsten in den smaak der ambachtslieden vallen. Bij de vaststelling der begrooting van het departement is aan de genoemde commissie weder een krediet van f 75 ter bestrijding der kosten van de in dezen winter te houden samenkomsten verleend. Gisteren heeft te Goes de verkiezing plaats gehad van een lid voor den gemeenteraad aldaar, ter vervan ging van jonkheer mr. J. J. Pornpe van Meer der voort, die zijn ontslag genomen heeft. Er zijn slechts 197 stembriefjes ingeleverd, waarvan bij de opening op heden 5 van onwaarde zijn verklaard, zoodat het getal geldige stemmen 192 en de volstrekte meerderheid 97 bedroeg. De heer mr. J. A. van Hoek, de candidaat der liberalenverkreeg 99 stemmen en is mitsdien Gisteren morgen te half elf uur begaf Z. M. de koning zich per extra-trein van den Hollandschen spoorweg naar Alkmaar tot bijwoning van de feestelijkheden ter herinnering aan het derde eeuwfeest van het ontzet dier stad. Z. K. H. prins Hendrik en Z. K. H. prins Alexander, die te Leiden in den trein kwam, verge zelden Z. M. Allen waren in marine-uniform gekleed. Te twaalf uren arriveerden de vorstelijke bezoekers in de feestvierende slad, alwaar des morgens te 8 uren de opening der feesten met kanonschoten was aange kondigd en een ontelbare menigte zich door de sierlijk getooide straten bewoog. Een daverend „leve de koning weergalmde door de lucht toen de koninklijke trein voor het station aankwamalwaar Z. M. en de prinsen werden ontvangen door den gemeenteraad en de feest commissie. De schutterijde weerbaarheid en de eere- wacht der handboogschutterij „St. Sebastiaan" stonden op het stationsplein geschaard. Te midden van een onafzienbare menigte reed Z. M. van het stationsgebouw naar het feestlokaal. Een detaa vaement cavalerie opende den trein. Daarop volgden een compagnie en de muziek van de Alkmaarsche schutterij, Z. M. de koning begeleid door eerewachten en de prinsenen gevolgd door de ministers en de leden van den gemeenteraad, terwijl een detachement cava lerie den trein sloot. Ook het korps van de weerbaar heid en de leden van het Zilveren en Metalen kruis namen aan den optocht deel. In het feestlokaal aangekomen had de uitvoering van „Hollands glorie" door een mannenkoor plaats, en eenige oogenblikken later ontving de president dei- feestcommissie een door Alkmaarsche dames vervaar digde banier, waarna het Vlaggelied van Heije werd aangeheven. Vervolgens begaf de koning zichdoor een onafzienbare menigte gevolgd, naar het raadhuis, alwaar hij op de groote trap door de juichende bevol king werd begroet. Op het stadhuis ontving de koning een exemplaar in goad, zilver eu brons van de gedenkpenning ter eere van het herinneringsfeest aan de rijksmunt geslagen; aan de eene zijde staan de woorden: Ter herinnering aan het bezoek van Koning Willem III te Alkmaar op 8 October 1873. en aan de andere zijde bet wapen van de stad met het in halven cirkelvorm geschreven randschrift: „Hulde aan den moed onzer voorvaderen", en onder het wapen het jaartal 1573. Vervolgeus werden eenige eigenhandige brieven van prins Willem I, voor en na het beleg der stad door de Spanjaardenaan de regeeriug van de stad geschreven, bezichtigd, benevens de brief, die in den polsstok van den stads-timmerman Maarten Pieters zoon van der Mey is verborgen geweest en den gift brief van den prins van Oranje, waarbij het recht van de waag aan de Alkmaarders is geschonken. Ondertnsschen werden de feesttribunes op het feest terrein ingenomen. Te 21 uur kwam Z. M. de koning zijn plaats innemen. Nadat eerst de muziek zich had laten hooren, hield dr. Beets de feestrede. In doodeJijke stilte werd diens welsprekende rede door een onafzienbare menigte aangehoord, terwijl hij het heugelijk feit van Alkmaar's ontzet als een keer punt in ons volksbestaan in herinnering bracht. Toen de heer Beets het eerste deel van zijne rede had uitgesprokenwerd Z. M. door den president der feestcommissie verzocht den sluitsteen te leggen voor het te stichten monument Alcmaria Victiix, waaraan Z. M. voldeed. Twee Alkmaarsche jonge dames stonden met kalkbak en truffel gereed en boden hem den truffel aan. Onmiddellijk na afloop der plechtigheid werd door het zangkoor het Wilhelmus van Nassauwen aangeheven. De feestredenaar nam daarop andermaal het woord. Hij wees er op hoe hoog de kennis der vaderlandsche geschiedenis moet worden geschat als het krachtigste middel om den nationalen geest levendig te houden. Hoog noodig noemde hij het dien geest wakker te hou den tot versterking van innerlijke veerkracht en weer baarheid, en tevens tot het aankweeken van eendracht, zonder welke het onmogelijk zou zijn onze onafhanke lijkheid te bewaren. Hij wekte de Nederlandsche natie op om door het bewaren van de orde en door eerbied voor onze staatsinstellingen eerbied van anderen af te dwingen; hij waarschuwde tegen brooddronkenheid en onzedelijk partygeknoei; hij eindigde met den wensch uit te spreken dat van jaar tot jaar en van eeuw tot eeuw op den 8en October steeds meer licht moge opgaan voor Alkmaar. Onmiddellijk na het uitspreken der feestrede stond de koning op, begaf zich naar den heer Beets, drukte hem de band en benoemde hem tot ridder 3e klasse van den Gouden leeuw van Nassau. Ook de prinsen complimenteerden den feestredenaar, terwijl een saluut van 21 kanonschoten het einde der plechtigheid aan kondigde en uit duizenden kelen het Wilhelmus en het Wiens Neêrland's bloed weerklonken. De historische en allegorische optocht, die vervolgens werd gehouden, muntte uit door prachtige costumes. Onder de voorgestelde personen verdienen de aandacht nendrik van Brederode; Floris vanPalland, graaf van Kuilenburg; Jan van Marnix, heer van Toulouse; La moraal, graaf van Egmond; Philips van Montmorency, graaf van HoornFloris van Montmorencybaanderheer van Montigny; Jan van Glimes, markgraaf van Bergen op Zoom; Anthonie van Lalaing, graaf van Hoogstra ten; Nicolaas de Haines, wapenkoning van het Gulden Vlies; Jeronimus Tseraerts, 'sprinsen stalmeester; prins Willem van Oranje; Lode wij kgraaf van Nassau; Adolf> graaf van NassauLumeygraaf' van der MarkAdriaa t van Swieten, heer van Dorp; Dirk Sonoy, gouverneur van Noord-Holland Philips van der Aa, raad van SonoyPhilips van Marnix, heer van St. Aldegonde; Paulus Buis, advocaat van Holland; Anthonie van Stralen, burgemeester van Antwerpen; allen te paard. Voorts Willem van Blcis van Treslong, admiraal van Zeeland; Lodewijk van Boisot; Karei vanBoiaot; Nico- laal Rnychaver, hopman; Wigbold Ripperda van Win- sumbevelhebber van HaarlemJan van der Does heer van Noordwijk, bevelhebber van Leiden; Cornells Dirk6z, burgemeester van Monnickendam, admiraal van het Noorderkwartier. Verscheidene zegewagens bevon den zich in den optocht, waarvan de eerste voorstelde: Het vrijgevochten vaderland. Op dezen wagen, ver sierd met de wapens der Nederlandsche provinciën, was gezeten de Nederlandsche Maagd; vóór haar waren ge plaatst de stedemaagden van Brielle, Vlissingen, Enk huizen, ZntfenNaarden, Haarlem, Alkmaar en Leiden. Des avonds zou eene illimunatie werden ontstoken^ die veel beloofde. De vorstelijke personen werden te half tien uur weder in de residentie terug verwacht. De gemeenteraad van Dokkum heeft besloten voor 50,000 deel te nemen in den buurtspoorweg Leeuwar denFerwerdDokkum. De arrondissements-rechtbank te Leiden heeft op de lijst van aanbeveling voor de betrekking van kanton rechter geplaatst de volgende caadidatenmr. W. van der Kaay, rechter te Alkmaar; mr. L. V. Ledeboer, kan tonrechter te Alphen; mT. M. d'Aumerie, griffier bij het kantongerecht te Leiden.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1