definitieve oplossing voorbereide." De retraite van den graaf van Chambord moet gedekt wordenHet offer zijner eer zal de pretendent dan toch ter wille van het bezit van den troon brengen! Eerst moest de openbare mee ning volgens de zuiver legitimistische leer slechts zwij gend aannemen wat de koning geliefde toe te staan, nu plotseling heet zij „uitspraak te doen iu Let hoogste ressort." Deze legitimistische ketterij is noodig om de ontrouw van den president aan eigen beginselen mogelijk te maken. Wanneer Chambord thans zijn witte vlag offert, welke waarborgen heeft Frankrijk dan dat hij zich als koning aan de concessiön houden zal, welke hij nu doet om den troon van Frankrijk te kunnen be stijgen? Het vertrouwen op de spoedige zegepraal schijnt der nltramontaansche partij, althans haar hoofd, te ontzin ken. Gewoonlijk verzuimde de paus geene gelegenheid om van dit vertrouwen te doen blijken; de waarheid zou zegevieren en God de gebeden der geloovigen en vromen weldra vcrhooren. Het steentje, hetwelk b. v. den Duitschen colossus verpletteren moet, is nog altijd aan het rollen, en de paus schijnt zelf van oordeel te zijn dat het nog lang rollen moet vóór het den colos sus bereikt. Zondag bij de ontvangst van eene deputa tie uit Civita-Vecchia zeide de paus, dat hij de onder drukking betreurdewaaraan de kerk in verschillende landen blootstaat. De gematigde ongeloovigenzeide hij, zijn even gevaarlijk als de vurige sectarissen. Vooral eenige noordelijke regeeringen matigden zich bisschoppelijke bevoegdheden aan, vervolgden de goede en beloonden de slechte priesters. Ook de Italiaan- sche regeering laakte hijomdat zij onder het voor wendsel der openbare gezondheid, de bedevaarten verbood, terwyl zij groote tooneelvoorstellingen toeliet, die gevaarlijk zijn voor de moraliteit. „Maar laten wij ons geene illusiën scheppen, voegde de paus er bij, het tijdstip onzer zegepraal is menschelijkerwijze gesproken nog ver verwijderd." De berichten uit Spanje zijn schaars, maar bijzonder gunstig voer de republikeinsche regeering. Groote feiten hebben wel is waar niet plaats gehad, maar io het algemeen is eene aanmerkelijke verbetering in den toestand waar te nemen. De Carlisten verliezen in het noorden dagelijks terrein. Generaal Moricnes heeft een andere taktiek aangenomen; in plaats van met kleine colonnes manoeuvreert hij metsteikere divisiën, voor welker over macht de Carlisten aanhoudend moeten wijken zonder, zooals vroeger, van gunstige strategische punten gebruik te kunnen maken. Daardoor ontstaat moedelooshei d onder de Carlisten, welke slechts toeneemt door de twisten en den nay ver tusschen de verschillende chefs. Zaterdag hebben zich te Caseras niet minder dan 40 Carlisten bij t'e burgerlijke autoriteiten aangemeld met de verklaring, dat zij de wapenen wenschten neder te leggen, wanneer zij geamnestieerd werdeD. Ook in de rijen der iniransigentes is meer en meer ontbinding waar te nemen. Zondag alleeD hebben 21 opstandelingen zich in het republikeinsche kamp vrijwillig gevangen gegeven. De particuliere correspondent van the Daily News meldt van den 3cn October uit Murcia, dat de partij van den tegenstand tot het uiterste nog zeer ster k is, maar uiettemiu de twisten tusschen de verschillende chefs en de verslapping van de krijgstucht dagelijks toenemen. Be akte van beschuldiging tegen Bazaine „De oorlog van 1S70 aldus eindigt de akte van beschuldiging, welke door den rapporteur bij den eersten krijgsraad van Versailles, den brigade-generaal Rivióre, tegen maarschalk Bazaine is opgesteld ondernomen zonder voorbereiding, zonder ernstige alliantiënzon dei- oorlogsplan tegen een vijand die jaren achtereen de middelen bestudeerd had om ons te bestrijden, was niets dan een reeks van rampen." Onder die rampen is die van Metz de grootstealdus leest men in bet kort verder, omdat daardoor alle goede kansen voor de nationale legers der republiek verloren waren. Het leger van Metz was aan het kom- mando van maarschalk Bazaine toevertrouwd, maar hij beeft aan dat vertrouwen niet voldaan. „Het ongeluk is heilig, wanneer het vergezeld gaat van eerlijkheid, maar wanueer ellendige berekeningen van persoonlijke eerzucht tot het besluit medewerkten, hetwelk bet ongeluk verhaastte, moet het recht zijn loop hebbeD." Het kommando van Bazaine strekte zich door zijn eigene handelingen, door binnen het geretrancheerde kamp te blijven, behalve over het leger ook over de vesting Metz nit. Voor de overgave der vesting is dus ook hij verantwoordelijk. Verder is uit de instructie gebleken dat maarschalk Bazaine ook de schuld draagt vau het verlies v..n den slag bij Forbach, daar by ver zuimde het. 3e korps (Montaudon) last te geven onmid- dellyk het 2e korps (Frossard) te hulp te komen, ofschoon hij die hulp aankondigde. De instructie heeft vastgesteld de volgende feiten, welke hebben plaats gehad sedert maarschalk Bazaine het bevel op zich genomen had, en waaruit blijkt dat hij niet alvorens te onderbandelen alles deedwat eer en plicht geboden. „De maarschalk heeft het vertrouwen des keizers teleurgesteld, die den terugtocht bevolen had, 1° door bet vertrek van het leger tot 14 Augustus te vertragen, 2° door de bruggen niet te vernielen waarvan de vijand gebruik kon maken, 3° door slechts van éen weg ge bruik te maken, terwijl langs vier verschillende wegen Chalons bereikt kan worden, 4° door den hulptrein te ontbinden, die het leger op marsch van levensmiddelen moest voorzien, 5° door den 17tn Augustus den marsch niet voort te zetten. „Iq den slag van den 18cn Augustus heeft maarschalk Bazaine een zijner onderbevelhebbers, maarschalk Can- robert, laten verpletteren ondanks zijne herhaalde en dringende aanvragen, terwijl nagenoeg de geheele reserve werkeloos is gebleven. „Maarschalk Bazaine heeft deo keizer en den minister van oorlog tot het einde der maand Augustus bedrogen èn omtrent den toestand van het leger èn omtrent zijne plannen „1°. door het te laten voorkomen dat hij niet voldoende amunitie en levensmiddelen had; door den 19en Augustus te melden, dat hij voornemens was naar Montmédy te trekken, hetgeen moest doen gelooven dat hij na den dag van St. Privat nog in die richting kon deboucheeren, en het oprukken van maarschalk Mac-Mahon naar de Maas ten gevolge had. 2° door onwaar den 26en Augustus aan den minister te melden, dat hij zich onmogelijk door de vijandelijke liniën een weg kon banen, terwijl hij aan maarschalk Mac-Ma hon schreef, dat hij er zich door kon slaan, wanneer hij wilde. Maarschalk Bazaine heeft geen enkele ernstige poging gedaan om maarschalk Mac-Mahon te hulp te komen, na tot diens marsch aanleiding gegeven te hebben, waardoor de ramp van Sédan veroorzaakt is. „Maarschalk Bazaine heeft zijn onderbevelhebbers be drogen: 1° door hun op de conferentie te Grinort den 26cn Augustus den marsch van het leger van Chalons geheim te houden; 2° door geen mededeeling te doen van zijne depêches aan den keizer, den minister en maarschalk Mac-Mahon; 3° door te verzekeren dat het leger slechts voor éen veldslag amunitie had, terwijl reeds den 22cn Augustus de voorraad weder geheel was aangevuld." Verder wordt aangetoond dat BazaiDe ten aanzien van Metz Diet die maatregelen namwelke het besluit van 13 October 1863 met het oog op een beleg voor schrijft. Eenmaal besloten in het geretrancheerde kamp te blijvendeed hy evenmin iefs om den voorraad voor zijn leger te vermeerderen. Hij verspilde dien „1° door niet dadelijk het rantsoen voor het leger te verminde ren 26 door de burgerlijke bevolking niet op rantsoen te stellen; 3° door den soldaten te veroorloven om boven hun rantsoen brood in de stad te koopen; 4° door de paaiden met brood en zout te voeren, terwijl er vol doende fourage was voor bet aantal dieren, hetwelk voor de consumptie der mensehen noodig waswanneer het brood op zou zija." Daarop volgt de verstandhouding van den maarschalk met den vijand. Het bovengenoemde besluit verbiedt deu bevelhebber van een vesting het oor te leenen aan alles wat van den vijand komt, en toch heeft hij aan den vijandelijken opperbevelhebber inlichtingen omtrent Frank rij k's toestand gevraagd. Na de nieuwe regeering erkend te hebben, heeft hij toch onderhandeld met den agent Regnier over plannen tot restauratie van het keizerrijk en hem opgedragen aan den vijandelijken opperbevelhebber te verklarendat hij wilde capitulee- ren, mits hem en zijn leger krijgseer bewezen zou worden, terwijl hij nog levensmiddelen voor een maand en overvloedig amunitie had. „Aan genoemden heer Regnier heeft maarschalk Ba zaine den juisten datum bekend gemaakt, waarop zijne levensmiddelen op zouden zijn, en dus een staatsgeheim verraden aan een persoon, wiens identiteit slechts door een pas van den heer von Bismarck geconstateerd was. „Den 29en September heett maarschalk Bazaine zijn aanbod om te capituleeren hernieuwd. „Maarschalk Bazaine heeft zich systematisch van het gouvernement der nationale verdediging geïsoleerd: 1° door geen gebruik te maken van de talrijke gelegen heden van gemeenschap, door zendelingen of door bal lons; 2° door geen enkele inlichting omtrent den waren toestand der arrneo te geven in de twee depeches, die hij den lcn September en den 20tn October aan den minister van oorlog zond." De maarschalk bleef werkeloos, aldus ongeveer gaat het stuk voort, zoolang het leger in staat was slag te leveren; hij bedroog zijne onderbevelhebbers door hun den 10cu October te verzwijgenwat met Regnier bespro ken was, waarom generaal Bourbaki vertrokken was, dat er depots van levensmiddelen te Longwyen Thion- ville warendat hij vroeger op eigen gezag reeds onderhandelingen bad aangeknooptdat hij aan generaal Boyer instructiën naar Versailles mede gaf, die verder gingen dan in den krijgsraad bepaald was. Verder heeft hij, zonder daartoe gemachtigd te zijn, onderhandelingen met den vijand aangeknoopt op den basis van vermindering van grondgebied, niettegen staande hij wist dat vei kiezingen voor eene Dationale vergadering zouden worden uitgeschreven. Hij misleidde zijne onderbevelhebbers door hun de dagbladen te ont houden, welke Boyer uit Versailles medebracht, zoodat zij in den waan verkeerden dat Frankrijk aan volslagen anarchie ten prooi en de tusschenkomst der keizerin de eenige uitkomst was. Gedurende September en October onderhield Bazaine met den vijandelijken opperbevelhebber „1° directe ver bindingen door parlementairenwaarvan het doel geheim gehouden is, 2° briefwisseling, waarvan geen spoor ia achtergebleven. „Toen maarschalk Bazaine besloten had over de capi tulatie te onderhandelen, heeft hij de ontzaglijke hoe veelheid materieel van het leger en de vesting niet vernietigdwaarvan de vijand partij getrokken heeft tot voortzetting van den oorlog. „Hij heeft de vaandels en veldteekens van zijn leger aan den vijand uitgeleverd, na door bedrog de solda ten belet te hebben die te vernietigen. „Maarschalk Bazaine heeft voor een gedeelte van zijn leger de militaire eer geweigerddie de vijand hem aanbood. „Maarschalk Bazaine heeft bij de overgave van zijn leger aan den vijand zijn lot van dat der officieren en soldaten gescheiden. „Maarschalk Bazaine heeft de bepaling aangenomen^ dat officieren die beloofden niets tegen Duitschland's belang gedurende den oorlog te ondernemen, naar hunne haardsteden mochten terugkeeren. „Maarschalk Bazaine beeft verzuimd te bppaleD dat op het oogenblik der overgave door den vijand aan zijn leger levensmiddelen zouden verstrekt worden. „Maarschalk Bazaine heeft verzuimd bevelen te geven, dat de levensmiddelen die den 29en October nog iu de forten waren en later aan den vijand overgegeven zijn, aan het leger verdeeld werden. „Maarschalk Bazaine is, in plaats van na de overgave te midden zijner soldaten te blijveD, om desnoods ten hunnen behoeve te kunnen tuoschenbeiden komenhet eerst van alleu uit Metz vertrokken. „Maarschalk Bazaine heeft in zijn generale order n° 12 en in zijn order aan kolonel de Gerès eene on waarheid gezegd, wat betreft den terugkeer van het oorlogsmaterieel naar Frankrijk, waardoor de vernede ring der uitlevering twee maanden langer duurde, zonder eenig ander resultaat dan dat de goede toestand en de volledige afgifte van het materieel geconstateerd konden wordeD. „Tengevolge van deze docr de instructie bewezen feiten oordeelen wij dat er voldoende grond bestaat om de terechtstelling van maarschalk Bazaine te eischen, omdat hij een capitulatie onderteekendewelke het nederleggen der wapenen door zijn leger en de overgave van do vesting Metz teu gevolge had, zonder vóór de onderhandelingen alles gedaan te hebben, wat eer en plicht geboden „misdaden voorzien by en strafbaar gesteld in de artt. 209 en 2L0 van het militaire wetboek van straf recht." 3rrtijïrmgm. Heden te Nieuwediep gearriveerd het barkschip Susanna Elisabeth, gezagvoerder G. van den Borden, van Kotka. Schip en equipage in goeden staat. De Engel3che schooner Advance, gezagvoerder Brondfort, geladen met zaad, te Ylissingen met averij binnengekomen van het Nieuwediep, is gisteren uit de haven vertrokken met bestemming naar Havre. Volgens ontvangen bericht van 2 October lag ta Riga zeilklaar de brik Nella, gezagvoerder Andreassen, met eene lading hout voor Middelburg. liet stoomschip Conrad is 5 October, 's ochtends 9 urenvan Batavia vertrokken met volle lading25 vol wassen passagiers en 26 kinderen eerste klasse, 7 vol wassenen en 4 kinderen tweede klasse, en 52 soldaten. ^antrclsbmcljtm. C-RAAJNMARKTEN ENZ. Rottbudam, 6 October. Nieuwe Zeeuwsche, Vlaam- sche, Flakkeesche, OvermaaBsche en Noord-Brabantsche tarwe werd heden sehaarsch aangeboden; extra puike qualiteit bleef prijshoudend, goede en mindere konden, slechts gedeeltelijk vorige prijzen opbrengen. Voor de goede en puike nieuwe werd van f 13.25 a f 13.50, voor de mindere f 12 a f 13, voor de goede en puike jarige van f 12.75 a f 13.25, voor de mindere f 12.50 a f 12.75 per hectoliter besteed; nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Noord-Brabantsche rogge werd heden weder gering aangeboden, en vond daardoor tot 10 a 20 cents per hectoliter verhooging vlugge plaatsing. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche bracht van f 10 a 10.25 eu Noord-Brabantsche van f 9.75 a f 10 per ectoliter op, jarige soorten bij geringen aanvoer naar

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3