Guiten taniX ter zee 2® klasse jonkheer J. C. R. Westpalm van Hoorn aan boord van Z'. M\ scbroefstoomschip het Loo de luitenants ter zee 2® klasse J. Wenholt en C. R. A. van Osenbrugge; aan boord van Zr. M". wachtschip te Hellevoetsluis de luitenant ter zee 2® klasse P. F. H. Volcke, en aan boord van Zr. M". wachtschip te Amster dam de luitenant ter zee 2® klasse J. C. van Wessem. De luitenants ter zee 1® klasse C. ten Bosch., be- hoorende tot de rol van Zr. M". wachtschip te Helle voetsluis en gedetacheerd als kommandant aan boord van het flottille-vaartuig Hector, H. J. S. van der Sloot, geplaatst bij 's rijks werf te Willemsoord en toegevoegd aan den equipagemeester aldaar, L. G. C. van Wachen- dorff van Rijn, dienende als le officier aan boord van Zr. M". ramschip Schorpioen, en L. J. E. Hagenius, behoorende tot de rol van Zr. M\ wachtschip te Helle voetsluis en gedetacheerd als kommandant aan boord van het verdedigingsvaartuig Wodan, die der 2° klasse T. Spree, behoorende tot de rol van Zr. M8. wachtschip te Hellevoetslnis en gedetacheerd aan boord van het ftottillevaartuig Hector, en de officier van administratie 2e klasse F. T. Courier dit Dubekart, behoorende tot de rol van Zr. M\ wachtschip te Hellevoetsluis en belast met de lunctiën van administrateur bij de maritieme ziekeninrichting aldaar, worden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld, en met den lea November daaraan volgende vervangen respectievelijk door de luitenants ter zee 1® klasse C. Schuylenberg, J. M. Brevet, F. H. Coblijn en D. J. Weys, dieD der 2® klasse H. G. Hilde- brandt en den officier van administratie 2® klasse J. P. Vasseur. Het toenemend gebrek aan kader bij het leger heeft den minister van oorlog wensehelijk doen voor komen, de bepaling waarbij miliciens tot korporaal kun nen worden bevorderd, ook toepasselijk te maken op de milicien-plaatsvervangers. KOLONIËN. Bohalve do rcods gemelde heeft de gouverneur-gono- raal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschik kingen genomen. (Javasche courant van den 19®n Augustus.) departement van oorlog. Infanterie: ge plaatst bij het 9e bataljon, de kapiteins F. baron van Aerssen Begeren van Voshol en W. H. Voor man de le luitenants T. W. J. Buys, H. A. Kal koen, L. F. Leyds, en de 2e luitenant J. P. van Vlier den, allen onlangs uit Nederland aangekomen, als gede tacheerd bij het leger hier te lande voor den tijd van twee jaren; bij het 10® bataljon, de kapitein L. W. C. Gerlach, de le luitenants F. A. Egter, jonkheer W. O. G. Bloys van Treslong, J. J. Friese, W. Vermeire en J. P. T. G. E. Delpij, benevens de 2e luitenants H. J. Camerlingh en B. Schaap, allen onlangs uit Nederland aangekomen, de eerstgenoemde keerende van verlof terng, de zes volgendeo gedetacheerd bij het leger hier te lande voor den tijd van twee jaren, en de laatstge noemde bestemd voor den dienst hier te lande; bij het lle bataljon, de le luitenant T. C. C. van Orsoy Veeren, onlangs uit Nederland aangekomen, als gedetacheerd bij het leger hier te lande voor den tijd van twee jaren; bij het 12e bataljon, de 1® luitenants W. J. Scheltus, J. L. de Bock en J. K. Koot, en de 2e luitenant G. H. Slot, allen onlangs uit Nederland aangekomen, als gede tacheerd bij het legei hier te lande voor den tijd van twee jaren; by het 13e bataljon, de 1® luitenants J. Joba en F. J. W. M. Hustinx, onlangs uit Nederland aange komen, als gedetacheerd bij het leger hier te lande voor den tijd van twee jaren; bij het 14e bataljon, de kapiteins C. C. P. Steinmetz, A. J.F.Rochelen P.P.T. la Fors, en de 1® luitenants M. G. W. A. Schuman, A. E. Mooijaart, P. Vinkhuyzen, C. van Leeuwen en W. L. J. Scheepens, allen onlangs uit Nederland aan gekomen, de eerst- eu laatstgenoemde keerende van verlof terug, en de overigen gedetacheerd bij het leger hier te lande voor den tijd van twee jaren, G-EMENGDE B BRIGHTEN. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikeukroou benoemd den heer H. de Ja°-er secretaris der hoofdcommissie voor de feestvie ring van 1 April 1872 te Brielle, en redenaar bij de onthulling van het monument op 11 September jl. al In Beieren hadden twee reizigers het ongelnk elkander uit het oog te verliezen. Toen een hunner in het naaste dorp aan deu waard van de herberg vroeg, of zijn vriend hier ook gerust had en welke richting deze wel ingeslagen was, kreeg hij het duidelijke, zeer snel uitgesproken antwoord: „Oberaberüberoberoder- oberüberunterammergaugangaisdös woasihnit", met andere woorden Ob er aber über Ober- oder ob er über Unteram- mergau gegangen iet, dass weiss ich nicht. De mijnwerkers in de kolenmijnen van Wallis zijn van plan het werk te staken bijaldien de patroons het livretten-stelsel handhaven. In Lancashire zouden, vol gens de Iron, de fabrikanten voornemens zijn, met het oog op de duurte der steenkolen en de hooge loonen, gedurende den winter hun fabrieken te sluiten. Eeu der grootste staalfabrieken te Sheffield is bovendien van plan haar zaak naar de Vereenigde staten over te brengen. De EDgelscbe spoorwegmaatschappijen hebben het tarief voor het kolenvervoer met 7 stuivers per ton verhoogd. In de Oostenrijksche provincie Stiermarken is het merkwaardige slot Ober-Pettau publiek verkocht. Dit slot behoorde iudertijd aan Walther graaf Leslie, die met Gordon en Butler den moordaanslag tegen Wallen- stein op het touw zette, en wien dit slot en Neustadt in Bohemen daarvoor als buit ten deel viel. Zijne erf genamen konden het echter niet in goeden stand houden en hebben thans beide heerlijkheden verkocht. De laatste financieele crisis in Amerika heeft vol gens berichten uit Rome op het Vaticaan grooten schrik veroorzaakt, want het is een publiek geheim dat de opbrengst van den St. Pieterspenning en de gelden van verscheidene hooge geestelijken, waaronder het vermo gen van kardinaal Antonelli, in Ameribaansche fondsen is belegd of in Amerikaansche banken is gedeponeerd. Kardinaal Antonelli moet van schrik hevig ongesteld ziju geworden. Zaterdag is te Brussel een in aanbouw zijnd huis iogestort waardoor 4 werklieden onder het puin zijn bedolven; een die terstond kon worden opgedolven verkeerde in hopeloozen toestand. Te Londen is een kruidenier tot een boete van 5 pond sterling veroordeeld wegens het verkoopen van vervalschte mosterd. De Ausstellungs-Zeitungdie thans is opgehoven, heeft iudertgd den spot gedreven met den spoed dien men maakte om een uurwerk aan te brengen boven het greote westelijke portaal van het machine-gebouw op de Weensche tentoonstelling. Nadat men vijf maanden daaraan bad gewerkt verscheen eindelijk een blauw gelakte wijzerplaat in de daarvoor bestemde ronde ope ning, doch de wijzers bleven nog steeds achterwege. Thans hebben de werklieden echter bevel gekregen om de wijzers aan te brengen en het wijzerblad geheel af te werkenwaarschgnlgk zal het uurwerk nu over eenige weken gereed zgn en misschien nog het uur der sluiting van de tentoonstelling kunnen aanwgzen. Uit Berlijn wordt omtrent het bezoek van Victor Emmanueldie vreeselijk tegen alle formaliteiten en étiquette is, gemeld, dat toen de koning het doel van zijn reis had bereikt, hij niet langer te Berlijn te houden was. Zoodra hij een halve mijl van Berlijn verwijderd zou wezen, zei de de koning, zou hij ziju jas uit trekken en de geheele reis tot Turijn in zijn hemds mouwen afleggendag en nacht zou hij doorreizen en telegrammen vooruitzenden om alle demonstratiën tegen te houden, omdat bij liefst geen prefecten, maires of dergelijke vervelende lieden meer wilde zien, daar hij reeds adressen ge Doeg had moeten aannemen, en meer dan te veel aanspraken had moeten beantwoorden. THERMOMETERSTAND. 6 Oct. 's av. II n. 56 -,r. 7 's morg. 7 u. 60 gr. 'smidd.lu.67 gr. 'sav. 6u. 64 gr. STATEN-GENERAAL. tweede kameb. Zitting van Dinsdag 7 October. {Per telegraaf.) Alle voor heden aan de orde gestelde wetsontwerpen zijn aangenomenuitgezonderd de conclusie van het verslag in zake Magnin, welke is aangehouden. De kamer is daarop op reces uiteengegaan. Het dezer dagen ingekomen wetsontwerp tot wijzi ging der wet van den lcn Juni 1865, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van ge neeskundige apotheker enz.strekt in hoofdzaak om, ingevolge het verlangen van alle examen-commissiën, sedert 1866 werkzaam geweest, het natuurkundig examen in twee examens te splitsen, zoodat, wordt het ontwerp tot wet verheven, voortaan twee natuurkun dige examens en een geneeskundig examen zullen wor den afgenomen. Het eerste natuurkundig examen zal ongeveer gelijk staan met het propaedeutisch examen in de geneeskunde aan de hoogescholenhet tweede met het candidaats-examen. Het examen in de artsenijmeugkunde wordt faculta tief gesteld en kan, des verlangd, ook in twee gedeel ten gesplitst worden. Ook het examen voor hulp apotheker wordt gesplitst. De afdeelingen hebben het onderzoek van het ont werp van wet, uitmakende de begrooting voor het de partement van binnenlandsche zaken, dienst 1874, na genoeg ten einde gebracht, en hebben gisteren reeds onderzocht de volgende ontwerpen: 1° begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1874; 2° begrooting wegens den arbeid der gevange nen voor 18743° wijziging in de wettelijke bepalin gen omtrent het pandrecht; 4" onteigening ten behoeve van den aanlog van straten in het oostelijk deel vaa de gemeente Groningen; 5° onteigening ten behoeve van den bouw van een stoomgemaal en daarmede in verband staande werken in het polderdistrict het Arn- hemsche en Velpsche Broek; 6° wijzigiog van hoofd stuk V der staatsbegrooting voor 1872, en 7° wijziging van hoofdstuk VI der begrooting van staatsuitgaven voor 1872. ALGEMEEN OVERZICHT. Het proces van Bazaine, hetwelk gisteren namiddag te 12 uren 20 minuten geopend werdtrekt voor het oogenblik meer de aandacht dan de quaestie, welke sedert den 5tQ Augustus door de verzoening der huizen Bourbon en Orleans is opgeworpen. Er valt echter geen oogenblik aan te twijfelen of die meerdere belangstel ling zal weldra wijken, zoodra slechts eenige zittingen door den krijgsraad gehouden zijnwant hetzij Bazaine schuldig bevonden cf vrijgesproken wordt, zijne zaak staat niet in zoo nauw verband met het heden en de toekomst van Frankrijk als de quaestie: monarchie of republiek. Hoe het vonnis van den krijgsraad ook lui den moge, Bazaine's rol is afgespeeld, want wanneer bij niet door den kogel zijn leven eindigt, nooit zal bij meer in Frankrijk op eenigen invloedop eeuig gezag of prestige aanspraak kunnen maken. Terecht of ten onrechte beschouwen het leger en de natie hem als een verrader, en wanneer de krijgsraad hem vrijspreekt, dan zal meo hem waarschijnlijk nog slechts deze eer geven dat men hem een slimme verrader noemt. De groote vraag van den dag bleef echter gisteren niet onaangeroerd in de pers. In alle bladen vindt men daarover beschouwingen en opmerkingen, welke echter grootendeels van zeer ondergeschikt belang zgn. Alleen op hetgeen Paris-Journal en l'Union schreven verdient eenigszins nauwkeurig de aandacht gevestigd te worden. Het eerste blad is in staat om ondanks da beloofde geheimhouding eenige nadere bijzonderheden omtrent de bijeenkomst der monarchalen van Zaterdag mede te deelen. Of die mededeelingen juist zijn, moet men voor het oogenblik in het midden laten; depositie welke Paris-Journal onder de reactionaire bladen inneemt geeft echter aan zijne berichten een groot vermoeden van waarschijnlijkheid. Het voorstel tot proclamatie der monarchie op de grondslagen van het gewijzigde charter van 1814 zal onmiddellijk in de eerste zitting der nationale vergadering op het bureau gedeponeerd worden. Da heeren monarchalen verloochenen hun karakter van samenzweerders niet. Gewoonlijk heerscht tusschen de ondernemers van een koinplot onderliog het grootste wantrouwen en niet zelden hebben hunne plannen op deze klip schipbreuk geleden; zoo ook nu: de tegen woordige regeering, dezolfdo die den 24en Mei het volle vertrouwen der monarchalen genoot, schijnt thans niet meer te voldoen en nota b8ne! te weinig energie aan den dag te leggen. Paris Journal althans verzekert dat onmiddellijk een nieuw kabinet het bestuur in handen zal nemenen geeft reeds de namen op der ministers uit wier handen Frankrijk den koning van het droit divin ontvangen zal. Als zoodanig noemt het blad de heeren: hertog Decazes, Bocher, Chesnelong, Grivart, Anisson-Dupeyron, Montaignaeen generaal Chan- garnier. „Wat de samenzweerders met Mac-Mahon voor nemens zijn te doenzegt lTndépendance beigemeldt Pavis-Journal niet." Wellicht zal de reden der ongenade, waarin de heeren de Broglie, Batbie c. s. blijkbaar gevallen zgn, hierin gelegen zijn, dat het meerendeel der tegenwoor dige ministers, het wanhopige der poging eener monar chale restauratie inziende of misscbieu ook uit vrees van hunne portefeuille te zullen verliezen, de verlenging van de volmachten van den maarschalk de Mac-Mahon wenschte. Is deze onderstelling juist dan kan de twee dracht tusschen de monarchalen niet uitblijven, waardoor Henri V onherroepelijk van het tooneel verdwijnen en de republiek gered wezen zou. Hecht de Broglie en met hem eenigen zijner collega's meer aan het gezag dan aan het koningschap, dan kan men veilig voorspel len dat de fusionisten voor hun voorstel geene meer derheid in de kamer zullen erlangen. „De graaf van Chambord zal omtrent alles concessiën doen, maar de koning van Frankrijk zal alles weder terugnemen wat de graaf van Chambord toezegde", aldus luidde voor eenigen tijd het seheTpe oordeel van een invloedrijk lid der nationale vergadering. De me- dedeeliDg van den graaf de Maillé, dat hij gemachtigd was te verklarendat de koning de driekleur kon aan nemen maar de pretendent zijn embleem moest hand haven, zou kunnen doen gelooven dat deze voorspel ling juist was. L'Union van giBteren kan dit geloof slechts versterken. Wat men ook bewere, zegt dit blad, de quaestie der vlag is niet opgelost en „wij gelooven dat het niet onverschillig is dit openhartig te erkennen, opdat de openbare meening die in hoogste ïessort uitspraak doet hare stem doe hooien en een

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2