sal het proces niet vóór den 1S£U October een aanvang kunnen nemen. Spanje. De ministerraad hoeft besloten, om d e stoffelijke overblijfselen van don Salustiano de Olozaga vroeger Spaansch gezant te Parijs, naar Spanje over te brengen en in het Pantheon van beroemde mannen bij te zetten, althans wanneer het testament van den overledene gcene bepalingen bevat, welke de uitvoering van dit besluit beletten. De Spaansche staatsman wer d in den aanvang dezer week met groote eerbewijzen en met militair geleide als drager van het komman- deurskrui8 van het legioen van eer te Parijs begraven. Don Juan de Bourbon heeft, naar uit Pampeluna geschreven wordtSpanje voor goed verlaten en her haaldelijk zijne teleurstelling te kennen gegeven over de geringe vooruitzichten van het Carlisme in Spanje. Een voortzetten van den oorlog zonder eenige kans van slagen acht hij daarom een misdaad. De lm parcial meldt, dat de onderhandelingen over een voor schot van 500 millioen realen aan de regeering onder waarborg van de Rio-Tinto-mijnen te Londen metgun- stigen uitslag bekroond zijn. G-eneraal Geballosdie generaal Martinez Camposa)s bevelhebber der belegeriDgs- troepeu voor Carthagena opvolgt, is Dinsdag te la Palma aangekomen, vergezeld van twee compagniën infanterie, twee Krupp-kanonnen en een detachement artilleristen. Hij hoopt binnen 8 dageu in het bezit te zijn van zijn volledige aitillerie-trein. De genie is er in geslaagd om tegenover fort Atayor den berg Rodan te versterken en met zwaar geschut te beplanten. Sedert het optreden van Castelar zijn reeds drie doodvonnissen voltrokken twee soldaten, die te Barcelona een officier zwaar wond den en een deserteur te Vittoriazijn als de eerste offers van de strenge toepassing der krijgswet gevallen. Men verzekert van alle zijden dat de discipline in het leger zichtbaar terugkeert. ütcttödrorrli EEN" BEZOEK AAN UTAH, De reis met de Pacific-baan van Omaha aan den Mis souri naar het gebied van het Zoutmeerduurde twee en een halven dag, en van Omaha tot Wasatch, onge veer vijftig Engelsche mijlen van het Zoutmeer gelegen, was zij even eentonig als een tocht over den oceaan, waar slechts het gezicht van een eiland en een schip eenige afwisseling verschaft. Behalve door zijne lengte levert de Pacific-baan een bewijs voor den triomf van den menschelijken geest daardoor, dat hij van een niveau van 900 voet boven de oppervlakte der zee aan den Missouri tot een hoogte van 8000 voet klimt, zon der dat men er iets van merkt. Met hoeveel moeite de weg van het bergplateau der Rocky Mountains, die dwars door den Wasatch-keten 300 voet daalt, is aangelegd, getuigen de gespleten wanden van den Echo- en Weber Canon. Hier ver- eenigt zich de spoorweg met alle andere wegen waar langs niet alleen de eerste goudzoekers naar het nieuw ontdekte Eldorado togen, maar langs welke ook Brig ham Young zijn eerste volgelingen naar het beloofde land geleidde. Weldra is het Zoutmeer bereikt. Een verhevenheid van den bodem houdt het nog voor het oog van den reiziger verborgen, doch spoedig bevindt hij zich op het hoogste punt, en vóór hem ligt de meest wonder volle waterspiegel, dien ooit zijn oogen hebben aanschouwd, besloten tusschen twee cirkels van de schoonste bergen, en zoo helder en blauw als ware de hemel zelf ter aar de gevallen. Men verzekert dat het groote Zoutmeer vroeger het reusachtige binnenbekken waarin het ligt geheel heeft gevuld, en men kan aan de bergen nog duidelijk zien hoe hoog vroeger zijn water heeft gestaan. De strook lands, die den waterspiegel van deze bergen scheidt, is aan de noord zijde van het meer niet breeder dan van twee tot vier kilometers, doch aan de zuidoostzijde strekt het dal zich als een uitgestrekte bergvlakte ver uit, die door kleine riviertjes wordt doorsneden, welke allen in het Zoutmeer uitloopen, hetwelk de Mormonen „de Jor- daan" noemen. Herinnert deze naam aan het oude land der Israëlieten, de Mormonen hebben het land, waar zij zich hebben gevestigd, inderdaad in een Kanaan herschapen. Zij hebben in twintig jaren een wildernis in een tain hervormd. Het is verbazingwekkend te zien, wat de wil van éen man en de handenarbeid van eenige duizenden hier heeft tot stand gebrachtDe steenen waarmede de bodem bedekt was hebben zij uit den grond weggevoerd en zijn sluimerende groeikracht opgewekt. De bronnen, die bij honderden uit bet ge bergte nederstroomden, hebben zij zich ten nutte gemaakt voor een uitmuntend stelsel van waterleiding, waardoor de landen worden bevochtigd, en hier, waar vroeger geen enkelen boom groeide, ziet men thans in den herfst vrucht- boomen die bijna bezwijken onder hun kostbaren last, ter wijl de akkers met een rijken oogst beladen zijn. Met ver bazing wandelt de vreemdeling door de dorpen en steden die hier zijn aangelegd en hij vraagt zich af: „Hoe is het mogelijk, dat godsdienstige waanzin, dat despotieke overheerscbing van den geest gepaard kan gaan met zulk een krachtige werkzaamheid en met zulke ondernemingen in het belang der beschaving en ontwikkeling tot stand gebracht?" Het raadsel lost zich eerst op als hij zich in het hart van deze wereld, in Salt Lake City, bevindt. Hoe voorbarig heeft men al niet over Brigham Young den staf gebroken, aan wat oordeelvellingen heeft deze man met zijn 22 vrouwen en 68 kinderen al niet bloot gestaan, en hoe weinig wist men van hem.' Welk een tegenstrijdigheid: in deze bergen werd hij als een vorst en vader geëerd, terwijl hij daar buiten bijna algemeen werd veroordeeld en verfoeid. Wil men een oordeel over hem uitsprekendan begeve men zich eerst naar Utah, men wandele door die schoone, zindelijke, ruime, door kristalheldere beekjes doorstroomde stad, met haar schaduwrijke straten, en tnsschen vrucht- boomen halt verscholen woningenhaar druk verkeer en bloeiende ondernemingen; men ademe slechts gedu rende een week die atmosfeer van kalme vlijt, voorbeel dige orde en welvarendheid in, die dezegeheeiestreek vervult en spreke dan een oordeel uit over den man, die dit alles in het leven riep. Het is gemakkelijker om Brigham Young's geschie denis te leveren, dan om zijne persoonlijkheid te schet sen, want zijne geschiedenis is die van bet Mormonisme der laatste dertig jaren, en deze is algemeen bekend, doch „den president" te schilderen is haast onmogelijk. Zijn gelaat is leelijk en roodmaar het heeft een vorm dien men nooit vergeet. Het in de breedte en lengte gelijkmatige voorhoofd verbergt bijna geheel de daar onder liggende kleine heldergroene oogenhet beheerscht het geheeie bovenste gedeelte van het gelaat, evenals de breede lippen en de sterk vooruitspringende kin het onderste gedeelte. Die kin heeft iets afstootends, om niet te zeggen schrikwekkends. De hals die deze door lichtgrijs haar en baard omgeven kop draagtis schoon gevormd; het is een nek geschikt om zware lasten te torschen en ieder juk te verbreken. De geheeie gestalte is kort ineengedrongen en levert een beeld van onge wone energie en pbysieke kracht. De verschijning van Brigham Young draagt den stempel van den grootsten eenvoud; hij is het beeld van een landman, van een boer, en tevens van een gebieder, een patriarch. Welwillendheid en toch vastberadenheid vereenigen zich om iedere bewegiög, ieder woord beteekenisvolkarak teristiek en indrukwekkend te maken. Zijo taal is die van een eenvoudig manen niet vrij van zalving. Hij spreekt met afgemeten kalmte, doch de hoorder merkt terstond, dat deze man gewoon is, dat ieder van zijn woorden, al worden zij ook nog zoo kalm uitgesproken, nauwkeurig worden overwogen en gewogen. Slechts een oogenblik is hij wel eens driftigdoch terstond herneemt hij weder zijne zelf beheersching. De personen uit zijne omgeving behandelen hem eerbiedig, doch niet onderdanig, en gaan volstrekt niet ceremonieel met he m om. Men ziet dat hij onder getrouwen leeften zoowel door zijn bewonderenswaardig stelsel van kerkelijke spioneering als door zijue reizen in zijn gebied, is hij met de meest intieme toestanden en betrekkingen van ieder gezin bekend, terwijl hij, wat hemzelven betieft, ook zijne handelingen niet geheim tracht te houden. Hij is thans twee en zeventig jaren en heeft het grootste gedeelte vaQ zijne waardigheden nedergelegd; de hoogste kerkelijke betrekking heeft hij echter behouden. Daar men Brigham Young gaarne den paus der Mormonen noemtmag men zijn stad ook wel het Rome der Mormonen doopen. Zij is regelmatig gebouwd. De straten die haar in de lengte doorsnijden loopen van het noorden naar het zuiden en worden in rechte hoe- ken op gelijke afstanden door dwarsstraten gesneden. Niemand zal het een fraaie stad noemen, maar men moet haar beschouwen uit het oogpunt van haar ont staan op die plaats. Men heeft Chicago de stad der tuinen genoemd; wat zal men dan van Salt Lake City zeggen? A's men hier, in die breede straten, op en neer wandelt, weet men inderdaad niet of men tusschen huizen gaat die tuinen hebben, dan wel of dit alles slechts een aaneenschakeling van schoone gaarden is, die door rechthoekige wegen worden doorsneden en tusschen wier groen de huizen liefelijk uitkomen. En welke gaarden! De fijnste vruchtboomen tieren hier door de zorg van uitmuntende kweekers even welig alsof zij zich in hun moederland bevonden. Zelfs de druif rijpt aan de welbeschutte spalièreen de beste groenten groeien voordeelig op den goed besproeiden bodemin allerlei kleuren schenken de schoonste bloe men een liefelijke afwisseling aan het donkere groen. „De president heeft schaduw en regen gemaakt" zeg gen de inwoners der stad op de beplantingen wijzend en, hoewel deze nog niet volwassen zijn, oefenen zij inderdaad reeds haar invloed op het klimaat uit. De met boomen beplante wegen zijn goed aangelegdge nivelleerd en met fijngestampt gruis bedekt; de rijweg ia van het voetpad gescheiden door zacht murmelend, kristalhelder beekje, en dit is een der grootste aantrek kelijkheden en eigenaardigheden der Mormonenstad, want daardoor zijn de straten altijd helder en frisch; het zacht gemurmeldat vooral des avonds van alle zijden hoorbaar is, oefent een wondervolle tooverkracht uit en stemt tot kalmte en rnst. Van grootsche of schoone gebouwen is in Salt Lake City geen sprake. De Mormonen hebben daarvoor geen smaak; daarvoor zijn zij te praktisch en bescheiden. Zij zijn echter zeer trotsch op hun open bare gebouwen waarvan bet Temple block het voornaamste is. Dit is een geheeie wijk in het midden der stad welke door een muur wordt omgeven, waarin zich groote poorten bevinden. In den zuidwesthoek van dit terrein staat de oude tabernakel met haar koepeldak, waarin des Zondags dienst wordt gehoudendie zeer eenvoudig is. De vrouwen zitten van de mannen gescheiden in het midden van het ruim van vertegenwoordigsters der polygamie in Oosterschen zin hebben zij niets, maar evenmin gelijken zij op marte laressen of vrouwen die stil haar lijden dragen. Zij maken veeleer den indruk van kleinsteedsche, men zou zelfs zeggen van plattelands-vrouwendan van onge lukkige verdrukten en kruisdraagsters. Goeden smaak en éléganceaangeboren eigenschappen der Amerikaan- sche vrouwen, missen zij geheel, maar het ontbreekt haar niet aan bonte kleuren en den goeden wil om zich op te tooien. Ook op haar bals en landelijke partijen amuseeren zij zich naar hartelusten krimpen volstrekt niet ineen als een vreemdeling haar een blik toewerpt, die door nieuwsgierigheid alleen niet wordt gerecht vaardigd. Vrouwelijke schoouheid is aan het Zout meer nog niet geacclimatiseerdhoewel er geen gebrek is aan roode wangen, vroolijke oogen en flinke gestalten. Schoonheid is niet alleen aangeboren, zij moet ook gekweekt worden, en daartoe hebben de Mormoonsche vrouwen geen tijd; zij moeten arbeiden, niet alleen in keuken en huismaar ook in deu tuin en op het veld. Hoe de Mormoonsche vrouwen de instelling der poly gamie opnemen? Deze vraag ligt evenzeer voor de hand als zij door hen, die niet tot de Mormonen be- hoorenmoeilijk kan worden beantwoord. Men moet echter daarbij niet uit het oog verliezen, dat de poly gamie voor de heiligen van het Zoutmeer een zuiver godsdienstige instelling isen dat evenals in alle andere secten waar de vrouwen het slachtoffer zijn van haar geloof, ook bij hen de vrouwen in geloofsijver den mannen niets toegevendaarbij komt nog de macht der opvoeding en der gewoonte. Zoolang de staat der Mormonen, vóór de opening van de Pacific-baanbijna geheel van de overige wereld was afgesloten, werkten deze beide factoren met den geloofsij ver krachtig samen om de Mormoonsche vrouwen geduldig een juk te doen dragen, dat in de oogen van de buitenwereld vernede rend is. Hoewel thans onder de bescherming van de wetten der Vereenigde 6taten, verzetten de vrouwen er zich zeer zelden tegenen de regeering van die staten heeft de polygamie te Utah ook niet kunnen on* derdrukken; evenwel hebben slechts weinig mannen meer dan éene vrouw en slechts enkelen zooveel als de president; zelfs onder de uitverkorenen en waardigheids bekleders zijn er, die, niettegenstaande hun vast ge loof in de.heiligheid en verdienstelijkheid der polygamie, aan de zijde van óene Baucis een ouderdom als een Philemon bereiken. Van al de straten, die meest allen aan een groote landelijke gemeente doen denken, zijn er slechts twee, die door haar aaneengebouwde huizon het uiterlijke van een stadsstraat hebben, nl. East Temple Street, de eigenlijke Broadway van Salt Lake City, en South Temple Street, die de eerste rechthoekig snijdt. In die straten trekken vooral de aandacht het stadhuis en de schouwburg. Het eerste, uit rooden zandsteen gebouwd, bevat de bureaux van het gemeentebestuur en een ruime zaal, waarin een levensgroot portret van den profeet hangt. De schouwburg trekt meest de aandacht. Het is een net gebouw, maar van biuuea draagt het, niettegen staande de welwillende pogingen om het tot een aan genaam verblijf voor de muzen in te richten, duidelijk de sporen, dat men het nog niet ver gebracht heeft in de kunst om smaakvol te bouwen. De zaal is groot en hoog. Drie diepe, ver over het parterre uitspringende galerijen bevatten talrijke amphiteatersgewijze inge richte zitplaatsen. Op den eersten rang zijn voor den profeet, zijne familie en zijne gasten plaatsen gereser veerd; in het parterre en op de galerijen zitten de kijklustige Mormonen met vrouwen en kinderen. Het tooneel en de decoratiën zien er goed uit, doch zij zija wat stijf, en dit zon men ook van de spelers kunnen zeggen, die gewoonlijk dilettanten uit de stad zelve zijn; slechts nu en dan wordt er door een troep van elders eene voorstelling gegeven. Het geheeie theater is het particuliere eigendom van Brigham Young, en de heiligen toonen over het algemeen groote lief hebbers en voorstanders der dramatische kunst te zijn. Da profeet maakt echter waarschijnlyk met zijn theater zeer goede zaken; dit is trouwens ook in andere opzichten het geval, want hy ia een uitstekend financier. Zijn

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3