öuitjenlanö. den voet de meid uit haar dienst, en een galant heer 1 trok zoo hevig voor het meisje partij, dat een twister het gevolg van was. Door tusschenkomst der politie liep het echter zonder gewelddadigheden af. Gisteren avond is de brievengaarder van het hulp- postkantoor te Nieuwenboven in zijne woning gearres teerd en gevankelijk naar Brielle vervoerdals verdacht van oneerlijkbeden in dienst der post-administratie gepleegd te hebben. Uit Winschoten wordt van eergisteren gemeld, dat de Donderdag der vorige week uit het huis van arrest aldaar ontvluchte H. de Vries weder in hechte nis is genomen. Hij bevond zich bij zijne vrouw te Munterdam. Men schrijft uit Brnssel aan de Amsterdamsche courant: „De diefstal bij Perananda neemt in omvang toe. Men zou brieven ontdekt hebben, volgens welke de jonge burggraaf de Kerchove het hoofd zou wezen van een ware dievenbende, behoorende, gelijk hij, tot den hoogen stand. Reeds hebben die jongeheeren eenige diefstallen gepleegd en andere, waartoe kasieelen in het Noorden van Frankrijk gekozen waren, beraamd. In een van die brieven beklaagt een der zonen van Deby zich, dat hij geen genoegzaam aandeel heeft gehad in de gestolen voorwerpen. De in hechtenis genomen personen zijn mevronw Deby en hare twee zonen, dit is zeker. Een van deze is bijna idioot en zijn onvoor zichtig praten heeft de justitie op het spoor gebracht De vader, „de zotte Deby" bijgenaamd, is niet in ver zekerde bewaring gebracht; ook hij is half zinneloos en zeer bekend door zijne excentriciteiten te Brussel, waar bij langen tijd gewoond heeft alvorens zich te Mechelen te vestigen. Zijne broeders, zeer geachte lie den, zijn geweest directeur der rijksstoeterij burge meester enz." Zondag jl. werden te Heidelberg de zittingen ge opend van het Internationaal congres der oogartsen. Vele Earopeesche landen waren vertegenwoordigd. Dien dag presideerde professor Leber uit Göttingen, den vol genden dr. H. Snellen, uit Utrecht. Het volgend congres zal in het volgende jaar terzelfde plaatse worden gehouden. De beroemde Engelsehe dierenschildersir Edwin Landseer, is Woensdag op 71 jarigen leeftijd te Londen overleden. THERMOMETERSTAND. 3 Oct. 's av. 11 u. 65 gT. 4 's morg. 7 u. 61 gr. 'smidd.lu.65gr.'sav.6u.61 gr. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 4 October. (Per telegraaf.) Na onderzoek en goedkeuring der geloofsbrieven is de heer R. P. Mees R.Az".jl..Dinsdag in het kiesdistrict Rotterdam gekozen als lid der kamer toegelaten. Op de nominatie ter benoeming van een lid van den hoogen ïaad is als eerste candidaat geplaatst de heer mr. J. Heemskerk Az., oud lid van de tweede kamer der staten-generaal, met 43 van de 61 uitgebrachte stemmen. Verder bestaat die nominatie uit de heeren m™. M. F. Lantsheer, raadsheer bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland; I. TeltiDg, raadsheer bij het provinciaal ge rechtshof in Friesland; N. F. van Nooten, raadsheer bij het provinciaal gerechtshof in Utrecht, en S. Tjaden Busman, president der arrondissements rechtbank te Gro ningen. Tegen Dinsdag zijn verscheidene kleine wetsontw erpen aan de orde gesteld. Op de spoorwegbegrooting voor 1874 is een som van f 30,000 uitgetrokken ter voltooiing van den spoor weg van Harlingen naar de Pruisische grenzen, in afwachting van een spoedige eindbeschikking van de zijde van Pruisen. ALGEMEEN OVERZICHT. Was het Journal de Genève juist ingelicht, toen het zeide dat onrustbarende berichten uit Parijs de reden waren van het overhaaste vertrek van Thiers uit Lau sanne Bijna zou men het gaan gelooven, wanneer men op de donkere wolken let die zich aan den gezichteinder der Fransche republiek vertoonen. Of die wolken storm zullen brengen of erger nog geheele verwoesting, dan of zij slechts zoo dreigend donker schijnen en later zullen blijken slechts lichte wolkjes geweest te zijn, wie zal het thans bepalen. Alleen kan men thans met zekerheid zeggen dat de atmospheer niet zuiver is en loodzwaar drukt op alle partijen. Iedereen gevoelt dat er iets moet gebearen, maar met angst en gejaagdheid vraagt iedereen wat? en wanneer? Er zijn geruchten in omloop, waarvan dagbladen van allerlei richting en kleur zich de tolk maken, die wel niet onvoorwaardelijk geloof vinden, maar toch ook niet geheel verworpen worden, omdat zulke geruchten niet zoo algemeen verspreid worden of er ligt eenige waarheid aan ten grondslag. Zonder daarom alles voor waar aan te nemen, achten wij het in verband met de groote quaestie van den dag noodig om met een enkel woord aan te stippen, wat de Parijsche dagbladen van heden mede- deelen. L'Avenir national, hetzelfde blad dat sedert zijn voorstel tot een verbond met de Bonapartisten wel is waar een zeer dubbelzinnige reputatie verkregen heeft, maar niettemin met buitengewone stelligheid spreekt, verzekert dat Donderdag a. de meerderheid der perma nente commissie de bijeenroeping der kamer zal vragen tegen den 13en dezer. De secretaris-generaal en het per soneel van de griffie hebben zich onmiddellijk op hoog bevel te Versailles geïnstalleerd. In de volgende week zal een uitvoerig manifest van den graaf van Chambord verschijnen. Uit dit bericht, dat wanneer het op zich zelf stond weinig geloof zou verdienen, schijnt men derhalve te mogen opmaken dat alles gereed is om de mijnen, die onder de republiek werden aangelegd, te doen springen. Havas geeft wel een démenti van het gerucht, dat de regeering het voorstel zou ondersteunenmaar het bestaan van bet plan zelf spreekt zij niet tegen. Op zich-zelf is dit nog wel geen bewijs voor de juistheid der mededeelingen van l'Avenir national, maar opmer kelijk genoeg leest men in den eveneens gisteren ver schenen Mémorial diplomatique, dat de overeenstem ming tusschen de rechterzijde en het rechter-centrum tot stand is gekomen over een programma, hetwelk onmiddellijk na de hervatting van de werkzaamheden der nationale vergadering in uitvoering gebracht zal worden. De vijf hoofdpunten van dit programma zijn herstel van het koningschapinvoering van een consti tutioneel parlementair gouvernement; herziening dei- kieswet aanneming van de driekleur met de bijvoeging van een embleem herinnerende aan den ouden konink lijken standaard; onmiddellijke benoeming van een lui tenant-generaal van het koningschap. Eindelijk maakt le Temps melding van het bericht aan le Sémaphore van Marseille, met de bijvoeging dat hij reden heeft den berichtgever voor juist ingelicht te houden, dat Donderdag jl. in de bijeenkomst van de leden der rechterzi.de door den graaf de Maillé gezegd is, dat de quaestie der vlag niet meer beetond; de graaf van Chambord moest de witte lelievaan omhoog beffen, zoolang zijne neven van Orleans nog als preten denten golden met het embleem der driekleurmaar nu de verzoening in het huis van Frankrijk had plaats gehad, was er geen reden meer om zich tegen dewen- schen des lands te verzetten. In antwoord op de vraag van den hertog d'Audiffeet-Pasquierof hij zijn eigen overtuiging uitsprak of gerechtigd was zulk eene ver klaring af te leggen zeide de graaf de Maillé: „Ik ben gemachtigd om te spreken zooals ik het deed." Thiers schijnt dus inderdaad door zijne politieke vrienden naar Parijs geroepen te zijnomdat zijne voorspelling vóór eenige weken in Zwitserland gedaan bewaarheid schijnt te worden: „Ah, ledrapeau! Si Paris vaut Lien me messecroyez vous que la trance ne vaillepas ui chiffon!'''' Henri V offert echter meer dan een chiffon-, voor het bezit van Frankrijk verloochent hij zijne be ginselen „zonder welke hij niets en met welke hij alles vermag." De haat welke de regeering blijkbaar jegens Gambetta gevoelt, grenst waarlijk aan het belachelijke. Niet te vreden met hare woede te koelen op het republikein- sche blad en den republikeinschen adjunct-maire te Perigueuxwaakt zij met Argus-oogen voor eene ver dere verspreiding der redevoering van den ex-dictator. Zij ziet in baar haat over het hoofd, dat zij juist daar door aan de weinig beteekenende redevoering in de oogen van het publiek een grootere beteekenis geeftiedereen zal die willen lezen om zich te overtuigen wat Gambetta dan wel voor verschrikkelijks gezegd mag hebben. Aan het dagblad le Siècle is wegens de overname van de redevoering het recht op den verkoop langs den open baren weg in het geheele departement der Seine ver boden, en eene circulaire in den geest van dit besluit betreffende lo Siècle is aan alle prefecten gezonden; de verspreiding der redevoering moet overal ten strengste worden tegengegaan. En wat zijn nu volgens het be wuste besluit die vreeselijke zinsneden? Niets anders dan de volgende, overigens zeer betwistbare stelling: „De nederlaag is gevolgd. Wanneer de overwinning niet de pogingen en opofferingen beloond heeft, moet men de reden durven zeggen: bet is omdat er politieke mannen en partijen waren die, gebruik makende van Frankrijk'8 tegenspoeden, alles ontzenuwd en tegenge houden hebben en de capitulatie, de nederlaag, de ver nedering van het vaderland verkozen boven het offer hunner eerzucht." Op den gedenkdag van het plebiscit, waarbij Rome op zoo welsprekende wijze zijn afkeurend vonnis over de priesterheerschappij uitsprak en den „roof aan den heiligen vader gepleegd" met duizenden stemmen meer derheid bezegelde, heeft de paus een 300tal geloovigen ontvangen en bij die gelegenheid eene allocutie uitge sproken, waarin hij hen tot vertrouwen in de toekomst en geduld aanmoedigde, daar reeds tweedracht in het vijandelijk kamp ontstond. Bij de uiterst geringe kansen voor de verwezenlijking hunner hoop, kan men den paua en zijner omgeviDg gaarne dit optimisme gunnen. De jongste reis van Victor Emmanuel zou hen echter kun nen leeren, hoe ij del hunne hoop is. Van meer belang is de verklaring van den paus: „men wil ons over halen om Rome te verlaten, maar dat zal ik nooit doen." Tegenover het bericht uit Madrid dat de brigade generaal Lorna de Carlisten opnieuw, thans bij Villabona, geslagen heeft staat een uitvoerig telegram aan The Manchester Guardian, volgens hetwelk Bilbao opnieuw door de Carlisten is ingesloten. Lizarraga staat bij Ver- gara, Velasco te Formosa en Elio met don Carlos te Miravalles. Wel meldt men daarbij dat men zich te Bilbao volstrekt niet ongerust maakt, maar onbegrijpe lijk is het dat, wanneer de Carlisten zooals de laatste berichten zeiden aanhoudend terrein verliezen, zij zich dan zoo aan het gevaar zouden blootstellen van tus schen een sterke stad en het gros van het republikein- sche leger onder Moriones beklemd te raken. Een goeden indruk moet het vooral op Cnba en in Noord-Amerika maken, dat de minister van koloniën van het ministerie-Castelar den 20"1 dezer maand Daar Cadix vertrekken zal om zich van daar onmiddel lijk naar Porto-Rico en Cuba te begeven, teneinde den toestand van het door burgeroorlog zoo fel geteisterd eiland in eigen persoon in oogenschouw te nemen. Yaria uit het buitenland. Duitschland. Het verlies hetwelk de aartsbis schop van Posen en Gnesen lijdt door het inhouden van zijn staatsinkomenzal, volgens de Ostsee Zeitung, door vrijwillige bijdragen uit het diocees en voorname lijk van den talrijken katholieken adel gedekt worden. Eerstdaags zal daartoe eene oproeping door het geheels diocees gedaan worden. De koning van Italië heeft een aantal rijke geschenken te Berlijn achtergelaten. Aan de kroonprinses schonk bij b. v. een collier van antieke cameën in brillanten gezet, aan de drie dochters van prins Karl kostbare halssieraden, aan de echtgenoote van den Italiaanschen gezant, graaf Lannay, een kost baren gouden armbanden aan alle leden der Italiaansche missie rijke geschenken. De koninklijke intendant der schouwburgende heer von Hulsenontving een gouden snuifdoos met juweelen; de kapelmeester van het mu ziekkorps, hetwelk gedurende het galadiner speelde, een gouden horloge. Voor de bedienden die hem ter be diening waren gegeven liet hij niet minder dan 150 hor loges achter, allen voorzien van zijn gekroond naam cijfer, van enkelen in diamanten. Naar met zeker heid wordt vernomen, is een besluit geteekend tot benoeming van een krijgsraad, teneinde uitspraak te doen in de zaak van kapitein Werner, die als bevel hebber van het Duitsche eskader in de Spaansche wa teren de Spaansche schepen Vigilante en later de Vittoria en Almansa opbracht. Hoewel het in het onderhavige geval met de veroordeeling van kapitein Werner zoo'n vaart niet zal loopen, blijkt hieruit toch voldoende dat de Duitsche regeering de neutraliteit in de Spaansche aangelegenheden niet regelt naar sentimentaliteit en hu maniteit, maar naar de strenge beginselen van het in ternationaal recht. Frankrijk. Le Monde, een legitimistisch en clericaal orgaanmaakt de waarlijk naïeve opmerking dat, wanneer de keizerlijke prins goede raadgevers had, hij het voor beeld der prinsen van Orleans zou volgen en bijdragen zou tot de nationale eenheid, waardoor hij tevens de fouten van zijn vader zou kunnen goedmaken! Een Reuter-telegram uit Parijs zegt, dat de graaf van Chambord heden Frohsdorf verlaat en zich naar Genève begeeft. Zon men met het oog op alle eventualiteiten den koning wat meer bij de hand willen hebben? De Moniteur de 1' armée meldt in zijn officieel gedeelte, dat de debatten" in het proces Bazaine den 6cn October te 12 uren voor den eersten krijgsaaad te Trianon zullen aanvangen en dat de raad zal samengesteld zijn uit de volgende divisie-generaals: hertog van Aumale, voorzit ter, de la Motterouge, baron de Cbabaud-Latonr, Tripier, de Martimprey Princeteau en Martineau-Deschenez, leden, terwijl als plaatsvervangers benoemd zijn de ge neraals GuiodLallemandReseayre en Desusleau de Malroy. Volgens le Nord heeft de ex-keizerin naar aanleiding van het voorstel van l'Avenir national aan prins Napoleon, om een verbond te sluiten tusschen republikeinen en imperialisten tegen de fusie, in een briet aan een harer vrienden geschreven: „Zulk een verbond, ik beschouw het als een schande; het is de plicht van alle Bonapartisten om het met verachting te verwerpen." La Réforme te Toulouse waarschuwt tegen zoogenaamde radicale agentendie een ijverige propaganda tegen de candidatuur van den heer de Ré- mnsat maken en niets anders zijn dan zendelingen der fu8ionisten. Volgens de Agence Havas is de heer Ranc in staat van beschuldiging gesteld; met het oog op de wettelijke termijnen ten aanzien van atwezigen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2