MIDDELBURGSCHE I F 237. laandag 1873. COURANT. October. Dit klad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. JDe prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 4 October. Naar ons per telegraaf uit 's Gravenh ge wordt ge meld is tot minister van oorlog benoemd de bevelheb ber in de vierde militaire afdeeling, de generaal-majoor A. W. P. Weitzel. H. M. de koningin der Nederlanden is gisteren te "Weenen aangekomen, doch overeenkomstig haar verlan gen heeft geen officieele ontvangst plaats gehad. Aan het station werd zij gecomplimenteerd door baron van Heeckeren van Beverwaard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning bij het Oosteniijkscbe hef, benevens het personeel der legatie. De provinciale staten van Noord Holland hebben gis teren tot lid van de eerste kamer der sta ten-generaal, ter vervanging van den heer mr. J. Messchert van Vol lenhoven, bij tweede stemming met 32 van de 61 stem men gekozen den heer dr. E. C. BiicbDer, te Amster dam, lid van gedeputeerde staten, candidaat der liberalen. Op den candidaat der conservatievenden heer M. H. Insinger, lid der provinciale staten en van de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam, werden bij die tweede stemming 28 stemmen uitgebracht, terwijl 1 biljet oninge\ uld was. De stoomvaartmaatschappij Nederland heeft weder een ongeluk te betreuren. Volgens telegram van den hoofdagent in Egypte, heeft het stoomschip Prins Hen drik, gezagvoerder Gort. den 27eD September jl. op zijne terugreis van Batavia naar Nieuwediep schipbreuk geleden nabij het Broederseiland in de Roode zee. De opvarenden zijn gered en te Kosseïr in Opper-Egypte, van waar de gezagvoerder eergisteren telegrapheerde, aangebracht. Te Suez werden onmiddellijk maatregelen genomen om hulp te verleenen. In de eergisteren gehouden zitting van den Amster- damschen gemeenteraad is goedgekeurd eene door bur gemeester en wethouders voorgedragen concept over eenkomst met den raad van administratie der Holland- sche ijzeren spoorwegmaatschappij, wegens den aanleg eener tijdelijke verbinding tnsschen den Ooster3poorweg en het aan te leggen hulpstationsgebouw voor dien spoor weg. Bij de toelichting dier voordracht werd de mede- deeling gedaan, dat, naar het zich laat aanzien, de spoorweg van Amsterdam naar Amersfoort en van Hil versum naar Utrecht op 1 Mei 1874 gereed zal zijn. De openstelling van dien weg wordt slechts belet door het gemis van een station te Amsterdam. De. Belgische minister van financiën heeft een reeks stukken doen samenstellen en aan de kamer van volks vertegenwoordigers doen toekomen, die betrekking heb ben op de quae3tie van het muntstelsel. In Juli jl. werd op die quaestie reeds door den heer Frère Orban de aandacht der regeering gevestigd, doch zij meende toen zich aan de zaak nog niet te moeten laten gelegen liggen. De eerste bundel der uitgereikte stukken bevat het rapport van 26 Juni 1873, door de daartoe speciaal benoemde commissie uitgebracht aan Z. M. den koning der Nederlanden betreffende het muntstelsel, en het wetsontwerp van dien datum, daarbij aan den koning aangeboden. De tweede bundel bestaat uit een overzicht van de aanmuntingen en démonétisaties iu België van 1832 tot 1873en bevat den tekst van de bekende internationale mnntconventie van 26 December 1865 tusschen België, Frankrijk, Italië en Zwitserland gesloten. In den derden bundel vindt men eene vertaling van de Duitsche muntwetten van 9 Juli 1873 en van die van 4 December 1871 en 12 Juli 1873, en statistieke uittreksels uit de memoriën van toelichting bij die wetten BENOEMINGEN EN BESLUITEN. RIDDERORDEN. Vergunning verleend aan F. P. L. Pollenvice consul van Dnitschlandte Scheveningen, tot het aannemen van het ridderkruis 4e klasse der orde van den Rooden adelaar, hem door Z. M. den keizer van Duitschlandkoning var Pruisengeschonken. staats-commissien. Benoemd tot leden van de com missie tot bet instellen van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheden van hen die naar de betrekking dingen van adspirant-ingenieur van den waterstaat P. Caland, inspecteur van den waterstaat in algemeenen dienstals voorzitterdr. G. F. W. Baebrhoogleeraar aan de polytechnische school-te Delft; J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland; N. T. Michaëlis, hooidingenieurwerkzaam bij den aanleg van staatsspoorwegen J. F. Boogaard referendaris der af deeling waterstaat van het departement van binnen- landsche zaken; A. J. Brevet, ingenieur van den wa terstaat, te Harlingen, en M. B. G. Hogerwaard, inge nieur van den waterstaat, te 'sHertogenboschtevens secretaris. telegraphie. Benoemd bij de rijks-telegraaf tot op zichter derde klasse J. Richards, thans tijdelijk opzichter; tot telegraphist derde klasse P. C. van Dortmondt, thans kantoorhouder, G. Tërlet, F. H. N. Werner, F. Pijpers en J. Jeswiet, thans klerken; A. H. Loder, thans kantoorhouder, C. T. van Hamen J. B. vanBork, thans ad8iatentenR. Nicolaïthans klerkJ. P. Schlusen thans adsistent, enW. J. A. Jungmann en D. Keuzen kamp, thans klerken. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder - duit8ebe hervormde geinee A i.te Wemeldinge door den heer N. A. de Gaaij Fortman. Beroepen tot predikant bij de Nederdartsehe her vormde gemeente te Acquoy de heer W. J. Breunkinb, candidaat by het provinciaal kerkbestuur van ZeelaQd. MAE INE EN LEGEB. De heeren, wier benoeming tot 2en luitenant kwartier meester bij bet leger in Oost-Indië wij gisteren mede deeldenwaren allen klerken bij het departement van koloniën. Omtrent da samenstelling der tweede expeditie tegen Atsji verneemt het Handelsblad nog de volgende bijzondeibeden. De expeditionaire macht zal bestaan uit 5 veldbatal- jons infanterie (het 2% 3e, 6e, 9e, 12" en 14®) op voet van oorlog gebracht, ongeveer te zamen 4350 man, het bataljon Barrissans, ongeveer 500 man, de 2 compag- niën der beide pangerangs, te zamen 240 man, het korps mineurs en sappeursongeveer 500 mande lan dingsdivisie der marine, 1500 man, en 100 man cava leriete zamen 7190 man, waarbij nog het vrij belang rijk personeel der artillerie komtwelks cijfer men niet kent. Dat de veld bataljons gebracht worden op de sterkte in tijd van oorlog, mag men daarom aannemen, omdat het eene bataljon het 2®, dat reeds is ingescheept, bijna 900 man sterk is. In tijd van vrede tellen de veldba- taljons ongeveer 720 man, in tijd van oorlog 870 man. De expeditie wordt zoodoende de sterkste, die ooit in Nederlandsch Oost-Indië is ondernomen. Barrissans zijn inlandsche troepenwelke de vorsten, regenten van Madura en Sumanapzich bij contract verbonden hebben ter beschikking van bet gouverne ment te houden. De compagniën der pangerangs bovengenoemd zijn afdeelingen van de legioenen van Mangkoe Negoro te Soerakarta en van Pakoe Alma te Djocjokarta, afzon derlijke inlandsche korpsen in de Vorstenlandenwelke de soesoehoenan van Soerakarta en de sultan van Djocjokaita eveneens volgens contract verplicht zijn te houden op kosten van het gouvernement. Het eerste Solosche legioen staat onder den kolonel-kommandant pangerang Adhipati Ario Mangkoe Negoro, dat van Djocjo ouder den loitenant-kolonel-kommandant pange rang Adhipati Soerio Ningrat IV. KOLONIËN. Aan een particulieren brief uit Indië ontleent het Utrechtsch dagblad het volgende: De uil slag van de enquéle te Batavia is ons nog niet bekend, maar er schijnt te zijn gebleken dat een com pagnie soldaten van ons is doorgedrongen tot in een gedeelte van den kraton, dat niet bezet wasde bevel voerende officier moest er op booger bevel dadelijk weer uittrekken. Zijn beweren, dat dit een gedeelte van den kraton was, hielp niets, en met tranen in de oogen moet hij zijn terugge marcheer d. Van andere zijde hebben we gehoord, dat toen de onzen naar het strand terugtrokken, de vijand uit den kraton de bergen introk en dit de reden is geweest, waarom de Hollanders niet bemoeielijkt zijn bij het embarqueeren. Indien die zaken waar blijken te zijn, dan zullen de bevelhebbers er zoo gemakkelijk niet afkomen, want dan wordt hun de teruchtocht nog veel meer kwalijk genomen dan tot nogtoe. Er wordt thans heftig geblokkeerd, met 18 oorlog- en half-oorlogschepen die ieder een strook van de kust bewaken en den invoer van oo: logsbehoef ten en eetwaren tegengaaner zijn reeds verscheidene prauwen en ook schepen ingerekend, die de blokkade trachtten te forceeren of officieel verboden zaken trachtten in te voeren. Bij die schepen, die succes sievelijk naar Batavia zijn opgebracht, waren een paar met een 60,000 dollars, behalve de lading, aan boord, en de prijsgelden zijn bij deze gelegenheid weer ingevoerd. De officieren en het volk van de schepen, die ze gepakt hebben, krijgen een gedeelte van de waarde van alles te deelen, zoodat er nog een stuivertje bij te verdienen valt. Voor de schepen, die daar steeds liggen of op en neer kruisen, is het een vreeselijk eentonig leven, dat is te begrijpen; als alles na nog goed in orde was,zou het minder zijn, maar van tijd tot tijd ontmoet men van die echt Hollandsche akeligheden, die den zeeman nog somber stemmen op den koop toe. Zoo is er nu langza merhand met de pas uit Holland gekomen schepen mee, een getal van 18 stoomschepen, die natuurlijk om te kunnen stoomen steenkolen noodig hebben, eu ziet, 14 dagen geleden lagen liefst acht schepen tegelijk zonder kolen, die allen kwamen laden uit een kolenschip, dat reeds leeg was; ze hebben toen liggen wachten tot er eindelijk een kolenschip kwam, en waren een week lang werkeloos. De gezondheidstoestand op de schepen is vrij goed, zeker toe te schrijven aan den toevoer van verversching en ook aan het beurtelings wegzenden van een schip naar Pinang of Deli. GEMENGDE BERICHTEN. Een ingezetene van Amsterdam oppert het denk beeld, dat Amsterdam aan Z. M. den koning bij ge legenheid der viering van zijn 25jarige regeering een paleis teo geschenke zal aanbieden beter dan het tegen woordige voor een vorstelijk verblijf geschikt, en waar door dan tevens de gemeente weder haar stadhuis zou terug krijgen. Bij den feestelijken optocht te Hoorn, ter gedach tenis van de gevangenneming van Bossu en de over winning op zijn vloot, zullen de voor wei pen, die toen buit gemaakt zijn en zich nog in bet bezit vinden van onderscheidene personen in omliggende plaatsenmede gevoerd worden. O. a. ook de sierlijk zilveren vergulde beker, die in de kajuit van Bossu veroverd is, alsmede zijn zwaard, een trompet en nog andere zaken, die op de veroverde schepen gevonden zijn. Eergisteren middag geraakte in de Hoogstraat te 'sGravenhage een dienstmeisje zooals maar al te dikwijls gebeurt met een vriendinnetje zoo drak in gesprek, dat zij den aan haar zorg toevertrouwden kinderwagen, waarin twee kleinen waren gezeten, ge heel vergat. Een vroolijke voorbijganger bemerkte dat en was ondeugend genoeg om met het wagentje op den loop te gaan. De wagen was reeds tot aau het Noord einde voortgeduwdvoordat het dienstmeisje den root bemerkte. Zij schrikte geweldig en begon zoo luid te schreeuwen, dat een massa menschen bijeenkwamen, waarvan éen de moeder der kinderen ging waarschuwen Toen werd bet niet beter; de moeder ontsloeg op staan-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1