Mengelwerk. tjanöelsbcricljten. genoemde besluit van het Italiaansche ministerie mag reeds vóór het bezoek des konings te Berlijn genomen zijn, door den indruk dien men van dit bezoek ontving kan de regeering nog slechts meer in haar voornemen gesterkt zijn." De vaak van liberale zijde geuite voorspelling dat het te vreezen was dat de wijze, waarop Pruisen in de regeling der quaestiëndie tusschen de katholieke kerk en den modernen staat allengs gerezen zijn, navolging bij anderen zou vinden, schijnt inderdaad reeds te zullen uitkomen. Waren de kerkelijk-politieke wetten in Prui sen slechts als eene proefneming te beschouwen, die zich niet buiten de Pruisische grenzen uitstrektmen zou er vrede mede kunnen hebben, omdat die wetten inderdaad veel goeds bevatten. Maar nu men in Prui sen met het gezag, hetwelk de eerste mogendheid van Europa van zelve inboezemt, staande houdt dat deze regeling, d. i. de geheele onderwerping der kerk, tot zelfs het confessioneele, aan den staat, de eenig juiste is en daarbij nog beweert dat die regeling volmaakt in overeenstemming is met de algemeene vrijheidsbeginselen, is het gevaar zeer groot dat dit voorbeeld elders gevolgd zal worden en het Slautskirchenthumzooals d6 liberale Dnittche bladen de strekking der Pruisische kerkelijke politiek volkomen juist karakteriseeren, in Europa als het eenig ware beginsel zal worden aangenomen. Wat Italië echter betreftkunnen wij de verwachtingen van den Berlijoschen correspondent van het Keulsche blad vooralsnog niet deelen. Wanneer men in het oog houdt dat Visconti-Venosta als minister van buiten- landsche zaken in het nieuwe kabinet is overgegaan en dat hij vooral de man was, die bet laatst aan den regeeringstekst van het wetsontwerp op de kloosters te Rome vasthielddie zich het krachtigst verzette tegen de uitzondering ten aanzien van den generaal der jezuïeten, en die eiken schijn van geweld tegen de orden als godsdienstige corporatie, al ware het ten koste van zijne portefeuille, wilde vermijden, dan is van hem niet te verwachten dat het bezoek te Berlijn zulk een invloed op hem uitoefende, dat hij plotseling veranderd zou zijn en het voorbeeld der Duitsche nationaal-liberalen in het vervolg zou gaan volgen om in overdreven ijver tegen de heerschzucht der priesters tevens de godsdienst vrijheid der katholieke burgers op gevoelige wijze te treffen. Minder geruststellend in dit opzicht zijn de neigingen der CisleithaanBche ministers van de Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie. De minister van eeredienst, de heer Stremayer, heeft zich van den aanvang van zijn bestuur gekenmerkt door wankelmoedigheid; al zijne besluiten en circulaires dragen de duidelijkste sporen dat hij beide partijen, zoowel ultramontancn als liberalen, te vriend wil houden. De partij waartoe voor het overige het ministerie behoortde Duitsch-centralis- tisehe of grondwetspartijheeft reeds vaak de regee ring aangespoord om het voorbeeld van Duitschland, wat de verjaging der jezuïeten betreftte volgen en de woorden, waarmede graaf Andrassy zeer terecht dien eisch beantwoordde, dat men niet met kanonnen op musschen schoot, hebben de Duitsch-Oostenrijksche partij geenszins bevredigd. Thans vindt men in the Times eene depêche uit Weenen, welke den korten inhoud geeft van drie wetsontwerpen betreffende de verhouding tusschen staat en kerk, welke aan den nieuwen rijks raad zullen worden ingediend. De geest dezer ontwer pen stemt volkomen overeen met dien der Pruisische wetten. Het eerste betreft de opleiding van geestelij ken, die evenals in Pruisen genoodzaakt zullen worden om eenigen tijd aan een der landsuniversiteiten te studeeren en een staatsexamen af te leggen. Het tweede regelt bet collatierecht en brengt de benoeming der geestelijken geheel in banden van den staat. Het derde eindelijk onderwerpt het beheer der kerkelijke en gees telijke goederen aan het toezicht van den staat. Natuurlijk hangt de indieDiug dezer voorstellen geheel af van de samenstelling van den rijksraad, maar met eenige zekerheid is het te verwachten dat de directe verkiezingen de zege verschaffen zullen aan de Duitsch- Oostenrijksche partij. WAXDELl.VGE.Ü OP DE WEBNSCHE TENTOONSTELLING. Een. nactitelijlc bezoek. Welk een eigenaardigen indruk maakt de groote rotonde van het industrie-paleis in het middernachte lijk uur, als alle toegangen reeds lang gesloten zijn, de drinkebroers de voorhoven van het heiligdom heb ben ontruimd, overal een stilte als in een reuzengraf heorscht, terwijl de nieuwsgierige maan haar bleeke slralen door de vensters Daar binnen werpt. In de gebouwen is het stildoch daar buiten houden soldaten de wacht met geladen geweerpatrouilles lossen elkander af en tot het aanbreken van den dageraad branden de gaslantaarns om het den onge- nooden gasten onmogelijk te maken ongemerkt rond te sluipen. Met hoeveel talent de surveillance werd georganiseerd, met welk een gestrengheid zij wordt gehandhaafd, en hoeveel vergaderingen en discussiën het heeft gekost eer de quaestie van verlichting en bewaking in zooverre geregeld was, dat de man, die in de eerste plaats de verantwoordelijkheid draagt voor de veiligheid der uit alle oorden der wereld toegezon den schatten, zijn hoofd rustig kon neerleggen, daarvan beeft de buitenwereld geen flauw begrip; welke kosten deze nachtdienst veroorzaakt kan zij met geen moge lijkheid berekenen. Buiten de militairen met blanke wapenenbinnen de politie-agenten met dievenlantaarns en vilten pantoffels om zonder gerucht te maken in alle gangen en hoeken te kunnen rondsluipendat is in het algemeen het stelsel hetwelk men heeft aan genomen om nachtelijke inbraken en diefstallen te kunnen bestrijden. Evenals in Londen, waar het in 1851 voor het eerst werd toegepast, heeft men er zich in Weenen wel bij bevonden. De kleine diefstallen, die tot nogtoe plaats grepen, werden niet des nachts, maar bij helderen dag gepleegd; dan kan men tusschen 50,000 bezoekers veel gemakkelijker stelen dan in de stilte van den nacht. En toch herinner ik mij, dat in den eersten tijd van de Londensche tentoonstelling verscheidene diefstallen zijn gepleegd, die de politie met haar vilten pantoffels en dievenlantaarns toch maar niet kon verhinderen even min als zij de daders ontdekte Het waren diefstallen van geringe waarde, die verscheidene malen achtereen in dezelfde afdeeling werden gepleegd. Reeds lang was men het daarover eens, dat zij des nachts en naar alle waarschijnlijkheid door een der wachters plaatsgrepen doch men kon er maar niet in slagen om den dader op het spoor te komen. Eindelijk kwam een der politie agenten op den inval om zich op zekeren nacht in het eostuum van een duiker te verbergen, dat in die afdee ling onder andere voorwerpen was tentoongesteld. Uit dezen schuilhoek kon hij het geheele verdachte terrein overzien; weldra naderde een van zijn collega's op vilten pantoffels en trachtte de verveling van den nacht dienst te verdrijven door hier en daar iets weg te kapen; daar begon eensklaps de duiker te leven en arresteerde den overtreder. Sedert dien tijd hoorde men van geen nachtelijke diefstallen meer, maar ik kan geen duikertoestel meer voorbijgaan zonder te denken, dat er wel een politie agent in verscholen kon wezen om de roofdieren te bespieden, die zich binnen zijn bereik mochten wagen. Des nachts vooral maken deze duiker-costumen die zich in verschillende af deelingen bevinden een onaan- genamen indruk, en als men hen in het middernachte lijk uur passeert hoort men duidelijk door de luchtpijp lucht inademen en uitblazen; men voelt zich als be loerd door die glazige met traliewerk voorziene oog holten In alle gangen en boeken van het reusachtige gebouw ontstaat echter op dat uur een eigenaardig en indruk wekkend leven. De beelden die des daags on be wegel ij k staan ontwaken; evenals de graven in Robertle diable, werden de kasten geopend; de Hindoe treedt uit zijn glazen kast te voorschijnwaarin hij over dag heeft zitten rooken, en de figuren in nationale kleederdrach ten, die van den morgen tot den avond worden aan gegaapt, komen van bun voetstukken af. Zachte tonen trillen van de violen en contrabassen, de piano's ge ven geluiden de horens slaken langgerekte zuchten, terwijl een wonderlijk geruisch zich ontwikkelt in de pijpen der orgels. In alle hoeken, in alle kasten hoort men kraken en piepen; de zijde ruischt, de uurwerken tikken harder, de glazen klinken en de hanglampen slingeren heen en weer. Onder de papierwaren, pennen, potloodeninkt kokers en akten-formulieren heerscht eene bedrijvigheid als in een mierenhoop, gouden rozenkranzen vliegen als zwaluwen door de lucht-, leder en pelswaren stinken veel sterker dan bij dag, de geur der parfumeriën is veel doordringender en als helder lichtende meteoren flonkeren de uit hun kasten ontsnapte diamanten, sma ragden en robijnen door de onmetelijke ruimte. Dit geruisch en gewirwar is bijna angstwekkend. Uit de verte klinkt daarenboven het klapperen der machi nes, het steunen der stoomwerktuigen, het bruischen der fonteinen en de melodie van den nevelhoorn. Hoe gaarne zouden zij binnen de rotonde worden toegelaten, want alles dringt daarheen, met ongeduldige haast evenals als in den Walpurgisnacht de heksen naar den Broeken. Hier evenzeer als daar heeft van midder nacht tot het aanbreken van den dageraad het algemeen rendezvous plaats, en ontwikkelt zich een schouwspel zooals de wereld nog nooit heeft gezien. Wat over dag wreedaardig gescheiden is komt dan in goede har monie bij elkauder; zilveren en ijzeren waren stooten tegen elkaar, de Houveds uit Hongarije dansen een Czarda met Deensche boerenmeisjesde Chiueesche draak houdt met den Oosteurijksehen adelaar een praatje over staathuishoudkunde, het Fransche brons rukt in geslo ten gelederen tegen het Berlijnsche porselein op om wraak te nemen voor Sedan. Zookan men oak verd ?r voor stellingen maken; de stof is onuitputtelijk; bijna even rijk als die welke een blik van de lantaarn der rotonde over bet rondom liggende landschap ons verschaft. Dien blik heb ik genoten lang nog vóórdat de tegen woordige gemakkelijke inrichting om boven te komen gereed was, ja zelfs vóór dat de trap bruikbaar was. Op een schoonen Jnni-avond sloeg ik van daar het gewoel der tentoonstelling gade, keek tot in bet hart der stad wier torens door de ondergaande zon als in een rooden gleed waren gehuld, verder stroomopwaarts tegen den Khalenberg van waar eens een Poolsche koning als redder der stad aanrukte, en weder stroomafwaarts over de Hongaarsche vlakte. Het is een belangrijk historisch terrein dat zich ren dom de rotonde uitstrekt, en mij dunkt, dat menig historicus in de verzoeking moet komen om haar tot katheder voor een historische voorlezing te gebruiken. Het aitzïcht is ruim, de stof rijk, do punten ter behandeling doen zich van zelve voor. Ik ging echter weder naar beneden en vertoefde een oogenblik bij het in de rotonde geëxposeerde keizerlijk Russische porselein, doch kan niet ontkennen, dat het in vergelijking met vroegere tentoonstellingen een treuri- gen indruk op mij maakte. Er wordt in St. Petersburg blijkbaar veel naar oude modellen gewerkt, en als men zich aan nieuwe waagde geschiedde dit zelden met gunstig gevolg. Het schijnt wel, dat dit meestal het lot is vau de op staatskosten gedreven porselein fabrieken. Die te Berlijn en te Meissen maken een gunstige uitzondering. De Oostenrijksche porselein fabrieken hebben ook groote vorderingen gemaakt. Het w;.s onmogelijk nog meer op te nemen; de duis ternis was ingevallen; de zwaarmoedige toon van den nevel hoorn had den bezoekers het uur der sluiting reeds aangekondigd; overal werd het stil; slagboomen vielen neder, grendels werden voorgeschoven. Buiten werden de wachten betrokken en weerklonk bet kommando van den officier die de posten uitstelde, terwijl binnen de gasvlammen werden ontstoken en de mannen op de vilten pantoffels, van hun dievenlantaarns voorzien hun nachtelijke ronde begonnen. GRAANMARKTEN ENZ. Oostburg, 1 October. De aanvoer van granen was heden bijzonder klein, en daardoor waren benoodigden verplicht de goede qualiteiten boven vorigen weekprijs te betalen. Tarwe ging daardoor 30 a 40 cent; winter- gerst 10 en zomergerst 10 a 20 cent hooger, echter alleen de beste monsters, wordende de geringe qualitei ten veel te hoog gehouden. Er is betaald voor: tarwe f 14.25, 14, f 13 50, f 13 a f 11; rogge f 9.50; wintergerst 8.40, f 8.25 a f 8; zomergerst f 7.60, 7.40 a f 7.25; haver /"5a/ 3.50; paardenboonen f 8.30; erwten niet getoond. Middelburg, 2 October. Uit Walcheren was de aanvoer heden niet groot en de kooplust algemeen. Uit het overig gedeelte van Zeeland was mede zeer weinig aangebracht. Jarige Walchersche tarwe door de bak kerij tot 25 cent hooger gekocht, puike nieuwe Wal chersche tarwe ter zaaiing en verzending zeer begeerd en mede 25 cent hooger betaald, nieuwe Zeeuwsche tarwe 30 cent hooger aangeboden doch op 'teind dor beurs nog onverkocht; jarige rogge voor consumptie prijshoudend en nieuwe zaairogge 15 cent hooger ver kocht; wintergerst 10 cent hooger betaald; puike Walchersche zomergerst 20 cent hooger gekocht; naar nieuwe Walchersche witte boonen bestond weder veel vraag ter verzending en konden slechts 50 a 75 cent lager gekocht worden; Walchersche bruiae boonen be geerd en /l a f 1.25 lager losgelaten; Walchersche paardenboouen zeer weinig getoond en prijshoudend afgedaan; voor Walchersche groene kookerwten was de vraag wat minder, echter zijn die flauw prijshou dend gebleven; winterkoolzaad 25 cent lager betaald jarige Walchersche tarwe f 14 a f 14.25 gekocht, puike nieuwe dito f 14.50 besteed, Zeeuwsche nieuwe dito f 13.90 a f 14; jarige rogge /9.50, puike nieuwe rogge 10.25; wintergerst 8.10 verkocht; puike Wal chersche zomergerst /7.60 a 7.70; nieuwe Walchersche witte boonen 13.25 a 13.50 betaald; dito bruine boonen f 13.25 a 13.50 met graagte gekocht; dito paardenboonen f 8.50; dito groene erwten in goede kooksoort 9.75 a 10 gekocht; winterkoolzaad/12.25; raapolie /36, patentolie 38, lijnolie f 40 per vat op zes weken, a comptant 1 lager; harde lijnkoeken f 13.50, zachte dito /15 per 104 stuks. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 50 stuks hoornvee, 20 kaltkoeien en vaarzen, 140 magere varkens, 1 schaap en 5 paarden. De marktprijs bedroeg voor vet vee 75 tot 84 cent per kilogram; voor kalt koeien en vaarzen 160 tot 200voor magere varkens 5 tot f 20; voor het schaap 23. gemiddelde marktprijzen. Middelburg, 2 October. Versche boter 1.14 a f 1.18 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN, Amsterdam 2 October 1873. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 2\ pet. 57$ *dito dito dito 3 68$ ♦dito dito dito .4 91$ *Aand. Handelmaatschappij 4$ 134$ *dito exploitatie Ned. Staatssp. 105

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3