van den gezagvoerder, zijn naar de stad gezonden. De zaak van het verzet tegen de openbare macht zal door den rechter-commissaris en den advocaat-generaal in loco onderzocht worden. Bij het vertrek van den heer Altna waren rust en orde op Alliance hersteld en waren de arbeiders weder naar het werk gegaan. Den volgenden dag werd het bericht ontvangen, dat de op de plantage Goudmijn werkende Chineezen ook in ver zet waren gekomen. Toen den vorigen dag deiivierstoom- fcoot, van hare reis van Boven-Commewijne terugkee- rende, de plantage Goudmijn passeerde, wilden de Chineezen zich allen aan boord begeven om de reis naar de hoofdstad mede te maken. Dit niet kunnende ge schieden en zich teleurgesteld ziende, hebben zij, naar medegedeeld wordt, zich tegen den directeur (den heer Ellis) feitelijk verzet. GEMENGDE BERICHTEN. Bij de dezer dagen te Amsterdam plaats gehad hebbende tentoonstelling vanwege de Hollandsche maat schappij van landbouw is onder anderen aan de firma J. C. Massee zoonte Goeseen tweede prijs toegekend voor het beste dorschwerktuig door paarden gedreven, en een eerste prijs voor het beste handdorschwerkluig. Omtrent den gisteren gemelden diefstal, nabij Gro ningen gepleegdwordt nader bericht, dat de dieven den heer J. S.Havinga Oortwijn op Villa Nuovate Eu- velgunce, gemeente Noordwijk, iets hebben toegediend waardoor hij in een toestand van verdooving is geraakt. Hij werd 's morgens bewusteloos in bed gevonden met een spons met chloroform onder don neus gebonden, doch is door geneeskundige hulp spoedig weder bijgebracht. De dieven hebben de zware ijzeren geldkist naar buiten gedragen; zij werd geheel geledigd teruggevonden tus- schen Euvelgunne en Middelbert. Behalve uit de kist zijn ook nog eenige voorwerpen van waarde en ongeveer f 70 uit een gesloten kast ontvreemd. In de Parijsche ijzerfabiieken plaatst men tegen woordig krachtige magneten, teneinde de werklieden, die stukjes ijzer in de oogen krijgen, te helpen. De patiënt plaatst zijn oog vlak bij den magneet en sneller dan de behendigste operateur verwijdert deze het vreemde lichaam uit het oog. THERMOMETERSTAND, 1 Oct.'sav. 11 u. 61 gr. 2' 's morg. 7 u, 60 gr. 's midd. 1 u. 69 gr. 's av. 6 u. 63 gr. man verkreeg 2 stemmen, de Liefde 1 stem); tot regentes van het gasthuis mevrouw de weduwe Groeneijkvan Deinse met 8 stemmen (mevrouw de weduwe Liebert Jansen verkreeg 3 stemmen). De heer G. J. Besseling wordt toegelaten tot afkoop van bet jachtrecht op 2 hectaren 50 aren 80 centiaren grond, tegen f 16, terwijl de pachter van het jacht- re.cht f 0.50 'sjaars minder zal betalen. Alsnu bomt in behandeling het adres van hulponder wijzers met akte van hoofdonderwijzer, om verhooging hnnner jaarwedde en verdeeling der hulponderwijzers in klassen met het daaromtrent ingekomen rapport van het schooltoezicht en het praeadvies en voorstel van burgemeester en wethouders. Dit voorstel strekt, om de ontworpen-regeling aan te nemen en de hulponderwijzers te verdeelcn in hulp onderwijzers met akte als zoodanig, op eene jaarwed de van f 450, met akte als hoofdonderwijzer op eene jaar wedde van f 500 en met akte als hoofdonderwijzer, die den hoofdonderwijzer bij ontstentenis moet vervan gen op eene jaarwedde van f 600. De heer van Swinderen stelt voor, de verdeeling te maken als vo'gt: hulpondeiwijzers f 450; met óeno aanteekening 475; met twee of meer aanteekeningen f 500; met akte van hoofdonderwijzer f 550, en die den hoofdonderwijzer vervangt f 600. Dit voorstel wordt verworpen. In het voorstel van burgemeester en wethouders lag tevens opgeslotenom het burgerlijk armbestuur te verzoeken, de helft in de jaarwedden van het perso neel der weezen- en armenschool te dragen. De heer Del Baere weuschte, dat dit vooraf was geschied, en hield zich met de heoren den Boer en van Renterghem over dit punt buiten stemming. Daarna verlieten de heeren Del Baere en den Boer de vergadering. Dit gedeelte van het voorstel werd aangenomen met 7 stem men; tegen stemde de heer Quist. De regeling in zijn geheel werd aangenomen met 7 stemmentegen stemden de heeren Quist en van Renterghem. Daarna wordt besloten den beer van den Broeke te berichten, dat zijn adres omtrent den grond bij de Zonstoof niet voor beschikking vatbaar is, omdat daarin geen bepaald verzoek wordt gedaan, noch opgegeven, welke bedoeling hij met den grond heeft. Bi) de behandeling van het adres der geïnteresseer den in de Zonstoof, om grond in eigendom, erfpacht en gebruik te erlangen, wordt door den beer van Renterghem voorgesteldaan den afstand van grond in eigendom de voorwaarde te verbinden, dat als de stoof wordt geamoveerd, de grond tegen den verkoopprijs weder door de gemeente kan teruggenomen worden, en door den heer Busing, om den verkoopprijs te be palen op 1100. (Burgemeester en wethouders hadden voorgesteld 700). Deze beide voorstellen en ook de verdere behandeling van het adres worden aangehou den tot de volgende vergadering. het een of andere dagblad mede te deelen. Dat het uitstapje van den ex-dictator zou voorbijgaan, zonder dat men in de dagbladen een eükele redevoering van hem vond, was dus moeilijk te verwachten. Ver standiger ware het echter geweestwanneer de dagbladen in dit opzicht het voorbeeld van Gambetta gevolgd en elke aanleiding vermeden hadden om in het openbaar in conflict met de regeering te komen. Want dat de regeering, die voortspruit uit de partij welke zich groen en blauw ergerde over de bekende redevoering van Gambetta te Grenoble gedurende het zomerreces van 1871, den vooral wegens zijn invloed door haar zoo gehaten volksleider op zijn uitstapje nauwkeurig zou nagaan, hieraan kan niemaod getwijfeld hebben. Het bewijs is geleverd. Le républicain de la Dordogne heeft eene aanschrijving ontvangen, dat de verkoop op den publieken weg aan het blad verboden isomdat het de redevoering, welke door Gambetta op een particulier feest maal te Périgueux is uitgesprokenin haar geheel heeft openbaar gemaakt. „Deze maatregel wordt genomen op grond van eene passage in de redevoering, waarin de tegenspoeden van Frankrijk geweten worden aan zekere politieke partijen," meldt de Agence Havas uit Versail les. Hiermede schijnt men het beweren van Gambetta op het oog te hebbendat de republiek ten slotte over wonnen zou hebben, wanneer de oude monarchale partijeD niet eene capitulatie verkozen hadden. Er be staat alie reden, om dit stout beweren in twijfel te trek ken, maar men ontzenuwt het volstrekt niet door een maatregel van geweld tegen het dagblad, hetwelk dit beweren zonder commentaar overneemt. Wij zeggen een maatregel van geweld, want men verlieze niet uit het oog dat het recht van verkoop op den openbaren weg voor een Fransch dagblad eene levensquaestie is. In het conflict tusschen de Pruisische regeering en de bisschoppen dreigen de Oostenrijksche bisschoppen ook betrokken te worden. Uit het graafschap Glatz wordt gemeld dat aan den te Ludwigsdorf benoemden kapelaan Grund door den Landrath van Neurode namens den op per president van Sileziö de uitoefening van het geeste lijk ambt verboden isomdat zijne benoeming plaats had zonder kennisgeving aan de regeering. Hetzelfde geval io voorgekomen te Leobschfitz met den kapelaan Proske, niettegenstaande Ludwigsdorf onder het diocees Praag, en Leobschütz onder het diocees Olmutz ressor teert. De pretentie der Pruisische regeering, dat zelfs de Oostenrijksche bisschoppen zich aan de Pruisische wet onderwerpen en hare goedkeuring vragen moeten op de benoemingenwelke zij gerechtigd zijn te doen, is waarlijk toch wat al te kras. Het misbaar hetwelk men in de Duitsche pers gemaakt heeft over de abnor maliteit, dat gedeelten van het Duitsche rijksland, wat het godsdienstige betreft, nog ressorteeren onder den bisschop van Nancy, verschijnt in een eigenaardig licht, nu men lotseling verneemt dat die abnormaliteit reeks omstreeks 100 jaren in Silezië bestaat. Sommige dagbladen melden dat de schepen der op standelingen van Carthagena na het bombardement niet onmiddellijk de wateren van Alicante verlaten hebben, doch thans blijkt dat het telegram, hetwelk melding maakt van het einde der ramp, drie dagen van Alicante naar Madrid onderweg geweest is. De beide schepen die de weerlooze stad beschoten hebben, waren zoo ontredderd dat ze wel genoodzaakt warea onmiddel lijk naar Carthagena terug te keeren; de Mendez Nu nez moest zelfs door de Fernando Catolico gesleept worden, daar hare machiue stuk geschoten was. Het bombardement heeft in de stad 11 menschenlevens ge kost, terwijl ruim 30 personen min of meer ernstig ge wond werden. De minister van binuenlandsche zaken, de heer Maisonnave, is te Madrid teruggekeerd en door de bevolking met groote geestdrift ontvangen. Hij moet zich bij het bombardement zeer onderscheiden hebben; steeds bevond hij zich op de meest bedreigde punten. Te Carthagena heeft het echec voor Alicante geleden een diepen indruk gemaakt, zooals een telegram uit Madrid van Dinsdag avond meldt. Nog slechts 12 artil leristen zijn de zaak van den opstand trouw gebleven en bovendien willen alle gewapende verdedigers der stad, met uitzondering alleen van de galeiboeven en eene compagnie vrijwilligers, de stad aan de troepen overgeven. Reeds zoo dikwijls was er van moedeloos heid in Carthagena en de aanstaande overgave van de stad sprake, dat men aan deze berichten niet dan onder reserve geloof kan hechten. Een aanstekelijk voorbeeld. „Van gewicht is het bericht van een Italiaansch blad, schrijft een Berlijnsch correspondent aan de Kölnische Zeitung, dat het kabinet-Minghetti thans weldra aan art. 18 der garantiën-wet, betreffeade de regeling der betrekkingen tusschen staat en kerk, op eene de rech ten van den staat waarborgende wijze uitvoering geven en desbetreffende voorstellen aan het parlement indienen zal. Wordt dit bericht bevestigd dan is het bewijs geleverd, dat men ook in Italië de noodzakelijk heid eener strengere politiek naar die zijde inziet. Het ST ATEN-GENER AAL TWEEDE KAMEB. Zitting van Donderdag 2 October. (Per telegraaf.') Door den voorzitter geschiedt mededeeling van de benoeming der heeren van ZuijlenBlnssé, Messcbert van Volienhoven, Wintgens en Sandberg tot rappor teurs voor de algemeene beschouwingen over de staats- begrooting van 1874. Een voorstel van den heer Godefroi, om het gewij zigd wetsontwerp op net pandrecht naar de af deelingen terug te zeudenwerd aangenomen. De samenstelling der nominatie ter benoeming van een lid van den hoogen raad is op Zaterdag bepaald. GEMEENTERAAD VAN GOES. Zitting van Woensdag 1 October. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Calleofels en Pompe van Meerder- voort. Na de goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering wordt medegedeeld: dat delevering der steen kolen voor het a. seizoen is aangenomen door C. J. Kooman voor f 1.25 per hectoliter Ruhr- en f 1.64 per hectoliter New-Castle kolen; dat zijn uitgeloot de obli- gatiën ncs 8 en 68 in de geldleening van 1866 en n° 32 in de geldleeuing van 1869; dat voor den cursus 1873/4 zijn aangegeven: voor de hoogere burgerschool 61 leer lingen voor alle en 9 voor enkele vakken, en voor de burger avondschool 38 leerlingen en 1 leerling, die gratis de lessen in het teekenen bewoont. Verder werd eene uitvoerige mededeeling gedaan omtrent den toestand van het Sas, met voorlezing van brieven van den gemeentebouwmeester, van burge meester en wethouders en van den hoofdingenieur en den ingenieur van den waterstaat. Het rapport van de laatsten wordt ter inzage gelegd. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht bericht van goedkeuring van het subsidie aan het gast huis, alsmede van de rekening cn begrooting der schut terij rapport der financieele commissie op het voorstel van den heer Del Baere, om toepassing te vragen van art 36 der wet op 't lager onderwijs; bericht van den heer L. Posthumusdat bij de benoeming tot lid der schoolcommissie aanneemt; dankbetuiging van het comité tot wering van het schoolverzuim, voor het verleende subsidie; eeuige Staatsbladen. Veivolgens wordt genomen eenmet de andere belang hebbende gemeentebesturen gemeenschappelijk, besluit tot afkoop der tolheffing voor 25 jaren op den 's Gra- venpolderschen straatweg en een dito op den rijks grooten weg, waartoe Goes zal bijdragen 202.39 en f 550.25 'sjaars. Worden benoemd: tot lid van het burgerlijk armbe stuur dr. J. Kooman Az. met 8 stemmen (de heeren Stok öuifceulanö. ALGEMEEN OVERZICHV. Er valt heden geen enkel gewichtig feit, geen enkel meldenswaardig incident omtrent de groote quaestie mede te deelen, welke in Frankrijk aan de oide is: monarchie of republiek. Wel verzekert le Figaro dat eene zeer druk bezochte bijeenkomst van leden der rechterzijde en van het rechter-ceutrum te Versailles heeft plaats gehad en dat heden of morgen weder een tweede vergadering zal gehouden worden onder voorzitterschap van den heer de Larcy, maar 1'Agence Havas spreekt de juistheid van dit bericht tegen. Wat men derhalve van de verdere mededeelingen te gelooven beeft, dat dergelijke bijeenkomsten tot de hervatting der zittingen van de nationale vergadering eenmaal per week zullen gehouden worden, is derhalve moeilijk te zeggen. Zoo veel is altbaDS zekerdat de partijen zich allen tot den strijd toerustendie in de maand November in de nationale vergadering zal uitbarsten. De veelvuldig geuite vrees, dat de leden der minderheid tegen over de manoeuvres der monarchale partijen werkeloos blyven, tracht de Correspondence ïépublicaine weg te nemen door de verzekering, dat herhaaldelijk conferen- tiën gehouden worden tusschen de verschillende hoofden van de fractiën der republikeinsche partij, dat aanhou dend relatiën onderhouden worden tusschen hen en de republikeinsche leiders in de provincie, dat bijeenkom sten hebben plaats gehad met de voornaamste personen van andere politieke groependat een plan de campagne met nauwgezetheid bestudeerd en vastgesteld is eu dat in éen woord alle voorbereidende maatregelen wel is waar in stilte, maar niet minder ernstig en volgens een bepaald systeem genomen werdenom op den be slissen den dag den aanslag der monarchaien op het beslaan der republiek met succes af te slaan. De maand November zal moeten leeren welke waarde deze optimis tische en bemoedigende mededeelingen hebben. Al weigerde Gambetta met het oog op de tijdsom standigheden om in het openbaar te spreken cn daar door de monarchale partijen opnieuw een voorwendsel aan de hand te doen om uit te varen tegen de „revo lutionaire propaganda", hij zou gedurende zijne reis geen enkel woord moeten spreken, wanneer hij geheel het doel wilde bereiken hetwelk hij met zijne weigering beoogt. Zoodra hy iets zegt, is er allicht iemand onder zijn gehoor die zich haast het opgevangen woord aan

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2