MIDDELBURGSCHE COURANT. F 235. Vrijdag 1873. 3 October. Rit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3poa., franco is f 3.50, Middelburg 2 October. De officieren der dienstdoende schutterij alhier bren gen heden avond te 9 uren, in de sociëteit St. Joris, met het muziekkorps eene serenade aan de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom, majoor-koinmandant, en jonkheer mr. A. van Reigersberg Yersluijs, kapitein der Middelburgsche schutterij, naar aanleiding van hunne benoeming tot oif icier en (niet ridders gelijk wij gis teren bij vergissing meldden) der orde van de Eikenkroon. Bij de herstemming voor een lid van den gemeente raad van Zaamslagtusschen de heeren Dieleman Jz. en J°. Dees Az., is eerstgenoemde gekozen. Het comité van den Westlandscheu locaalspoorweg heeit besloten om tot aansluitingspunt voor die lijn niet te nemen Delft de gemeenteraad aldaar weigerde alle subsidie maar 's Gravenhage. Aan het kapitaal van 900,000, voor dezen spoorweg geëischt, ontbreekt nog een som van 60,0C0. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeen teraad van 's Gravenhage ia besloten tot handhaving van het besluit, om de haven aan de zuidzijde van Sche- veningen aan te leggen, wanneer aan de concessie ge volg gegeven wordt. De gemeenteraad van Zaandam heeft eene commissie uit zijn midden benoemd, die rapport zal moeten uit brengen over do vraag of de instandhouding der stads bank van leening noodzakelijk en in het belang der ingezetenen is. Reeds van den aanvang der onderneming af, bestond bij de directie der stoombootmaatschappij „Nederland'' het plan, om hare stoomschepen een der Middelland- Bche zeehavens te laten aandoen, zoodra de geregelde vaart op vastgestelde tijden zou plaats vinden. De keus der directie heeft zich tot Napels bepaalddat een omweg van slechts zes uren veroorzaakt en, sedert de doorgraving van den Mont Cóaismet het Euro- peesche spoorwegnet verbonden is. De reis van Am sterdam tot Napels vordert over Parijs, Turijn en Rome circa 3 dagen (66 uren sporens) en kost per eerste klssse ongeveer 300 francs. De passagiers van en naar Indië, die vooral in de wintermaanden gaarne de reis door de Noordzee en de golf van Biscaya missen, kunnen al hun zware bagage in Indië of teNieuwediep aan boord zee den, en met een handkoffer de reis van of naar Napels over land maken. Het stoomschip Prins van Oranje, dat in de volgende maand van Batavia zal vertrekken zal het eerst Napels aandoen. Uitgaande zullen de schepen betzelfde doen, zoodra het in aanbouw zijnde vijfde schip voltooid eu de geregelde maandelijksche dienst ingesteld is, wan neer de booten den 15cn van iedere maand van Nieuwe- diep en den 25tn van Napels vertrekken. BENOEMINGEN" EN BESLUITEN. BELASTINGEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Etten en Leur A. G. J. Hamming, thans ontvanger derzelfde middelen te Ravenstein c. a. ONDERWIJS. JI. Vrijdag heeft te Kapelle de uitreiking plaats gehad van getuigschriften en premiën voor getrouw schoolbezoek. Het gemeentebestuurdat dit jaar voor het eerst gelden verstrekte om het aantal premiën te vergrooten en ook zorgde voor een feestelijk onthaal voor de jeugd, was door den burgemeester en vier raads leden vertegenwoordigd. Van de 118 leerlingen werd aan 22 een getuigschrift en aan 11 behoeftigen een pre mie van ƒ2 uitgereikt. Van die 118 waren er slechts 7 die meer dan 30 verzuimen hadden. Het school feest, dat te 1J^ uur in de school begon, eindigde met eene wandeling. Een tweetal aanspraken van burge meester en onderwijzer werden door zangstukjes afge wisseld. De Staats-courant van heden bevat de verslagen der commi8siën belast met het afnemen van de examens B en C volgens art. 60 en de artt. 6165 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs van 2 Mei 1863 (Staatsblad n° 50). Aan den gemeenteraad te Leiden is voorgesteld: 1° om te besluiten het aantal docenten voor de nieuwe talen aan de gemeente instellingen voor hooger eu mid delbaar onderwijs uit te breiden, door de aanstelling van drie leeraars, ieder op ƒ1600 bezoldiging 'sjaars; 2° om de 3e evenals de 2e klasse der hoogere burger school, die elk meer dan 30 leerlingen lelt, te splitsen in twee afdeelingen, doch daarmede de paralelklasBe der 2e klasse te doen vervallenomdat de leeraren met lessen zouden worden overladen eu éen zelfs meer lessen zou moeten geven dan uren beschikbaar zijn. Den 15™ October zal te Antwerpen een beroeps- school voor jonge meisjes worden geopend. De jonge meisjes der burgerij en der werkende klasse kunnen er een bedrijf leeren, dat met haren smaak overeen komt. Behalve het aanleeren van een vakzullen de meisjes in de Vlaamsche, Fransche, Duitscho en En gelsche talen, de geschiedenis, do aardrijkskunde, de wiskunde, in éen woord in alles worden onderwezen wat in de beste scholen wordt geleerd. Om in die school aangenomen te worden moet men reeds lager onderwijs hebben ontvangen. Zij is opgericht door het Ant- werpach comité van den Schoolpenning. Uit Rome worden de volgende bijzonderheden gemeld aangaande den stand: van het lager onderwijs in de stad en provincie Rome: „Tot in October 1871 waren er 14 dag- en 8 avondscholen voor jongens, 8 dag- en 9 Zondagsscholen voor meisjes geopend. Thans bestaan er voor jongens 25 dag- en 18 avond scholen, voor meisjes 19 dag- en 16 Zondagsscholen. In de provincie Rome bestond in October 1871 slechts 1 jongensschool; thans zijn er 5 jongens- en 2 meisjes scholen. Daarenboven bestaan er nog twee handwerk- scholen voor volwassen manneD, waar des avonds onderwijs wordt gegeven. Het aantal leerlingen op de laatst bedoelde scholen, bedroeg, volgens de schoollijst, 331, van welke gemiddeld 211 tegenwoordig waren. In October 1871 bedroeg het aantal der op de lijsten van alle lagere scholen voorkomende leerlingen 6291, thans is het 12,568, waarvan 7126 jongens en 5460 meisjes. Het gemiddeld getal aanwezigen bedraagt 8651. KOLONIËN. In de Staats-courant van heden wordt het volgende medegedeeld „Blijkens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië is de benting van Groot Edi door infan terie bezet, en te Klein Edi met succes door de marine geageerd. „In schriftelijke berichten, uit Indië ontvangen, werd reeds melding gemaakt van eenige spanning in Edi. Tengevolge van Atsjineeschen invloed zou een gedeelte der bevolking niet ingenomen zijn met de vriendschap pelijke gezindheid van den radja jegens het Nederland- sche gouvernement. Men was bedacht op de mogelijk heid dat de radja eu het goedgezinde deel der bevol king zouden moeten wordeu beschermd, ook tegen vijandige aanvallen van naburen. „Uit het telegram is af te leiden dat een gedeelte van de in Deli gelegerde infanterie in de benting van Groot Edi in bezetting is gelegd om de noodige bescher ming te verleenen, eu dat te Klein Edi eene vijandige beweging door de marine is moeten bedwongen worden. den aanleg en de exploitatie van een transport-kabel van Padang naar Paninggahan (Padangsche boven landen). Deze beschikking staat in verband met een besluit van 26 April jl., waarbij aan de heeren m1"8. J. van Gennep en J. Bosse, als gemachtigden van genoemden heer Sluitei h medegedeeld, dat de regeering bereid is, indien vóór 1 September 1875 een zeker aantal door haar aan te wijzen goederen van Pauinggahan naar Padang en vice-versa ten haren genoege met eenen door J. Sluiter aan te leggen transport-kabel kosteloos zal zijn vervoerd, met dezen voor den afvoer van gou- vernements-koffie van de bovenlanden, Solok voorshands uitgezonderd, naar Padang, eene overeenkomst aan te gaan tegen den prijs, welke thans volgens de laatste uitbesteding moet worden betaalden verder onder zoodanige nader vast te stellen voorwaarden als in het belang van een gei egel den afvoer worden noodig ge oordeeld. Javasche cour.) Het Nederlandsche stoomschip Soerabaija is den 16cn Augustus van Edie te Penang aangekomen, waarna den 20en van daar naar Atsji vertrokken Zr. M". stoom schepen Watergeus, Zeeland en Argus. Ia de Straits Settlements was het gerucht in omloop dat het Nederlandsch-Indisch gouvernement van plan was om alle Atsjineezen als slaven te bezigen voor de peper-cultuur. De heer Win. C. S. Padday, vice-consul der Nederlanden, spreekt dit gerucht officieel tegen en verklaart dat de Nederlanders geen dwang op de Atsji neezen willen uitoefenen tot het planten of verkoopen hunner producten. Bij besluit van den gouverneur-generaal van 10 Au gustus jl., is aan den heer J. Sluiter, kapitein bij de vesting-artillerie in Nederland, concessie verleend voor Uit Paramaribo wordt vau 4 September jl. gemeld dat op de plantage Alliance arbeiders, zoogenaamde Barbadianen,*in verzet zijn gekomen en ongeregeldheden zijn voorgevallen, die echter spoedig bedwongen zijn. Een door den burger-kapitein van het district en twee andere deskundigen ingesteld onderzoek heeft geconsta teerd, dat de aan de arbeiders opgelegde taak volstrekt niet boven het tarief was en dat door den gezagvoerder geheel geen aanleiding tot misverstand was gegeven. Toen de gevergde vermindering van taak door den di recteur niet werd toegestaan, Jwerd deze, nadat hij in de fabrieksgebouwen was gegaan, op het onverwachtst overvallen door een 20tal van de ontevredene Barbadia- nen, die stokken en houwers uit i hunne woningen waren gaan halen. Zij schenen in de meening verkeerd te hebben, dat hij, tengevolge van de hem toegebrachte wonden, bezweken waswant toen hij naai zijne woning werd gedragen, waren zij weder van zins om op hem aan te vallen en hem af te maken, hetgeen gelukkig verhinderd werd. De hulp werd ingeroepen der mare- chaussées op Nieuw Meerzorg, die, tot de arrestatie der aangewezen schuldigen willende overgaan, door de geheele macht der Barbadianen, welke zich eenigszins had gebarricadeerd en de roode vlag had gehesehen, met steeeen, flesschen enz. werden begroet, en genood zaakt waren van de vuurwapenen gebruik te maken, toen twee der manschappen gekwetst werden. De koelies en al de andere arbeiders stonden met de politie tegen over de Barbadianen, over wier schandelijk gedrag zij ten uiterste verontwaardigd waren. De gezagvoerder Oliviera is belangrijk, doch niet ge vaarlijk verwond. Hij bekwam twee gesneden wondeD, en verwondingen op het hoofd en de handen door stok slagen. Een der Barbadiaan che werklieden werd ten gevolge van een kogelwond iu het hospitaal gebracht- een ander was ernstig in het oog gewond; 2 maréchaus' sées, 1 Chinees en 15 Barbadianen bekwamen weinig beduidende wonden. Het gedrag der koelies vooral ver dient allen lof. De Barbadianen van de plantage Al liance waren daarentegen reeds meermalen met de politie in aanraking gekomen, en dreigden herhaaldelijk met het verzet, waartoe zij nu overgegaan zijn. Eindelijk trokken zij naar hunne woningen terug, waar de schul digen voor zooverre zij reeds bekend waren, door de maréchaussées, met behulp van reserve-schutters en de koelies, kort daarop gearresteerd werden. Die zich hoofd zakelijk hebben schuldig gemaakt aan de miskenning

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1