dat het gezond verstand der natie de ter kwader trouw op 't touw gezette manoeuvres naar waarde zal weten te schatten. Juister vonnis kon Chambord waar lijk over het komplot zijner aanhangers niet uitspreken Hij doet een beroep op de toewijding van alle eerlijke lieden op het gebied van de reconstructie der maat schappij. Hij is geen partij, maar, zegt de graat: „ik heb aller medewerking van noode en allen hebben mij noodig." Het is mogelijk dat hij voor zich zei ven waarheid spreekt, maar wanneer hij dan geen partij ver tegenwoordigt, zijn partijgangers zijn des te harstoch- telijk en partij ziek. Ten aanzien van „de loyale ver zoening in het huis van Frankrijk" verzoekt hij den heer Bénavent om aan hen, die „aan deze groote daad een verkeerde beteekenis trachten te gevente zeggen dat alles wat den 5cn Augustus plaats had slechts ge schiedde met het eenig doel om aan Frankrijk zijn rang te hergeven en met het oog op zijne dierbaarste belangen, zijn voorspoed, zijn roem en zijn grootheid." Voor de fnsionisten moge deze brief van groot gewicht zijn, de Fransche natie zal er weinig wijsheid uit putten. Veel groote woorden, een schermen met revolutionaire propaganda en sociale reconstructie, maar geen enkele aanwijzing vindt men daarin, dat Henri V niet de ko ning zal wezen, zooals die in de manifesten van den hertog van Chambord wordt voorgesteld. Slechts deze éene zekerheid, dat de pretendent als koning althans zoolang het wereldlijk gezag des pausen niet „alszijn zaak, als de zaak van Frankrijk beschouwen zal"tot de tijdsomstandigheden voor een goeden uitslag van een godsdienstoorlog gunstiger zijn dan thans. luder- daad, men kan het Chambord volmondig nazeggen, dat het gezond verstand der natie recht moge laten weder varen aan de ter kwader trouw ondernomen manoeuvres. Iu het Journal officiel is een reeks besluiten versche nen betreffende de reorganisatie van het Fransche leger, in het bijzonder de indeeling in 18 armeekorpsenbe stemd om even zooveel militaire regions te bezetten, waarin bet Fransche grondgebied verdeeld zal worden. He benoeming der 18 kommandeeren de generaals is bij besluit van gisteren geschied; huune namen komen ge heel overeen met de lijst welke wij reeds vójr eenige dagen op gezag van le Gaulois mededeelden. De troe pen speciaal voor Algerië vormen een 19° korps. Het ïeger van Versailles wordt ontbonden en generaal Lad- mirault blijft militair gouverneur van Parijs en bevel hebber der eerste militaire afdeeling. Verder worden bij eenige andere besluiten nieuwe regimenten van alle wapenen gecreëerd. Een besluit betreffende de verdee ling van het rijk in 18 regions wordt in deze verzame ling nog niet gevonden; men zal zich echter herinneren dat le Gaulois niettemin de plaatsen reeds opnoemde, waar het hoofdkwartier der verschillende armeekorpsen gevestigd zal wezen. Van alle Pruisische bisschoppen maakt de aartsbis schop van Posen en Gnesen, graal Ledochowski, het der regeeriDg het lastigst. De bisschoppen van Ermeland en Fulda moeten wat volharding en onvermoeideo ijver be treft de vlag strijken voor den „Primas van Polen", zooals Ledochowski zich in strijd met de Pruisische wet noemt. Onvermoeid gaat hij voort met het aanstellen van gees telijken zonder kennisgeving aan den opperpresident der provincie, door geene bedreiging met executie laat hy zich van zijn stuk brengen, bij laat den eisch tot betaling der opgelegde boete van 200 Thaler onbeant woord, zcodat de regeering wel genoodzaakt zal wezen deze som van zijn traktement af te houden, alle dag vaardingen om voor den rechter te verschijneu neemt hij slechts voor kennisgeving aan. De regeering heeft haar gehecle arsenaal weldra tegen hem uitgeput, en wanneer de aartsbisschop volhoudt schijnt de tijd niet meer ver verwijderd, dat de regeering machteloos staat tegenover den machtigen priester, die in zijn tegenstand gesteund wordt door bijna de gcheele katholieke be volking van Posen en West-Pruisen. Namens den minister van eeredienst heeft de opper president weder een nieuwen maatregel tegen denweer- spanningen bisschop genomen. De politie deze alver mogende macht in den PruiSisehen staat wordt door de regeering gemachtigd om op die plaatsen, waar door den bisschop in strijd met de wet geestelijken zijn aan gesteld, de kerkregisters ia beslag te nemen. De burger lijke autoriteit zal in die gevallen uittreksels uit de kerkregisters afgeven en voor de nieuwe inschrijvingen zorg dragen. De Pruisische regeering is derhalve ondanks zichzelve feitelijk genoodzaakt registers van den bur gerlijken stand te doen houden en haalt zich dus slechts met een halven facultatieven maatregel dezelfde verwijten der feudaal-pietistiscbe Junker op den wals als zij vernemen zou, wanneer zij deze zaak definitief regelde. De Ostdeutsche Zeitung meldt dat bij de regeeriug het voornemen bestaat, om het staatsinkomen van den aartsbisschop bij de eerste ongehoorzaamheid aan de wet in te houden. Daarmede is de regeering au bout de son latin, tenzij zij de Amissperre, d. i. de schorsing voor bepaalden of onbepaalden tijd wil toe passen. Prins Bismarck en de Pruisische hofpartij. Berlijnsche correspondenten klagen in de Duitsche bladen hun nood over de telkens terugkeerende geruch ten omtrent ministerieele wijzigingen. Sedert het aftre den van von Bismarck als minister president is, zooals aan de Kölniscbe Zeitung geschreven wordt, in de hoogere administratieve kringen een abnormaliteit ont- n, die zich openbaart in de aanhoudend weder opdoemende geruchten omtrent eene ministerieele crisis. En hoewel die geruchten in het algemeen door de regee- ringsgezinde bladen niet dan onder de grootste reserve worden medegedeeld, erkennen zij toch allen dat er iets waars aan ten grondslag ligt en wat erger is, dat von Bis marck de man is, die aan de hofpartij in den weg schijnt te staan en dien zij daarom tracht althans uit de Pruisi sche regeering te dringen. Wat hiervan zijmet het oog op eene eventueele wijziging in het Pruisische ministerie is het niet van belang ontbloot om kennis te nemen van de geruchten omtrent de spanning tus- schen den Duitschen kanselier en de hofpartijdie ge heel eene weerspiegeling is van het Junkerihum uit den tijd der ergste reactie der jaren 1850 tot 1860. Dit althans schijnt vast te staan, dat de hofpartij in den laatsten tijd van haren invloed gebruik gemaakt heeft om weder eenige mijnen onder den hooggeplaatsten kanselier te laten springen, en von Bismarck zelf, die reeds meermalen blijken van een prikkelbaar gestel gaf, maakt dan ook van zijn misnoegen geenszins een geheim. Hij verschijnt niet aan het hof, komt eerst ter elfder ure gedurende bet verblijf van den Italiaan- schen koning te Berlijn en geeft door zijn onmiddellijken terugkeer naar Varzin na het vertrek van Victor Emma nuel, onder het gewone voorwendsel eener lichamelijke ongesteldheid, duidelijk te kennen, dat slechts de etiquette hem naar Berlijn deed komen. Als reden voor deze spanning wordt onder anderen aangegeven, dat tusschen den keizer en den rijkskanse lier verschil van meening bestond betreffende de ont hulling van de zegezuil. Bismarck wilde aan het feest een algemeen Duitsch karakter geven, om niet de her innering aan den broederstrijd weder te verlevendigen en niet nieuw voedsel te geven aan de particularistische richting in de in 1866 overwonnen Duitsche staten. Hij was van oordeel dat van een Sédan-feest Beieren aller minst mocht uitgesloten worden, welks beide legerkorp sen zooveel tot den gunstigen afloop van dezen strij d hebben bijgedragen. De hofpartij wist hare meening echter bij den keizer door te zetten en het feest kreeg een uitsluitend Pruisisch karakter. Verder spreekt men van een geschil tusschen den rijks kanselier en den Duitschen gezant te Parijsgraat Harry van Arnim. Deze moet zich namelijk tegen het plan von von Bismarck verzet hebben om de rapporten welke hij tijdens hij gezant bij het Vaticaan was omtrent het concilie aan het ministerie zond, openbaar te maken. Zijne begunstiging der monarchale intriges iu Frankrijk, waaraan niet meer te twijfelen valt, is ook door den kanselier op strenge wijze gelaakt. Dat Arnim echter bij den keizer het niet publiek maken der rapporten over het concilie doorzette en ook op zijn post blijft, hoewel von Bismarck zijn ontslag aan den keizer voor droeg, bewijst dat ook de kanselier in deze aangele genheid tegenover de hofpartij het onderspit delfde. Hoe weinig lust von Bismarck gevoelt om met den vromen en bekrompen generaal von Manteuffel aan de groene tafel te zitten, is algemeen bekend. De gene raal staat echter bij den keizer hoog aangeschreven, ontving dotatiën, werd tot veldmaarschalk benoemden zal zelfs, zooals het gerucht zegtvon Hoon als minister president opvolgen. Van zija afkeer van den reactio nairen en bekrompen man, wiens reputatie als krijgsman zelfs hoogst twijfelachtig is, heeft Bismarck zoo vaak de duidelijkste blijken gegeven, dat zijn aftreden als Pruisisch minister vaststaat, wanneer Manteuffel als minister president mocht optreden. Ook de kerkelijke politiek van von Bismarck moet steeds minder de goedkeuring wegdragen van den vorst, wiens bigotte vroomheid en kerkelijkheid met de jaren toenemen, en eindelijk schijnen de onthullingen van gene raal Lamarmora over de politiek vóór 1866 eenigen wrevel bij den koning te hebben opgewekt. Voor Wilhelm I, den typischen vorst von Goltes Gnadenis het ook moei lijk te verdragen, dat hij als de speelbal van zijn minis ter wordt voorgesteld, en dat het voor iedereen te lezen is dat deze in scherpzinnigheid en ontwikkeling zoo ontzettend veel hooger dan hij staat. Wel heeft de Spenersche Zeitung al het mogelijke gedaan, om den keizer het boek door verwrongen en gewijzigde uittrek sels smakelijk te maken, zij heeft de feiten zoo brutaal verdraaid dat Oostenrijk in hare mededeelingen de staat wordt, die te Biarritz stukken van het Duitscbe grond gebied aan Napoleon III aanbood, om zich vrij in Duitscbland te kunnen vergrooten, aanhoudend naar een voorwendsel voor deu oorlog zocht en zoo het onnoozele en van den strijd afkeerige Pruisen tot den oorlog dwong. Maar het schijnt dat den Duitschen keizer toch iets van de ware voorstelling der zaak is ter oore gekomen en de hofpartij deze gelegenheid niet ongebruikt beeft laten voorbijgaan om den rijkskanse lier steeds meer en meer uit het vertrouwen des keizers te verdringen. De spanning bestaat en is voor Duitschland hoogst bedenkelijk. Aan een aftreden van von Bismarck kan nen wij echter niet gelooven, en op het laatste oogenblik zal men in de Pruisische regeeringskringen nog wel tot het inzicht komen, dat het een onvergeeflijke fout zou wezen wanneer men het zoover liet komen. Want zelfs wan neer er in Pruisen éen man te vinden ware, die von Bis marck's begaafheden en ondervinding bezat,zoo is er toch zeker geen wiens naam zooveel invloed heeft en die zoowel in Duitscbland als in bet buitenland hetzelfde vertrouwen, maar ook dezelfde vrees inboezemt. Al gevoelt men niet de geringste sympathie voor Bismarck's politiek, al verfoeit men in hem zijne dubbelhartigheid en huichelarij, die de hoofdelementen zijner politiek niet minder dan die van Napoleon III zijn, doch alleen minder algemeen worden afgekeurd omdat hij meer succes had en slimmer was dan de Fransche keizer, al boezemen zijn dwingelandij en zijn ge weld ook afkeer in en betreurt men het dat Duitsch land slechts door ijzer en bloed eenig en groot werd, deze eer moet men hem latendat wanneer ooit een staatsman onontbeerlijk was, het dan von Bismarck te Berlijn is. Zijn aftreden zou het signaal wezen voor particularisme en eigenbelang, om omver te]werpen wat hij opbouwde en eindelooze verwarring te stichten in het jonge Duitsche rijk. Sectijömgm. Volgens brief van C. Tobiassen, gezagvoerder van het barkschip Riga, lag hij den 22en September jl. zeilklaar te Orwsköldsvick en dacht nog denzelfden dag de reis naar Middelburg te aanvaarden. Het stoomschip Hollandvan VlissiDgen naar Batavia, is den 29en September te 1 uur 'snamiddags van Suez vertrokken; alles wel aan boord. fcjcmïictsbmcSitcn. GRAANMARKTEN ENZ. Amsterdam 1 October. Raapolie op zes weken/371» Lijnolie op 6 weken 39^. VLISSINGEN,30 September. Boter f 1.15 a ƒ1.25 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN» Amsterdam 1 October 1873. Nederland :i:Certific. Werkelijke schuld. 2\ pet» 57£ ♦dito dito dito 3 68| ♦dito dito dito .4 911 ♦Aand. Handelmaatschappij 41 1'34$ *dito exploitatie Ned. Staatssp. Belgie. ♦Certificaten bij Rothschild 2£ Frankrijk. ♦Inschrij 7ingen3 *dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 100 ♦Certifie. adm. Hamburg 5 *dito Hope C°. 1855 6e serie 5 87$ ♦Cert. 1000 1864 5 „99$ *dito. 1000 1866 5 99$ *Loten 18665 „250 ♦Oblig.Hope C°.Leening 1860 4£ 9i£ *Certifie. dito 4 74$ *Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 78$ ♦Certificaten6 49$ *Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 231 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 96$ dito dito Jelez Orel. 5 96$ dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiëu 4 „75 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 63-f ♦dito dito April/Oct. 5 64$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 59$$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 59X Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën Buitenl. 186771. 3 19^- dito Binneulandsche 3 15ff Portugal. *Obl. 1856—69 3 41$ Turkije. dito (binnenl.)5 „49 Egypte. Obl. 1868 7 „82 Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 98$ ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 100$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Obl: Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 - Obl. St. Paul &Pac. Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 22$ dito dito 1869 dito 7 25$ Brazilië ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 „961 Mexico dito 18513 Grenada dito afgestempeld6 Venezuela dito3 10$ Ecuador, dito1

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3