Rees, is gebleken dat de heer R. P. Mees R.Azn. is gekozen met 756 stemmen. Op den heer mr. L. W. C. Keuchenius waren 281 stemmen uitgebracht. In eene gisteren gehouden openbare zitting der arrondissements rechtbank te Zierikzee is de heer mr. J. P. N. Ermerins geïnstalleerd als rechter-plaatsver- vanger in die rechtbank. Gisteren werd te Rotterdam de eerste algemeens ver gadering gehouden van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der koepokinenting. De voorzitter, de heer G. Mees R.Azn., wees op het nut der koepok inenting en ook op het ntit dat deze vereeniging zou kun nen stichten, die met raad en daad zoo spoedig mogelijk vaccinatie van kinderen en revaccinatie van ouderen wil bevorderen. Zij kan verder nog met vrucht werk zaam wezen door te trachten verschillende vragen op te lossendie de vaccinatie betreffenbv. of de animale vaccinatie, dus van het kalf, de voorkeur verdient boven de humane vaccinatie van arm op arm; wanneer en hoe dikwijls gerevaccineerd moet worden,en hoeveel pokken gezet moeten worden? Dat deze laatste vraag ook belangrijk is, heeft dr. Bezeth onlangs aangetoond. Hij deelde namelijk mede, dat volgens de waarnemin gen van Marsou in het smallpox-hospitaal te Londen van omstreeks 5000 pokzieken gedurende 1836 tot 1855 overleden zijn 35 percent ongevaccineerde, 23.57 per cent opgegeyen als gevaccineerd, maar geen litteeken hebbende 7.73 percent gevaccineerde 1 litteeken heb bende, 4.70 percent gevaccineerde 2 litteekenen hebbende, 1.95 percent gevaccineerde 3 litteekenen hebbende, en slechts 0.55 percent gevaccineerde 4 of meer litteekenen hebbende. Wel een bewijs dat deze zaak alle aandacht verdient. Eindelijk behoort nog in herinnering te worden ge bracht, dat de vereeniging dienstig kan zijn om de stichtin g van pares vacciogbies te bevorderen en om de beate wijze op te sporen om pokstof te bewaren en te verzenden. Uit het verslag, door den secretaris dr. J. Vroesom de Haan medegedeeldbleek dat de vereeniging 13 afdee- lingen met ruim 1150 leden telt. Na afloop der huishoudelijke werkzaamheden werd langdurig gediscuteerd over de middelen die tot bevor dering der revaccinatie kunnen strekken en o. a. beslo ten tot de uitgave van een populair geschrift tot aan beveling der vaccinatie en vooral ook der revaccinatie. De quaestie of het wenschelijk is vaste vaccinateurs aan te stellen werd, na langdurig debat, ter nadere overweging aan eene commissie opgedragenen bepaald dat de volgende algemeene vergadering te Amsterdam zal worden gehouden. Aan het examen voor adjunct-controleur der directe belastingen hebben voldaan de heer en J. G. Perk van Lith, thans adjunct-controleur van het kadaster; J. H. Drulsma, thans adjunct-controleur van het kadaster; C. M. Bremer, commies ter inspectie der directe belas tingen; W. Vlug, H. Pel, F. A. A. Beudt en A. Kluit, commiezen-verificateur van 's rijks belastingen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein luitenant ter zee jonkheer N. A. Holmberg deBeckfelt, adjudant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van het kommandeurskruia 2e klasse van de Frederiksorde, 'hem geschonken door Z. M. den koning van Wurtem- berg. posterijen. Pensioen verleendten bedrage van ';/i536 'sjaars, aan L. A. van der Marck, gewezen 'directeur van het postkantoor te Middelburg. ^^ELEGRAPHIE. Benoemd tot telegrafist 3C klasse de "'dirécieur van een der rij ks-telegraaf kantoren A.Jansen. jiooab1oqer onderwijs. Emeritus verklaard de hoog leraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de frhoÓg^school te Leiden A. H. van der Boon Mesch. 'v'ftlATÖNE. Benoemd tot officier-machinist 2C' klassede ^machinibt le klasse in het vaste korps J. A. van der Meer. öi neJnJjq -loved sdaa ONDERWIJS, ted Bêfgisteren aanvaardde de hoogleeraar Wijnne het "pYöfti&bnïat aan de hoogeschool te Utrecht, met het houden van eene redein de Nederlandsche taal in de groote gehoorzaal van het academiegebouw, over de moeielijkheid van 't opsporen der historische waarheid. -9in<-a .A ,a kerknieuws. ""fe'een'jl. l&radag te Hoek opzettelijk gehouden gods- 'dienstc^femnê 'der Nederduitsche hervormde gemeente 9herdacht' üe h'dér J. F. van Binsbergen zijn 40jarigen dienst als predikant, eerst te Schore en VlakeenBedert 1854 te Hoek. Hij hield eene rede naar aanleiding van ,Maritns'6!<kePi 'ï2;'in 30. Des avonds was de pastorie £&liüm!fieerd'idfieterd een vuurwerk algestokea. Het ^kmziekgez'élschap1 'Apollo uit Neuzen bracht deu feest- "^ïettótè'eeais 4eréiMe. KOLONIËN. De uit Nederlandsch-Indië ontvangen berichten loo- pen tot 16 Augustus jl. Aan het mail-overzicht van de Java-bode ontleenen wij het volgende: Nieuws is en blijft schaars. Wel te verstaan, het nieuws dat wij den lezer kunnen en mogen mededeelen. Immers, noch omtrent de krijgsoperatiën, noch om trent de plannen voor de 2® expeditie, noch omtrent de enquêtekunnen wij berichten geven, zonder ons aan indiscretie schuldig te maken en tegen het belang van den lande te handelen. De zaken te Bali staan niet goed. Indien daar niet met uitstekend beleid wordt gehandeld, dan kan een geweldige uitbarsting niet uitblijven. Vijf priesters en negentien districts-hoofden van Boelèlèng hebben bij den gouverneur-generaal een request ingediend, waarbij zij verzoeken, dat het hem moge behage den terugge roepen adsistent-resident in het bestuur te herstellen. „De reden zoo luidt het in 't request waarom wij ons onderwinden met zoo stoute bede tot uwer excellenties zetel te naderen is: dat uwer excellenties land Boelèlèng nu juist een weinig tot verademing is gekomen van de dieven en andere slechte lieden, die op roof en misdaad uitgaan." Door een gedeelte der bevolking wordt de verbannen vorst terug verlangd; een ander gedeelte heeft een can- didaat van haar keuze. De regeering zal door eene goede keuze voor de open staande betrekking van adsistent-resident veel kwaad kunnen voorkomen. Naar wij vernemen zijn gisteren ochtend op vrije voeten gesteld de drie Arabieren, die onlangs gearres teerd zijn, omdat zij verdacht werden zendelingen van den sultan van Atsji te zijn. Samarang8 Augustas. De regent van Samarang is gisteren van eene expeditiereis naar de verschillende districten zijner afdeeling teruggekeerden heeft gerust2 stellende berichten omtrent den aanplant van tweede gewassen en den gezondheidstoestand der bevolking medegebracht. Er wordt echter geklaagd over te wei nig regen en over de schadeop eenige plaatsen door veldmuizen veroorzaakt. Banjoewangie13 Augustus. De bevolking van Boleleng is den 5en en 9cn dezer aldaar zeer opgewonden aangekomen; meerdere dessas sluiten zich bij haar aan. Soerabaija, 13 Augustus. Het bestuur dezer resi dentie is heden overgegeven aan den adsistent-resident van de comptabiliteit. De opbrengst der vendutie ten huize van den resi dent heeft 34,000 bedragen. Voornaamste koopers waren Chineezen. Berichten uit de Straits, loopende tot 23 Augustus, melden het volgende: Men zegt dat 30 Nederlandsche soldaten door Atsjineezen in stukken zijn gehakt op eene plaats, Tullah Samowaij genaamd, terwijl zij bezig waren met houtkappen. GEMENGDE BERICHTEN. In een dorp van de gemeente Opsterland zou iemand na eene harddraverij den prijseene fraaie pen dule, aan den winner uitreiken. Door overdreven gesticulaties échter ontviel hem de pendule, zoodat de winner op dit oogenblik niet voor de behaalde over winning kon bekroond worden, daar de prijs geheel aan gruis op den vloer lag. Uit Groningen wordt gemeld dat in dennaehtvan Maandag op Dinsdag bij den heer Oortwijn te Noord- dijk, uit de slaapkamer een geldkist is gestolen waarin zich effecten, juweelen en 70,000 gulden bevonden. De berichten uit verschillende oorden van Beieren en Saksen, ten aanzien van den stand der cholera, lui den zeer gunstig. "Waar de ziekte nog niet is verdwenen is het getal lijders althans buitengewoon gering; men vleit zich, dat de ziekte weldra geheel als geweken zal beschouwd mogen worden. Volgens een door de Parijsche dagbladen mede gedeeld verslag omtrent het herstel der tengevolge van den jongsten oorlog geleden hebbende gemeenschapsmid delen zijn niet minder dan 220 bruggen op de Fransche groote wegen vernield of in meerdere of mindere mate beschadigd geworden. Thans is die schade nagenoeg geheel hersteld. Slechts een zestal bruggen zullen eerst in 1874 en een drietal in 1875 voltooid zijn. Dit herstel heeft belangrijke geldelijke opofferingen aan de schat kist gekost. O. a. is aan den herbouw der brug bij St. Ouen ruim 600,000 francs besteed; die der brug bij Courbevoie zal eene niet minder groote som vereischen aan die bij Billancourt is ruim 500,000 francs ten koste gelegd, enz. De New-York kTimes bevat het verhaal van een zwemwedstrijd, welke op den 10en September jl. tusschen tien jonge dames op de rivier Harlem is gehouden. De prijs was een zijden japon ter waarde van 175 dollars, en de af te leggen afstand bedroeg éen mijl. Miss Go- boess behaalde den prijs; zij volbraeht den terugweg in 40 minuten. Miss Denan was een tijdlang de voorste, maar verzaakte haar kans op den prgs door een jongen man, die in het water gevallen was, te redden. De toeschouwers besloten aan miss Denan, ter belooning van hare kloekheid, een gouden horloge te vereeren. In een vergadering der Engelsche kamers van koophandel, te Cardiff gehouden, zijn de volgendemo ties aangenomen1° Om de aandacht van het Britsche gouvernement te veBtigen op de buitensporig hooge tol gelden geheven op het Suez-kanaal; 2° om de regee-} ring te verzoeken het initiatief te willen nemen tot een in ternationale conferentie tot herziening der tegenwoordige quarantaine-bepalingen, en 3° om de wenscbelijkbeid ait te spreken van een onderzoek der planneQ over het openen van handelswegen naar de zuidwestelijke pro vinciën van China. VERKOOFINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden heeft de aanbesteding plaats gehad van de levering der artikelen voor voeding en onderhoud der gevangenen in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier gedurende 1874. Hoogere prijzen dan ten vorigen jare werden besteed voor: tarwebrood 1800/loo cent tegen 18$ cent voor 1873; gort 21$- tegen 1490/100 cent; groene erwten 14 tegen 9°7xo-o cent; gemalen peper f 1 tegen 95 cent; koffie- boouen ƒ1.55 tegen 1.33 70/JOO; cichorei 22 tegen 20 cent, alles por kilogram; stroo, per 100 bos van 500 kilogram, ƒ18.90 tegen ƒ14.50; steenkolen, per ICO kilogram, ƒ1.58 tegen ƒ1.35; rijsbezems, per dozijn, ƒ1.08 tegen ƒ1.05. Lagere prijs is bedongen voor: aardappelen ƒ2.48 tegen 2.90 voor 1873; boter ƒ1.65 tegen ƒ1.79; rijst 20 tegen 21 cent; zout 13$ tegen 16 cent; patentolie 58 tegen 59'°/ia0 cent, alles per kilogram; petroleum, per liter, 24 tegen 26$ cent; groene zeep 33 tegen 43 cent; kunstasch (soda) 11 tegen 16 cent, beiden per kilogram; hout (takkebossen) ƒ14.93 tegen ƒ15.99, per 100 bos. Dezelfde prijzen als voor 1873 zijn bedongen voor: blerazijn 7 cent; zoete melk 898/100 cent, beiden per liter; zand 32 cent per hectoliter; boende.s 35 cent en schrobbers 1.25, beiden per dozijn. Voor groenten, ten vorigen jare niet aanbesteed, werd thans 11 cent per kilogram bedoDgen. THERMOMETERSTAND. 30 Sept 's av. 11 u. 55 gr. 1 's morg. 7 u. 58 gr. 'smidd. 1 u.69 gr. 'sav. 6 u.65 gr. STATEN-GENERAAL. Het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van de staten-generaal over de Indische begrooting voor 1874 is thans geëindigd, terwijl gisteren een aanvang i3 gemaakt met dat van de staatsbegrooting voor het volgende dienstjaar. 6uitgnlaniX ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag zullen de bureaux van de fractiën der monarchale rechterzijde te Versailles bijeenkomen om het gemeenschappelijk programma op te stellen, hetwelk het minimum der eischen bevat, welke de meerderheid der koningsgezinden aan Ciambord stellen om hare stem op den legitiemen pretendent te kunnen uitbren gen. Natuurlijk is het met het oog hierop zaak dat de constitutioneele monarchalen zoo toegevend mogelijk gestemd worden, teneinde te voorkomen dat Chambord, die weigerde het offer zijner eer te brengen, genood zaakt wordt de kroon af te slaan. De fusionisten geven zich daarvoor alle denkbare moeite, zooals wij gisteren reeds met een paar voorbeelden aantoonden, en zij genieten het voorrecht dat hun streven door den troons- pretendent zeiven gebillijkt wordt. Ondanks zijn vroe ger bewerendat bij geheel belangeloos is en slechts voor het beginsel optreedt, hetwelk hij vertegenwoor digt eu waardoor hij verzekerd is dat Frankrijk zijn ouden rang, zijn vroegere welvaart en bloei herkrijgen zal, heeft hij het noodig geoordeeld om voor de bijeen komst van Zaterdag zijn koninklijk woord in de schaal te leggen en zich indirect in de gunst der heeren monarchalen van het rechter-centrum aan te bevelen. In een brief aan den afgevaardigde van het departement de l'Hérault, den heer de Rodez Béaavent, blijkbaar geschreven met het doel om openbaar gemaakt te wor den want wat kan anders deze brief aan den obscuren afgevaardigde beduiden prijst Chambord zich zelven „bij alle rechtschapen en eerlijke lieden" aan. Als alle rechtschapen lieden betreurt Chambord, vol gens het telegrafisch résumé van dezen brief, natuurlijk de revolutionaire, d. w. z. de republikeinsche propa ganda. Hij zegt verder dat het opnieuw in 't leven roepen van het spook der tienden en feodale rechten en van den oorlog onder onmogelijke voorwaarden dus zoodra de voorwaarden niet meer onmogelijk zijn, m. a. w. Frankrijk voldoende gewapend en hersteld is om een nieuwen oorlog te ondernemen, bestaan er geen redenen meer om langer den kruistocht tegen hetgod- delooze Italië te ondernemen dat dit argumenten zyn, die geen ernstig antwoord verdienen. Hij hoopt

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2