tentoonstelling; van architectuur kunnen ook bezitters deelnemen van schilderijen of teekeningen van openbare en particuliere gebouwen uit den ouden en nieuwen tijd die door architectonische schoonheid uitblinken; evenzoo worden van nieuwe gebouwen photographiën toegelaten, mits ter grootte van tenminste 432 vierkante Engelsche duimen. Bij den aanleg van de „Sixty-eighth Street" te New-York moest men den grond omwerken van het kerkhof der oude kerk van de Nederlandsche gerefor meerde gemeente; toen men daartoe een mijn had aangelegd om een gewelf te doen springen, werkte deze verkeerd en vlogen een menigto halfvergane doodkisten en geraamten rammelend in de lucht. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Zaterdag is op het raadhuis te Vlissingen aanbe steed: het leveren van steenkolen voor het verwarmen dor gemeentegebouwenaangenomen door den heer F. Wibaut te Vlissingen: voor de Engelsche kolen ad f 1,34$ en voor de Ruhrkolen ad 1,26$ per hectoliter. THERMOMETERSTA ND. 29 Sept. 'sav. 11 u.56 er. 30 'smorg. 7u.54gr.'smidd.lu.64gr.'sav.6u60gr. STATEN-GENERAAL. Wij ontvingen het op 1 Juli jl. vastgestelde versla g der commissie van rapporteurs uit de tweede kamer over het wetsvoorstel-van Houten, om over matigen arbeid en verwaarloozing van kinderen tegen te gaan. Algemeen bracht men hulde aan de goede en menseh- lievende bedoelingen van den voorsteller, doch voor het recht van initiatief achtte men dit vraagstuk te diep ingrijpend. Wat de zaak zelve betreft, vreesden eenige leden eene overmatige uitbreiding der staatszorg, met ver korting van de rechten, de viijheid en de persoonlijke belangen der ouders of, wanueer yoor laatstbedoelde belangen werd gewaakt, voor de niet minder bedenke lijke uitbreiding der staats-armenzorg. De meeste voorstanders van het beginselwaarvan de heer van Houten uitgaat, konden zich echter met zijn voorstel niet vereenigen omdat bet te onbestemd scheen, te weinig uitgewerkt, te veel gelijkende naar eene proefneming om het terrein te verkennen. De meeste leden, die zich over dat punt uitlieten, wilden ook de verbodsbepalingen tot den fabrieksarbeid beperkt en niet tot den veldarbeid uitgestrekt zien. Met opzicht tot de invoering van den leerplicht heerschte groot verschil van gevoelen. Hier vreesde men vooral voor overmatige uitbreiding der staatszorg, met verkorting zelfs, van de gewetensvrijheid. Hier tegen werd ernstig opgekomen. De staat is evenzeer bevoegd om te beletten dat de kinderen intellectueel als dat zij lichamelijk mishandeld worden. Maar*"* ook Tn zoover men met het invoeren van leerplicht was ingenomen, kon men zich nagenoeg alge meen niet vereenigen met het denkbeeld om die invoe ring facultatief te stellen en van de willekeurder. gemeenteraden afhankelijk te maken. G-aat inen ertoe over om de verplichting tot het doen onderwijzen der kinderen in de wet te schrijven, dan moet die ver plichting bij algemeen werkenden maatregel worden opgelegd en'voor allen evenzeer verbindend zijn. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. Zitting van Maandag 39 September. De heeren Labrijn en Moens, in Juli jl. als raads leden herkozen, worden beëedigd en geinstalleerd. Do heer Moens wordt opnieuw tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. De heer Labrijn wordt opnieuw benoemd als lid der commissie van fabricage, als lid der commissie voorde gasfabriek en de straatverlichting, en als commissaris der brandweer. De rekening van bet burger-weeshuis over 1872, de begrooting van bet burger-weeshuis voor 1874 en de rekening der dienstdoende schutterij over 1872 worden, overeenkomstig het advies der commissie ad hoegoed gekeurd, de eerste in ontvang op 8092.66, in uitgaaf op 7732.97$batig s ildo 359.68$de tweede in ont vang en uitgaaf op ƒ8000, en de derde, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten, in ontvang op f 738.50, in uitgaat op ƒ702, batig slot op 36.50. Op voorstel van den heer Koole wordt de behande- ling van het voorstel van burgemeester en wethouders tot verhooging van den gasprijs aangehouden. Een voorstel van burgemeester eu wethouders tot uitgraving van zelkaseh en verlegging van den provin cialen straatweg aan de Zuidzelke geeft aanleiding tot langdurige discussiën, waarna wordt besloten de be slissing hierop aan te houden. Uit de voordrachtbestaande uit de heeren F. H. Dlk- scheij te Heusden, C. Heule te Ouwerkerk en P. A. Kommer te Goes, wordt tot hulponderwijzer aan de eerste school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs benoemd de heer F. H.Dikscheij met 10 stem men. De heer C. Heule verkreeg 3 stemmen. öuttrnlanD. ALGEMEEN OVERZICHT. Ondanks de eendracht tusschen de Fransche monar chalen, waarop de fusionistische leden van hetrechter- entrnm zoo gaarne stoffenondanks de gunstige be richten, welke de heeren Merveilleux Dnvigneanx en de Sugny beweren uit Frohsdorf te hebben medegebracht het Times telegram geeft daarvan slechts een flauw en onvolledig denkbeeld, zooals het orgaan van den heer de Sugny, le Stéphanois, aan zijne goedgeloovige lezers mededeelt ondanks de beweerde eenstemmig heid welke in de bijeenkomst der monarchalen van alle fractiën heerschte, geven de zuiver elericale organen duidelijk te kennen dat men van die zijde geenszins met den loop der zaken is ingenomen. Henri V moet zijne beginselen als koning intact en onvoorwaardelijk in toepassing kunnen brengen, dit is het ideaal van de bladen als l'Union en l'Univers. De meerderheid der rechterzijde daarentegen, deconstitutioneele monarchalen, willen den heriditairen koning wel aannemen, maar niet dan wanneer hij zich tot het doen van concessiën verbindt. Deze twee uitersten tot elkander te brengen vóór de nationale vergadering bijeen komt, dit is het wat de volbloed-fusionieten zich ten taak gesteld hebben. Hoe kan men anders het hoogst onbeteekenende bericht op vatten, dat de graaf van Parijs zijn cher cousifi te Frohs dorf gisteren per telegraaf met zijn geboortedag ge- lukwenschtedan dat de uitersten der monarchale partij niet langer mogen twisten over de toepassing van het monarchale stelsel, terwijl de beide prinsen zulk een hartelijkheid en toegenegenheid voor elkaar aan den dag leggenOok in het beriehi, dat kardinaal Bonneehose naar Rome vertrokken is, om den paus te bewegen door zijn invloed den graaf van Cbambord over te halen om die eischen te laten vallen welke aan eene overeenstemming der monarchale partijen in den weg staan, kan men niet anders zien dan eene poging der fusionisten om de legiti misten en constitutioneelen van het zuiverste water tot toegeeflijkheid te stemmen. Het is er hun alleen om te doen dat de gehate republiek door de proclamatie der monarchie gedood wordt; hoe die monarchie dan ingericht wordt is eene zorg van later datum. Gelukkig dat Cbambord zelf de grootste hinderpaal is om den toeleg te doen gelukken. De beginselvastheid van den legitiemen pretendent is nog de grootste, zoo niet de eenige kans voor de republiek, dat het monarchale pla n ten slotte in duigen valt. Omtrent de Spaansche aangelegenheden is heden wei nig nieuws te melden. De laatste berichten zijn wel van grooten omvang, maar zij behelzen bijna uitsluiten d nadere bijzonderheden omtrent het bombardement van Alicante en de overwinning van generaal Moriones op het gros der Carlisten in Navarre, bijzonderheden die echter niets veranderen aan de voorstelling welke wij gisteren van deze beide gebeurtenissen gaven. Alleen verdient vermelding dat het protest der uiterste linker- zijde tegen de schorsing der zittingen van de Cortes, voorzien van 69 handteekeningen, verschenen, maar weldra door de autoriteiten iu beslag genomen Is. In hoeverre deze maatregel, zelfs onder een dictatoriaal bestuur, noodzakelijk en politiek is, kan uit de verte moeilijk bepaald worden. Alleen heeft het den schijn tegen zich, wanneer men verneemt dat Figueras en zelfs de onverzoenlijke tegenstander van Castelar, Pi y Margall, geweigerd hebben het stuk te onder teekenen, omdat on verschillig welke partij rpen was toegedaan elk vaderlands lievend Spanjaard verplicht was de regeering te steunen en geene handelingen te plegen, die de gevaren weike het land bedreigen slechts konden vermeerderen. Na 50 uren sporens is Victor Emmanuel gisteren van zijn reis naar Weenen en Berlijn te Tnrijn teruggekeerd. Te oordeelen naar de nabetrachtingen der organen in de laudendie direct bij deze politieke reis betrokken zijn, kan de Italiaansche koning met zelfvoldoening daarop terugzien, want al heeft hij zelf misschien vele antip ithiën moeten overwinnenzijne opofferingen ziet hij daardoor ruimschoots beloond, dat zijn jeugdig koninklijk althans beveiligd is tegen eventueele aansla - gen der partij, die ia Frankrijk zich gedraagt alsof zij binnen kort niet slechts binnen de eigen grenzen, maar ook over geheel Europa te bevelen zal hebben. Volgens de Nuova Romra is de Fransche kardinaal de Bonneehose naar Rome gekomen geenszins als gezan t der Fransche monarchalen, maar uitsluitend om den paus tot de eerste steenlegging uit te noodigen van de kerk, dio gewijd aan het heilig hart op den Montmar- tre zal verrijzen. Het démenti moge juist wezen, au, fond heeft het weinig te beduiden. Of is de plaatsing van Frankrijk onder de bescherming van het heilig hart iets anders dan eene monster-reclame voor het legitieme koningschap? J5}tm£relsbmcf)tm. Bcctijöingen. Het Nederlandsch stoomschip Koning der Nederlan den van het Nieuwediep naar Bataviais 28 dezer des voormiddags te 9 uren, Dover gepasseerd. Alles wel. Het Nederlandsch stoomschip Jasonvan het Nieu wediep naar Batavia, is 27 dezer te Aden aangekomen en den 28ca des ochtends te 8 uren van daar vertrokken. Alles wel. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 29 September. De aanvoer van nieuwe ZeeuwscheVlaamscheFlakkeesche, Overmaassche en Noord-Brabantsche tarwe was heden klein, puikequali- teit vond daardoor tot ruim vorige prijzen vlugge plaat sing, terwijl mindere langzaam als voren opruimden. Voor de goede en puike nieuwe werd van 13.25 a 13.50, voor de mindere 12.50 a 13, voor de goede en puike jarige van 13 a 13.25, voor de mindere 11.75 a ƒ12.75 per hectoliter besteed; nieuwe Zeeuwsche, Vlaam sche en Noord-Brabantsche rogge werd heden zeer schaarsch aangeboden, waardoor men 25 cents per hec toliter hooger kon bedingen, voor de goede en puike nieuwe werd van 9.75 a 10, voor de mindere 9.50 a 9.75, voor de goede en puike jarige 9.25 a 9.50, voor de mindere 9 a ƒ9.25 per heet. besteed; nieuwe gerst vond heden bij kleinen toevoer vlugge plaat sing, winter 25 cents en zomer 10 cents per heet. hooger, voor de winter werd van. 7.75 a 8.25, voor de zomer 7.40 a 7.80 per heet. besteed; nieuwe haver bij ruime aanbieding tot vorige prijzen verhandeld, voor den langen werd van 3.80 a 4.75, voor den korten ƒ4.75 a 5.25 per hectoliter besteed, terwijl voor88/90pond inlandsche voer 10.75 en voor 70/72 pond dito f 11 per 100 kilo werd bedongen; van nieuwe Noord Bra bantsche boekweit was een tamelijke aanvoer, om op te ruimen moest men van 10 tot f 15 per last lager afgeven, Noord-Brabantsche ƒ240, /245, ƒ225en Fransche 228, alles per 2100 kilo: nieuwe paar- dènboonen als voren bij geringen aanvoer van 7.75 a 8.50 per hecloliter, nieuwe duivenboonen naar deugd van 9.50 a 10.25 per hectoliter, nieuwe witte boo- nen bij ruimen toevoer moeilijk te plaatsen, Walcher- sche van 12 a 12.50 en Zeeuwsche naar deugd van 10 a ƒ12 per hectoliter, nieuwe bruine boonen wer den beden weder ruim aangeboden en tot lagere prijzen gedeeltelijk te plaatseo, Walchersche ƒ13.75 a 14.25 en Zeeuwsche naar qualiteit van f 10.50 a f 13.50 per hectoliter; van nieuwe blauwe erwten was neden een ruime aanvoer, puike qualiteit bracht ƒ9.60 a ƒ9.75 en mindere ƒ9.25 a ƒ9.50 per hectoliter voor de kook op, voor de mesting werd 8.75 a 9 per hectoliter besteed; voor buitenlandsche witte voer-erwten werd 9 per 80 kilo bedongen; nieuwe schokkers vonden naar qualiteit van 9.50 a 11 per hectoliter plaatsing; hennepzaad f 9.25 a 9.50 per hectoliter; koolzaad is heden pond vlaamsch 2 lager aan te nemen; kanariezaad als voren, ƒ13 a f 13.50 per hectoliter; van mosterdzaad werd bruin van ƒ23 a 24 en geel van 13 a 15 per hectoliter geveild. Rotterdam 30 September. Ter markt van heden waren aangevoerd 1298 runderen, 181 vette, 6 nuch tere kalveren, 714 schapen, 306 varkens en 247 biggen. Runderen le qual. 882e qual. 68kalveren lc qual. 100, 2e qual. 80; schapen 80 cent. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 30 September 1873. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 57$ ♦dito dito dito 3 68$ ♦dito dito dito .4 91$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 134$- ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. 105$ Belgie. ♦Certificaten bij Rothschild Frankrijk. ♦Inschr ij vingen kdito ♦Obligatiën 1798/1816 *Certitic. adm. Hamburg ♦dito Hope C°. 1855 6e serie ♦Cert. 1000 1854 ♦dito. 1000 1866 *Loten 1866 ♦Oblig.Hope C°.Leening 1860 ♦Certific. dito ♦Inscript. S tieglitz C°.2e a 4 L ♦Obligatiën 186769 ♦Certificaten6 ♦Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 *0blig. dito Obl. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez Orel. dito dito Charkow Azow. ♦Sehatkistobl 'gatiën Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. ♦dito dito April/Oct. ♦dito in papier Mei/Nov. ♦dito dito Febr./Aug. Leening 1861 ♦Obligation Buitenl. 1867—71. dito Binnenlandsche 3 ♦Obl. 1856—69 3 dito (binnenl.)5 Obl. 1868 7 ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 Rusland. Polen. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. 4 4$ 2$ 3 5 5 5 5 5 5 5 4$ 4 4 4 100 87$ 99$ «1$ 75 75 78$ 230 95$ 74$ 63A 63$ 59$ 59$ 19* 15$ 41$ 48$ 81$ 97 98$ 98$ 99$ Obl. Atl. Gr. W. Sp w. Ohiosee. (7p) dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul Pac. Spw. lesec. 7 dito dito dito 2csec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië ♦Obl. 1868 4$ ♦dito 1865 5 Mexico dito 1851 3 Grenada dito afgestempeld. 6 Venezuela dito8 Ecuador, dito1 26 m

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3