MIDDELBURGSCHE COURANT. F 229. Vrijdag 1873. 26 September. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasck- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50, Middelburg 25 September. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 17tn dezer tot vaststelling van een nieuw tarief van haveDgeld en schutgeld op het kanaal door Walcheren, en zulks met intrekking van het konink lijk besluit van 15 October 1872 (Staatsblad n°, 100). In hetzelfde nommer is opgenomen het koninklijk besluit van den 20tn dezer, waarbij het reglement van politie voor het kanaal door Walcheren van Veere tot Middelburg, vastgesteld bij koninklijk besluit van 24 Sep tember 1872 (Staatsblad n°. 97), gewijzigd en voor- loopig van toepassing verklaard wordt op het kanaal door Walcheren, van de Wester-Schelde tot het Veergat en op zijn zijtak naar Arnemuiden en naar Nieuwland. De heer 0. van Reesnieuw benoemd vice- president van den raad van Nederlandsch-Indiëheeft zich gisteren-ochtend te 8 uren perHollandschen spoorweg naar Rotterdam begeven, om vervolgens over Parijs naar Marseille te vertrekken, teneinde zich in de laatst genoemde plaats naar zijn bestemming in te schepen. Gisteren avond is te 's Gravenhage, onder voorzitter schap van mr. D. van Eek, de aangekondigde vrede- meeiiug gehouden, welke werd bijgewoond door den heer Henry Richardlid van het Engelsche lagerhuis, die aldaar het bekende voorstel heeft gedaan tot oprichting van een internationaal scheidsgerecht voor de beslissing van geschillen tusschen cte verschillende natiën. De heer Richard heeft op de meeting, na door den heer van Eek te zijn verwelkomd, een belangrijke rede gehou den, waarin hij verklaarde dat zijn reis door Europa strekt om de openbare meening gunstig te stemmen voor het beginsel van een internationaal scheidsgerecht Ook de heer Dudly Field uit Amerika heeft het woord gevoerd. Naar men verneemt is de Noord-Brabantsch-Duitsche spoorwegmaatschappij den22cn dezer in de jaarvergade ring te Helderberg gehouden, in den Yerein Deutscher Eisenbahnverwaltungen opgenomen, waardoor het ver voer in doorloopend verkeer verzekerd is. De Brusaelsche correspondent van de Nieuwe Rotter- damsche courant meldt, dat Z. M. de koning van België na zijn terugkeer uit Biarritz, alwaar hij drie weken zal vertoeven, zich naar 's Gravenhage zal begeven. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw J. C. P. E. Menso, eervol ont slagen kantonrechter te Rhenen. belastingen. Verplaatst de controleurs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen W. F. C. J. Eerens van Zierikzee naar Breda, enE.A. Tissot van Patot van Axel naar Zierikzee. ONDERWIJS. Eergisteren vierde te Leiden de hoogleeraar A. F. E* Simon Thomas de vervulling van zijn 25jarig profes- soraafc aan de Leidsche hoogeschool. De studenten der medische faculteit boden hem een prachtig salon- ameublement ten geschenke aan; de insignes van ridder der orde van den Nederlandschen leeuw werden hem overhandigd en des avonds werd hem eene serenade gebracht. Uit Veendam wordt aan de Groninger courant mededeeling gedaan van een voorstel dat aldaar veel sensatie verwekt. Door de afdeeling Veendam enWil- dervank der Maatschappij tot nut der Israëlieten iseeu jongeling, Aron Jacobs Polak, nadat hij een jaar op de voorbereidende klasse onderwijs had genoten, na afgelegd examen op de hoogere burgerschool geplaatst. Daar de moeder van Polak gemoedsbezwaren had, dat hij des Zaterdags de school zou bezoeken, heeft de directeur hem de school ontzegd, wanneer hij op dien dag de lessen niet bijwoonde. Door het dagelijksch bestuur der Nederlaudsch Israëlietische gemeente js thans van een en ander kennis gegeven aan de permanente com missie voor de zaken der Israëlieten te 's Gravenhage. Dit bestuur toch meent, dat de grondwet aan alle ge zindten gelijke bescherming toekent en men de Israëlieten niet kan dwingen om een school op den sabbath te Te Sappemeeralwaar eene rijks hoogere bur gerschool met 3 jarigen cursus is gevestigd, is een fonds opgericht, teneinde behoeftige jongelingen, diedennoodi- gen aanleg bezitten, de hoogere burgerschool te doen bezoeken, en hun zoo mogelijk ook de leerboeken te verschaffen. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Utrecht door den heer S. S. de Koe, predikant te Buitenpost. MARINE EN LEGER. Men verneemt, dat weder het voornemen bestaat om in het volgende jaar, in de verschillende kam pen gedeelten van het leger te vereenigen, om er gedurende eenigen tijd op ruimer schaal te worden geoefenden tevens de overigen in de garnizoenen gecom bineerde manoeuvres te doen uitvoeren en ze te oefenen in het bezetten en verdedigen van forten, en in den torpedo-dienst. Hiertoe zullen bij de korpsen infanterie van de divisie, welke het kamp bij Millingen zullen betrekkende miliciens van al de lichtingendie met groot verlof zijn, onder He wapenen worden geroepen, terwijl dit alleen met de miliciens van een der twee oudste lichtingen zal plaats hebben bij de infanterie- korpsen die niet kampeerenen met de beide lichtingen bij de regimenten vesting-artillerie. Ook zal ter com pleteering van de escadrons, die zullen kampeereneen lOOtal miliciens van een der lichtingen, die zich met groot verlof bevinden, worden opgeroepen tot bijwoning der najaarsoefeningen. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren werd te Breda bij gelegenheid van de feesten van het Noordbrabantsche schuttersbond een matinee musicale in het Valkenberg gegeven door het muziekkorps der schutterij te Dordrecht. Toen het korps aan n°. 3 van het programma bezig was, stortte juist bij een eressendo de vluchtig getimmerde vloer der muziektent onder hevig gekraak in elkaar, en de zestig muzikanten met hunne lessenaars, instrumenten en muziek vielen naar beneden. Men zag niets meer dan nog enkele pluimen. Gelukkig had niemand zich ernstig bezeerd en werd de muziek, na een half uur oponthoud, op den vlak ken grond voortgezet. Omtrent den stadsschouwburg te Amsterdam schrijft Amstelodamensis aan Het Vaderlanddat gelijk te voor» zien was de kosten voor den bouw te laag werden geraamd en behalve de toegestane f200,000 nog f 60,000 zal moeten worden betaald. De positie van den pachter, den heer Driessens, is intusschen alles behalve aange naam. Hij had, toen hij den schouwburg pachtte, gerekend op de subsidie van Z. M. den koningen had dit ook in zijn eerste inschrijvingsbiljet doen uikomen. Hij moet bij den koning op audiëntie zijn geweest om subsidie te vragen en Z. M. in de Fransche taal hebben aangesproken, waarop Z. M., ook in het Fransch, zou hebben geantwoord: „Gij zijt onderdaan van Z. M. den koning vau België, wend u tot hem om subsidie, ik ben gewoon in zulke zaken als hetNcderlandsche tooneel alleen mijn eigen onderdanen te subsidiëeren." De subsidie is dan ook toegekend aan de vereenig de tooneelisten onder directie van de heeren Stumpf en Veltman. De pacht van den heer Driessens is echter 1° September reeds ingegaan en hij heeft geen subsidie, geen gebouw, en is er ook nog niet in geslaagd om eeu Nederlandsche troep samen te stellen. In den nacht van Zondag op Maandag jl. waren de soldaten der militaire wacht aan het groote hospitaal te Brussel, met den korporaal aan het hoofd, stomdronken en vermaakten zich met rustige burgers te vervolgen; zelfs hebben zij een die tusschenbeide wilde komen, ernstige wonden toegebracht. Dergelijke schandalen zijn aan dien post al meer voorgekomen. Uit Norderney wordt van den 18en aan de Frank furter Zeitung geschreven: „Alhier bestaat een post verbinding van 37» mijlen door het Wadt (het water waardoor Norderney van den vasten wal gescheiden is) naar de stad Nor den. De postwagen rijdt op een geplaveiden weg door het water, maar slechts gedu rende de eb. Deze weg wordt zeer dikwijls door per sonen gebruikt die de zeereis vermijden willen. Eer gisteren viel door een hevigen storm de vloed zóo bijzon der vroeg en zóo heftig in, dat deze postverbinding bijna aan eenige personen het leven had gekost. Ineen oogwenk stond de wagen vol waier. De postiljon sneed in zijn wanhoop de paarden los en Het den wagen met brieven, pakketten enz. in den steek. De vijf passagiers werden op de paarden gebonden en met den hevigen vloed kampende, ten slotte gered. De wagen werd later aan wal gebracht, maar alles is zoo door weekt dat het onbruikbaar is geworden. De beroemde onyx-vaas van Mantua, het familie stuk van het hertogelijk huis van Bruuswfjk, is toch eindelijk onder de nalatenschap van hertog Karei te Genève gevonden. In een kast met talrijke vazen van allerlei soort stonden er twee van metaal, die aanvan kelijk niet de aandacht trokkenomdat zij geene waarde hebben. Toen men ze verplaatste bespeurde men dat de eene oneindig veel zwaarder was dan de andere. Bij onderzoek bleek dat deze in de gansche lengte een spleet had, waaruit onderaan een stukje flanel te voorschijn kwam. Het metalen omhulsel werd geopend en de beroemde onyx-vaas bevond zich ongeschonden daarin. Zij heeft den vorm van een urn, op welker weinig ge zwollen buik prachtige figuren en relief zijn aangebracht. De hertog moet dit kunststuk onrechtmatig in zijn bezit gehad hebben, wat de geheimzinnige wijze waarop het bewaard werd nader schijnt te bewijzen. Een aantal werklieden te Kopenhagen, die tot de overtuiging zijn gekomen, dat zij door deelneming aan de socialistische woelingen hunne zaak veel meer beder ven dan bevoordeelen, hebben een verbond opgericht, hetwelk zich uitsluitend zal bepalen tot maatregelen ter verbetering van den toestand des werkmans, zon der eenige vijandschap ten opzichte der andere standen. Dit verbond ondervindt veel deelneming. De Murillo, het Spaansche schip dat den 22en Ja nuari jl. de Northfleet in den grond heeft gevaren, kwam den 22en September jl. van Calais in de nabij heid van Dover en wilde aldaar wat meer ballastinne- men, omdat het zonder dat zijn reis niet durfde voort zetten. De Engelsche autoriteiten hadden echter het schip spoedig waargenomen en hebben het terstond in beslag genomen. Ret zal waarschijnlijk naar Londen worden gebracht. De tegenwoordige gezagvoerder van de Muiillo had niet het bevel tijdens het ongeluk met de Northfleet. Een brief van 12 September uit New-York aan the Daily News meldt, dat geen enkele Europeesche natie aan de langs diplomatieken weg verzochte gast vrijheid voor den Amerikaanschen luchtreiziger pro fessor Wise gevolg zal kunnen geven. De hooggeleerde heer beweert dat hij bedrogen werd, het publiek be spotte hem en riep hem lachend en honend humbug! toe. Aan wien de schuld ook ligge, een feit is het dat de directie van the Daily Graphic, een geïllustreerd blad dat met echt Amerikaansche ostentatie de zaak ter hand nam, een ballon liet vervaardigen van katoen in plaats van zijde, in welks schuitje in stede van 10 of 20 personen slechts twee konden worden opgenomen terwijl een derde op voorwaarde van als ballast be schouwd en desnoods in zee geworpen te worden, de reis zou mogen medemaken die in plaats van een manden huis van drie verdiepingen benevens een red dingboot slechts een klein schuifje kon dragen, die in plaats van 15,000 dollarswaarop de kosten geraamd waren, slechts 800 kostte enz. Den 10CD waren tegen een hal ven dollar entrée 1000 a 1500 personen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1