MIDDELBURGSCIIE COURANT. P 228. Donderdag 1873. 25 September. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 24 September. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad ■van Middelburg waarvan het verslag ten deele in dit nommer is opgenomen is onder anderen besloten de benoeming van een voorzitter van het bestuur dor gods huizen aan te houden, en burgemeester en wethouders te verzoeken met genoemd college in overleg te treden omtrent eene wijziging der verordening voor zooveel de benoeming van een voorzitter betreft. Tot concierge der wisselbank is met algemeene stem men benoemd R. G. Lnkou. Door den heer Mathon is de aandacht van burge meester en wethouders gevestigd op het, in't volgende jaar te viereD 25jarig koningschap van Z. M. Willem III, met uitnoodiging om hunne gedachten te willen laten gaan over de wijze waarop deze gemeente van hare belangstelling in die gebeurtenis zal kunnen doen blij ken. Namens burgemeester en wethouders heeft de voorzitter zich daartoe bereid verklaard. Naar wij vernemen is jonkheer P. D. van Citters, lid der gedeputeerde Staten van Zeeland, benoemd tot rid der 3d0 klasse der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De groothertog van Luxemburg heeft benoemd: tot officieren der orde van de .Eiken kroon, de heeren J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland; A. C. Broekmansectie-ingenieur bij de staatsspoorwe gen te VlissiDgen; mr. Ph. J. Callenfels, kommandant der eerewacht tijdens de jongste leesten en kantonrech ter te Vlissingen, en W. C. van Duuren Dutilh, kom mandant der schutterij te Vlissingen, en tot ridders dier orde: do heeren P. Forbes Wels, secretaris der gemeente Vlissingen; W. de Kruijff, oudste lid der feestcommissie en lid van den gemeenteraad te Vlissin gen P. J. Neijtbouwkundige bij de staatsspoorwegen fe Vlissingen, en W. A. Dormaar, chef der 2S af deeling ter provinciale griffie van Zeeland. De provinciale staten van Noord-Holland zullen den 3tn October a. een buitengewone zitting houden ter verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten- generaal, in plaats van mr. J. Messchert van Vollenhoven, die tengevolge van zijne verkiezing tot lid der tweede kamer, ontslag als lid van de eerste kamer heeft ge nomen. Door de Japansche regeering is tot gouvernements werkbaas op eene jaarwedde van 3000 benoemd de heer Weaterwiel, gewezen onderbaas aan de nieuwe schutsluis te Katerveer. Hij vertrekt met den civiel- ingenieur Tiesse, herkomstig van de Delftsche academie, onlangs benoemd als ingenieur in Japannaar dat land. ArrihCour.) Tot het uitgebreid plan der werken, van gemeente wege te Kotter dam uit te voeren, behoort dat tot den bouw eener brug voor gewoon verkeer over de Maas, op 10 meter afstand ongeveer van de spoorweg brug aldaar. Deze laatste, met vijf openingen, zal de rivier zelve en de beide aangrenzende kaden overspannen. De drie middelopeningen worden hart op hart van de pijlers 90 meter, de beide uitersten 66 meter breed. De gemeentebrug wordt, volgens het, naar wij ver némen, dezer dagen door den minister van binnenland- Bche zaken goedgekeurd bestek, wegens het maken van de pijlers en landhoofden, een vaste brug, voor het verkeer een vrije ruimte van 13 meter verkrijgende, met drie groote openingen, ieder wijd 90 meter, van hart op hart der pijlers, welke met hunne lengte-as zoo na mogelijk in het verlengde zullen komen van de pijlers der spoorwegbrug. (Stoompost.) In een brief aan de Zutfensche courant uit 's Gra- venhage geschrevenwordt melding gemaakt van het bevel aan de militairen in de residentie om marsch-tenue te dragen. Een gerucht zegt, volgens den correspon dent, dat dit een gevolg is van eene woordenwisseling tusschen den Franschen officierdie het kamp te Mil- ligen bezocht heeften eenige Nederlandscbe officier De Franschman zou zich bij den gezanten deze zich weder bij den koning beklaagd hebben. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw dr. A. E. Simon Thomas, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden. belastingen. Benoemd tot ontvanger der haven en schutgelden op het kanaal van Walcheren C. L. de Smet en W. Schuylenburg, ontvangers der directe be lastingen, respectievelijk te Veere en te Vlissingen, en tut ontvanger der schutgelden van zeeschepen J. M. van der Minne, ontvanger der directe belastingen te Middelburg. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Middelburg heeft heden na middag benoemd: tot lid der plaatselijke schoolcommis sie den heer J. Vermeulen met 8 stemmen, zijnde 4 stemmen uitgebracht op den heer mr. E. J. Kiehl en 3 op den heer P. D. Koningen tot leeraars in het recht lijnig teekenen op de burger avondschool de heeren J. L. van Wuijekhnijze en J.Holm, beiden met 14 stem men, zijnde 1 biljet niet ingevuld. Eergisteren vierde de hoogleeraar mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaaste Utrecht Jen dag waarop hij vóór 25 jaren het professoraat aanvaardde. Door zijn oud en tegenwoordige leerlingen werd hem het prachtwerk van Pevret, Catacombes de Rome, ten geschenke aange boden, benevens een album met portretten, terwijl hem des avonds eene serenade werd gebracht. KERKNIEUWS. Voor de lessen aan de theologische school te Kampen hebben zich 18 nieuwe studenten laten inschrijven. Het geheele getal bedraagt thans 72. MARINE EN LEGER. Naar het Utrechtsch dagblad verneemt hebben zich weder 4 officieren van gezondheid hier te lande aange geven om, op de bekende voorwaardenbij het Indische leger dienst te doen. Z. M. de koning heeft bepaald, dat de inspecteur- generaal van fortificatiën den titel zal voeren van in specteur der genie. De in de legerplaats te Zeist gekampeerde compag- niën vesting-artillerie zullen heden dat kamp verlaten, waarna het zal worden opgebroken. KOLONIËN. Aan een brief, geschreven ter reede van Atsji en gedagteekend 13 Juli, ontleent de Leidsche courant het volgende: Wij zijn den 12en dezer te dezer reede aangekomen. Het is thans een geheel ander aanzien dan toen ik voor de eerste maal hier aankwam. Wij lagen er toen geheel alleen en de reede was met Atsjineesche visschers- prauwen bezet. Nu liggen er 6 oorlogschepen, nl. de Zeeland, als wachtschip, de Soerabaija, de Sumatra, Maas en Waal, Siak en Hertog Bernhard; bovendieB kruisen er nog 7 a 8 oorlogschepen op de kasten. Toen wij van SiDgkel naar Atsji stoomden, kwamen wij 's nachts den llen Juli de Watergeus tegen. Deze had eene prauw genomen, geladen met ammunitie en rijst; de bemanning, bestaande uit 3 Arabieren en 20 Atsji- neezenwerd door hem gevangen genomen. Deze men- schen namen wij aan boord en gaven ze daarna aan de Zeeland over. Over dag zaten zij los met de noodige schildwachten er bij's avonds om zes uren kregen zij een ijzeren bengel aan den voet en werden allen aan een eind ijzertouw geregen, zoodat zij aan elkanderop het dek lagen. De Citadel van Antwerpen heeft reeds 30 prauwen genomendie alle verbrand zijnnadat de lading aan boord was genomen. Ook een vreemd schip is genomen met 300 kisten kruit voor Atsji. PeAtsji- neezen bouwden een paar dagen geleden een fort aan het strand; doch 17 schoten uit de Zeeland waren ge noegzaam om den geheelen boel te vernielen. Deweers- geoleluLeid is op het oogenblik zeer goed. Zoodra de defecten aan de ketels klaar zijn, gaan wij naar Edie, een Atsjineeschen staat op de oostkust van Sumatra. Men zegt dat men daar zeer vijandig is. Het is druk werken aan boord; de vuren worden nooit uitgehaald en liggen altijd met stoom op. GEMENGDE EERICHTEN. De vestingwerken van een der oudste Belgische steden, Tongeren, zullen weldra worden geslecht en de stad zal geheel worden ontmanteld. In een artikel in de Ausstellungs-Zeitung over den internationalen handel in paarden geeft de schrij ver Anton Karl een statistiek van den in- en uitvoer van paarden gedurende verscheidene jaren in de voornaamste staten. Daarin wordt ook vermeld dat de in- en uitvoer van paarden in Nederland bedroeg in 1867 1868 1869 1870 1871. Invoer 5239 4971 5147 4323 4556. Uitvoer. 8485 9665 9387 7625 10,310. In de Rue Pradel te Bordeaux zag men dezer dagen een groote slang van het geslacht Python-boa. Een der inwoners van die straat doodde het dierdat een lengte van 2,25 meters had en vermoedelijk uit een reizende menagerie is ontsnapt. L' Echo du Parlement meldt uit Antwerpendat men aldaar op de marktalsmede in de dorpen in den omtrekvoor 50 centimes stukjes vochtig en verrot stroo verkoopt, waarop de „gevangene van het Vatikaan'? heeft gezucht. Een Duitscher heeft eergisteren avond met een steen eene glasruit ingeslagen in het wisselkantoor van den heer de Waal aan de Boompjes, te Rotterdam, en door de opening een portefeuille met aanzienlijke waarde ontvreemd. Hij is evenwel spoedig aangehouden. De Fransche minister van landbouw heeft, in overeenstemming met den minister van onderwys, de schoolmeesters verzocht, aan hun leerlingen te vertellen, welke dieren en insecten nuttig zijn voor den land bouw. Vele onderwijzers hadden reeds aan hun school gebouwen een lijst van zulke dieren geplakt en daarop komen o. a. voor: alle kleine vogeltjes, de uilen, de mol, die zich met witte wormen en keverrupsen voedt, de glas- of blindslaDgen en de adders, die slakken, rupsen en sprinkhanen eten enz. Ten behoeve van den Ashaotijnschen oorlog zul len te Woolwich hangende bruggen van een lichte ijzer constructie, doch betrekkelijk aanzienlijke draagkracht worden vervaardigd, teneinde met gemak de menigte rivieren en kreeken te kunnen overtrekkenwelke zich tusschen Cape Coast Castle en Coomassie bevinden. Ook heeft men te Woolwieh een meaigte pontons aan gevoerd tot samenstelling van vlotten, welke pontons zijn vervaardigd nit waterdicht zeildoek, zoodat men ze evenals windkussens kan opblazen. Er zullen twee locomotieven naar de Goudkust worden getransporteerd, met breede wielenzooals men thans in groote steden in de straten ziet gebruikendoch die met een geringe wijziging op den gewonen spoorweg kunnen aangewend worden. Voor het transport van de goederen der expe ditie zijn een menigte handwagentjes gereed gemaakt, die door hun vorm en nette bewerking bijzonder in den smaak vallen van de tallooze bezoekers der construc tiewinkels. THERMOMETERSTAND. 23 Sept. 's av. 11 u. 52 ex- 24 's morg. 7 u. 57 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 6 u 59 gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 23 September. (Nader verslag.) In het heden voortgezet debat over de algemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1