gemaakt van het Suoz-kanaal. Dè geheele reis heeft 83 dagen geduurd. Bg den tweeden hofmeester van het stoomschip Java zijn een aantal coupons gevonden van effectendie ©enigen tijd geleden te Amsterdam bij een bakker ver mist zijn, tijdens in diens huis brand was uitgebroken. Daar uit Nederland geen verzoek om aanhouding ont vangen was, achtte de justitie alhier zich, naar wij gelooven ten onrechteonbevoegd den bezitter dier coupons in hechtenis te nemen. Op het land Tjibaroessa in het Buitenzorgsche heeft een oploop van inlanders plaats gehad, die gedeeltelijk in bet wit waren gekleed, en naar men zegt voornemens waren het land af te loopen. Onmiddellijk is een sterk detachement infanterie en een 25tal cavaleristen der waarts gezonden. Een veertigtal inlanders, waaronder 4 hoofden, zijn in hechtenis genomen, waardoor de zaak geëindigd is. De afdeeling Demak doet van tijd tot tijd nog van zich spreken. De bevolking schijnt, volgens een bericht voorkomende in de Samarangsche courant, sterk aan opium verslaafd en lui te zijn, zoodat de waterstaats werken, die daar ten bate der bevolking aangelegd wordenslechts langzaam vorderenuithoofde van ge brek aan handen. De tweede gewassen staan er redelijk gunstig, maar het kost moeite de bevolking tot den aanplant te bewegen. Een brief uit Demak van 20 Juli schrijft een groot deel van dén tegenwoordigen toestand toe aan de onoordeelkundige wijzewaarop door de commissie tot ondersteuning der noodlijdende bevolking van midden-Java te werk is en wordt ge gaan, die, tegen het advies van het Europeesch inlandsch plaatselijk bestuur, kosteloos rijst verstrekte en geld uitdeelde, in stede van, gelijk het bestuur wenschte, de rijst tegen goedkoopen prijs verkrijgbaar te stellen, waardoor de bevolking tot werken zou aangespoord zijn. Diefstallen zoowel als roofpartijen blij ven op Midden- Java aan de orde van den dag. Te Boeleleng, op het eiland Bali, is de bevolking niet rastig. Zij vraagt den adsistent-residentdie de vorige maand uit zijne betrekking is ontslagen, en den verban nen regent terug. Volgens een telegram van gisteren, nam het aantal dessa 'sdie aan de beweging deelnemen, toe, was de bevolking zeer opgewonden, zoodat de hoof den zich niet meer verantwoordelijk stelden voor de rust, en was men bevreesd voor ongeregeldheden. Van de buitenbezittingen zijn geen berichten van ©enige beteekenis ontvangen. Nog in den loop dezer maand zal het blokkade eskader in de wateren van Atsji uit de volgende vaar tuigen zijn samengesteld Zr. M'. stoomfregat Zeeland, kommandant de kapitein ter zee J. van GoghZr. M*. schroefstoomschepen le klasse Het metalen kruis, kommandant de kapitein ter zee H. B. Kip; 2e klasse Citadel van Antwerpen, komman dant de kapitein-luitenant ter zee J. W. Binkes; 2« klasse Vice-Admiraal Koopman, kommandant de kapitein luitenant ter zee B. D. van Trojen, en Watergeus, kom mandant de kapitein-luitenant ter zee K. C. Bunnik; 4® klasse Coehoornkommandant de luitenant ter zee 1® klasse C. de Klopper; Den Briel, kommandant de luitenant ter zee H. J. van BroekhuijzenMaas en Waal, kommandant de luitenant ter zee 1® klasse L. C. Holtz- apffel; Zr. M®. raderstoomschip Soerabaijakommandant de luitenant ter zee 1® klasse H. W. Walther; Zr. M\ raderstoomschip Sumatrakommandant de luitenant ter zee le klasse H. Dijserinck; Borneo, kommandant de luitenant ter zee 2® klasse H. J. van der Mandelen; Timor, kommandant de luitenant ter zee 1® klasse C. H. Bogaert; Zr. M\ schroefstoomschip 4® klasse Sc hou wen, kommandant de luitenant ter zee 1® klasse C. P- van der Star; Bommelerwaardkommandant de luite nant ter zee le klasse H. J. HaakmanRiouwkom. mandant de luitenant ter zee 1® klasse W. Steffens; Amboina, kommandant de luitenant ter zee 1® klasse jonkheer A. F. MeijerBandakommandant de luitenant ter zee 1® klasse C. F. F. van Woel derenZT. M'. rader stoomschip 4® klasse Admiraal van Kinsbergenkom mandant de luitenant ter zee 1® klasse H. P. Köning. Gouvernements-stoomschepenHertog Bernard militaire kommandant de luitenant ter zee 1° klasse jonkheer C. C. Six, gezaghebber A. C. Everaars; Telegraaf, militaire kommandant de luitenant ter zee le klasse J. H. M. Bervoets, gezaghebber M.Berends; Bronbeek, militaire kommandant de luitenant ter zee 1° klasse J. P. Merciergezaghebber J. W. ScholtenSiak, mili- laire kommandant de luitenant ter zee 1® klasse P. E- Winkelman, gezaghebber J. H. Meijer; Argus, gezag hebber J. A. de Jong. {Javasche cour.) In het Algemeen Dagblad schrijft een correspon dent van Atsji, dat er in de maand Juli hooge zeeën en windvlagen waren. Volgens een ander bericht was het weder van 1 tot 18 Juli prachtig en zijn al leen op 19 en 20 Juli buien opgekomenwaardoor som mige onzer slecht gebouwde schepen slingerdenmaar elk goed schip stil koD blijven liggen. De communi catie met den wal'blijft steeds mogelijk. By gouvernements-besluit is bepaald dat bij elk brigrade der tweede expeditie tegen Atsji een ambte naar voor de posterijen zal worden ingedeeld. De for matie der ambtenaren bij het postwezen wordt alsdan tijdelijk vermeerderd met een commies 1® klasse op f 300 en twee commiezen 2® klasse op f200 'smaands, benevens de indemniteiten te velde, respectievelijk aan kapiteins en luitenants toegestaan. De officieren van het garnizoen te Meester Corne lia, die gisteren avond aan het bal in den planten- en dierentuin deelnamen, zijn omstreeks middernacht on verwachts opontboden. Er was namelijk te Meester een estafette van Bekassi komen aanrennen met bericht, dat men zich op eeae herhaling der bekende tooneelen van moord en brandstichting had voor te bereiden. Giste ren intusschen luidden de berichten uit het Bekassische geru8stellend en scheen het, dat de snelle komst der militaire macht en het arresteeren van een groot aan tal belhamels een goeden indruk had gemaakt. Gisteren heeft de promotie der leerlingen van het gymnasium Willem III plaats gehad. Het gymnasium bloeit en geeft geene aanleiding tot andere klachten of bedenkingen dan diewelke ook in Nederland alom tegen de hoogére burgerscholen opgaan. Alleen zien, door het ontbreken van elke gelegenheid tot onderwijs in de oude talendie ouders welke hunne zonen voor dè rechterlijke macht bestemmen zich verstoken van hulp middelen tot voorbereiding voor het academisch toela- tings-examen in Nederland. Er is sprake vandat eer lang ook te Samarang, en reeds in het volgend jaar te Soerabaya, eene soortgelijke hoogere burgerschool als te Batavia zal worden opgericht. In hoever dat plan werkelijk bestaat, zal eerst kunnen blijken bij het indienen der Indische begrooting voor 1874. De uiterste termijn van inschrijving voor het nieuwe stoomvaart-contract in den Archipel is van 1 December 1873 verlengd tot 1 Januari 1874. Aan het dezer dagen te Batavia gehouden klein- ambtenaars-examen hebben 40 candidaten deelgenomen. Van deze bekwamen 5 goed, 21 voldoende en 14 on voldoende. Uitmuntend kon aan geen geëxaminéerden worden toegekend. Samarang, 5 Augustus. In Wedoengafdeeling Demak, heeft een belangrijke ketjoe-partij bij het ge wezen kamponghoofd plaats gehad. Drie menschen werden door de ketjoes ernstig gewond; er is voor f500 geroofd. Samarang, 7 Augustus. Pastoor De Bruijn van Ambarawa is benoemd tot aalmoezenier bij de tweede expeditie naar Atsji, op dezelfde voorwaarden als de veldprediker. Samarang2 Augustus. Rechtsingang is verleen d tegen den vorigen adsistent-resident van Djocdja, van Ranzow, wegens vervalsching van de boeken van den vorigen vendumeester Backer O verbeek, en wegens ver valsching van mandaten en eigen kasmemoriaal. Er zijn vier aanklachten deswege ingediend. Ook tegen Apfel, venduschrijver, is rechtsingang verleend. Het geldt dus hier eene tweede reeks van feitente gen Ranzow ingebracht, daar reeds rechtsingang was verleend, op de klacht van den opiumpachter, wegens het toeëigenen van f 40,000. De zaken zullen vermoe delijk in deze maand voor den raad van justitie in behandeling komen. GEMENGDE BERICHTEN. Op het strand te Westkapelle zijn een paar stukken hout aangespoeldbezet met duizende dierenwaarschijn- lijk van dezelfde soort als die, welke op eene te Scheve- ningen aangespoelde plank zijn aangetroffen. In de te Leiden gehouden algemeene vergade ring der Maatschappij voor kunsten en wetenschappen is de gouden medaille toegekend aan mevrouw Bosboom Toussaint voor haar roman De Delftsche wonderdoctor. In verschillende plaatsen van ons land worden reeds groote toebereidselen gemaakt tot viering van de 25jarige regeering van koning Willem III in Mei van het volgend jaar; aanzienlijke sommen werden hier en daar door de gemeenteraden beschikbaar gesteld voor de commissiè'n die zich met de leiding der feestviering hebben belast. Zaterdag werd te Utrecht door Z. K. H. prins Hen. drik der Nederlanden de eerste steen gelegd der „Amalia stichting, barakken lazarethdoor het Utrechtschcomité tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgs lieden in tijd van oorlog, gewijd aan de nagedachtenis van H. K. H. mevrouw prinses Hendrik der Nederlan den enz.", zooals het in het proces-verbaal der eerste steenlegging luidt. Het aantal Belgen die zich naar Maastricht bege ven om zich voor den dienst in Indiëte verbinden, ten einde deel te nemen aan den oorlog tegen de Atsjineezen, is sinds eenige dagen vermeerderd. Onder hen bevinden zich oud-Belgische soldaten. {N. Rott. cour.) In den Cercle artistique te Antwerpen zal een schil derij van Titiaan, in 1530 te Boulogne geschilderd, gedurende eenige dagen ter bezichtiging gesteld worden. Het stuk is door den keizer van Rusland aangekocht voor 630,000 franc*. Volgens de Medical Times and Gazette hebben 60 Engelsche geneeskundigen aanvrage gedaan bij het Nederlandsch gouvernement, om als officieren van ge zondheid deel te nemen aan de expeditie naar Atsji. Tot nu toe zijn er slechts twee aangenomennamelijk d*. Charles Mayo en dr. J. C. Galtow. Zij zullen den 27en Engeland verlaten. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 21en September* H. van Sluijs, jm. 24 j. met J. Janse, jd. 23 j. P. Koolwijk, jm. 22 j. met J. Bakker,jd. 19 j. D. J. C. Scheele, jm. 30 j. met C. J. van Nederveen, jd. 24 j F. F. C. Kuipers, jm. 37 j. met A. A. Soomer, jd. 21 j. (Van 1320 September.) vlisshtgen. Bevallen: A. D. A. van Outrijve, geb. Lemmens, d. F. Luijmes, geb. Bakker, d. H. Wisse, geb. de Witte, d. E. Ha mme, geb. de Beer, d. A. van Loo, geb. van Alphen, d. S. J. Hector, geb. van de Sande, d. B. M. Callenfels, geb. Bösken, d. M. van Dijk, geb. Dis, z. P. C. Willems, geb. Plaisier, d. Overleden: P. J. Muller, d. 4 m. W. A. Tromp, man van G. Pothman, 64 j. C. Maliepaard, z. 5. m. M. H. C. Bellaartd. 8 m. Goes. Gehuwd: C. Goemans, jm. 27 j. metA.C. van Renterghem, jd. 33 j. Bevallen: J. Buitendijk, geb. de Jonge, z. M. van der Raaf, geb. Boeckling, d. H. J. Dodmond, geb. Le Rog, z. H. Kloosterman, geb. Lukaart, z. Overleden: J. van den Dorpel, gehuwd met K. A. Kopmels, 37 j. M. E verse, d. 55 j. Zierikzee. GehuwdJ. P. Oberstjm. 38 j. met W. Klink, jd. 38 j. W. F. G. L. Andreae, jm. 25 j. met M. Unkel, jd. 21 j. BevallenJ. E. Broodmangeb. Verschuure z. W. Gil- lisse, geb. van 'tNoordende, d. W. van der Valk, geb. van den Ende, d. Overleden: H. Reynhoud, z. 4 m. G. H. Hoeder, z. 2 m. THERMOMETERSTAND. 20 Sept. 's av. 11 u. 58 e r. 21 'smorg. 7u.59gr.'smidd.lu.64gr.'8av.llu.56gr. 22 'smorg. 7u.54gr.'smidd.lu.61gr.'sav.6u56gr. VERKOOFINGEN EN AANBESTEDINGEN. Door bet bestuur der waterkeering van het calami- teuze waterschap Walzoorden is eergisteren teWalzoor- den aanbesteedhet maken en zinken van een kraagstuk aan de zuidzijde van het Oude hoofd, en het overbe- storten van het kraagstuk van 1870 aan dezelfde zijde van dat hoofd, enz., waarvan aannemers zijn geworden de heeren D. Tholsns c>®te Neuzen, voor f 7000. STATEN-GENERA AT,. tweede kamer. In de zitting van Zaterdag is behalve het reods mede gedeelde nog besloten tot aanneming met 30 tegen 15 stemmen van het voorstel van den voorzitter om het voorstel-van Zuylen betrekkelijk de herziening van het reglement van orde naar de afdeelingen te verzen den, en nadat de kamer zich vereenigd had met een ander voorstel van den voorzitter om een door den heer van Eek gedaan voorstel in behandeling te nemen op een later te bepalen dag. De heer vau Eek had namelijk voorgesteld, dat de kamer een commissie van 5 leden zou benoemen tot herziening van het reglement, in handen van welke commissie tevens het voorstel-van Zuylen zou worden gesteld. Hij meende dat de kamer zelf, met een enkel lid, de herziening van het reglement moest ondernemen. Zitting van Maandag 22 September. {Per telegraaf Alvorens over te gaan tot de discussie over het ont- werp-adres van antwoord op de troonrede heeft de heer Nierstrasz de regeering geïuterpelleerd over de pogingen betreffende een nieuwe kabinetsformatie. De heer van Lijuden van Sandenburg verklaarde, dat de tijd om vóór de opening der nieuwe zitting van de staten-generaal met de vaststelling van een nieuw kabi net gereed te zijn te kort was en dat hij badgewenscht dat het demissionair kabinet eenigen tijd interimair aan het bewind ware gebleven. Door den minister van justitie werd hierop geant woord, dat dit aan het tegenwoordige ministerie niet was gevraagd. De heer Nierstrasz constateerde ten slotte, dat zijne bewering, dat het aan den heer van Lijnden van San denburg verstrekte mandaat tot vorming van een nieuw ministerie was ingetrokken, niet was weersproken. Vervolgens was aan de orde de beraadslaging over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, het welk aldus luidt: „Sire! 1. De tweede kamer der staten-generaal stelt het op hoogen prijs, dat uwe majesteit, bij de hervatting der werkzaamheden van de volksvertegenwoordiging in haar midden verschenen, gunstige mededeelingen heeft kunnen doen aangaande den toestand des lands. 2. Inzonderheid was het streelend voor ons gevoel uwe majesteit te booren gewagen van de blijken van bloei en welvaart, bij haar bezoek aan de noordelijke gewesten des rijks allerwege ontmoet, en van de leven dige en ondubbelzinnige bewijzen van liefde en verknocht heid, waarmede in het Noorden en in het Zuiden door geheel de bevolking de koning werd begroet. 3. Wij deelen in den wensch, dat de havenwer ken van Vlissingen, aan welker plechtige opening uwer

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2