groot; daaraan nemen de crediteuren voor 800,000 Thaler en de heer Hoff voor 400,000 Thaler deel. De eersten zullen een door amortisatie verzekerd prioriteits recht verkrijgen. De leiding der maatschappij wordt aan eenige deelhebbers opgedragen. Voorshands heeft men geen plan de te creëerea aandeden aan de markt te brengen. Door een consortium van Brusselsche bankiers is aan den groothertog van Luxemburg concessie gevraagd tot het maken van een spoorweg ter verbinding van de spoorwegen Kyle en Sure tusschen Jungkerat en Diekirch. Door deze verbinding zou hot groothertog dom rechtstreeks met Duifschland in gemeenschap ge bracht worden. De kleerenmaker van wijlen Napoleon III is dezer dagen te Parijs overleden. Hij laat een zeer aanzienlijk vermogen na. Bij testamentaire beschikking heeft hij zijne prachtige villa in Monaco aan den keizerlijken prins vermaakt. Als een staaltje van de geringe ontwikkeling der plattelandsbevolking in sommige gedeelten van ons land kan dienen wat uit Almelo wordt gemeld. Eenige dagen geleden had aldaar eene verpachting van landerijen in kleine perceelen plaats. De huurders daarvan waren kleine burgerlui, gezeten fabriekarbeiders enz., geen bepaalde armen. Bij het passeeren der akte bleek, dat van de 112 daarbij geïnteresseerden 34 hun naam niet konden schrijven. Eenige dagen geleden is te Londen een afschu welijke moord gepleegd op een vrouw, wier lijk men in stukken gehouwen en geheel onkenbaar in de Theems heeft gevonden. De politie doet al het mogelijke om de daders te ontdekken en is op het lumineuse denk beeld gekomen, dat de vermoorde vrouw eene Ncder- landsche zou wezen, afkomstig van een Nederlandsch vaartuig op de Theems, omdat de bedoelde vrouw tamelijk dik was. Voor de Engelsche politie schijnt dus dikheid een kenteeken van de Nederlandsche natie te zijn. Dat twee treinen tegen elkander stooten en daar door groote ongelukken gebeuren, is in den Iaatsten tijd te veel aan de orde om er als iets bijzonders op te wijzen. Iets geheel nieuws is echter zeker eene botsing van drie treinen. Bij het station Bergen op de Königlich Sachsische südliche Staatsbahn stieten twee goederen treinen met zulk eene kracht tegen elkander, dat eenige wagens met geweld uit de rails geworpen werden en in collisie kwamen met een personentrein, di-e op de rails daarnaast stond en waarvan ook eenige wagens vernield werden. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, maar de schade aan materieel geleden is zeer belangrijk. THERMOMETERSTAKD. 19 Sept. 's av. 11 u. 561 r. 20 'smorg. 7u. 61 gr. 'smidd.lu.67gr. 'sav.Gu62gr. ST ATEN-GENERAAL TWEEDE KAMEH. Zitting van Vr'jdag 19 September. {Nader verslag.) Door den voorzitter wordt o. a. medegedeeld dat in de zitting van morgen (Zaterdag)te 3 urende minis ter van fiuanciën, bij koninklijk besluit daartoe ge machtigd, de staatsbegrooting voor 1874 zal indienen. Na afloop daarvan zal besloten worden cf het voor stel van den heer van Zuijlentot herziening van het reglement van orde, al dan niet naar de afdeelingen zal worden verzonden. Dit voorstel strekt om te be sluiten het reglement van orde van den 18en Maart 1872 (bij wijze van proef ingevoerd) weder te vervangen door dat van den 5en Maart 1852, behoudens enkele wijzi gingen, waarvan de éenig belangrijke is deze om het in 1872 ingevoerde beginsel om in het nieuwe zitting jaar ook met de behandeling van onafgedaan gebleven wetsontwerpen zonder verdere formaliteiten voort te gaan, in het reglement te behouden. Onder meer kwamen in deze zitting in: een konink lijke boodschap tot vaststelling der begrooting voor den arbeid der gevangenen voor 1874. Zitting van Zaterdag 20 September. {Per telegraaf.) De minister van financiën beeft de staatsbegrooting voor 1874 ingediend met eene redevoering, waaruit o. a. blijkt dat hei nadeelig saldo over de dienstjaren 1871 en 1872 bedraagt f 2,658,525 en bet vermoedelijk tekort op den dienst 1873 f 2,500,000. De begrooting voor 1874 bedraagt in uitgaaf f 99,859,488terwijl de inkomsten zijn geraamd op f 93,757,814, zoodat het vermoedelijk tekort ruim 6 mil lioen gulden beloopt. Onder de uitgaven is evenwel 6^ millioen gulden begrepen voor Bpoorwegen. De raming van den opbrengst der belastingen enz voor 1874 is bijna f 2,700,000 hooger dan die voor 1873 De bijdrage uit de Indische baten beloopt f 10,560,250. Door de regeering wordt machtiging gevraagd tot de uitgifte van schatkistbiljetten, hoewel de minister van oordeel is, dat tot die uitgifte vooralsnog niet zal be hoeven te worden overgegaan wegens de bestaande kasruimte. Onder de nieuw aangevraagde uitgaven komen o. a. voor f 300,000 voor verbetering van het Hillegat en H millioen gulden buitengewone uitgaven ten behoeve der marine. De begrooting van oorlog kan niet defiui- tief worden vastgesteld in afwachting van de optreding van een nieuwen minister van oorlog, terwijl nieuwe uitgaven tot hervorming van het muntstelsel zullen worden aangevraagdwaartoe het wetsontwerp gereed is. Van den boogen raad is ingekomen eene voordracht ter benoeming van een raadsheer in dat college in plaats van den overleden raadsheer ml. Hnguenin. Daarop zijn geplaatst mr,M. F. Lantsheerraadsheer in het provinciaal gerechtshof van Zeeland; I. Telting, raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Friesland; J. Heemskerk A zn., oud-lid van de tweede kamer der staten-generaal; N. F. van Nooten, raadsheer in het provinciaal gerechts hof van Utrecht; S. Tjaden Busman, president der arrondissements rechtbank te Groningen, en A. A. de Pinto, raad-adviseur bij het departement van justitie. Tegen Maandag is aan de orde gesteld de discussie over het ontwerp adres van antwoord op de troonrede. Het wetsontwerp betrekkelijk de aanmunting van zilveren standpenningen strekt om te bepalen, dat de bij de wet van 1849 toegekende bevoegdheid tot het doen aanmunten van zilveren standpenningen, anders dan voor rekening van den staatnader door den koning kan worden geschorst en uiterlijk tot 1 Mei 1874. Da termijn voor de in Mei jl. voor het eerst toe gekende gelijke machtiging zal den len November ver streken zijn. Het Iaat zich niet voorzien, dat de beslis sing door de wetgevende macht, omtrent vooratellen van wet tot zóo ingrijpende veranderingen in ons munt stelsel, als door de bekende staatscommissie zijn voor gesteld, vóór dien tijd zal kunnen worden genomen, reden waarom de minister voorstelt, den bij de wet van 21 Mei jl. bepaalden termijn met nog zes maanden te verlengen. öuitrnlanb. ALGEMEEN OVERZICHT. Niet minder dan de drie-keizerbijeenkomst te Berlijn houdt de reis van Victor Emmanuel naar "Weenen en Berlijn de organen der openbare meening in alleEuro- peesche landen bezig. De beteekenis die daaraan ge hecht wordt is natuurlijk naar gelang der politieke richting van de Bchrijvers zeer uiteenloopend. Omtrent de keizerbijeenkomst was ieder het althans hierin eens? dat zonder daarin eenigen waarborg voor den toekom- stigen vrede te zien op het oogenbük ten minste die bijeenkomst het bewijs van een algemeenen vredestoestand was. Anders is dit nu. De ultramontaansche bladen der verschillende landen zien in de reis van Victor Emmanuel eene duperie der Oostenrijksche regeering van de zijde der Pruisische en Italiaansche diplomaten? zij beschouwen Weenen niet als politieke, maar als geographische étappe op den weg naar Berlijn. „Die reis bewijst, schrijft b. v. het orgaan der nunciatuur te München, het Beiersche Vaterland, dat het arrest tegen Franz Joseph en Oostenrijk reeds is uitgesproken en nog slechts het tijdstip der tenuitvoerlegging vastgesteld moet worden." Het doel dezer voorstelling is gemakkelijk te begrijpen. Andere organen daarentegen zien in bet verblijf te Weenen het zwaartepunt van de politieke gebeurtenis. Pruisen en Italië zijn sedert 1861 vrienden, maar de toenadering tusschen Oostenrijk en Italië geeft aan de zaak het grootste gewicht. In zekeren zin erkent Oosten rijk daardoor dat het 1859 en 1866 vergeten heeft, de veranderingen in Italië eerbiedigt en drukt het, zooals het Journal des débats volkomen juist zegt, zijn stempel op een der grootste veranderingen die ooit in de geschiedenis plaats grepen." Dit bezoek van den Italiaanschen koning te Weenen moest reeds voldoende wezen om de dweepers voor het wereldlijk gezag en voor zijne connexiteit met het welzijn van Frankrijk tot voorzichtigheid aan te sporen. Tusschen deze beide uitersten staat een deel der Oostenrijksche pers. „Koning Victor Emmanuel, zegt o. a. do Wiener Tagespresse, komt met het doel om met Oostenrijk vriendschapsbetrekkingen aan te knoopen. Uit dit oogpunt kan hij verzekerd zijn van een goede ontvangst onzerzijds. Oostenrijk gevoelt ten aanzien van Italië hoegenaamd geen wraakzucht. De belangen der beide staten zijn geenszins met elkaar in strijd en wij gclooven niet dat de Re Galantuomo ernstige plannen koestert omtrent het land van Trente of Triëst. Het boek van generaal Lamarmora heeft den naam genoemd van hem die dit gebied aan Italië wilde afstaan. Prins Bismarck, toen „„meer Pruis dan Duitse her"" vestigde toen Italië's aandacht op dit land en wekte zijn Chauvinistischen eetlust op. Laat ons hopen dat die agitatie evenmin als de oorzaak daarvan ooit terug- keeie en Italië van zijne annexatieplannen voor altijd genezen zij. Dan zal iedere reden tot tweespalt tus schen Italië en Oostenrijk weggenomen zijn." Hieruit blijkt dat, in strijd met de voorstelling der ultramontanende Italiaansche diplomatie niet slechts te Berlijn maar ook te Weenen werk vinden zal. Zij zal waarborgen moeten geven voor hare oprechte vriend schap en het vage wantrouwen ten aanzien van Italië's buitenlandsche politiek moeten wegnemen. De Oosten rijksche regeering bewijst van haren kantdat de ge ruchten omtrent hare sympathiën voor de richting der Fransche regeeiing, en dientengevolge de hoop dercle- ricalen op haar bondgenootschap, op valsche praemissen steunen. De ontvangst die den Italiaanschen koning te Weenen bereid werd bewijst dit reeds voldoende» Maar ook op andere wijze heeft de regeering getuige nis afgelegd van baar streven om alle dubbelzinnig heid in haar gedrag te vermijden. Een ultramontaanoche vereeniging te Weenen, de broederschap van den aarts engel Michaël, had met de loyauteit den clericalen eigen, den inderdaad ingenieusen inval gehad, om, den gast van hun vorst te beleedigen door voor heden een lijkmis uit te schrijven ter nagedachtenis van de pauselijke soldatendie den 20ea September 1870 bij de „in strijd met het volkenrecht gepleegde inname van Rome" hun leven verloren. De regeering heeft de aan plakking dezer oproeping verboden, tengevolge waar van ook de mis werd uitgesteld, omdat daardoor het doel verijdeld werd. De Italiaansche koniug en zijn gevolg hadden deze uitdaging, deze beleediging in de straten van Weenen moeten lezen De Fransche legitimisten blijven blind voor de waar schuwingen die zij van alle zijden ontvangen. In legitimistische kringen zegt men dat de monarchalen, zoo meldt een Reuters telegram uit Parijs, thans niet ver meer verwijderd zijn van een gemeenschappelijken basis, waarop zij tot eenstemmigheid zullen geraken. De graaf van Chambord zal zijnen vrienden verklaren, dat hij de rechten der natie niet ontkent, er in toe stemt om over de toekomstige constitutie met de ver tegenwoordiging te onderhandelen en er niet aan twijfelt of tusschen hem en de nationale vergadering zal spoedig eenstemmigheid heerschen. Volgens le Temps, was de heer de Larcy met een adres door 130 afgevaardigden onderteekend naar Frohsdorf vertrokken, waarin het recht van den graaf van Chambord erkend wordt om zijne beginselen te handhaven en geene concessie ten aanzien van de vlag te doen, maar tevens gezegd wordt dat hij de kroon moet aannemen, wanneer Frankrijk hem die aanbiedt, zij het zelfs met de driekleur. Men verlangt van te voren geen verloochening van een zijner beginselenmaar na een votum der nationale vergadering kan hij, zonder zijn verleden af te zweren, aan de wenschen der natie gehoor geven in het belang van het land en de kerk. Zou wellicht het Reuters telegram het antwoord zijn op deze jezuïetische manoeuvre van den heer de Larcy c. s.? Henri V komt, het adres zegt het openlijkook in het belang der kerk. Hoe hij dat begrijpt is geen geheim en blijkt opnieuw uit het bericht van la France, dat de aartsbisschop van Parijs naar aanleiding van zijn laatste mandement een brief met gelukwenschen van Chambord ontvaugen heeft. La France is door de mededeeling van het bericht weder een van die onhandige vrienden, die de zaak juist zouden bederven op het oogenblik waarop zij hare oplossing naderde; de legitimisten spreken het due met alle geweld tegen. Doch ook wanneer la France onwaarheid sprak, dan bewijst deze onwaarheid reeds voldoende wat zijne ultramontaansche geestverwanten van le Rogverwachten. Donderdag is het voorstel tot schorsing der zittingen in de Spaansche Cortes in behandeling gekomen en na eene schitterende redevoering van Castelar met 124 tegen 68 stemmen aangenomen. De republiek, zeida bij o. a., kon zonder bezadigdheid en zonder gematigd heid niet gered worden, en de beste staatsman is hij die op zijn tijd weet te transigeeren. Hij zou ter be strijding van den Carlisten-oorlog gebruik maken van de generaals van andere partijen, want niet alleen anthousiasme was voldoende om de overwinning te behalende wetenschap behoorde ook te worden toege past. De Carli8tische macht werd door Castelar op ongeveer 50,000 man geschat. In de Engelsche bladen vindt men een telegram, volgens hetwelk de heer Pinango, nieuw benoemd gouverneur van Alicante, alle gemeentelijke besturen in zijne provincie gemachtigd heeftom zonderonderscheid van politieke kleur korpsen van eerlijke lieden samen te stellen teneinde de Carlisten te bestrijden. De Fransche minister de Broglie zou aldaar dienst kunnen doen om de bokken van de schapen te scheiden en de gens de Lien aan te wijzen; zonder hem is het te vreezen dat die maatregel tot groote wanorde aanleiding zal geven. Belgische brieven. Brussel 19 September. Een paar woorden in haast om u een nieuwtje mede te deelenwaarvan het gewicht u zeker niet ontgaan zal. Naar aanleiding van het rapport van den rechter van instructie in de zaken van Langrand Dumonceau, den heer Bidart, heeft de raadkamer besloten om alle admi nistrateurs der verschillende maatschappijen van Lan grand Dumonceau voor de correctioaeele rechtbank te dagvaarden. Onder die administrateurs telt men, zooals ubekend

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3