de perkoenpalen aldaar niet aaneengesloten zijnzoodat hij het dagelijksch bestuur verzoekt den winter niet af te wachten alvorens daarin te voorzien, te meer daar de kosten slechts zijn geraamd op 274 en die som dus geen bezwaar kan opleveren. Tevens gaf hij kennis dat hij in hetzelfde dijkvak op sommige plaatsen zeer los liggende steenen heeft gezienalsmede eene schuit die daar steen laadde. De voorzitter gaf hieromtrent de noodige inlichtingen. Hij merkte op, dat na de verwerping in de vorige vergadering van de voorstel len van het dagelij ksch bestuur tot het verzetten van de bestaande steenglooiing van Vilvoordschen steen en het inslaan van twee perkoenpaalregelsalleen het hoogst noodzakelijke is verricht en alzoo aan het besluit der algemeene vergadering is voldaan. Ook ten aanzien van het aangevoerde omtrent de steenen der glooiing enz. werden zoowel door den voorzitter als door den heer Lambrechtseu ophelderingen verstrekt. De beraadsla ging die hiervan het gevolg was leidde tot het resultaat dat de voorzitter zich namens het dagelijksch bestuur bereid verklaarde om te overwegen in hoever het wen- schelijk is om alsnog de bedoelde perkoenpalen in te slaan. Eindelijk betoogde de heer Dronkers nog het wen- schelijke dat ieder der commissarissen in het bezit worde gesteld van bestaande kaarten der West- en Noordwatering. Hiermede vereenigde zich de heer Sprenger, die dan echter ook kaarten der Zuid- en Oostwatering wilde doen maken en aan de commissa rissen uitreiken, te meer daar de kosten betrekkelijk gering zullen zijn. De heer Louwerse wenschtebij aldien zoodanig besluit genomen werdte bepalen dat die kaarten bij overlijden of aftreden van een commis saris zullen teruggegeven worden, doch de heer Loeff meende, evenals de voorzitter, dat dit moeilijk uitvoer baar zou zijn, daar men dan bruikleen verkrijgt en bruikleen zonder contract niet gemakkelijk is. De vergadering vereenigde zich met het denkbeeld dat een stel kaarten van de vier wateringen aan eiken commissaris zal uitgcroikt worden. Nadat de heer Dronkers den heer Fock had bedankt voor de moeiten die hij zich als vqorzitter heeft ge troost, waarbij hij vertrouwde de tolk van commissa rissen te zijn, ontving de heer de Nood van den voor zitter eenige inlichtingen omtrent de door hem bespro ken onvoldoende suatie door de brug in den Veerschen weg, waaruit bleek dat de onderhandelingen over de waterleiding aldaar met den heer Simon nog altijd aanhangig zijn. Ten slotte bracht de heer Vis nog de klachten ter sprake, die in de vergadering van 9 Junijl. der afdee- ling Walcheren van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zijn ingebracht over onvoldoende afwatering. Sommigen wilden weder het oude beginsel van schotbalken of dammen ingevoerd zien, terwijl anderen de aanneming van een vast peil verlangden. De spreker erkende intusschen dat de klachten over de afwatering veelal overdreven zijn, vooral na de groote verbeteringen die te dien aan zien in de laatste jaren hebben plaats gehad. De voorzitter merkte opdat de suatie de grootste moeilijkheid voor een voorzitter is, daar men om de 2500 ingelanden van Walcheren in dit opzicht te voldoen Salomo's wijsheid zou noodig hebben. Uit de notulen van het dagelijksch bestuur toonde hij voorts aan, dat de klachten over de afwatering in Juni jl. mede overdreven zijn, daar het water toen slechts 4 centimeter boven 0 stond; was er toen meer water dan heeft men dit, gelijk meermalen geschiedt, öf zelf opgehouden öf hebben anderen dit gedaan. Het aanne men van een vast peil is niet mogelijk en het aanbren gen van balken ot dammen is eene zaak die ernstige overweging verdient. Ook het water tegen het clandes tien plaatsen van dammetjes, bij het reglement verbo den, is ondoenlijk als men niet weet wie zich daaraan schuldig maken. De voorzitter eindigde evenwel met de verzekering te geven, dat het dagelijksch bestuur zijn best zal doen zooveel mogelijk in de geopperde bezwaren te voorzien, waarna de vergadering gesloten werd. Uit Gent wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche courant geschreven „Een diepen indruk heeft in ons land de inhuldiging der havenwerken van Vlissingen veroorzaakt. Sterk gevoelde men het en luide sprak men het uit, dat Ant werpen op den stroom, waar het alleen gebood, voortaan eene ernstige mededingster zal hebben. In die stad zelve ging men dan ook van eerstaf met de"meeste bezorgdheid na al wat te Vlissingen onder nomen werd. Ieder kent de geschiedenis der afdamming van de Wester-Schelde en het verzet, dat de Antwerpe naars er tegen beproefden. Nu op die zaak niet meer terug te komen was, is men haar kalmer gaan beschou wen. Beletten dat een naburig land, eene naburige stad al de voordeelen doet gelden, die de natuur bun schonk al verviel daardoor ook het uitsluitend voorrecht, dat wij vroeger bezaten, komt niet meer met den geest der tijden overeenzorgen integendeel, dat wij op den oogen- blik der worsteling met gelijke of betere voordeelen gewapend zijn, is redelijker en verstandiger. „Dit begrijpen dan ook de Antwerpenaarsjgen sedert lang, maar vooral in deze dagen wordt er te hunnent op aangedrongen om hunne haven zoo gunstig voor scheepvaart, doorvoer en handel te maken, dat zij de geduchtste mededinging het hoofd kunne bieden. De dokken en aanlegplaatsen zijn er in de laatste jaren meer dan verdubbeldeene nieuwe verdubbeling op de gronden van het verkochte Zuiderkasteel is reeds beslist en nu spreekt men van niets minder dan van eene ver betering der bocht, die de Schelde vóór de stad maakt en eene nieuwe uitbreiding der dokken en stapelplaat sen. Deze verbeteringen, gevoegd bij de nu gestemde spoorweglijn tusschen Antwerpen en Gladbachzijn de revanche, die Antwerpen tegen Vlissingen neemt. Droomde men er nooit van andere! „Antwerpen niet alleen, maar gansch het land toonde die belangstelling in de werken van Vlissingen, en ook, ofschoon in mindere mate, in die, op Fijenoord onderno men. Te Gent wijst men er voortdurend op, wat men te uwent doet, hetzij door persoonlijke deelneming, hetzij door tusschenkomst van den staat om dergelijke reuzenwerken tot stand te brengen, en stelt men daar tegenover de lamlendigheid van ons gouvernement om aan onze havenwerken deonontbeerlijkste verbeteringen toe te brengen. Wellicht handelt men aldus op dezelfde wijze te uwent, en wijst men er op wat wij doen, op hetgeen de staat te onzent voor openbare werken ten beste heeft, om uw gouvernement aan te wakkeren. Niemand toch, zegt het spreekwoord, is profeet in zijn eigen land. „De koophandelskamer van Luik drong dezer dagen nog bij het staatsbestuur aan om de verbetering der Antwerpscbe havens ter harte te nemen, aangezien het daar gold niet een plaatselijk, maar een Belgisch belang. „Het ministerie schijnt dan ook een nog al open ooi- gehad te hebben voor de verzoeken hem in denzelfden zin door hot Antwerpschc gemeentebestuur gedaan, en niets zal zeker een sterkere spoorslag zijn om de hand aan het werk te slaan, dan de luide bewondering en de onverholen bezorgdheiddie zich lucht gaven ter gelegenheid der Vlissingsche feesten." Gisteren hield de kiesvereeniging Orde, te Rotterdam, eene vergadering ter verkiezing van een candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer, in plaats van mr. O. van Rees. Ook daar kwam de candidatuur van den heer Ver niers van der Loeff ter sprake, en werd gewezen op de verdiensten van dien heer ten opzichte van de liberale zaak, o. a. nog onlangs bewezen door zich te Leiden candidaat te doen stellen. De voorzitter deelde echter den inhoud van een door hem ontvangen brief van den heer Verniers van der Loeff medewaarin deze uitdrukkelijk verklaarde, dat hij niet in aanmerking wenschte te komen. Daarop werd de heer R. P. Mees Azn als candidaat voorgesteld en aanbevolen, en ten slotte met 37 stemmen als zoodanig geproclameerd, terwijl 2 briefjes oninge vuld waren. Tot aanvulling van een vroeger aangenomen plan tot reorganisatie der brandweer te Amsterdamheeft de gemeenteraad eergisteren besloten tot het aanleg gen van een telegraafnet, hetwelk de onderscheiden wachtposten zal verbinden. Daarvoor is een som van ruim f 93,000 toegestaan. Sommige leden wenschten, dat het gebruik van die telegraaf, buiten bezwaar van den dienst, ook voor het publiek zou worden openge steld, doch na eenige discussie werd besloten om voor- loopig alleen voor de brandweer en de politie van dien telegraafkabel gebruik te maken. De Berliner Börsen-Zeitung meldt, dat op de inaan- bouw zijnde spoorweglijn MunsterEnschedé de aarde werken nagenoeg voor tweederden gereed zijn. Op dat gedeelte van den weg, loopende van Gronau naar de grenzen, kon hiermede tot dusver niet begonnen wor den, omdat de lijn nog niet vastgesteld was, en deze vaststelling afhankelijk was van de met de lijn Dort mundEnschedé aangegane overeenkomst, betreffende een gemeenschappeli station. Men is het thans hier omtrent eens, en dus zullen ook op dat gedeelte de werkzaamheden spoedig beginnen. Met uitzondering van de brug over de Glanerbeek, de Dinkel en het bovenwerk van eenige anderen, is men hiermede op de lijn gereed. De lijn zal waarschijnlijk in April voor het verkeer worden geopend. Heden zou te Brussel de sedert lang aangekondigde suiker-conferentie plaats hebben, doch volgens den Moni tor universel zijn moeilijkheden gerezen van de zijde van Engeland, toen de uitnoodigingen reeds waren gedaan. Ter zijde latende de vele vraagpunten uit deze zaak voortspuitende en bewerende, dat zij volgens de ziens wijze van dat land opgelost zijn, wil zijne regeering slecht de zuivering in entrepot behandelen niet ineenconj ferentie, maar schriftelijk. Deze beslissing is aan de kabinetten van Nederland en België kenbaar gemaakt. Zonder de zaak te willen praejudiciëeren is de Moniteur universel van meening, dat er geen conferentie zal plaats hebben, maar dat de zaak, tot éenpunt teruggebracht,; schriftelijk behandeld zal worden tusschen de verschil lende landen, onderteekenaren der conventie. Men wacht nog 't antwoord in van de regeeringen van bovengenoemde landen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan dr. P. Wel- lenberghwonende te Oisterwijk, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de Kroonorde 4,le klasse met het Roode kruis, te dragen aan het her inneringslint, hem door Z. M. den Duitschen keizer koning van Pruisen, geschonken. eereteekenen. Toegekend aan den wachtmeester schrijver O. Dekker, van het regiment veld-artillerie, als blijk van Zr. M*. goedkeuring en tevredenheid we gens de redding van eene drenkelinge, op 22 Juli jl. te Arnhem, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuig schrift. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan T. Sypkens, als directeur van het postkantoor te Monnikendam. ONDERWIJS. Door de Friesche Maatschappij van landbouw worden pogingen aangewend om in Friesland aan de hoogere burgerscholen cursussen te openen voor hulp- en, dea verlangd, ook voor hoofdonderwijzers bepaaldelijk in die vakken, waarop een goede kennis in de landbouw wetenschap steunt, nl. in natuurkunde, scheikunde en natuurlijke historie en deze vakken toegepast op land bouw. Men wenscht te Leeuwarden, te Sneek, Harlin- gen en Heerenveen een tweejarigen cursus tot dat doel te openen, waarvoor de leeraren in genoemde vakken van die scholen reeds hunne medewerking hebben toegezegd. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de geneeskunde aan de hoogeschool te Groningen, dr. Kooijker, aanvaard de gisteren zijne betrekking met eene redevoering over den invloed der logica op de geneeskunde. GEMENGDE BERICHTEN. De goederenstoomboot Multatuli die van Antwerpen kwam en bestemd was naar Mannheim is, gisteren morgen te 7 uren in de nabijheid van Ouwerkerk omgeslagen en terstond gezonken. De equipage, die zich naar Zierikzee heeft begevenheeft zich gelukkig, doch slechts ternauwernood kunnen redden. Uit den Briel wordt gemeld, dat de opening van het Geuzengesticht „Wilhelmus van Nassauen" den 2cn October a. zal plaats hebben. In den nacht van 16 op 17 dezer heeft aan het station van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschap pij te Amsterdam in het bestelgoederenbureau, een bru tale diefstal met buiten- en binnenbraak plaats gehad. Enkele pakjes worden vermist, en uit opengebroken koffers en kisten zijn, voor zoover men kan nagaan, goe deren ontvreemd, waarvan de waarde tot dusverre niet te bepalen is. Aan Het nieuws van den dag deelt dr. Maes te Amsterdam mede, dat de dezer dagen te Scheveningen aangespoelde balk door hen is bezichtigd en dat hij de daarop aanwezige dieren terstond voor zoogenaamde Eendenmossels heeft gehouden, die zeer nauwkeurig beschreven zijn in het Leesboek der dierkunde van professor I. van der Hoeven. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat het thans zeker is, dat de waterleiding dit jaar niet meer in exploitatie kan worden gebracht door verschillende technische moeilijkheden bij het leggen der buizen en het stellen der machines ondervonden. Men hoopt haar in 't voor jaar van 1874 in exploitatie te kunnen brengen. B$ eene levering van 5000 M3 water zou de exploitatie in het eerste jaar nog een verlies van f 13,000 voor do gemeente opleveren. Eergisteren avond werd in de Spuistraat te 's Gra-i venhage uit aardigheid een met een kogel geladen pistool afgeschoten. De kogel kaatste tegen een huis en trof daarna een man togen de beenen, zonder hem echter te wonden. De moeilijkheden tot vereffening van het voor eenigen tijd plaats gehad hebbende faillissement van den heer Johann Hofif zijn uit den weggeruimd. Er zal een commanditaire vennootschap tusschen den heer Hoflf en zijne crediteuren worden opgericht, in wier bezit het geheele vermogen met de zaak van deD heer Hoflf over gaat. Het aandeelenkapitaal is, behalve circa 300,000 Thaler hypothecaire schuld, op 1,200,000 Thaler be-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2