MIDDELBURGSCHE F 225. laandag 1873. COURANT. 22 September. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 26n Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. ID e prijs per 3/m..» franco is f 3.50. Middelburg 20 September. Heden werd alhier, onder voorzitterschap van den beer von Brücken Fockde gewone najaarsvergadering van het polderbestuur van Walcheren gehouden. Nadat de voorzitter had medegedeeld dat de com missaris van de Putte bericht had ingezonden dat hij wegens uitlandigheid verhinderd was deze vergadering bij te wonen, stelde bij aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van den tot commissaris gekozen heer W. Cevaal. Tot leden der commissie van onderzoek wees hij aan de heeren Boone, de Nood en Rooze. Na afloop van het onderzoek bracht de commissie, bij monde van den heer Boone, rapport uit, waaruit bleek dat geen bezwaar bestond tegen de toelating van den heer Cevaal, zoodat deze ter vergadering werd binnen geleid en, na aflegging van den eed en gelukwensch door den voorzitter, zitting nam. De notulen van het verhandelde in de vergadering van 39 April jl. werden na voorlezing goedgekeurd. Blijkens mededeeling van den voorzitter is jl. Don derdag bij het dagelijksch bestuur ingekomen een adres van burgemeester en wethouders van Aagtekerkeuit welks voorlezing bleek dat het bezwaren inhoudt tegen de heffing van tol aan de linkerzijde van den Kloos- terweg op den straatweg naar Msliskerkezoodat zij in overweging geven die tolheffing te staken. Nadat tot de dadelijke behandeling van dit onderwerp beslo ten waB, gaf de voorzitter te kennen dat het adres bij het dagelijksch bestuur van den polder geen sympathie heeft gevonden, daar de inkomsten van den polder niet kunnen opgeofferd worden aan het bijzonder be lang eener gemeente, waarmede hij eigenlijk gezegd weinig te maken heeft. Nadat de heer de Visser het adres ondersteund had en de daarin geopperde bezwa ren door den voorzitter en den heer Sprenger nader wederlegd waren, werd het advies van het dagelijksch bestuur, om afwijzend op het adres te beschikken, aangenomen met 19 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Cevaal, de Visser en Koene. Namens het dagelijksch bestuur werd door den voor zitter overgelegd de polderrekening over 1872. Op zijn verzoek bracht de heer van Berlekom namens de met het onderzoek der rekening belaste commissierap port uit, waaruit bleek dat geene bedenkingen zijn gerezen, zoodat de commissie voorstelde haar goed te keuren in ontvang op f 229,386.37^, in uitgaaf op fZOOfiSA.blk', goed slot f 29,291.86, welk laatste als eerste post van ontvaDg in de volgende rekening be hoort te worden overgebracht. Zonder beraadslaging werd overeenkomstig het advies der commissie met algemeene stemmen besloten, terwijl de leden van het dagelijksch bestuur zich van medestemming onthielden. Voorts was aan de orde een door het dagelijksch bestuur overgelegd en voor commissarissen ter inzage gelegen hebbend overzicht van den geldelijken toestand des polders, hetwelk niet werd voorgelezen, maar welks conclusie door den voorzitter werd medegedeeld, name lijk het voorstel om voor 1874 het gewoon dijkgeschot weder te bepalen op f 12.50 per hectare schotbaar land en op 4.30 per hectare vrij of vroonland. Nadat de heer Loeff verklaard had dat hij voor dit voorstel stemmen zou in het vertrouwen op de zuinigheid van het dagelijksch bestuur en ook in de verwachting dat het nu voorgedragen bedrag van de behoefte afhanke lijk zal worden gesteld en geen vast cijfer worden zal, is het voorstel met algemeene stemmen aangenomen en zal alsnu de goedkeuring van gedeputeerde staten voor deze heffing gevraagd worden. In de jongste voorjaarsvergadering werd in handen van het dagelijksch bestuur gesteld, tot onderzoek en rapport in deze najaarsvergaderingeen adre3 van den heer J. van den Houte Willems, commies ter griffie, die, op grond zijner vele werkzaamheden, verzoekt óf hem assistentie te verleenen door toevoeging van een der zake kundig ambtenaar, óf zijne jaarwedde zoodanig te verhoogen dat zij meer in overeenstemming met zijne werkzaamheden worde gebracht en bij ook in staat worde gesteld voor eigen rekening en verant woording zich zoodanige hulp aan te schaffen als be paald noodig is om alles ter bekwamer tijd bij te hou den en in gereedheid te hebben. De voorzitter gaf te kennen dat j!. Donderdag, na dat het heden uit te brengen rapport was vastgesteld, bij het dagelijksch bestuur een brief ia ingekomen waarin omstandigheden worden medegedeeld, die een nader nauwkeurig onderzoek vereischen daar zij van invloed op het uit te brengen advies zouden kunnen zijn. Tot dat onderzoek heeft natuurlijk nog geen gelegenheid bestaan, zoodat het dagelijksch bestuur verzoekt dili gent te worden verklaard en de behandeling dezer zaak tot de volgende vergadering aan te houden. De heer Yis betuigde aanvankelijk zijn leedwezen over den loop dien deze zaak bij het dagelijksch bestuur genomen heett, te meer daar de werkzaamheden van den adressant werkelijk veel vermeerderd schijnen te zijn, hetgeen onder anderen kan worden afgeleid uit de grootere som welke reeds vroeger aan den hypo theekbewaarder is moeten toegekend worden. Hij ver klaarde zich echter voldaan nadat de voorzitter nader had aangetoond dat het dagelijksch bestuur in dezen geen schuld heeft, daar het rapport gereed was en het verzoek om diligent te worden verklaard alleen berust op de omstandigheid dat de jl. Donderdag ingekomen brief bijzonderheden bevat die een nader nauwkeurig onderzoek vereischen. Ook de heer Dronkers gat zijn spijt te kennendat deze zaak thans niet kon worden afgedaan, daar ook hij een onderzoek heeft ingesteld, waarbij hem gebleken is dat de adressant inderdaad zeer veel werk verrichten moet. Nu uitstel van beslissing echter schijnt geboden te worden zou hij in overweging willen geven om, bijaldien in de vol gende vergadering tot verhocjing van het traktement van den adressant mocht besloten worden, alsdan ook in aanmerking te nemen dat het adres reeds een jaar te voren is ingediend. Nadat de voorzitter heeft ge antwoord, dat dit verlangen van den heer Dronkers later een punt van overweging zal kunnen uitmaken, wordt het voorstel om het dagelijksch bestuur diligent te verklaren zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Namens het dagelijksch bestuur werd door den voor zitter machtiging gevraagd, die door de vergadering zonder hoofdelijke stemming verleend is, om de ver pachting der tollen op de wegen opnieuw voor drie jaren in het openbaar te doen plaats hebben. Vervolgens deed de voorzitter mededeeling van een voorstel van het dagelijksch bestuur, strekkende om het onderhond der kunstwegen onder eigen beheer uit te voeren, als zijnde goedkooper dan eene aanbesteding. Over dit voorstel had eenige gedachtenwisseling plaats. De heer Dronkers, hoezeer in den regel tegen het geven van preferentie aan enkele personen, ver klaarde voor het voorstel te zullen stemmen, doch gaf in overweging om te zien of, behalve Douw, aan wien het straatwerk in den regel wordt opgedragen, ook niet andere geschikte personen daarvoor te vinden zijn, ten einde allen schijn van voorkeur te vermijden. De voorzitter verklaarde zich bereid den wenk van den heer Dronkers in gedachten te houden," maar wees er op dat in Walcheren zoo weinig straatmakers ziju. De heer Schorer achtte het ook jammer dat zoo weinig concurrentie voor het straatwerk bestaat, zonder even wel aan de geschiktheid van Douw te kort te willen doen. Daar het niet wenschelijk is altijd alles aan den- zelfden persoon op te dragen, heeft de administratie van den MiddelburgVeerschen straatweg eene aanbe steding der bestrating beproefd, die niet gelukt is, maar toen heeft zij elders pogingen aangewend, tengevolge waarvan verschillende peisonen van elders begonnen zijn mede te concurreeren. Spreker was van oordeel dat eene onderhandsche inschrijving wellicht ook door Walcheren zou kunnen beproefd worden en verklaarde zich bereid later aan den voorzitter eenige namen van gegadigden op te geven. De beer Melis vestigde nog de aandacht op den te Souburg wonenden straat maker Hubregtse, die onder anderen een als goed ge- roemden nieuwen weg bestraat heeft. De slotsom der discussie was, dat het voorstel van het dagelijksch bestuur werd aangenomen. Bij de bepaling der gemeenten waar in 1874, behalve te Middelburg, de verkiezingen zullen plaats hebben, werden weder Oostkapelle en Westkapelle aangewezen. Voor het stembureau gedurende 1874 werden benoemd tot voorzitter de heer Fock; tot plaatsvervangende voorzitters de heeren Sprenger en Melistot leden de heeren Louwerse en Liebert, en tot plaatsvervangende leden de heeren Maljaars, Minderhoud, Schorer en van Berlekom. Al de benoemden laten zich de keuze wel gevallen. De voorzitter gaf namens het dagelijksch bestuur in overwegingom voortaan de leverantie van een gedeelte der houtwaren, ijzer en spijkers voor de Noord watering, die voor een volgend jaar noodig gerekend wordeD, vóór den winter aan te besteden. Bij de hieromtrent gevoerde beraadslaging gaf de heer Dronkers als zijne meening te kennen dat het voorstel in het belang van den polder is, niet alleen omdat de aanneming daarvan goedkooper zal zijn, maar ook omdat men dan bet^r hout zal kunnen verkrijgen. Hij gaf echter in overweging om niet een gedeelte, maar al de noodige hout-en ijzerwaren voor de paal werken der Noordwatering vóór den winter aan te be steden, maar die voor de overige drie wateringen eerst in het voorjaar, omdat men dan minder aan de artikelen der begrooting gebonden is. De voorzitter had hier tegen persoonlijk geen bezwaar, maar wees er op dat de algemeene vergadering zich binden zal door een be sluit om de groote massa hout voor de paalwerken in eens op te doen. De heer Dronkers vreesde zooda- nigen band nietdaar hij al de voor de Noord watering voorgedragen werken nuttig achtte, en zoo zich buiten gewone stormschade mocht voordoenbuitengewone maatregelen kunnen genomen worden. De heer van Berlekom was het met den heer Dronkers eens, doch alleen voor zooveel de Noordwateriag betreft, hetgeen ook de strekking was van het voorstel van het dage lijksch bestuur. De heer Schorer wees er op, dat de polder tot dusver met flinke aannemers heeft te doen gehad; hij vreesde dat men bij aanneming van het voorstel wellicht in handen van minder flinke aannemers vallen zal, hetgeen natuurlijk eerst later zal kunnen blijken. De heer Vis achtte den voorgestelden maat regel nuttig, maar zou daaruit niet willen zien voort vloeien dat dringend noodige werken niet uitgevoerd worden. De voorzitter verklaarde de zienswijze van den heer Vis te deelen, waarna het voorstel van het dagelijksch bestuur, in overeenstemming met het denk beeld van den heer Dronkers, zonder hoofdelijke stem ming werd goedgekeurd. Vervolgens bracht de heer Dronkers de wenschelijk- heid ter sprakeom de perceelen der aan te besteden werken kleiner te maken, ter vergemakkeling der con currentie daar nu alleen groote aannemers kunnen mededingen. De voorzitter kon niet ontkennen dat de perceelen groot zijn, maar noemde het twijfelachtig of kleinere perceelen goedkooper zullen wezen. Hij was echter niet tegen eene splitsing der perceelen, mits deze aan het dagelijksch bestuur overgelaten worde. De heer Sprenger opperde een paar bezwaren tegen de verlangde splitsing. Vooreerst wordt als er meer aanne mers zijn ook meer toezicht vereisebt, en ten anderen zal voor de arbeiders te Westkapelle concurrentie ten aanzien van loon ontstaan; het is wel niet zeker, maar toch te vreezen dat loonsverhoogiug daardoor noodig zal worden en de aannemers aan de werklieden onder geschikt zullen geraken. De heer Dronkers was van oordeel, dat althans eene proef kan genomen worden, terwijl de heer Minderhoud verklaarde de vrees van den heer Sprenger niet te deelen. - De heer de Nood gaf een nieuw denkbeeld aan de hand, namelijk om bij de aanbestedingen te handelen als bij sommige verkoo- pingeneerst afzonderlijke perceelen en dan vereenigd. De heer Dronkers meende dat dit juist ten gevolge zou hebben, dat alles in banden van groote aannemers kwam. Ten slotte werd zonder hoofdelijke stemming aan het dagelijksch bestuur opgedragen, om eene split sing der aan te besteden perceelen te beproeven. De heer Dronkers deelde nog mede, dat hij bij een aan de Zuidwatering gebracht bezoek gezien heeft, dat

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1