F 223. MIDDELBURGSCHE Vrijdag 1873. COURANT. 19 September. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, De prijs per 3/m., franco is f 3.50, Middelburg 18 September. De kiesvereeniging Burgerplicht te Botterdam hield gisteren avond eene vergadering, teneinde over te gaan tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer in plaats van den heer mr. 0. van Bee?, "benoemd tot vice-president van den raad van Neder- landscb Indië. Nadat de voorzitter hulde had gebracht aan den heer van Bees werd door een der leden mr. II. C. Ver niers van der Loeiï als candidaat voorgesteld, welk voorstel echter werd ingetrokken, toen een ander lid verklaarde dat die heer ditmaal buiten aanmerking ■wenscht te blijven. Vervolgens werd do candidatuur van den heer B. P. Mees R.Azn. aanbevolen en warm verdedigd. Met 26 stemmen werd die heer lot candi daat geproclameerd, terwijl drie biljetten niet waren ngevuld. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Zaamslag, ter vervanging van wijlen den heer U. Wolfert, is gisteren gebleken, dat niemand de volstrekte meerderheid had, en alzoo op 30 dezer eene herstemming meet plaats hebben tusschen de heeren P. Dieleman Jz., en Jn. Dees. ^Gisteren middag heeft de nieuwbenoemde raadsheer in den boegen raad der Nederlanden, mr. J. A. Jolles, ïn handen van Z. M. den koning den bij de wet gevor derden eed als raadsheer afgelegd. Uit Arnhem wordt aan het Handelsblad gemeld, dat, naar men verzekert, door den minister van binnenland- Bche zaken is besloten de brug over den Bijnten behoeve van den spoorweg ArnhemNijmegen, oost waarts van Arnhem, dicht bij het sluisje in den Wester- voortschen dijk en den zaagmolen, te doen bouwen. De gemeenteraad heeft zich in Februari jl. tot den minis ter gewend met het verzoek om, met het oog op de uitbreiding der stad aan de oostzijde aan te dringen, de spoorwego verbrngging bovenwaarts de stad, op 700 a 800 meter van de thans aangewezen plaats te maken zoodat slechts gedeeltelijk aan den wensch van den raad zal worden voldaan. Eergisteren is te Rotterdam eene eerste vergadering gehouden van de Provinciale vereeniging van burge meesters en secretarissen in Zuid-Holland. De verga dering werd door den voorzitter van het voorloopig comité, den burgemeester van Botterdammet eene rede geopend, waarin bij de belangrijkheid der betrek kingen van burgemeester en van secretaris schetste en do wenschelijkheid van samensprekiug betoogde. Een reglement werd in deze bijeenkomst vastgesteld, waaruit bleek dat het doel der Vereeniging is bespreking en overleg van administratieve bescheiden en handelingen, hoofdzakelijk met betrekking tot het bestuur der ge meenten zonder daarvan uit te sluiten besprekingen van anderen administratieven aard, en dat zij beoogt onderlinge inlichting, bevorderlijk aan de meeat moge lijke eenheid in de maatregelen van bestuur. Aan dit doel werd reeds gevolg gegeven door de besprekirg van een drietal punten: het vraagstuk van het hulppersoneel aan de openbare lagere school, de armverzorgiug en de toepassing der wet op de besmet telijke ziekten. De leden van het voorloopig comité zijn tot bestuur ders der Vereeniging gekozen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. TELEGitAPiilE. Benoemd tot telegrafist 1° klasse do onderdirecteur 2e klasse bij de rijks-telegraaf H. L. van Balgoije. BELASTINGEN. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan S. M. E. d'Harvant uit zijne betrekking van ont vanger der directe belastingenen accijnaen te Ferwerdc.a., behoudens aanspraak op pensioen. Voorts opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en acciju- sen te Ferwerd c. et. en de kadastrale gemeenten Ferwerd, Blija, Halltim en Marrum, te z-rmen uitma kende de burgerlijke gemeente Ferwerderadeel, vereenigd tot éen kantoor der directe belastingen en aecijnsen, met bepaling dat de ontvanger zal resideeren te Marrum, en dit kantoor zal worden gelaten onder het voortdu rend beheer van den tegenweovdigeu titularis van het kantoor te Halluin, F. C. G. van Motman. Eervol ontslag verleendop verzoek, als adjunct-con troleur der directe belastingenin- en uitgaande rech ten en accijnsen, aan J. H. Schuylenburg, bij koninklijk besluit van 19 Augustus jl. ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal- van Nederlandsch-Indië. ONDERWIJS. Benoemd tot adsistent bij het scheikundig laborato rium aan de hoogere burgerschool te Deventer, de heer J. J. Couvée te Leiden. Voor het in gang zijnde staatsexamen te Amster dam en Leiden hebben zich 48 militaire studenten van den geneeskundigen dienst opgegeven, te weten: 11 militaire candidaat-artsen voor het geneeskundig examen te Amsterdam, en 37 militaire studenten voor het natuurkundig examendat te Leiden wordt gehouden. KERKNIEUWS. Door bet kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Domburg is tot predikant beroepen de heer J. Verweij, te Opheusden. MARINE EJ0T TiüSGER. Met den len October a. worden geplaatst: aan boord van Zr. M®. schroefstoomschip Delide luitenants ter zee 2e klasse H. J. de Wal, al3 oudste officier,en J. V. Wierdsma, de adelborsten le klasse G. J. Sluy- terman en H. J. E. van Goghdo officier van gezond heid 2C klasse F. H. L. Roessingh van Iterson en de officier van administratis 3C klasse N. de Ronde Bresser en aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel, de luitenant ter zee 2e klasse G. F. A. Gregory. Slaats-cour Het kamp bij Millingen is thans geheel opgeruimd en de tent-equipementen zijn naar de rijks-magazijnen te Delft en te Woerden opgezonden. Het detachement, dat met het transporteeren belast was, is echter nog niet in zijn garnizoen te Utrecht teruggekeerd. KOLONIËN. De Arnhemsche courant bevat eenige uittreksels uit het dagboek van een officier van het blokkade-eskader voor Atsji, waarin deze o. a. verzekert, dat de vijand goed de wacht houdt. Daar waar eeu oorlogschip ver schijnt, ziet men de bevolking dadelijk in de weer. Signalen worden van kampong tot kampong gegeven, en 's nachts vuren ontstoken. In de baai ontwaart men hier en daar gedemonteerde strand-batterijenterwijl omgehakte boomen en pallisadeeringen de plaats aan duiden waar de troepen zijn geland. „De blokkade zoo beweert de schrijver van bet dagboek onder dagteekening van 14 Juni beteekent tot nu toe niets; met de tegenwoordige instruetiën en het onvoldoend aantal schepen kan het ook niets geven. Verbeeld n hoe goed men te Batavia voor de blokkade schepen zorgt: Sinds twee maanden ontvingen deze geen provisie, geen steenkolen, geen bericht zelfs. Wat kon er dus uitgevoerd worden'? Men bleef in de baai liggen en bewaarde den laatsten voorraad kolen om zich uit den wal te kunnen houden, indieu bij een hevige bui het schip van zijn anker werd geslagen. Dit is het lot geweest van deCoehoorn, Timor en Siak." Wat de instruetiën betreft, deze luiden „dat menden handel niet beletten mag, doch alleen moet onderzoeken of de handeldrijvende schepen ook wapens geladen heb ben. Gedurig komen er inlandsche handelsschepen aan men zendt een sloep aan boord van het vaartuig, dat gewoonlijk met Maleijers is bemand en een engelsche vlag aan den gaffel laat waaiende gezagvoerder ver toont zijne papieren, daarop staan geen wapenen ver meld, de papieren zijn dus in orde, en het vaartuig gaat naar binnen! Soms, als het schip niet wil bijleg gen wordt er een I03 schot gedaanmaar daar blijft het bij. Zulk een schip, dat stellig munitie of wape nen geladen heeft, gaat ook verder ongemoeid naar binnenOver eenige maanden zullen wij er do gevolgen van oudervinden." Het blijkt echter, dat de blokkade later veel krach tiger is doorgezet, want den 10cn Juli bestond het blokkade-eskader uit 13 schepen, en zou nog met ver scheidene anderen worden vermeerderd. „De radja van Edie, een aan Atsji onderboorig rijkje op de zuid-oost kust, heeft voor de Nederlandeis partij gekozen. Van onze zijde werd daarop (in Mei) den Briel op de reede van Edie gestationeerd, met last de handelsprauwen te beschermen tegen de aanrandingen der oorlogsprauwen van Simpang-Olim. Alle schepen, die sedert op de reede van Edie het anker lieten vallen, worden onder zocht en, indien bet blijkt dat zij uit Atsjineesche havens komen of met Atsjineezen bemand zijn, zon der veel formaliteiten in beslag genomen; men slaat de zeilen af en plaatst er eene wacht van mariniers aan boord." Op die wijze heeft den Briel reeds onder scheiden schepen genomen. In de haten van Simpang- Olirn, die door de Timor en de Citadel wordt ge blokkeerd worden een menigte prauwen in beslag genomen en opgebracht; het aantal dat te Edie was aangevoerd was zoo groot dat de Timor een gedeelte naar Deli heeft gebracht, met de bemanning als gevan genen aan boord. „Gisteren (9 Juli) stoomde de Telegraaf Edie voorbij, met een groote brik op sleeptouw. Niettegenstaande het verbod, toch hare kostbare lading opium willend' lossen, werd zij door de sloepen van de Zeeland genomen en naar Deli gebracht. „Dat het tegengaan van den handel een moeilijke taak is, vooral wanneer men met Engelschen te doen heeft, kan men licht nagaan. Het is toch bekend, dat de Engelsche kooplieden zich niet ontzien om wapenen uit te voeien als Engeland zelf in oorlog is. Om geld te verdienen verschaft hij den vijanden van den staat de middelen om den oorlog vol te houden; natuurlijk maken zij er nog minder een gewetenszaak van, wanneer het een anderen staat geldt. Daarbij komt nog, dat de kooplieden van Singapore en Penang niet anders met de Atsjineezen kunnen bandelen dan op voorschot. „De meeste kooplieden hebben nu aanzienlijke sommen in voorschot gegeven, en vorderen dus de lading. Wat kunnen wij hiertegen doen? Die kooplieden zijn in hun recht, en daarom is bepaald, dat zij schooners geladen met zand kunnen uitzenden naar de Atsjineesche havens om daar peper in te nemen. Den Nederlaudscheii con suls te Singapore en PenaDg is opgedragen de koop lieden na te gaan en hun vrijgeleide te geven, wanneer het bewezen i3 dat zij recht op lading hebben. Niette genstaande die gunstige bepaling blijft op die plaat sen een groote anti-Nederlandsche geest bestaan. „De Singapore deelt ons mede, dat de Zeeland een Turksch koopvaardijschip, met 4000 hadji's aan boord genoodzaakt heeft de reede van Atsji te verlaten. De blokkade begint dus afdoende te worden; zonder hadji's en opium zal de geestdrift wel iets verminderen. Als het waar is, dat Atsji zonder invoer vau rijst niet kan bestaaD, dan zal er spoedig hongersnood komen." GEMENGDE BERICHTEN. Jl. Maandag is op het zeestrand te Zoutelande aan gespoeld het lijk van een drenkeling van het mannelijk geslacht, lang ongeveer 1.7 meter, naar gissing 45 a 50 j iren oud, vermoedelijk een visscher. De kleeding bestond uit een blauw gestreept heind, een blauw gebreide borstrok, een rooden onderbroek, een blauw vrieschen bovenbroek, twee zwarte boezeroenen boven elkander, de onderste iets langer dan de bovenste en de bovenste met nieuwe mouwenaan iederen arm eeu ledereu mouw, een lederen riempje om het lijf, eeu zwarten halsdoek om den bals, drie paar kousen, een paar ge spikkelde, een paar grüzo en een paar bruine, en een

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1