frozen van bet blokkade-eskader vervaDgen zullen worden door Europeesohe. "Uit Salatiga wordt gemeld, dat den 8en Augustus vier kompagnien van het tweede bataljon naar Padang vertrekken. Naar wij vernemen zullen door het wapen der genie te Batavia eu te Samarang verplaatsbare veld hospitalen worden aangemaakt, met een gezamenlijke ruimte voor 400 lijders, teneinde bij de aanstaande operatiën tegen Atsji te worden medegevoerd en daar op het strand te worden opgeslagen. (Locomotief.) Naar wij vernemen zullen de barissan van Madura met achterlaadgeweren worden gewapend. (Dagblad Uit Djoeja schrijft men: Twintig minuten gaans zuidoostwaarts van de hoofdplaats Djoeja dicht'.bij Mer- tone garauis in clen nacht van 21 op 22 Juli weel een ketjeepartij voorgevallen. Ditmaal moest het Itad- hen Pandji Pawirotomo misgelden. Hij zelf werd zoo danig verwond, dat hij uren achtereen het bewustzijn miste, en uit zijn huis werd alles geplunderd wat mede te nemen was; het overige werd vernield. Dringend wordt de wensch uitgesproken, dat de politie spoedig er in slage de schuldigen ia handen te krijgen. In de Javasche courant komt voor een bericht over de verschillende volksziekten in Nederlaadsch-Indië, geheerscht hebbende gedurende de maand Mei 1873. Aangaande de residentie Batavia isaaDgeteekend: „Het aantal knokkelkoortslijders in de stad en voorsteden van Batavia bedroeg gedurende deze maaud 307, daar onder medegerekend het restant op ultimo April van 209. Hiervan overleden 0, herstelden 225 en bleven op ultimo Mei nog ziek 76 personenallen behoorende tot het 3°, 4e en 5e district Djokdjokarta, 2 Augustus. In den nacht van den 30eu op den 31'n Juli heeft een ketjoepartij plaats gehad hij den Europeeschen administrateur der landelijke onder neming Pendoelan (afdeeling Sleman Djokjo). Dead- miuistratevr is gewond. GEMENGDS BERICHTEN. De trein die te 2.24 uit Maastricht naar Hasselt vertrekt, en die welke uit Luik naar Maastricht gaai en die beiden ongeveer op 't zelfde oogenblik Bjverst passeeren, waren eergisteren te laat, en stoomden dus met volle kracht vooruit, toen de trein uit Luik, die voor was, ontspoorde en den trein uit Maastricht den weg versperde. Dit liep zonder persoonlijke ongelukken af, maar de trein Maastricht—HasseltAeischot, daardoor neg meer achteruit gekomen trachtte den verzuimden tijd voorb'j Hasselt in te halen. Dientengevolge raakte de locomotief bij Kermpt buitoa spoor. Verscheidene waggons werden ten onderst boven geworpen, een der waggens raakte onder den omvallenden locomotief. De ma chinist word gedood. De stokerdie op den weg geworpen werdkwam er met eeno wond aan het hoofd af. Vele passagiers werden in meerdere of mindere mate gewond een hunner stierf reeds aan de bekomen wonden. Er werd dadelijk bijstand gezonden en de gewonden wer den Daar Hasselt gebracht, waar bun de noodige hulp weid verleend. Onder de bekroonden op de Weensche tentoon stelling komt ook voor een fabrikant van horlogesleu tels vati Gaij te Gcnöve, die thans in de dagbladen bekend maakt, dat hij niet tot do inzenders behoort. De Virginie met 175 tot deportatie veroordeelden, waaronder Rochefcrt, Fery, Passadouet, is te Las Palmas aangekomen. Al de veroordeeldenmet name Roche- fort en zijne vrienden, brengen den tijd door mei rooken, kaait-en schaakspel. Enkelen lezen ook nu en dan, doch schrijven doet geen hunner. Daar zij allen geld hebboD, nemen zij het er goed van: Rocliefort. bezit 15,000francs die bij de administratie gedeponeerd zijn; zij lieteu dan ook door don leverancier van de Virginie belangrijke inkoopen van allerlei versnaperingen doen o. a. wijn van 3 tot 10 francs -de flesch. De stemming aan boord liet niets te wenschen over. De nieuwe lalhn capiif die men op de Weensche tentoonstelling v. il oplatenis gereedeergisteren zou met het vullen een aanvang worden gemaakt, waarmede men heden heople gereed te wezenterwijl het plan bestond om in do volgende week den ballon te laten opgaan. Op 'tstraud van Scheveningen is een, voorde wetenschap zeer belangrijk, voorwerp aangespoeld, liet is een plank, waarop meer dan 10,000 levende die ren als ware hot groeieD. Welken naam wij, leeken, aao deze moeten geven weten wij niet. Het best zijn deze dieren te vergelijken met dunne palingen of alen, wier kop in een schelp schijnt te zitten, welke ze nu en dan openenom iets door te latecwat veel op een opgerolde papegaaientong gelijkt, uitloopende in, wat wij zonden noemen, franjes eindigende iu balletjes; De glibberige beesten, welke evenals bloedzuigers, doch aan den staart, iets schijnen te hebben, wat men een zuignap zou kunnen noemenzijn als dwars door, over en aan elkaar gegroeid. Wij vernemendat eenigo Amsterdamsche deskundigen een wetenschappelijk on derzoek zouden instellen en dat door een Duitscher reeds f 200 voor de plank is geboden. Naar men wilhebben de gelukkige visschers het voornemen, om met het zeldzaam voorwerp, dat thans besloten ligt in een grooten bak met zeewater en zand, te gaan reizen. (Dagbl. v. 's Gravenh.) Eenige dagen geleden werd per telegraaf gemeld, dat bij Aricbat 56 schepen waren vergaan. Thans wordt nader medegedeeld, dat toen langs de geheele kust van Nieuw Schotland een geweldige storm uit het oosten groote verwoestingen heeft aangericht. Te Sydney, op het eiland Cape-Bretonzijn 30 schepen gestrand, de werven vernield en werd do zeebieker deerlijk be schadigd. Op het eiland werden huizen omvergeworpen, beesten gedood en oogsten vernield. Ook te Picton werd gelijksoortige schade aangericht; aldaar strand den 21 schepen. Te Port Hastings zijn 4 bruggen weggespoeld; te Port Hood 4, te Port Mulgrave 7 te Plaister Cove 4 en te Port Hawkesbury 4 schepen ge strand. Te Cape Bay waaiden twee kerken om. Te Cow-Bay zijn 14 schepen gestrand en het want van vele anderen heeft veel geleden; 56 schepen zochten aldaar een schuilplaats in de haven; de zeebreker te Cow-Bay, is zoo goed als vernield en de schade aan de werven en havenhoofden bedraagt 100,000 dollars. Acht schepen leden te Gaysborough schipbreukterwijl alle werven cn magazijnen zijn verwoest. Te Bayfield zijn vier schepen vergaan. Te Antigonish is de kathe draal zeer beschadigd, de havenhoofden zijn vernield, een schip is er vergaan en een man verdronken. Meer dan 30 schepen zijn bij Point-Caledonia gestrand en de noordkust van Prius-Ed ward -eiland moet als met wrak ken bezaaid zijn. De schade wordt op millioenen dol lars geschat. Van de omstreeks 70,000 inzenders op de Ween sche tentoonstelling hebben 26,002 door de uitspraak der jury eeneo nderscheiding ontvangen. Daarvan zijn 421 eerediploma's, 12,350 met elkander gelijkgestelde, maar in drie soorten verdeelde medailles978 kunstmedailies, 1988 medailles voor medewerkers en 10,465 loffelijke vermeldingen. In alphabetische 01 de zijn die 26,002 onder scheidingen als volgt onder de verschillende landen verdeeld. Amerika (Ver. staten) 441 Monaco9 België612 Nederland 284 Brazilië202 Oostenrijk 5991 China118 Perzië29 Denemarken 309 Portugal431 Duifsebland50G6 Itoumanië238 Egypte75 Rusland1018 Engeland1156 Sandwichs-eilanden 8 Frankrijk3142 Siara1 Griekenland. 183 Spanje1157 Hongarije1604 Turkije 470 Italië1908 Turkestan 1 Japan237 Zuid-en Cenir.-Amer. Madagaskar 10 republieken 44 Marokko, Tunis en Tri- Zweden en Noorwegen 534 polis20 Zwitserland 723 Mexico1 THERMOMET KRSTA HD 16 Sept. 's av. 11 u. 56 r. 17 'smorg. 7u. 53gr.'smidd.lu.6Lgr.'sav.6u62 gr. ST ATEN-GENEït AAL EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 16 September. (Kader verslag.) De opnieuw benoemde voorzitter, de heer van Bylandt, aanvaardt het presidium met de volgende rede: „Mijne heeren „Tot de eervolle taak geroepen, om gedurende dit zittingjaar de werkzaamheden van de eerste kamer der staten-generaal te leiden, gevoel ik de verplichting van uwe medewerking en ondersteuning in te roepenen het zij mij vergund daarbij de betuiging te voegen van op rechten dank voor de vele blijken van vertrouwen en van welwillendheid, mij van uwo zijde reeds vroeger te beurt gevallen. „Ik wil trachten daaraan zooveel mogelijk te beant woorden eu alzoo den regelmatigen gang onzer beraad slagingen tc bevorderen, terwijl ik tevens het bewijs wen&ch te geven, dat, ook bij verschil van meeuiug, eene billijke waardeering der oveituiging van anderen door mij wordt beschouwd ais een hcofd beginsel waarnaar ik moet handelen. „Het valt niet te ontkennen, dat vele en gewichtige onderwerpen, waarvan de regeling wenscheUjk te achten is, in de algelo&pen zitting onafgedaan zijn gebleven, zoodat eeno belangrijke en wellicht moeilijke taak te vervullen overblijfi. „Laat ons hierin eene reden te meer vinden, om onze taak met ijver en ernstig op te vatten, en dat de ge trouwheid aan beginselen steeds een waarborg zij tegen de nadeelen eener te groote gehechtheid aan individueele gezichtspunten en opvattingen, waar het behartigen der algemeene belangen van het vaderland en de hand having onzer grondwettige instellingen het doel van on3 streven is. „Moge Gods zegen rusten op de pogingen, die tot het bereiken van dat doel worden aangewend. Met dezen wensch verklaar ik het voorzitterschap te aanvaarden." Na de mededoeling van een aantal verslagen en andere bescheiden, en de samenstelling der commis3iën eu afdeelingen, is de vergadering gescheiden. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 16 September. (Nader verslag.) De uitslag der stemmingen voor het opmaken der nominatie van drie candidaten voor het voorzitterschap der kamer was als volgt: EERSTE CANDID AA T. Eerste stemming (73 biljetten). De heeren Dul- lert 33, van Reenen 18, van Lijnden van Sandenburg 1.7 stemmen, de Brauw, Storm en Kappeyne ieder 1 stem. Blanco 2 biljetten. Tweede vrije stemming (73 biljetten). De hee ren Dullert 36, van Reenen 27, van Lijnden 9 stemmen en Storm 1 stem. Herstemming tusschen de vier heeren (73 biljet ten). De heeren Dullert 35, van Reenen 85 stemmon, Storm en van Lijnden ieder 1 stem, terwijl 1 blanco biljet in de bus is gevonden. Herstemming tusschen de beeren Dullert en van Reenen (73 biljetten). De beer Dullert 38 en de beer van Reenen 35 stemmenzoodat' tot eer&ten candidaat is gekozen de heer W. H. Dullert. TWEEDE CANDIDAAT. Eerste stemming (73 biljetten). De heerenStorm 30, Cremers 10, de Brauw 9, van Lijnden en van Reenen ieder 7, Luybeu 5, van Akerlaken 4 stemmen; blanco 1 biljet. Tweede vrije stemming (71 biljetten). De hee ren Storm 35, Cremers 9, de Brauw 8, van Lijnden 7, Luyben 5van Reenen 4 stemmenvan Akerlaken 1 stem. 2 blanco biljetten. Tot tweeden candidaat is alzoo gekozen jonk heer C. M. Storm van 's Gravensan de. DERDE CANDIDAAT. Eerste stemming (71 biljetten). De heeren Cre mers 31, Luyben 26, de Biebei stein 4, de Brauw 3 stemmen, van Lijnden, van Reenen, van Kerkwijk, van Akerlaken en van der Does ieder 1 stem. Blanco 2 biljetten. Tweede vrije stemming (70 biljetten). De heeren Luyben 36, Cremers 32, de Brauw 1 stem; 1 blanco biljetzoodat tot derdeu candidaat is gekozen de heer mr. A. F. X. Luyben. De candidaten lijst zal Z. M. den koning worden aan geboden door een commissie, bestaande uit de heeren Wybenga, Gratama, Verheijea, de Bra uw Lenting, Vader, Borret en Mackay. öuitmlanb. AiGEME.HN OVERZICHT. Het Fransche grondgebied ia zonder eenige stoornis geheel ontruimd. Gisteren morgen te 8 uren trokken de laatste Duitsche soldaten over de nieuwe grenzen. Conflans, Etain en Verdun waren met vlaggen getooid en op ondubbelzinnige wijze gaf de bevolking aan hare vreugde lucht. Neigens viel echter .eenige onregelma tigheid voor, en zeer terecht had de maire van Verdun de bevolking verzocht om op niet te luidruchtige wijze van hare vreugde te doen blijken en niet te vergeten, dat aan de andere zijde der nieuwe grens die vreugde droefheid opwekte in harten, die ook warm voor Frank rijk kloppen. Het aantal adressen en telegrammen aan Thiers en het aantal onderteekenaars dezoi huldeblijken is legio', sedert Zaterdag wordt de ex president der repu bliek daarmede te Lausanue letterlijk bestoi rad. Volgens den Parijsehen correspondent der Frankfurter Zeitung heeft von Bismarck Zaterdag door een zijner vei trouwden aan Thiers laten vragen, of hij thans bij gelegenheid der ontruiming van het grondgebiedwelke geheel zijn werk was, de hooge onderscheiding wilde aannemen, die de keizer bem reeds in October 1871 wilde schenken. Thieis heeft op de beleefdste wijze het aanbod van de hand gewezen met de verzekering, dat hij door de dankbaarheid van zijn vaderland reeds rijkelijk voor zijn arbeid beloond werd. Een an der antwoord kon Thiers moeilijk geveneD zon hij voor zeker ook niet geven, wanneer men aanneemt dat het bericht juist is. Hieraan valt echter wel senigszins te twijfelen, omdat van de zijde der Duitsche regeering nauwelijks dergelijke onkiesehheid verwacht mag worden. Volgens le Francais, een der organen van het minis- terie-do Broglie, zal graaf Arnim als Duitsch gezant te Parijs terugkeeren „tot de oplossing der constitution neele quaestie. Men is te Berlijn van oordeel dat de heer von Arnim de eenige is die, dank zijne kennis van den toestand, de Pruisische regeering nauw keurig kan inlichten." Deze mededoeliog van het officieuse orgaan ook wanneer zij volkomen waar is waaraan geen reden bestaat te twijfelen, heeft echter blijkbaar een bijzonder doel. Vóór geruiinen tijd werd verzekerd dat graaf Arnim zich dc ongenade van von Bismarck op den hals gehaald had, omdat hij zich te veel bloot gegeven bad als voorstander van de restau ratie der monarchie in Frankrijk. Welk ander doel kan de regeering dus wel met deze mededeeling, vooral in dien vorm, beoogen dan om het te doen voorkomen alsof Duitsckland de troonsbestijging vau Henri V gaarne zag. Ondanks het tegenstrijdige in de beginse len van den „Rog" en do Duitsche politiek tegen het ultramontanisme is wellicht nog menigeen in Frankrijk dupe van deze list. Onder de geruchten omtrent Victor Emmanuel's reis

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3