MIDDELBURGSCHE COURANT. F 219. Maandag 1873. 15 September. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50, Middelburg 13 September. De minister van binnenlandsche zaken heeft heden na middag namens den koning de zitting der staten-gene- raal gesloten. In zijne rede constateerde de minister, dat het afge- loopen zittingsjaar niet de uitkomsten heeft opgeleverd welke de regeeriDg gehoopt had. Voorts herinnerde bij aan hetgeen in het afgeloopen jaar tot stand kwam, en wees er op dat docr de met België gesloten tracta- ten de wederzijdsche vriendschappelijke verhouding bevestigd en versterkt is. Heden namiddag heeft het korps officieren van het garnizoen zijne opwachting gemaakt bij den commissaris des konings in deze provincie, teneinde hem te compli menteeren bij gelegenheid van de onderscheidingen, hem van wege Z. M. den koning dezer dagen te beurt ge vallen. Aan den tweeden pilaar der beurs naast de Wissel bank alhier is ten gerieve van het publiek sedert heden morgen een thermometer, waarop de drie schalen van Fahrenheit, Celsius en Réaumur zijn aangebracht, be nevens een barometer in bruinhouten kast met glazen wanden geplaatst. Op de achterzijde staat geschreven: Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, geplaatst 1873 September. De houten kast is boven slechts met ijzergaas afgesloten, zoodat de beide instrumenten in aanhoudend contact met de buitenlucht blijven. Eergisteren en gisteren is te Goes, vanwege de af- deeling Heinkenszand der Maatschappij tot .bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, eene fraaie ten toonstelling van bloemen, vruchten en gewassen gehou den, die vrij druk bezocht werd. Het verwijl in het lokaal waarin de tentoonstelling plaats had werd ver aangenaamd door muziek van het muziekkorps der Middelburg8che schutterij, hetwelk gisteren avond ook een concert gaf, dat met een bal besloten werd. Medailles zijn toegekend voor: Landbouwproducten: aan M. deBokx, teGoes, 1 verguld zilveren, 1 zilveren en 1 bronzen; A. van der Bliek, te Goes, 1 zilveren; J. P. Kakebeeke, te Goes1 vergald zilveren en 1 bronzenJ. Koertte Wolfaartsdijk1 zilveren; G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, 2 verguld zilveren, 2 zilveren en 1 bron zen, alsmede een bestuursprijs; J. Woutersen, te's Gra venpolder, 1 bronzen; C. Kaboort, te Kloetinge, 1 zil veren; W. L. Kakebeeke, te Goes, 1 verguld zilveren, 1 zilveren en 1 bronzenH. Minnaardte 's Heer-Arends- kerke, 1 verguld zilveren; J. J. van Weel, te Wol faartsdijk, 1 zilveren en 1 bronzen; L. Platteeuw, te Wilhelminadorp, 2 zilveren en een bestuursprijs; J. M. Kakebeeke, te Goes, 1 verguld zilveren; C. der We duwen te Kruiningen1 zilveren en een bestuursprijs J. Louwerse Az., te Serooskerke (Walcheren), 1 zilve ren; W. Reijnierse, te Middelburg ambacht1 zilveren; J. de Jonge, te Goes, 1 zilveren; A. van Leersum, te Middelburg, 1 bronzen. Boter: aan J. Staal, to Kattendijke, 1 verguld zil veren; J. Maters, te Wilhelminadorp, 1 zilveren. Vruchten: aan jonkheer mr. C. van Citters, te Heinkenszand, 1 vergold zilveren en 1 zilveren; C. van de Putte Cz., te Middelburg, 2 zilveren; A. Cornells jr., te Biervliet, 2 verguld zilveren en 1 zilveren; A. Ka kebeeke Jz., te Goes, 1 bronzen; P. de Witte, te Wol faartsdijk, 1 verguld zilveren. Bloemen: aan A. Blaas Ez., te Middelburg, 4ver guld zilveren en f 25jonkheer mr. C. van Citterste Heinkenszand2 zilveren en f 15C. van de Putte Cz., te Middelburg, 2 zilveren en een bestuursprijs; P. de Witte, te Wolfaartsdijk, en A. Kakebeeke Jz., teGoes, ieder een bestuursprijs. Onze Ilaagsche correspondent schrijft ons het vol gende „Gisteren (Donderdag) avond liep hier op eens het gerucht dat de samenstelling van een nieuw ministerie aan den heer van Lijnden niet lukken wilde, dat de jeugdige staatsman overal „niet thuis" had gekregen, en dus maar weer naar zijne buitenplaats bij Ameron- gen terug zou keerenheden wordt mij dit uit eene goede bron bevestigd. Al mag het kinderachtig schijnen, zoo kan ik toch de vraag niet inhoudenhad ik het nietgezegd Ware de „Christen-staatsman" maar op zijne buitenplaats gebleven, of hadde hij zich meer bepaald tot de waterleiding en de belangen der vaderlandsche kerk bij zijn bezoek aan de hofstad! hij zal zelf, dunkt mij, thans van harte dezen wensch slaken. „Twee dingen verwonderen mijdat de opdracht aan den heer van Lijnden van Sandenburg gegeven is en dat de opdracht door den heer van Lijnden is aange nomen. Over het eerste schreef ik reeds; het begint thans den schijn te krijgen alsof van den beginne af het aanblijven der tegenwoordige ministers vaststond, waarlijk niet hetgeen in de gegeven omstandigheden met de belangen der liberale partij het best overeen kwam. De haast waarmede de heer van Lijnden de opdracht aannam bewijst echter niet voor 's mans poli tiek inzicht. In de gegeven politieke desorganisatie is niet iedereen die zich beschikbaar stelt de meest geschikte man om de zaken te ontwarren en normale toe standen te herstellen. De heer van Lijnden die èn we gens zijn lidmaatschap van het ministerie-Heemskerk èn wegens zijn heen- en weer slingeren tusschen anti revolutie en conservatisme meer dan iemand anders ge zegd kon worden eene beschadigde politieke reputatie te bezittenwashoe volkomen beschikbaar ookdaar voor nog veel minder de man dan iemand anders. Ik weet niet wie van de tegenwoordige leden der kamers op een genoegzaam zuiver standpunt staat dan dat men eenig beter resultaat van zijne pogingen bij den tegen- woordigen stand der partgen zou hebben kunnen ver wachten; misschien van Reenen, maar niet zonder be- teekenis was zijn uitstapje naar buitenslands juist toen men de minister-crisis aan de orde stelde. „Hoe dit zij, het échec is geleden en daar de heer van Lijnden aan alle deuren schijnt aangeklopt te heb ben, maar aan alle deuren werd afgewezen, zullen er wel geen verdere pogingen om een nieuw anti-liberaal ministerie te vormen worden gedaan. Het tegenwoor dige kabinet blijft dus aanhetzij in zijn geheelhetzij gewijzigd, hetzij naar Engelschen trant na eene omruiling van portefeuilles; spoedig zullen wij hier meer van weten. „De Haagsche politiekers hebben een paar dagen bijna niet eens aan de ministerieele crisis gedacht, omdat alle aandacht op de verkiezing voor den gemeenteraad moest gevestigd worden. De belangstelling was zoo ontzet tend groot dat op 300 na de helft van do kiezers op kwam; met andere woorden: er bleven er maar negentien honderd van de 3200 weg! De herstem ming was tusschen een liberalen candidaat en een trouw katholiek, alleen om die eigenschap geschat bij de ultramontaan8che en de conservatieve kiesvereenigingen en door het blad dat deze beide richtingeu hier ter stede dient, doch verder bij ieder onbekend. In naam had de anti-revolutionaire kiesvereeniging denzelfden candidaat, maar de orthodox-protestanten stemden óf niet, óf op den liberalen candidaat. Laatstgenoemde werd gekozen met eene meerderheid van 113 stemmen (Hij had er 721, de ultramontaan 608). „Dat er over dezen uitslag groote tevredenheid onder de liberalen heerscht kunt gij begrijpen. Toch geven de cijfers nog aanleiding tot ongerustheid. De candi daat der ultramontanen was een, misschien zeer bekwaam, misschien zeer achtenswaardig burger, maar een bij de groote meerderheid der kiezers volkomen onbekend man, die nauwelijks een jaar in de residentie woont en, als architect belast met het bouwen van katholieke kerken en institutenzich meer buiten dan in den Haag ophoudt; toch kon de geestelijkheid, bijgestaan door de conservatieve kiesvereeniging met ultramontaansche sympathiën en door een conservatief-ultramontaansch blad met anti-revolutionaire relaties, aan dien onbekende meer dan zes honderd stemmen verschaffen 1 Wat zou het geweest zijn waaneer de liberale kiesvereeniging eens een wel liberaal, maar minder aan de Haagsche behoeften beantwoordend candidaat had gesteld zooals ze wel eens gedaan beeft? Zelfs al ware de om zijne ultramon taansche volgzaamheid aanbevolen candidaat meer be kend geweest bij de burgerijhad men eenvoudig niet behoeven te vragen, wie is die van den Brink? in spijt van al de bekwaamheden, de humaniteit en den ijver van den heer van Geuns, had de katholieke can didaat stellig de overwinning behaald. Het is thans geconstateerd dat de ultramontaansche partij in de hof stad behalve over haar eigen 400 kiezers, over 200 andere uit het conservatieveen anti-revolutionaire kamp te beschikken heelt, die haar door dik en dun volgen. De lokale bekendheid van den candidaat geelt dan den doorslag. „In Juni is het gebleken dat bij verkiezingen voor de tweede kamer die partij hier het gewicht in de schaal legt; thans heeft zij haar macht in gemeente raadsverkiezingen getoond en zij is te verstandig om daar geen gebruik van te maken. Ziedaar hoever het verbond tusschen de goed-conservatieven en ultramon- tanen ons reeds in de residentie heeft gebrachtEn nu spreekt men nog over Noord-Brabant en Limburg!" De Staats courant van heden bevat een koninklijk be sluit van den 4en dezer, tot vaststelling van een regle ment betreffende de samenstelling, het onderzoek en den ijk der weegwerktuigen. Wij vernemen, dat het eerstdaags te opeuen internatio naal land- en boschbouwcongres te Weenen door den heer van den Bosch, directeur van den Wilhelmina-pol- der, als afgevaardigde onzer regeering zal worden bij gewoond. De Oostenrijksche minister van landbouw heeft daarop uitgenoodigd tot het bijwonen der vergadering de heeren: dr. Staring, te Laren; baron van Ittersum, te Hattein; C. Reinders, te Warffum, en baron Sloet tot Oldhuis, te Zwolle. Daar echter twee of drie van dezen zich wegens hun gezondheidstoestand van het aannemen dezer onderscheiding verschoond hebben, heeft de minister buitendien uitgenoodigd de heeren mr. Vis, te Grijpskerke, de Glercq, dijkgraaf van Rijn land, den akkerbouw-scheikundige dr. van Bemmelen te Arnhem, en om den Nederlandschen boschbouw te vertegenwoordigen, m\ Six, te Breda. Welke van deze heeren aan de uitnoodiging gehoor zullen geven, is nog niet bekend. (Het Vaderland.) Jl. Zondag en Maandag is te Leeuwarden de alge meen© vergadering van het Nederlandsch rederijkers- bond gehouden, onder leiding van den heer J. P. Doressen te Utrecht. Van de 30 personen die zich tot medewerking aan den uitgeschreven wedstrijd in uiterlijke welsprekend heid hadden aangemeld waren 22 opgekomen. De voorgedragen stukken waren1° epische poëziefragment uit het gedicht Ahasveros op den Grimselvan J. J. L. ten Kate; 2° lyrische poëzie, Rey van Klaerissen, uit het treurspel Gysbrecht van Amstel, van Joost van den Vondel; 3° dramatische poëzie, Verhaal van Willem van Holland, uit het treurspel Adel en Matilda, van mr. S. J. Wieelius; 4° luimige poëzie, Een huiselijk tooneeltje, van E. Laurillard. De eerste prijs bestond telkens in eene zilveren medaille met diploma; de tweede prijs in een diploma. De uitslag was als volgtVoor n° 1, lc prijs de heer J. de Jager, van Zaandijk; 2e prijs de heer J. N. Mulder, van Utrecht; voor n°2, le prijs de heer W. Neelmeijer; 2° prijs, de heer J. Andriesse, beiden van Utrecht; voor n° 3, 1° prijs de heer M. Bogaerdt, van Krimpen aan de Lek; 2® prijs, de heer T. Konter, van Leeuwarden; voor n° 4, le prijs, de heer Polak, van Deventer, 2e prijs de heer Boogaardvan Amsterdam, met lot tegen den heer Helleman, van Kinderdijk, aan wien toen echter een 3e prijs is toegekend. Na afloop van den wedstrijd werd door de vier eerstbekroonden gedongen naar den prijs van uitmuntendheid met de voordracht van de alleenspraak van Achilles, uit het treurspel van dien naamvan Balth Huydecoperdeze prijs viel ten deel aan den heer M. Bogaerdt, van Krimpen aan de Lek.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1