MIDDELRURGSCHE COURANT. I F 217. Vrijdag 1873. 12 September. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50, Middelburg 11 September. (vfmtuimitfl it IiasinflÊir. De feesten te Vlissingen zijn gisteren avond op uit muntende wijze geëindigd met een "bal in de meerge noemde concertzaal. Met recht was in den feestwijzer daaraan de benaming „groot volksbal" gegeven. Niet alleen de zaal, maar ook de galerijen waren vol be zoekers. Alle klassen der maatschappij waren daar vértegenwoordigd. Er heerschte eene recht opgewekte stemming, een algemeene vroolijkheiddie zicli in verschillende vormen openbaarde, zonder tot uitgela tenheid over te slaan. Ook nu was het orchest bezet door de vereenigde muziekkorpsen van het 8<> regiment infanterie en het regiment veldartillerie, en de leiding van het bal aan den heer J. F. Liesoy uit Middelburg opgedragen. Bijzonder veel geestdrift werd aan den dag gelegd toen de door de heeren J. W. Knoll en A. Grund ver vaardigde Potpourri caracteristique „De brug over den Oceaan" op het concert van Zondag avond uitge voerd hier nog eens werd voorgedragen. Niet min der was dit het geval toen het lid der feestcommissie, de heer H. E. Kleijnhens, later eene toespraak tot de aanwezigen richtte, waarin hij namens de feestcommis sie dank betuigde aau alle ingezetenen van Vlissingen voor de wijze waarop zij de taak der commissie hebben vergemakkelijkt en ten slotte voorstelde een driewerf hoera! aan te heffen ter eere van den burgemeester die wegens vermoeidheid afwezig was en vervolgens voor den heer Simon, wien beide door den koning eene vereerende onderscheiding is toegekend in hunne benoe ming tot ridder, eerstgenoemde der,orde van den Neder- landschen leeuw en laatstgenoemde der orde van den gouden leeuw van Nassau. De spreker werd in zijne rede herhaaldelijk door bijvalsbetuigingen gestoord en nadat hij geëindigd had werd ten volle aan zijne uit- noodiging zoowel wat den heer Winkelman als wat den heer Simon betreft voldaan. Het getal der danslustigen was zeer groot, zoodat de ruime zaal schier nog te klein was, daar een aanzienlijk deel der ruimte ook door niet dansenden werd ingeno- mèn. Van de galerijen gezien leverde die dansende en jubelende menigte daar beneden een bijzonder aardig gezicht op. Door de zorg van eenige heeren, waaronder leden der feestcommissiewerd tijdens het bal eene inschrijving geopend ten bate van den ongelukkigen kanonnier, die jl. Maandag bij het salut ter eere van den koning in den arm is gewond en in het hospitaal is opgenomen. I Va!n onderscheidene zijden kwamen bijdragen in; vooral na de toespraak van den heer Kleijnhens beijverden zich velen om aan de uitnoodiging tot inschrijving te voldoen. Naar wij vernemen was de opbrengst ruim f 200. Het bal liep in ongestoorde orde af en met het bal eindigde ook het feestdat thans tot de geschiedenis gaat behooren, maar nog lang in veler herinnering zal voortleven. Aangenaam is het voorzeker dat tijdens de feestdagen de ingezetenen van Vlissingen weder het bewijs hebben geleverd feest te kunnen vieren zonder dat dit door eenige wanordelijkheid ontsierd wordt; aangenaam ook dat de feestcommissie eere heeft van den uitslag harer omvangrijke en voorzeker hoogst moeilijke taak. Mogen de verwachtingen die gekoesterd worden om trent de vruchten der nu gevierde gebeurtenis ten volle vervuld worden! Dit is de wensch waarmede wij ons verslag eindigen. Uit 'sGravenhage wordt ons gemeld, dat Z. M. de koning, na aan den heer van LïjDden van Sandenburg een kort uitstel te hebben geweigerd om met de vcor te dragen leden van het nieuwe kabinet in nader over leg te treden ten aanzien van het regeeringsprogramma, de opdracht tot de vorming van een nieuw kabinet heeft ingetrokken. De spoortrein die gisteren avond te 8.25 hier moest aankomen, om te 8.35 naar Vlissingen te vertrekken, is eerst te 9.50 aangekomen en te 10 uren vertrokken. In het verslag dat de Goessche courant van deVlis- singsehe feesten geeft, komen de volgende opmerkingen voor omtrent het vervoer der feestgenooten per spoor weg. De bijzonderheden van sommige feiten voor rekening der redactie van dat blad latende, daar wij zo niet allen kunnen beoordeelen, kunnen wij ons toch ten volle vereenigen èn met den lof die aan het dienst doend personeel wordt toegekend èn met de klachten die over de hoofdregeiing worden aangeheven. „Was reeds des Zondags een aantal personen van Goes en omstreken naar Vlissingen vertrokken, Maan dag was het te verwachten dat de eerste trein geene plaatsruimte genoeg zou hebben om allen op te nemen, die gaarne naar Vlissingen wilden gaan. Te 11 uren kwam de trein van Roosendaal hier aan en ofschoon met heel veel bezwaren, kreeg ieder eene zit- of geïmpro viseerde staanplaats. „Te 's Heer-Arendskerke ging het al minder mooiveel nieuwe passagiers en geen plaats meerMaar de beesten wagens deden diensten menigeen was blij dat hij daar een plaatsje vond om naar 'tVlissingsche feest te rijden! Te Arnemuidenwaar men er uitsluitend beestenwagens op na schijnt te houden, stond reeds in een plasregen een groepje passagiers met do parapluie gewapend in zulk een wagen te wachten tot het den leiders van den aankomenden trein behagen mocht hun beestenwagen aan te haken. „De directie der staatsspoorwegen schijnt tussehen feesten in Zeeland en beestenwagens iets synoniems te vinden. Maar ook eene spoorwegmaatschappij kan het te druk hebben en dat het zóo regende kon zij niet helpen! „Zelfs zij die in een beestenwagen in den plasregen stonden waren in vergelijk nog gelukkig toen de trein Middelburg's station voorbijstoof en toen zij al die opeengehoopte gezichten zagen, die daar in de wacht kamers een wanhopigen blik sloegen op het benijdbare geluk van, al is 'tdan maar in een beestenwagen, naar de plaats van bestemming te worden overgebracht. „Wij laten die Middelburgers daar in de wachtkamer en volgen den trein die te half éen te Vlissingen arriveerde. 'tWas of er een wolkbreuk plaats had, toen de feest gangers van Zuid-Beveland den voet zetten op Vlissin- gen's grondgebied. Het goot water. „Zij die familie of kennissen hadden, waren gelukkig genoeg om zich van droge kleederen te kunnen voor zien; anderen sleurden den natten boel met zich voort en leverden een weinig feestelijken aanblik op. „Maar 't scheen, dat ook bij dit feest de meteorologen een démenti zouden krijgen. De barometer 'teekende nog altijd slecht weer, maar een „ouwe loods" zeï, „de wind gaat naar 't noordenwe krijgen 't droog." En in spijt van den barometer, de „ouwe loods" had gelijk: op 't verder gedeelte van den dag had men over't weer niet te klagen. 'tWerd vrij goed weer en de feestelijke stemming werd daardoor niet weinig verhoogd, te meer daar eindelijk ieder, die wilde en kon, in Vlissingen was om feest te vieren. „En na 't vuurwerk wendde ieder zijn schreden naar 't spoor. Een ontzettende massa menschen had zich op het perron en in de wachtkamers geschaard om gebruik te maken van den aangekondigden extra-trein die te 12 uren zou vertrekkenmaar hier begon voor velen de napret. Men duwde, drong, ja vocht om eene plaats; men klouterde door portier en ramen, maar slechts 1/3 van de aanwezigen kon mee. Het overig 2/3 moest blijven staan in 't gedrang op 't perron en in de wachtkamers. Maar zij die meenden, dat zij goed en wel naar de plaats hunner bestemming werden vervoerd, stonden zuinig te kijken, toen de trein te Middelburg stilhield, daar allen liet uitstappen die meegekomen waren, en ledig naar Vlissingen terug reed om het tweede derdo af te halen. Ook dit gedeelte werd slechts tot Middelburg vervoerd en eindelijk ongeveer 2 uren des nachts werd het laatste derde te Vlissingen opgeladen, waarna te Middelburg weder werd opgenomen wat daar vroeger ontladen was en verder moest. Ofschoon deze maatregel niet kwaad was, wijl de meeste passa giers te Middelburg moesteu zijn, zoo is het te betreu ren dat de directie niet meer dan éen extra-trein liet doorloopen. „Nu konden zijdie het verst weg moestenslechts het laatst vervoerd worden. In 't algemeen wordt hulde gebracht aan de activiteit en de waakzaamheid van het personeel, dat aan de stations en op de treinen dienst deed, maar luide klachten worden aangeheven over de hoofdregeling, waardoor velen in hun vertrek gedupeerd werden, terwijl de opeenhooping van feestgangers op het perron te Vlissingen gedurende meer dan 2 ureD, niet van gevaar ontbloot was." In de eergisteren te Amsterdam gehouden zittiDgder koninklijke academie van wetenschappen, afdeeling letterkunde, braebt de heer Beets, ook namens de hee ren Moll en Jonckbloet, verslag uit nopens de vraag van het al of niet wenschelijke eener uitgave der ge dichten van ConstantijQ Huygens. Volgens den verslag gever zijn de ontdekte handschriften zoo belangrijk, dat eene nieuwe uitgave der gedichten niet alleen ge rechtvaardigd, maar tevens zeer aanbevelenswaardig is. Huygens is, om zijne aanraking met zooveel menschen van rang en stand een merkwaardig persoon in de geschiedenis, en deze tot dusver onbekende vruchten van zijnen geest doen zoowel een dieperen blik werpen in het gemoedsleven des dichters, als in dat zijner tijdgenooten. De tweede vraag evenwelof de academie zich met de uitgave moet belasten, meent de verslag gever in ontkennenden zin te mogen beantwoorden. Immers, het oogenblik schijnt gekomen, dat het werk een gul onthaal zal vinden. Grondiger waardeering van kunst en poëzie kenmerkt onzen tijd zoodat met recht mag worden verondersteld, dat menig voornaam uitgever naar de eer zal dingen om de uitgave te bezorgen. Deze overweging heeft tot het voorstel geleiddat de academie de handschriften ter beschikking stelle van hem, die opgewektheid gevoelt om die taak te aanvaarden en gerekend kan worden daartoe bevoegd te zijn. Dien overeenkomstig is besloten. Gisteren is uit den Haag naar Konstanstinopel vertrok ken de gepensioneerde kapitein ter zee Jansen, aan wien opgedragen is als Nederlandsch afgevaardigde op te tre den in de conferentie van deskundigen, welke aldaar zal bijeenkomen om te beraadslagen over het invoeren van eene internationale scheepsmeting en tonnemaat en het beslechten der bestaande geschillen over de tolheffing op het Suez-kanaal. (Staats cour.) BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan J. Troger te Amsterdam, als blijk van Zr. M\ goedkeuring en tevre denheid wegens de redding van een kind uit het water aldaar op 24 Juli jl. marine. Bevorderd tot ofïïcier van administratie 2e klasse, de officier van administratie 3e klasse P. J. Roest en tot officier van administratie 3e klasse, de scheepsklerk W. Pronk. ONDERWIJS. Dr. L. Suringar is tijdelijk als leeraar in het Griekseh en Nederlandsch aan het gymnasium te Maastricht aan gesteld. MARINE EN LEGER. De monitors Heiligerlee, Krokodil en Tijger zijn eergisteren weder van VlissiDgen vertrokken naar Helle- voetsluis. De luitenant ter zee 2e klasse M. A, Medenbacb, ge^

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1