jachten op groote schaal worden gehouden, zoodanig geregeld, dat zij inderdaad tot de verdelging van wol ven enz. kunnen strekken. Zooals de zaken thans staan kan het onmogelijk blijven. De velden, vooral waarop aardappelen worden geteeld, zijn van alles ontbloot, indien zij in de omstreken der wouden zijn gelegen. Zij zijn derwijze omgewoeld, als waren zij omgeploegd. En het ergste hiervan is, dat de landbouwer voor die verliezen geen schadevergoeding hoegenaamd ontvangt. Volgens een gematigde schatting vindt men in Lotha ringen, dat een oppervlakte heeft van 110 vierkante mijlen, in ronde getallen, 200 wolven, 1800 wilde zwij nen, 150 wilde katten en 2500 vossen. Men hoopt het land althans van de wolven en wilde zwijnen geheel te zuiveren. Te Zurich worden pogingen aangewend om eene vereenigiug op te richten wier leden zich moeten ver binden om bij testamentaire beschikking te bepalen dat hun stoffelijk overschot niet mag worden begraven, maar moet worden verbrand. Naar men zegt, vindt het denkbeeld meer bijval dan men had vermoed. Het wordt vooral ondersteund door het dagblad te An del fingen, op grond dat het in het belang der openbare "gezondheid en financiën is, de begraafplaatsen te doen verdwgnen, en ten tweede dat het voor nagelaten be trekkingen een hoogst aanstcotelijk denkbeeld blijft, dat de beenderen hunner dooden bij het ruimen der graven ergens in een afgelegen hoek op een hoop wor den geworpen; het blad acht het veel beter, de asch van een afgestorvene in een urn te bewaren. THERMOHETERSTAND. 9 Sept. 's av. 1 u. 58 gr. 10 „!smorg.7 u.59 gr.'emidd.lu.64gr.'8av.6u.61 gr. tënitentrtniX ALGEMEEN OVERZICHT. Een EDgelsch blad, the Evening Standard, wijst op de toevallige omstandigheid dat ten zelfden dage, waarop de laatste termijn der Fransche milliarden aan Duitsch- land betaald werd, ook Engelaud zich van zijne ver plichtingen jegens de Vereenigde staten van Noord- Amerika kweet. „De twee schadeloosstellingen, zegt het blad, zijn betaald; de twee overwinnende natiën, de een door het zwaard van Mars, de ander door de weegschaal van Themis, hebben tot den laatsten penny hunne vordering voldaan gekrogen, en Engeland en Frankrijk zijn geheel van vreemde schuld bevrijd. Het is inderdaad opmerkenswaardig en verdient als bijzon der feit vermelding, dat deze betalingen, de eene door eene natie die niet meer kon, en de andere door eene die niet meer wil vechten, ten zelfden dage gekweten zijn." Frankrijk is thans aan zich zelf teruggegeven, zooals de geijkte term luidt, en thans zal blijken hoe het van die opnieuw erlangde vrijheid partij zal trekken. Zal zij tot eendracht of tot grooter verwijdering en strijd tussehen de partijen leiden? Een belangrijk feit is in dit opzicht de volgende nieuwstijding, voor welker juistheid een ernstig blad als b. v. Ie Temps zegt te kunnen instaan. Zij komt op het volgende neder: Het kabinet van 24 Mei, erkennende dat de monar chale restauratie een onmogelijkheid is met het oog op de bekende eischen van den graaf vau Chambord en de evenzeer bekende meeningen van de meerderheid der kamer, heeft besloten eene verlenging der volmach ten van maarschalk Mac-Mahon voor den tijd van 5 jaren voor te stellen. De constitutioneele wetsont werpen zullen door de regeering aan eene herziening onderworpen en in behandeling gebracht worden, van hetzelfde standpunt als waarop de heeren Thiers en Dufaure stonden, d. i. dat van het behoud eu de orga nisatie van den feitelijken republikeinschen toestand. Zoolang er leven is, is er hoop, dit kan de troost zijn der republikeinen, die zoodoende het leven der republiek gerekt zien en daarmede de kans dat het republicanisme in dien tijd belangrijke vorderingen maken zal. Dat die bestendiging van den feitelijk be- staanden vorm door de Broglie c. s. niet met zuivere bedoeliDgen, niet uit liefde voor de republiek geschiedt, niemand zal hieraan twijfelen. Wanneer zij al niet vermoord wordt door Jhet geweld van een of anderen ge lukzoeker, dan berekenen de monarchalen toch ongetwij feld de kansen, dat Chambord op leeftijd en zonder kinderen is en zijn rechtmatige opvolgers de vertegen woordigers der parlementaire monarchie zijn. Een ongestoorde rust, een zwijgen der partijschappen, een bedaren der partij-hartstochten zal de republiek van de Broglie c. s. dus zeker niet aanschouwen. naar Spaansche zuster, de federalistische republiek, kan waarlijk ook niet op kalmte en rust bogen. Bijna ontelbare ministeriën hebben de regeering, welke Maan dag optrad, voorafgegaan en nog altijd ontbreekt de waarborg dat deze gelukkiger dan hare voorgangsters zal wezen. Castelar ontwikkelde zijne politiek, die de republiek eu de federatie, maar vooral de eenheid van het vaderland beoogt. De demagogie was een kwaad dat door alle waarlijk liberalen bestreden behoorde te wordenmet nog meer klem deed hij echter een beroep op hen tot bekamping der Carlisten. Om een leger te hebben zou hij de wetten op de discipline met kracht in toepassing brengen, zonder wreedheid te oefenen; verder kondigde hij andere hervormingen aan. „Europa zal, zoo eindigde hij, de Spaansche republiek eerst dan erken nen wanneer zij tot gehoorzaamheid aan de wetten weet te dwingen." Onder de verwachte voorstellen noemt men de oproeping van alle reserven tot actieven dienst, de schorsing der constitutioneele waarborgen en eene wet om aan alle familiën eene boete van 5000 pesetas op te leggenwelker zonen zich, om aan den militairen dienst te ontkomen, buiten 's lands begeven hebben Zal Cas telar gelukkiger, en vooral zal hij energieker zijn dan Figueras, Pi y Margall of Salmeron? Hierachter kan men niets anders dan een groot vraagteeken plaatseD, Een keizerlijk patent van den 7en September beveelt de ontbinding van deu Cisleithaanschen rijksraad en schrijft de verkiezingen voor den nieuwen uit, welke den 4en November bijeen zal komen. Deze verkiezin gen zijn de eersten, die volgens de nieuwe kieswet worden uitgeschreven, welke de directe verkiezingen der afgevaardigden van den Oostenrijkschen rijksraad invoert. Belgische brieven. Blankenlerghe 8 September. Het is de tijd der algemeene rust in het openbare leven. Die rust weet ik niet beter te besteden dan door de politiek en haren Sisyphus-arbeid ter zijde te laten. Waarom al ware het slechts om het contrast! zouden wij niet een klein uitstapje op het gebied der fantasie maken Waar dat gebied gelegen is Hier en overal. Gij zult het tevergeefs op een geographische kaart zoeken, en toch men heeft den mantel van Faust niet noodig om er henen verplaatst te worden. Men behoeft zich slechts daarheen te begeven, waar de kunst hare bekoorlijk heden tentoonspreidt en ons aan de werkelijkheid ontrukt om ons in hare schatten te doen zwelgen en op de vleugelen der poëzie weg te voeren. Het is reeds iets dat men eenige oogenblikken het leven met zijne zorgen en zija kommer, met zijne smart en zijne zeld zame en vaak zoo duur gekochte vreugde kan vergeten. Het toeval dient ods want wij hebben keus. Zoo gij het wilt, voer ik n rond in den Cercle artistique et litté raire, waar uw landgenoot, de heer Wilson, zijn schit terende galerij van oude en moderne kunst ten voordeele van de armen van Brussel ter bezichtiging heeft gesteld, of door de driejaarlij ksche tentoonstelling van Ant werpen. En op beide plaatsen zou uw Nederlandsch hart van trots en vreugde warm in den boezem kloppenwant op beide tentoonstellingen bekleedt de oude en moderne Nederlandsche school een eersten rang. Vooral het kabinet van den heer Wilson bevat kunst stukken van oude meestera, die aan het gros van het publiek geheel onbekend zijn. De sohool van Haarlem is de groote uitverkorene sedert men geëindigd is met recht te laten wedervaren aan dien kunstenaar vol gloed en kracht, vol jeugd en leven, die zich Frans Hals noemt. Vliomme a la came van dezen grooten meester boeit het oog door het leven dat in eiken zenuw op het gelaat van dien man trilt. Maar er zijn daar ook por tretten van schilders van den tweeden rang als Ver sprong MitjeusBenjamin Cuyp en Simon de Vosdie men niet nalaten kan te bewonderen en die naast den prachtigen kop van een jong rabijn van de hand van Rembrandt de perlen der collectie van den heer Wil son uitmaken. In strijd met de algemeene verwachting zijn de stukken uit de Engelsche school in deze galerij tamelijk middelmatig. Een portret van Josua Reynolds, eene moeder met haar klein dochtertje, is een afgezaagd onderwerp, dat al met bijzonder talent geschilderd moet wezen om indruk te maken. Ia dit portret vindt men geen enkel spoor terug van den Engeischen van Dijck. De stukken van Turner en Constable munten evenmin bijzonder uit en het landschap van Hobbema, een der prcnkjuweelen der galerij, zet hen geheel in den schaduw. Alleen de moderne Fransche meesters houden met eere de concurrentie met de ouden vol. Delacroix schil dert de wilde beesten met dezelfde kracht en dezelfde tint, als die men op de tentoonstelling der Société Néerlandaise in den leeuwenkop van Rubens bewonderde, ingezonden door Z. M. koning Leopold II, en de heer Millet beheerscht bijna de geheele verzameling door zijn Angeluseen schilderij van wonderbaarlijke opvatting en welks uitvoering in volmaakte harmonie is met het gronddenkbeeld. Dit denkbeeld is eenvoudigeen boer en zijne vrouw zijn bezig met het rooien van aardappelen. Over de om geworpen aarde gebukt zoeken zij de vruchten van hun arbeid bijeen. Van verre weerklinkt op eenmaal de echo der luidende kerkklok van het dorp. Dat is de angelus! De arbeidenden richten zich op; zij bidden staande en met warmte, en men zou zeggen dat de natuur met hen bidt. Dit doek is onbeschrijfelijk scbooD. Het behoorde vroeger aan den heer van Praet, minister van het huis des konings. Hij kocht het voor den belachelijken prijs van 1500 francs. De heer Millet was toen nauwelijks be kend. Maar later verkocht de heer van Praet het voor 7000 francszooals men mij verhaalt, de heer Wilson Kocht het voor 40,000 francs en wanneer het heden te koop geboden werd, zou het zeker 100,000 francs op brengen. Voor een brief waarin ik beweerde mij op fantastisch gebied te bewegenzijn deze détails erg prozaïsch, zult gij zeggen. Doch dit is niet zoo erg als gij wel denkt. Het is van belang voor de kunst om te weten welke sommen men heden besteedt voor een waarlijk schoon product- Het is echter geen reden voor de artisten om het gouden kalf te veel te aanbidden en ter wille van den lagen gouddorst de vereering der kunst te ver geten. Er zijn er die geheel beheerscht worden door de geldquaestiegetuige de onuitgegeven brief van den heer Courbet, den realistischen schilder, aan eenkunst- kooper te Brussel en die wat zijne originaliteit, zijne orthographic en zijne punctuatie betreft, waard is om in het oorspronkelijk te worden medegedeeld. Hij is woordelijk van dezen inhoud: 26 Avril 1873. Mon cher Vous me tourmenté toujours par des surprises, je ne conijois pas ce genre d'affaire, tantöt vous m'envoyez une dépêche m'offrant moitié prix des tableaux, tantöt vous me dites sans rien spécificr, envoyez moi des tableaux il est impossible de faire des affaires comme cela. Dites moi, je veux une on deux toiles telle mesure et je vous offre telle somme deposé ces tableaux a tel endroit a paris contre remboursemeut car je ne veux plus d'ennuis. Jai dans ce moment plus de cent tableaux com- mandés. C'est la Commune qui me vaut cela. Je ne sais plus au quel entendre, et mes tableaux ont doublés. Si vous n'aviez pas été un tatillonneur comme vous l'avez été vis vis de moivous auriez déja gagné beaucoup d'argent avec ma peinture. Tout a vous signé G. COTTRBET. Ornans, Dpt. du Doubs. Wat zegt gy van dit proza van den talentvollen, schilder? In zijne schilderstukken moge hij realist zijn, niet minder is hij het in het gewone leven. Millet zou zulk een brief niet kunnen schrijven. En de tentoonstelling te Antwerpen? Zij levert over vloedige stof voor een tweeden brief. Door de over name van Courbet's brief ben ik plotseling uit den hemel der fantasie in het koude proza der werkelijkheid gevallen, en eenmaal daar neêrgekomen is het niet gemakkelijk zich opnieuw te verheffen en te dwalen in de etherische gewesten van het ideale. Btttijdtngjm. Eergisteren is te Orwsköldsvick gearriveerd het bark schip Riga, gezagvoerder C. Tobiaesen, van Middel burg. Schip en equipage in goeden staat. Gisteren is van de ree de van Veere naar zee gezeild de Engelsche schoener Skylark, gezagvoerder R. Lidellevan Middelburg in ballast naar Sunderland, en de Nederlandsche brik Nella, gezagvoerder B. H. Andrea8sen, in ballast van Veere naar Riga. £)anïrdsbmcl)ten. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 8 September. De aanvoer van nieuwe Zeeuwsche, Flakkeesche en Overraaassche tarwe was heden vrij ruim; bij goede vraag vonden nieuwe soor ten tot ruim vorige prijzen vrij goede plaatsing. Jarige soorten konden slechts in puike qualiteit gedeeltelijk tot vorige prijzen plaatsing vinden. Voor de goede eu puike nieuwe werd 12.75, 13, voor de mindere 12, 12.50voor de goede en puike jarige 12.50, ƒ12.75, voor de mindere f 11.75, f 12.50 per hectoliter besteed; nieuwe rogge bij ruime aanbieding gedeeltelijk volgens notering verhandeld. Jarige zeer moeielijk te plaatsen. Voor nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche werd 9.75, ƒ10, voor dito Noord-Brabantsche 9.60, ƒ9.80, jarige Zeeuwsche en Vlaamsche ƒ9, ƒ9.25 voor dito Noord- Brabantsche ƒ9, 9.25 per hectoliter besteedgerst; was in beide soorten ruimer ter veilen vond tot 15 a 20 cents per hectoliter verlaging slechts gedeeltelijk koopers. Voor de winter- werd 7.30, 7.80, voor de zomer- 7.30, 7.40 per hectoliter besteednieuwe haver was iets ruimer ter veil, de qualiteit liet algemeen veel te wenschen over, er was een enkel partijtje puike onder: de vraag voor dit artikel was iets flauwer, en vond het aangevoerde van ƒ3.80, 5,25 per hectoliter plaat sing, terwijl voor jarige inlandsche voer 63/66 pond ƒ9.75, 68/72 pond ƒ10.50, en voor 82/83 pond nieuwe ƒ11 per 100 kilo werd bedongen; van nieawe Noord- Brabantsche boekweit was een enkel partijtje ter veil,

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3