HM Lunteren, vail Apeldoorn, te Wijhe; J.D. M. van Reijn Snoek, van Hillegom, te Rotterdam,* H. J. A. Telders, van Breda, te Sittard; L. W. F. Tismeer, van Middel burg, te Middelburg,* N.B. Wijsman, van 'a Gravenbage, te Gions; J. J. van Zwieten de Blom, van Utrecht, te Utrecht. De Staats-courant van heden bevat een rapport van Zr. Ms. raad van legatie te Londen over de oorzaken van de laatste duurte der steenkolen in Engeland. De ontzettende stijging der steenkolenprijzen aldaar in het laatste anderhalf jaar, en vooral gedurende den laatsten winter, had aanleiding gegeven tot de instel ling in het lagerhuis eener bijzondere commissie, met bet doel om een onderzoek te doen naar de oorzaken van de duurte en de schaarschheid van dit zoo onmis baar product. De vraag ontstond of de duurte der steenkolen moest worden beschouwd als een natuurlijk gevolg van de vrije werking der oeconomische regelen van vraag en aanboden zoo jaof dit verschijnsel aan meerder ver bruik of aan mindere productie moest worden toege schreven, dan wel of men te denken had aan een coalitie, hetzij van mijneigenaars of van kolenhande laars, hetzij van de mijnwerkers, welke door kunst matige middelen, ten eigen bate, den marktprijs tot eene ongekende hoogte hadden opgevoerd. Volgens het onlangs verschenen rapport dezer com missie moet die vraag in den eersten zin beantwoord worden, en moet de hoofdoorzaak der stijging van de steenkolenprijzen worden gezocht in de aanzienlijke vermeerdering van productie en uitvoer van ijzer naar het buitenland. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Beesterzwaag mr, D. Dumbar, advo caat te Deventer. belastingen. Gevestigd in de gemeente Waarden- burg het kantoor der directe belastingen en accijnsen, bevattende de gemeenten Herwijnen, Vuren en Dalen, WaardenburgHaaften en E3t en Opijnenthans kan toor Herwijnen, en benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Waarden burg c. a., de heer G. W. F. G. Callenfels, thans ontvanger derzelfde middelen te Boskoop c. a. burgemeesters. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan m*. R. L. A. Hamerster Dijkstra, als burge meester der gemeente Sneek. MARINE EN LEGER. De commissie, die te 's Gravenhage werkzaam is tot het opstellen van de regelen ten behoeve van een Indische brigade, bestaat uit de volgende hoofdofficieren: van het Nederlandscbe leger: generaal-majoor Weitzel, luitenant-kolonel Netscher van bet 6C regiment infante rie, majoor Wilhelmie, kommandant van het koloniaal werfdepot, en van het Indische legerkolonel Diemont, luitenant-kolonel Rijnen en den gepensioneerden majoor Bloem: secretaris bij die commissie is de heer mr van der Wijck, ambtenaar bij het departement van koloniën. Naar men verneemt, heeft de commissie zich niet te belasten met het onderzoek over de wenschelijkheid van de oprichting der bedoelde brigade, die door den minis ter in beginsel moet zijn aangenomen, maar met het ontwerpen der regelen daaromtrent. Zij moet met haar werkzaamheden reeus ver zijn gevorderd, zoodat zij spoedig met haar taak gereed zal zijn. Voor de 100 plaatsen, die op de koninklijke militaire academie te Breda open waren, hebben zich slechts 32 adspiranten aangemeld; van deze hebben niet meer dan 18 aan het examen voldaan, als: 4voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 5 voor de genie, allen voor Oo3t-Indië; 3 voor de cavalerie en 5 voor de genie hier te lande. RECHTZAKEN. Dinsdag werd de zaak van den heer Koeken te Moerdijk bij de rechtbank te Breda behandeld. De advocaat van het classicaal bestuur, mr. Pels Rjcken, eischte dat den door de bevoegde macht uit zijn betrek king als predikant in de Nederduitsche hervormde kerk ontslagen heer Koeken zou worden gelastom het archief binnen tweemaal vier en twintig uren over te dragen en dat, bij niet-opvolging van dezen last, hij door de gewapende macht er toe genoodzaakt zou worden; voorts honderd gulden boete voor iederen dag van nalatigheid. De advocaat mr. van Mensvoor den beklaagde optre dende, verzocht drie weken uitstel, hetgeen is toe gestaan. GEMENGDE BERICHTEN. Ter gelegenheid van het op handen SOOjafig jubi leum der Leidsche hoogeschoolzal ook het licht zien een naamlijst, voorzien van belangrijke aanteekeningen, van alle studenten, die gedurende de weldra verloopen drie eeuwen de lessen dezer universiteit bijwoonden en als zoodanig in het academisch album werden ingeschre ven. Naar wij vernemenzal ook daaruit blijkendat Milton op 20jarigen leeftijd als student te Leiden ver keerd heeft in de dagen van Joost van den Yondel's grootsten bloeitijd en van de verschijning van zijn mees terstuk Lucifer. (Leidsch dagblad-) Omtrent de afbakening van den geconcessioneerden spoorweg, RotterdamArnhemMunster wordt gemeld dat zij, op den len dezer maand, ter helfte der ontwor pen baan was afgeloopen, en wel van Rotterdam tot Arn hem. De baan zal aanvangen aan het station van den Hol- landschen ijzeren spoorweg te Rotterdam, door den nieuwen Prins Alexan derspol der gaan, bezuiden Ouderkerk den IJsel pa9seeren, en verder in een nagenoeg zuiver oostelijke richting doorloopen tot aan Schoonhoven. Het aantal Eogelsehe pelgrims, daf zich ter bedevaart naar Paray-le-Monial begeven heeft, bedraagt ongeveer duizend. In den nacht van Dinsdag op Woensdag woon den de meesten hunner, waaronder ook de oorspronkelijke ontwerper van het plan, de hertog van Norfolk, de mis bij in de kerk de Notre-Dame des-Victoireswelke door den bisschop van Salford bediend werd. Met den trein van 7 uren 40 minuten verlieten de pelgrims daarop Parijs met bestemming naar Paray-le-Monial. Eerst Woensdag avond te 10 uren kwam de trein aldaar aan ten gevolge van een oponthoud, hetwelk echter geen ongelukken veroorzaakte; de locomotief brak namelijk bij gebrek aan water. Te Paray-le-Monial een stadje met tusschen twee en drie (luizend inwoners, een paar uren noordwestelijk van MacoD in het depar tement Saöne-et-Loire gelegen werden de pelgrims door den curé en een aantal priesters ontvangen. In processie en onder het zingen van liederen begaven de pelgrimselk met een kaars in de handzich op weg naar bet heiligdom. De hertog van Norfolk, vergezeld van lord Dormer en lord Arundell of Wardouropenden den stoet met de Engelsche vlag, daarna kwamen de vrouwelijke pelgrimsvervolgens de banier van Schot land, gedragen door lord Walter Kerr, en eindelijk de mannelijke pelgrims en de priesters, waaronder monseigneur Capel, die een banier droeg welke hein door jeugdige lidmaten der Engelsche katholieke kerk was toegezonden. Van Paray-le-Monial is een telegram aan den paus gezonden, waarin officieel kennis gegeven wordt van de aankomst der pelgrims. Er werd gelegenheid tot logies gevonden voor £00 personen, terwijl er ongeveer 900 pelgrims zijn. Drie- a vierhonderd hunner hebben dus weinig keus en moeten zich met de openbare straat ver genoegen, tenzij de spoorwegmaatschappij hen vergunt om in de coupés van den treip der pelgrims te over nachten. De stoomboot Corse verliet den 23cu Augustus jl. te 5 uren des namiddags Marseille, met bestemming naar Algiers. Zij had aan boord vijf en twintig veroor deelde militairen, onder geleide van vier gendarmes. In volle zee beklaagde zich Ruolz, een jongman van 24 jaren, die uit het tuchthuis te Douëra in Algiers was ont snapt, waar hij acht jaren moest doorbrengen wegens desertie, dat hij ziek was. Inderdaad was zijn hoofd in doeken gewikkeld. De chef van het militair geleide liet hem uit dien hoofde eerst boeien en tusschendeks bren gen, om daar te slapen. Tegen 10 uren in den avond, toen het schip in volle zee was, hoorde men den kreet ween man in zee Aanstonds liet de kapitein stoppen en drie kwartier lang werd er gezocht, maar daar men niets zag, moest de rei3 wel voortgezet worden. Er werd appel gehouden van de gevangenen en bevonden, dat er een ontbrak, namelijk Ruolz. Den anderen morgen weder appel met gelijken uitslag. De brigadier der gen darmes stelde toen een onderzoek in naar den persoon, die geroepen had, dat er een man in zee was. Een heer meldde zich als zoodanig aan, en verhaalde toen dat, bij op het dek wandelde, hij een persoon over de verschan sing had zien klimmen en in de golven verdwijnen. Men vroeg wie hij was, en hij noemde zich Louis Naïf, oud 24 jaren, student in de medicijnen aan de academie te Algiers. Maar daar, na ingesteld onderzoek, bleek dat hij niet als passagier aan boord was ingeschreven antwoordde hijdat bij heimelijk aan boord was geko men. Dit wekte de achterdocht van den brigadier, die nu weldra tot de overtuiging kwam dat Naïf niemand anders was dan de zieke Ruolz. De man was intusschen niet te herkennen. Hij droeg fijn, net gestreken linnen boordjes, een blauwe das met strik, een lorgnet, een horlogeketting enz., wat hem het voorkomen van een jong mensch van goeden huize gaf en geheel deed verschillen van den gevangene met zijne versleten kleê- ren en zijn neerslachtig voorkomen. De brigadier liet hem nochtans in de boeien slaan en daarop bekende Naïf, dat hij inderdaad Ruolz was. Men vond bij hem verscheidene papierenonder anderen het livret van een ambachtsmancertificatenadressenintroductie-kaarten voor sociëteiteneen brief van een Duitsch ambassadeur te Parijs, photographiënvisitekaartjes,"een kruisje van het legioen van eer enz. Later bekende Ruolz, dat hij tijdens de commune te Parijs luitenant was geweest bij het 124e bataljon en secretaris van Cluseret. Deze gebeurtenissen uit zijn leven zullen waarschijnlijk wel eeuo verandering in zijn toestand brengen, maar geene gunstige. In Pennsylvania zijn nieuwe petroleum bronnen ontdekt, waaronder twee groote, die dagelijks 1300 tot 1500 vaten petroleum opleveren. Door deze vondst is in Noord-Amerika de prijs van de petroleum 20 percent Het slot Kamenz in Opper-Silezië, dat door wijlen onzen koning Willem I voor zijne dochter prinses Ma rianne der Nederlanden ontworpen isnadert zijne vol tooiing, zooals de Berlijnsche Volks-Zaitung mededeelt. Het zal het grootste en schoonste vorstelijk verblijf van gansch Europa wezen. Men kan zich van zijnen om vang een begrip vormen naar de afmetingen van éen enkel balkon, dat zoo groot is dat een gansch bataljon infanterie daarop front maken kan. De massa marmer die bij dezen bouw gebruikt werdgrenst aan het onge looflijke, en daar desteenen allen geglansd z^'n, maakt het slot op den berg in het zonlicht gezien een schitterenden indruk. Tot 'de heerlijkheid Kamenz bekooren 18 ge huchten en bet beheer der groote bosschen vereischt een korps van 83 boschwachters. Ondanks dezen groo- ten omvang was er toch een tijd, waarin deze heerlijk heid zeer weinig opbracht. Men verbaalt dat zij éen jaar slechts 2 Thaler netto afwierp en de eigenares ter herinnering aan deze curiositeit voor deze som een zil veren theelepeltje liet maken, waarop de merkwaardige geschiedenis gegraveerd is en hetwelk steeds door haar met voorliefde gebruikt wordt. Het congres van geleerden en natuuronderzoekers, dit jaar te Miinchen gehouden, zal zich het volgende jaar te Wurzburg vereenigen, om bij die gelegenheid den eersten steen te leggen voor een gedenkteeken ter nagedachtenis van den beroemden geleerde Philip Franz von Siebold, in leven kolonel bij den Nederlandsch- Indischen stafdie zich vooral door zijne nasporingen in Japan verdienstelijk heeft gemaakt. Von Siebold is te Wurzburg geboren en in October 1866 te Miinchen overleden. De bewoners van Philadelphia getroosten zich reeds thans aanzienlijke kosten om de tentoonstelling, die in 1876 in hunne stad bij gelegenheid der feest viering van de honderdjarige onafhankelijkheid van Noord-Amerika zal worden gehouden, zoo schitterend mogelijk te doen zijn. Prijzen van 1000 dollards zijn uitgeloofd voor de 10 beste ontwerpen voor een tentoonstellingsgebouwwaarvoor reeds 40 plannen zijn ingeleverd. De commissiën zijn reeds druk aan het werk, en het terrein, waarop de tentoonstelling moet worden gehouden, is den 4cn Juli jl. door het stedelijk bestuur aan de commissarissen overgedragen. Volgens berichten uit de omstreken van Bordeaux ziju de vooruitzichten omtrent deu wijnoogst aldaar zeer ongunstig. In de Gotes, die in het voorjaar door den hagel gespaard bleven, moet het óidium veel ver woestingen aanrichten, zoodat men in die streken nau welijks op een derde van den gewonen oogst kan rekenen; daarenboven moet de gewone ziekte in de druiven veel schade hebben veroorzaakt, terwijl zich eindelijk ook het in Frankrijk nog onbekende insect phyloxera heeft vertoond, dat nauwelijks voor het bloote oog zichtbaar is, de wortels der plant aantast en de struik, die knobbelig wordt, weldra doet sterven. Dinsdag te 9 uren in den morgen is te Genève een aanvang gemaakt met de ontzegeling van de nala tenschap van den ex-hertog Karei van Brunswijk in diens woning, in tegenwoordigheid van den vrederech ter, den notaris, de gedelegeerden van den stedelijken raad en de executeurs-testamentair. Onder de vele voorhanden zaken waren twee kisten, die met letter sloten gesloten waren; de woorden van de sloten wer den door een vriend van den hertog medegedeeld, waarna de kisten geopend werden. Men heeft daarin niets nieuws of onbekends gevondengeen codicilgeen nadere testamentaire beschikking enz. De schatting der zaken van waarde duurde deu ganschen dag; aan fondsen en andere papieren heeft men eene waarde vsn 16 millioen francs en aan bankpapier en specie 100,000 francs gevonden. Gisteren zouden de diamanten ge taxeerd worden. Van de zijde der familie van den ex-hertog is tot dusverre nog geen protest door de executeurs ontvangen. In de Braunschweigischen Tage- blatter leest men te dien aanzien, „dat hertog Wilhelm van alle persoonlijke aanspraken op de erfenis zijns broeders heeft afgezien, maar dat natuurlijk de reela- matiën op de nalatenschap, die gegrond ziju op ver koop van gedeelten van het hertogelijk domeinin den wettelijken vorm rechtens zullen worden ingebracht. Het testament schijnt door de regeering als geldig aangenomen te zullen worden. THERMOMETEBSTA WD. 4 Sept. 's av. 11 u.56 gr. 5 'smorg.7 u.56gr.'smidd.lu.61gr.'sav.6u.60gr.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2